Skocz do zawartości

Puschkin

  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Statystyki sprzedającego

  • 0
  • 0
  • 0

O Puschkin

  • Urodziny 10.10.1985

Informacje osobiste

  • Imię
    Adam
  • Płeć
    Mężczyzna
  • Miejscowość
    Wrocław

Samochód

  • Silnik
    CC 2.0 TSI 210KM DSG
  • Rok produkcji
    2013
  1. Dzisiaj w VW CC zapalił mi się czujnik i po wejściu w menu na rysunku symbolizującym ciśnienie w oponach komputer pokazuje "myślniki" przy wszystkich czterech kołach, nie pokazuje żadnej wartości. Pojechałem na stację by sprawdzić ciśnienie i wszędzie jest ok. Nie wiem o co chodzi ale przyjrzałem się jednej oponie i w jednym punkcie nabrała dziwnego kształtu, jakby jakiś "guz" się na niej pojawił. Czy to możliwe, że czujnik zwariował i dlatego nie pokazuje żadnego ciśnienie na wszystkich czterech oponach?
  2. To zdjęcie z mojego CC. Którym konkretnie imbusem regulujemy ksenony w pionie góra/dół? Regulację robimy na włączonych światłach?
  3. Panowie na innym wątku znalazłem informację, że samo ręczne ustawienie wysokości świateł nie wystarcza. Poniżej pełny opis instrukcji. Co o tym myślicie? Jak to się ma do samego ręcznego ustawiania? Opisane poniżej czynności nie mogą być utożsamiane z oficjalnymi instrukcjami serwisowymi i chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, aby zebrane tu informacje były prawdziwe i aktualne - nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za ewentualne straty czy uszkodzenia powstałe na skutek zastosowania się do naszych wskazówek. Opisana poniżej procedura sama w sobie nie ustawia świateł! Powoduje ona jedynie zatrzymanie się elektrycznych nastawników ustalających wysokość świateł w pozycji "wyśrodkowanej", w której powinno się przeprowadzić ręczną regulację reflektora za pomocą śrub znajdujących się w jego obudowie. Procedura powinna być wykonana do samego końca, w przeciwnym wypadku w pamięci sterownika może pojawić się błąd "Reflektory nie zostały wyregulowane". Aby go wykasować należy przeprowadzić całą procedurę regulacji reflektora. Przed przystąpieniem do regulacji świateł muszą być spełnione następujące warunki: Pojazd musi stać na równym podłożu Hamulec ręczny musi być zwolniony Zapłon musi być włączony Światła wyłączone Sterownik w pamięci nie może posiadać żadnych błędów Procedurę przeprowadzamy w następujący sposób: [Wybór] [55-Zasięg xenonów] (w niektórych pojazdach należy wybrać sterownik [29-Światła -lewa str.] [Nastawy podst. - 04] Grupa "001" [idź!] Zaczekaj około 20 sekund. W tym czasie silniczki ustalające wysokość światła zatrzymają się w pozycji odpowiedniej do ręcznej regulacji reflektora. Włącz światła i ustaw je śrubami w reflektorze zgodnie z zaleceniami producenta. Teraz przejdź do grupy "002". W tym momencie sterownik zapamięta położenie nastawników jako położenie bazowe.
  4. Dzisiaj po pracy planuję zabrać się za ręczne podniesienie poziomu xenonów, ale zauważyłem dzisiaj ciekawe/dziwne zjawisko. Z tego co wiem xenony powinny świecić coraz wyżej wraz ze wzrostem prędkości. Może mi się wydaje, ale u mnie jest chyba wręcz odwrotnie. Otóż mam wrażenie, że jak rano wyjeżdżam powoli z garażu podziemnego światła świeca dość daleko, natomiast kiedy jadę autostradą w nocy świecą dramatycznie blisko. To możliwe? Dodam, że po włączeniu auta światła robią ten taniec o którym wspominaliście wcześniej. Jak uważacie? Dodatkowo 2 szybkie pytanka: 1. Czy lampa prawa powinna świecić trochę dalej aby oświetlać pobocze? U mnie ta od strony kierowcy świeci krócej. 2. Czy w VW CC (nie passacie CC) sposób kręcenia i te ręczne metody na podniesienie xenonów są takie same jak wyżej opisywaliście?
  5. Panowie niedawno kupiłem CC z 2012 r. i widzę, że ksenon świeci zdecydowanie za blisko. Nie należę do osób, które są "złotą rączką" więc wolałbym nie grzebać na własną rękę przy lampach. No chyba, że jest to bardzo łatwe nawet dla takiej osoby jak ja i nie można nic popsuć? Jeśli uważacie jednak, że lepiej samemu tego nie tykać do kogo polecacie podjechać poza serwisem? Elektryka, SKP czy podłączać pod komputer?
  6. Czy możecie cokolwiek powiedzieć o silniku 2.0 TSI oznaczonym jako CBF? Nie jestem w stanie znaleźć żadnych informacji na jego temat.
  7. Panowie krótkie pytanie, będę wdzięczny za odpowiedź. Zastanawiam się pomiędzy dwoma VW CC. Jeden to 2.0 TDI i ma 125.000 km przebiegu, a drugi to 2.0 TSI i ma 65.000 km przebiegu, obydwa auta z 2012 roku. Który wybór Waszym zdaniem lepszy? Interesują mnie przede wszystkim przyjemność z jazdy oraz użytkowania auta. Wiadomo, że nie widzicie tych aut i każde ma inne wyposażenie, itp, ale co do zasady, który byście polecali?
  8. Czy ktoś byłby tak miły i powiedział mi cokolwiek na temat tego silnika? Jest to 2.0 TSI z 2012/2013 r. Auto jest z USA i ma 200 km, a nie 210km. Nie mogę znaleźć jakichkolwiek opinii na jego temat.
  9. Maverick - warto. Tak jak pisałem, zdaję sobie sprawę z pewnych minusów natomiast proszę Was o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na konkretne pytania.
  10. Panowie przymierzam się do zakupu CC z 2013 r. Silnik 2.0 benzyna, sprowadzany z USA. Widziałem jak auto wyglądało w USA itp itd więc zdaję sobie sprawę z tego, że auta z USA należy szczególnie dokładnie sprawdzać. Mam do Was jednak dwa istotne pytania, na które nie znam odpowiedzi, a czuję, że Wy tak:) 1. Czy CC wyprodukowane na rynek USA są w jakiś sposób "gorsze" od tych produkowanych na rynek europejski? Nie mówię tu oczywiście o światłach itp bo wiadomo, że są inne. Chodzi mi o to, że ponoć np. BMW składało kiedyś silniki o tym samym oznaczeniu na rynek USA z gorszych podzespołów niż na rynek europejski i ponoć silniki te były dużo bardziej awaryjne. Czy w przypadku CC z USA istnieje takie zagrożenie? 2. Dogadałem się ze sprzedawcą, że dorzuci mi do CC oryginalną kamerę cofania albo PDC z przodu i z tyłu, do wyboru. Co lepiej wybrać przy tym aucie? PDC z przodu dużo pomaga?
  11. Panowie chciałbym kupić VW CC 2.0 T z Usa. Podają rocznik 2013, ale jednocześnie 200km więc coś tu się nie zgadza bo chyba w 2013 to powinien mieć 210 km prawda? Czy to oznacza, że auto było wyprodukowane w 2012 a rejestracja 2013 czy po prostu się pomylili w ogłoszeniu? A może są dwie wersje? Jeśli jednak jest 200 km to czy jest duża różnica między osiągami/spalaniem/awaryjnością tych dwóch silników w wersjach 200 i 210 km?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności