Skocz do zawartości
Gość marcinmarski

Założyłem filtr przeciwpyłkowy w B3 bez klimy.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość marcinmarski

Witam!

 

W ramach zabaw weekendowych postanowiłem zamontować sobie filtr przeciwpyłkowy z węglem aktywnym, bo miałem dość śmieci i smrodu wydostających się z nawiewów. Przy okazji postanowiłem wyczyścić z brudu kratki nawiewu, bo były przeokropne.

 

Szukając metody zamocowania odpowiedniego filtru i jego obudowy posiłkowałem się Guglem i Etką. W efekcie doszedłem do wniosku, że oryginalnej obudowy do filtra już się nie produkuje, a szukać po szrotach to nie dla mnie, a pewnie i szanse bliskie zeru.

 

W związku z tym postanowiłem troszeczkę przerobić to co jest do dostania i tak:

- należy zakupić obudowę filtra przeciwpyłkowego o nr 1J1 819 640

- odpowiedni filtr, z nazewnictwa Filtronu to K1006 (z węglem K1006A)

 

Montaż polega na odkręceniu kratki chroniącej wlot powietrza do silnika nawiewu kabiny oraz wykręceniu śrub mocujących. Następnie ściągamy uszczelkę z tej kratki i zachowujemy tęże uszczelkę, a kratkę niekoniecznie.

Z zakupionej obudowy usuwamy uszczelnienie, ktore dolegać ma do blachy auta, przykładamy oryginalną uszczelkę i poprawiamy otwory montażowe. Usuwamy nadmiar plastiku, coby nam nie przeszkadzał.

 

Teraz najważniejsze - obudowa się nie zmieści, więc trzeba ją dopasować - jest to o tyle proste, że ona jest po prostu za długa, więc ucinamy ją o ok. 6cm, dopasowujemy i montujemy na miejscu przy pomocy śrub wcześniej wykręconych. Filtr docinamy aby pasował do obudowy. Upewniamy się, że wsio jest na miejscu i dmuchawa nie złapie lewego powietrza, bo przecież nasz efekt wziąłby w łeb wtedy, montujemy plastikową osłonę przy podszybiu i gotowe.

 

Czas ok. 2-3h, narzędzia podstawowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie opisałeś, tylko fotek brakuje.

Napisz jak się zachowuje nawiew bo ja założyłem na kratkę taki filtr z odkurzacza :evilbat: i strasznie osłabiło nawiew.

Jak przeczyściłeś kanały czy rozbierałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinmarski, pamiętaj :hyhy: jak będziesz coś jeszcze robił przy passiu to zawsze z aparatem ;) Wrzucam do FAQ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinmarski

Napisz jak się zachowuje nawiew bo ja założyłem na kratkę taki filtr z odkurzacza :evilbat: i strasznie osłabiło nawiew.

Jak przeczyściłeś kanały czy rozbierałeś?

 

Osłabiony w bardzo niewielkim stopniu, a jak przyłożyłem rękę nad filtr i dałem nadmuch na maksa, to ciągnęło ostro. Zresztą ja i tak mam prawie zawsze na 1 dmuchawę, no chyba, że jestem w trasie, bo w mieście to dmuchawa defaultowo jest na 1.

 

Aparatu nie miałem (tylko komóra) w chwili robienia tego filtra.

Kanały nie całe czyściłem, ale tyle ile dało się sięgnąć łapą po wyjęciu kratek, uznałem, że to co w nich jest to już w nich zostanie na zawsze, a chciałem jedynie uzyskać efekt odsyfienia optycznego kratek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinmarski
marcinmarski, pamiętaj :hyhy: jak będziesz coś jeszcze robił przy passiu to zawsze z aparatem ;) Wrzucam do FAQ ;)

 

W weekend najbliższy montuję opóźniacz/ściemniacz oświetlenia kabiny i przypominajkę o zostawionych światłach. Porobię zdjęcia.

 

Naprawiłem też zablokowany silnik tylnej wycieraczki oraz wcześniej zamontowałem antenę elektryczną i czujnik cofania. Jak ktoś chętny to piszę boje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piotr249

Czy ta obudowa filtra jest od Golfa 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak ktoś chętny to piszę boje.

Opisz to wszystko, bo napewno wiele osób chętnie z tych porad skorzysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mefyoo

najlepszym filtrem przeciwpyłkowym są stare rajstopy :) ja mam u siebie w pasku założone na standardową kratke, nie chamują przepływu powietrza ale za to kurz sie nie dostaje do środka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinmarski

Testowałem skuteczność węgla aktywnego jeżdżąc po wioskach śmierdzących wiadomo czym. Że śmierdzi dowiedziałem się po otwarciu drzwi. Szok - nie sądziłem, że to jest tak skuteczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinmarski
Czy ta obudowa filtra jest od Golfa 3?

 

Nr części podałem, występuje ona w golfach z 93r i nawet w części golfow z 92r. Przypuszczam że to golf 3, ale nie znam się na golfach. W każdym razie nr części identyfikuje ją jednoznacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinmarski
To jeszcze ceny byś zapodał.

 

Proszę bardzo - obudowa to 39~60pln, filtr z węglem 27~37pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekczewa

Witam

 

Pomysł z rajstopami jest dobty - ja natomias mam założony na orginalna kratke filtr z tkaniny ocieplającej ( taka jaka w kurtkach) kosztuje grosze, czyścipowietrze z pyłków oraz najwazniejsze nie nasiąka wilgocią. Pamietajcie - wilgotny filtr powoduje parowanie szyb w autku.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość barti_go

ja nie mam filtra przeciw pyłkowego i nie mam z tym problemu dmucha jak cholera!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zmieniłem filtr przeciwpyłkowy i zrobiłem tak. Jak kupowałem auto to też miałem pólokrągły filtr chociaż nie mam klimatyzacji. Jak go wtedy wymieniałem kupiłem oczywiście nowy płaski cos koło 60 zł :/ Dziś patrzyłem i ceny są podobne ponieważ do Passatów 92-94r pasuje FILTRON K 1068 (jego cena też ok. 60 zł) A ponieważ ten stary filtr płaski ma solidną plaastikową obudowę to ją wykorzystałem. Poszukałem jakiegoś taniego filtra w internecie, żeby miał tylko wymiary większe niż mój. Wybór padł na FILTRON K 1006. Jest tani bo to jest praktycznie sam wkład i kosztuje niewiele ponad 20zł. Ze starego filtra wyciąłem wkład ( tu się przyda bardzo ostry nóż albo scyzoryk - np. Victorinox ;) ) . Nowy filtr przyciąłem z dwóch stron do odpowiednich wymiarów i włożyłem do tej plastikowej ramki po starym. Teraz tylko na krawędziach uszczelniłem klejem z pistoletu na gorąco i efekt super. ½h roboty, ok. 40zł w kieszeni. :ok:

Jeśli ktoś więc posiada stary filtr tak jak z w miarę sztywną ramką (myślę że w filtronie K 1068 da też się tak zrobić bo jest bardzo podobny do mojego mój jest tylko innej firmy ) to polecam ten sposób.

 

A oto zdjęcia z filtrem już ze zmienionym wkładem.

 

 

opobrobce2sl0.jpg

poobrobcetr0.jpg

opobrobce3oh3.jpg

 

P.S. Polecam kupienie tego pistoleciku jakies 15 zł, a klej do niego prawie za darmo kupujecie i można wiele rzeczy nie tyle może co kleić ale na pewno uszczelniać. Kleić też można jak coś na większej powierzchni przyłapiecie i nie działają zbyt duże siły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam Paska z 90 r praktycznie z wszystkim co wtedy wychodziła bez ABS mam klime ale filtra przeciwpyłkowego nie mam, miałem też wcześniej, paska z 92r wersje USA tęż praktycznie ze wszystkim i filtra przeciwpyłkowego też tam nie było, sam sałożyłem starą rajstope by nie było pylu w aucie i tak zostało.

Mam pytanie czy w paskach z klimą zawsze powinien występować filtr przeciw pyłkowy?

:niepewny: pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie czy w paskach z klimą zawsze powinien występować filtr przeciw pyłkowy?

 

mi się wydaje że tak - ponieważ to jest jakaś forma luksusu ;) ze ci nie pyli do auta tym bardziej z klimą!! ja mam passka B3 z '93roku i mam filtr p.pyłkowy taki pół okrągły (drogi jak cholera ale będę musiał z nim coś zrobić bo pasowałoby mieć "świeższy" bo jest już trochę zapchany.... chyba pójdę za radą two_pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdamX

Czy ktoś mi może powiedzieć co to jest półokrągły filtr i gdzie on jest bo u siebie takiego nie spotkałem,czy macie w obudowie nawiewu powietrza z zewnątrz zainstalowaną blokade odcinającą dopływ powietrza z zewnątrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamX

może to nie jest blokada ale osłona filtra p.pyłkowego, żeby nie lała się na niego bezpośrednio woda, deszcz itp. i z tego co kojarzę to posiada ona 3 zaczepy które trzeba przekręcić o 1/4 obrotu oraz jest nałożona na podszybie (trzeba też ściągnąć uszczelkę która jest na podszybiu gdzieś do połowy szerokości auta)

potem filtr powinien być widoczny z lewej strony - gdy patrzymy na przód auta z zewnątrz (oczywiście żeby nie było niedomówień - trzeba podnieść maskę :rotfl: ) gdy ściągniesz filtr to już powinieneś widzieć śmigiełko od nawiewu :)

co do filtra to może przesadziłem z tym że jest on pół okrągły ale ma kształt tak jakby wyciętej powierzchni dość sporego walca - w każdym razie nie jest on płaski tylko lekko łukowaty na całej powierzchni. jakby się zabierał za zaglądanie pod maske - bo dawno tam nie patrzyłem to wezmę aparat i porobię fotki :):vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdamX

Wszystko super,jest jak mówisz jak otwieram maske na podszybiu jest obudowa nawiewu powietrza zakończona plastikową siarką,w moim pasku wychodzi z niej na zewnątrz przewód ,jak zdejme pokrywe to najpierw widać ruchomą pokrywe a jak jest otwarta to widze wentylator mam climatronic podobno nietypowy i pokrywka ta zamyka się jak włączam recyrkulację powietrza,filtra zadnego nie mam .Jak będzie trzeba zrobie foty i wrzuce

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności