Skocz do zawartości
Kresek

Wygluszenie przednich drzwi w passacie B4 krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, ze pada wiele pytan na temat przygotowania drzwi pod montaz glosnikow, stworzylem ponizszy poradnik, jak to powinno przebiegac.

 

Do kompletnego wygluszenia drzwi potrzebne nam beda:

*srubokrety krzyzakowe jeden krotki, drugi dlugi

*ciepla woda z detergentem

*benzyna ekstrakcyjna

*jakies szmaty

*maty wygluszeniowe (polecam STP Vibroplast M1, Dynamat)

1002330.th.jpg

dynamat.jpg

*tasma z mieszkiem wlochatym polecam TESA

tasma.jpg

*masa uszczelniajaca, ja uzywalem Boll

masa.jpg

*plyta mdf 25mm

*impregnat do drewna

*wyzynarka, pedzel, sruby M6 z nakretkami, klucze 10

*blacha aluminiowa 1-1,5mm

*nitownica, nity, wiertarka

*peszel elektryczny

peszel.jpg

 

Wiec zaczynamy demontaz.

 

Demontaz zaczynamy od sciagniecia tapicerki. Poniewaz jest info na forum jak to zrobic, wiec opuszcze ten rozdzial:)

 

Po sciagnieciu tapicerki, polecam zdemontowac podnosnik szyby. Bardzo ulatwi nam to wygluszenie zewnetrznego poszycia drzwi oraz zaoszczedzi kilkunastu ran na rekach.

Demontaz polega na odkreceniu tych 6 srubek, oraz odkreceniu szyby od prowadnicy. Ja zawsze odkrecam przy opuszczonej szybie, wyciagam szybe i wtedy podnosnik ladnie wychodzi.

demontaz.jpg

 

Po demontazu podnosnika mozemy zaczac zmywac to wszystko co nakleilo sie w drzwiach od jakiegos czasu:)

Na poczatku polecam zmyc brud i kurz woda z plynem, nastepnie dokladnie zmywamy reszte wraz z ewentualna konserwacja, do golej blachy benzyna ekstrakcyjna.

 

Po dokladnym umyciu poszycia mozna zaczac przyklejac maty na zewnetrzne poszycie. Maty powinny byc docisniete bardzo mocno, mozna uzyc do tego rolki metalowej z raczka. Maty, ktorych ja uzywalem nie wymagaly podgrzewania, jednakze w wersji ekonomicznej zaleca sie podgrzac przed polozeniem ma (APP, Boll, Soudal-dekarka). Pamietajmy aby NIE zakleic otworow odplywowych u dolu drzwi!!!

Tak wygladaja drzwi po wyklejeniu zewnetrznego poszycia

98542824.jpg

 

 

Do wnetrza na maty tlumiace powinno sie dac material wygluszajacy. Maty maja za zadanie stlumic rezonans, na to nalezy dac cos co jeszcze wyciszy wnetrze drzwi. Najlepszym do tego materialem jest Tac MAT od Dynamata, badz splen 3008 od STP. Ja uzylem do tego celu material o identycznej budowie (gabka o strukturze zamknieto komurkowej) mianowicie gabke od Thermaflexu, ktora stosuje sie do oklejania rur klimatyzacyjnych, spelnia zadanie doskonale.

 

tacmat.jpg

 

 

Wyklejenie wewnetrznej czesci drzwi mamy za soba, bierzemy sie za zewnetrzne.

 

W pierwszej kolejnosci prowadzimy kabel zasilajacy z wnetrza auta do komory drzwi. W tym celu przewiercilem orginalna kostke, i tak powstala dziurka przeciaglem kabel.

 

Nastepnie bierzemy sie za dystans MDF, ktory zapewni stabilny montaz glosnika.

Dystans stworzylem przez wyciecie wyrzynarka oraz sklejenie 2 elementow. Pierwszy podstawa stworzylem na podstawie wczesniej wycietego szablonu z kartonu. Do tej podstawy przyklejony zostal pierscien dobrany wymiarami do glosnika.

Teraz impregnujemy dystans, zostawiamy do schniecia.

mdf.jpg

 

W miedzyczasie mozemy wziasc sie za kable.

Wszystkie kable, kostki, wtyczki staramy sie jak najdokladniej wyczyscic. Gdy juz mamy wszystko wyczyszczone, zakladamy silownik od szyby, podlaczmy kostke.

Teraz wszystkie przewody owijamy dokladnie tasma izolacyjna, i w miejscu przejscia z wnetrza drzwi na zewnetrzne poszycie przywierdzamy stale do drzwi, ja uzylem do tego opaski samozaciskowej.

kable.jpg

 

Sciagamy wszystkie plastiki, mocujace tapicerke.

plastiki.jpg

 

Teraz mozemy przylozyc wyschniety dystans. Wiercimy otwory wiertlem fi6 w podstawie dystansu. Nastepnie smarujemy pierscien masa uszczelniajaca, by uzupelnic wszelkie nasze niedociagniecia i przykrecamy go do drzwi 4 srubami wraz z nakretkami samokontrujacymi.

dystans.jpg

 

Obok pierscienia dalej mamy duzy otwor montazowy. Aby go zaslepic nalezy uzyc blachy aluminiowej. Nalezy ja wczesniej przylozyc i wklepac troche do srodka, gdyz jak damy ja na plasko to nie zalozymy tapicerki, gdyz wchodzi ona czesciowo w ten otwor.

Dopasowana i wycieta blache nitujemy stabilnie do drzwi.

 

blacha.jpg

 

Teraz na ciegno klamki zakladamy peszel, co pozwoli mu na swobodne poruszanie sie po naklejeniu mat.

peszel.jpg

 

Nastepnie mozemy zabrac sie za mycie zewnetrznego poszycia, tu mozna juz uzyc samej benzyny.

 

Po dokladnym umyciu naklejamy maty. Maty kleimy z lekka zakladka. Pamietajmy o robieniu od razu otworow pod plastiki montazowe tapicerki. Mate staramy sie naklejac tak, aby zakleic wszystkie dziury, nalozyc rowniez na dystans mdf.

Po wyklejeniu poszycia, paskami maty przyklejamy wiazke do drzwi.

87755787.jpg

 

Wklejamy plastiki montazowe tapicerki na mase, co zapobiegnie ich trzeszczeniu:)

 

Drzwi Efekt koncowy:

gotoe.jpg

 

Tapicerke od spodu rowniez polecam wykleic matami i na to polozyc watoline co zapobiegnie stukaniu tapicerki o drzwi.

 

Jak juz mamy wszystko sklejone, zakladamy tapicerke, glosniki i cieszymy sie dzwiekiem zamykania drzwi z S klasse i nie porownywalnym dzwiekiem:D

 

Z racji ze nie robilem zdjec wszystkiego po kolei mam nadzieje ze po tych zdjeciach wszystko jest jasne:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre :D Narobiłeś się trochę. Można by dać do warsztatu, może się przydać dla potomnych :)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robota piękna, tylko jak coś pierdyknie w drzwiach albo szyba pójdzie to wszystko trzeba zdzierać :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obklejone mata dekarską sudal, jezeli ktos bedzie nia oblejał to radze zrobic wszytsko przy szybie bo potem ja odkleic to udreka, ta smola sie ciagnie i ciagnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość baca

fajna robota, ale kicka i tak tam nie ma :-)

a bynajmniej nie tego prawdziwego wymiatacza z komory zamknietej:)

zrób sobie komorę, ladnie obij,obetnij ładnie boczek i będzie wypieprzać kikiem. wiem z autopsji .pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fajna robota

Super fotoporada :ok:. Jak dla mnie to do "warsztatu". +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pięknie :) ale jak sobie poradziłeś kolego z drzwiami i z maskownicami tego? Mógłbyś zamieścić zdjęcia z efektu końcowego i napisać czy mocno trzeba było boczek tzn. tą kieszeń z głośnikiem, czy mocno trzeba było przerabiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to zrobiłem tak :)

 

zamiast blach dalem twarda tekture, ale dla bezpieczenstwa potem nakleilem na to miejsce jeszcze 2 warstwy maty tylko w miejsce tych tektur dla pewnosci, niestety juz wtedy zapomnialem zrobic zdjec ;) Wygłuszenie drzwi robi nieziemski EFFECT !! :D

 

cd :)

 

przy 190 juz mis ie troche reka trzesla :D

DSC00899.jpg

DSC00900.jpg

DSC00904.jpg

DSC00906.jpg

DSC00908.jpg

DSC00910.jpg

DSC00912.jpg

DSC00925.jpg

DSC00928.jpg

DSC00932.jpg

DSC00933.jpg

DSC00935.jpg

DSC00939.jpg

DSC00945.jpg

DSC00947.jpg

DSC00973.jpg

Edytowane przez kazio
scalono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy mocno trzeba było boczek tzn. tą kieszeń z głośnikiem, czy mocno trzeba było przerabiać?

Zadnych przerobek, glosnik wchodzi jak w orginale:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ma ktoś z Was może rysunek techniczny dystansów? Nie zrobie tego sam, ale mam kolegę stolarza..

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
może rysunek techniczny dystansów?
najlepiej samemu sobie na kartonie odmalować potem wyciąć. niestety mój kartonik który wyciąłem już się "utlenił" ;) ale nie trudno to zrobić :) trzeba tylko chęci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość baca

ok, wszystko fajnie.

pytanie mam czy moze z was ktorys nagrac film albo dyktafonem ujac dzwiek, czy jest walniecie taki, ze urywa glowe a przy tym mega skuteczny i schodzacy.

napiszcie tez jak tniecie te woofery.

zrobilem u siebie komory, to jest dopiero mega:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy moze z was ktorys nagrac film albo dyktafonem

Ja nie dam rady, bo mam tylko telefon, a tam jakosc dzwieku jest mizerna.

 

czy jest walniecie taki, ze urywa glowe a przy tym mega skuteczny i schodzacy.

Takiego czegos nie ma z przodu, to zalatwia mi sub.

 

napiszcie tez jak tniecie te woofery.

 

Ja mam ciecie na 80Hz

 

zrobilem u siebie komory, to jest dopiero mega

Wrzuc jakies foty:D

 

Ja u siebie nie robilem komor, gdyz dla mnie po pierwsze to za duzo zabawy, po drugie jakbym mial robic komory to pod cos mocniejszego niz mam teraz, po trezcie szkoda mi ori boczkow skorzanych w idealnym stanie, po czwarte na razie jestem zadowolony w zupelnosci i po piate na razie muzyka jest u mnie dodatkiem. Teraz najwazniejsze jest power & style modificaions:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie was zapytam gdzie mozna kupic i jak sie nazywa taka smoła(klej) która sie przykleja do drzi to wygłuszenie? bo ostatnio to rozbierałem z racji podnosnika i teraz nie wiem jak sie nazywa ten klej co trzyma to wygłuszenie bo niewszedzie dobrze juz trzyma;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta smola jest materialem skladowym wygluszenia. Nie kupisz tego osobno. Niestety pewnie masz slabej jakosci maty i nic na to nie poradzisz. Mozesz to tylko zerwac i zalozyc cos lepszego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moge to czymś zastąpić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

A może by tak z drugiej strony podejść do wygłuszenia drzwi mając na uwadze awaryjność podnośników szyb, klamek, przełamań wiązek itd. Przy zastosowaniu wygłuszeń na blachy drzwi jak to świetnie zrobił kolega Kresek jest później problem z demontażem. Można było wykleić tapicerkę drzwi od środka jakiś ustrojstwem na pewno by to pomogło i wszystko zostałoby na wierzchu w razie jakiejkolwiek rewizji. Widziałem taki patent w audi więc może to nie głupi pomysł np. dać na tapicerkę jakąś wełnę a na to dodatkowo przyszpilić to wszystko matą.

Co myślicie naten temat? Może byłby to mniej pracochłonne ale równie skuteczne.

 

Pozdrawiam Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Jezeli chodzi o wygluszenie to moze i zdalo by to egzamin. Ale u glownym zamierzeniem jest stworzenie jak najlepszych warunkow pracy dla glosnika. Powinna to byc jak najbardziej szczelna komora. Wygluszajac tapicerke cisnienie by uchodzilo miedzy nia a drzwiami i pojawialy by sie swisty i szumy.

 

Po drugie jezeli nie oszczedzasz na materialach, to nie ma problemu z pozniejszym dostaniem sie do wnetrza drzwi.

 

Sam ostatnio musialem zmieniac szyby jadac na przeglad:D

 

Wszystko bez problemu odkleilem i z powrotem przykleilem.

 

No ale niestety z matami dekarskimi albo App i pochodne juz tak sie nie da:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak wogóle, ile potrzebowałeś materiału na wygluszenie jednej szt. drzwi?? jaki koszt tego byl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to byl koszt ok 220zl na jedne drzwi.

I radze robic to na dobrych materialach, chociazby STP, bo jakosc dzwieku i skutecznosc guszenia nieporownywakna z APP, Bollem czy dekarka.

No i masa 2 razy mniejsza.

Poza tym nie ma wiekszych problemow z odklejeniem profi maty (wiem bo zmienialem szyby).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności