Skocz do zawartości
Gość ciechano

wskaźnik temperatury cieczy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ciechano

witam

wczoraj zmienilem zegary bo w starych dzialal tylko prędkościomierz wszystko jest ok oprócz wskaźnika temperatury cieczy

zmienilem czujnik w ukladzie chłodzenia i dalej bez zmian

nim sie zabiore za dalsze poszukiwania chsialbym uzyskac pewna wiedzę

mianowicie chodzi mi o napięcie na 23 pinie wielozlącza

jakie powinno byc na zimnym, a jakie na cieplym silniku? chodzi mi dokładnie o to czy ze wzrostem temperaturu spada czy maleje napiecie

stare zegary milay popaloną elektronikę i było w nich grzebane obawiam sie innych uszkodzeń elektroniki

czy pomiędzy czujnikiem w wężu chłodnicy a zegarami jest jeszcze jakiś modół?

passat 1989 benzyna 1,8 silnik RP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że masz rozpiskę pinów deski.

Co do napięcia, to nikt tego nie sprawdza, ale myślę, że będzie to napewno 10V w stosunku do masy deski. A to dlatego, że deska m.in. dla stałości wskazań przyrządów zawiera w sobie stabilizator 10V. Z resztą w rozpisce wyraźnie jest napisane, że jest to wyjście do czujnika temperatury, a nie jakiegoś modułu. Czujnik ten jest to zwykły termistor, więc i działanie całego układu jest dość proste. Pomiar prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ciechano

a pytanie wywodzi się ztąd, żę jak podepepne czujnik na krutko jest ok 11 V a jak jest na oryginalnym kablu jest ok. 6, 5 V

podawane napięcie jest przy cieplym silniku

przy zimnym na oryginalnym ok. 4 V na krótko nie mialem możliwości zmierzenia

moje pytanie wzielo sie stąd, że na noc odlaczylem akumulator i rano po uruchomieniu pojazdu temperatura skoczylan odrazu 70 stopni i powoli zaczela wskazówka opadac pomyslalem, że może tak ma być i że sobie wskaźnik testuje ale niestety nic powoli opadala aż zatrzymała się na oparciu na min. wskazaniu i znowu ani drdnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierz napięcia. Ważna jest rezystancja czujnika w funkcji temperatury.

Czyli, że określonej temperaturze odpowiada określona wartość resystancji czujnika.

W takim przypadku ideałem byłoby wszczepienie deski razem z czujnikiem, z którym pracowała w komplecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ciechano

to w takim razie putanie z troche innej beczki na jednym przewodzie czujnika jest napięcie nie tym co idzie do licznika tylko na drugim czy powinno tam być?

co jest podstawą do odczutu rezystancji wskaźnika masa czy "+"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebardzo zrozumiałem pytanie.

Natomiast jeślin chodzi o napięcia, to napewno nic nie uległo zamianie od czasu wypuszczenia auta z fabryki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Koniu
czy pomiędzy czujnikiem w wężu chłodnicy a zegarami jest jeszcze jakiś moduł?

passat 1989 benzyna 1,8 silnik RP

 

W nowszych paskach z silnikiem 1,8 (jednopunkt) znajduje się sterownik wentylatorów do którego jeden z kabli sygnałowych z czujnika jest podłączony zanim trafi na deskę rozdzielczą (czytaj zegary). Czy ingeruje on w jakiś sposób w podawane na zegarki wartości - tego niewiem. To raczej pytanie dla elektroników. Poza tym nie jestem przekonany czy takie coś jest w Twoim samochodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dwjerry

Mozesz poprawic luty na plycie drukowanej miałem taki przypadek zegar wskazywał max 70 C a jak poprawiłem jest spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności