Skocz do zawartości

tomek evo

 • Zawartość

  162
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez tomek evo

 1. tomek evo

  Wszystkie informacje na temat silnika 2.0 BiTDI

  Zgoda tylko, że mam wrażenie, że współczesny Kowalski nie ma świadomości jakie niespodzianki mogą go czekać kiedy coś się wysypie. Obecnie bardzo drogie w utrzymaniu i jeszcze stosunkowo (biorąc pod uwagę średni wiek aut w PL) młode auta są w zasięgu finansowym bardzo szerokiego grona potencjalnych kupców, w tym młodych nie do końca świadomych za to napalonych na fajną furę. A6 czy BMW 5 potrafią wygenerować naprawdę wysokie koszty a dla wielu Kowalskich to auta marzenia. Wielu jeszcze wierzy w jakość Made in Germany myśląc że to oznacza, ze auto nie będzie wymagać inwestycji. Z Passatem powoli robi się to samo. To już nie jest auto dla ludu, które naprawi tanim kosztem każdy mechanik a części zamienne są tanie i łatwo dostępne. Coraz droższe w utrzymaniu auta trafiają na rynek wtórny. To też wbrew pozorom niekorzystna sytuacja dla 1 właścicieli bo dobre (czytaj drogie w utrzymaniu) auta będą więcej traciły na wartości (zmniejszy się popyt). Najem długoterminowy też podrożeje.
 2. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  No i tutaj się mylisz bo właśnie takie badania były robione. Ja się nie podpieram tym co mi "Mietek Kowalski" naopowiadał tylko piszę na podstawie doświadczeń bardzo wielu ludzi i bardzo wielu przypadków, w których w grę wchodziły również analizy UOA. Czemu zakładasz, że specjaliści z branży olejowej się mylą lub świadomie wprowadzają nas w błąd? Czy zakładasz, że osoby, które doświadczyły skuteczności płukania silnika opowiadają nieprawdę albo mają urojenia? Znam bardzo wiele przypadków, w których płukanka spowodowała zmniejszenie poboru oleju. Nawet sam to przerabiałem na 3 autach z rodziny, gdzie po wypłukaniu silnika bardzo wyraźnie(kilkukrotnie) spadało zużycie miedzy wymianami oleju. Oczywiście jak sobie zalejesz silnik naftą to efekt będzie podobny tylko teraz odpowiedz sobie czy łatwiej/taniej jest zrobić płukankę czy zalewać silnik naftą? Po to włąśnie sa płukanki, zeby nie trzeba było robić takich kombinacji alpejskich. Używając sława "cudowne środki płuczące" właśnie sam utrwalasz stereotypy i sugerujesz, że producent tego środka obiecuje cuda. To nie są cudowne środki. To są zwykłe środki służące do utrzymania silnika w czystości powszechnie używane przez większość dobrych serwisów, które znam. Większość dobrych mechaników nie kwestionuje skuteczności płukanki a to, ze często nie jest ona stosowana wynika z tego, ze albo Klient sobie tego nie życzy bo się najczęściej boi albo z tego, ze mechaniką nie chce się poświęcać czasu na tą czynność bo bywa to kłopotliwe (auto najczęściej zajmuje podnośnik/kanał) czy wręcz upierdliwe. Podstawowa sprawa w utrzymaniu czystości silnika to jego regularna wymiana i tego nikt nie kwestionuje. Jednak taka regularne wymiana nie zagwarantuje, że prędzej czy później w silniku nie zacznie się uogólniając robić brudno. Zależy to od bardzo wielu czynników - silnika-oleju-sposobu eksploatacji-stanu technicznego itd. Jeden silnik przejedzie 500 tys. i nie będzie potrzebował płukanki a drugiego po 200 tysiącach z powodu brudu trafi szlag (przypadek z życia wzięty - widziałem silnik po rozebraniu i nikt nie chciał uwierzyć ani mechanik z 20 letnim doświadczeniem, ani właściciel, który wymieniał olej co 15 tysięcy, ani ja - duża szansa, że olej - Castrol Magnatec- był podrabiany). Nie ma co dłużej ciągnąc wątku płukanki. Kto chce to sobie poczyta na ten temat bo jest sporo w necie i nie trzeba bazować na tym co piszę.
 3. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Przeczytaj sam co napisałeś bo zaczynasz radosną twórczość. Cytat " Używa się oleju zgodnego ze specyfikacją producenta do danego silnika. W takim wypadku każdy zalecany olej będzie ok.". Zalecany w tym wypadku jest olej z normą VW 502.00. Czyli obejmuje to także oleje półsyntetyczne. Nie muszę samodzielnie rozbierać silników aby znać wpływ płukania silnika na jego czystość. Moi Klienci rozebrali setki silników i zwykle mają na ten temat zupełnie inne zdanie niż Ty. Masz prawo do swojego zdania i może na podstawie Twojego doświadczenia takie wyciągnąłeś wnioski ale proszę dopuść do siebie, że to nie są jak piszesz "bzdety" ani jak pisze Kolega argumenty marketingowe. Rozumiem, że fakt iż podczas wymiany oleju z płukanką spływa Ci nawet 0,5 l starego oleju ( mniej starego zostaje w silniku po wymianie) to też jest argument marketingowy?🙂 XXI wiek ale zabobony mają się dobrze 😉
 4. tomek evo

  Wszystkie informacje na temat silnika 2.0 BiTDI

  W nowoczesnych dieslach problemy zwykle ujawniają się po ok. 200-250 tysiącach (oczywiście można wcześniej). Trzeba poczekać aż stosunkowo dużo użytkowników dociągnie przynajmniej do takiego przebiegu i czy wyjdą jakieś niespodzianki. Dla mnie pod względem parametrów i osiągów silnik jest super tylko bardzo chciałbym wiedzieć jak jest z trwałością bo niestety coraz nowsze silniki są coraz kosztowniejsze w naprawach.
 5. tomek evo

  Wymiana oleju - jaki zamiast CASTROLA?

  AV-L-a mogę z czystym sumieniem polecić . Bardzo dobry i sprawdzony olej. Charakterystyka, parametry i pakiet bardzo podobne jak w Eurolu FS, 0W30 który jednak jest na lepszej bazie (PAO a Shell GTL), która daje pewną przewagę i stabilność parametrów w czasie. Z AV-L em mogą być kłopoty z dostępnością. ECT c2/C3 niby to samo co AV-L ale raczej nie do końca tak jest.
 6. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Sam to napisałeś cytuje :" Używa się oleju zgodnego ze specyfikacją producenta do danego silnika" . W TSI (do pewnego rocznika) wystarczająca jest zgodnie z zaleceniami producenta norma 502.00. Spełnia ją wiele olejów półsyntetycznych. Wiec z tego co napisałeś jak byk wynika, że olej półsyntetyczny też możne być dobry dla TSI. Praktycznie każdy producent oleju zaleca stosowanie płukanek co wymianę. Tak pierwsze z brzegu Katalog Produktów Liqui Moly - strona 35 - Liqui Moly Pro-Line Engine Flush - cytat " Środek ten należy stosować przed każdą wymiana oleju". W przypadku jednej marki premium PRODUCENT POJAZDU nakazuje zgodnie ze swoimi instrukcjami serwisowymi stosować płukanie silnika przy każdej wymianie oleju. Wiem o czym pisze i nie szerze opowieści z niewiadomych źródeł. Jak ktoś nie che stosować płukanki to jego sprawa ale pisanie głupot na ten temat to co innego. A swoją drogą zalecenia serwisowe to jedno a praktyka drugie. Serwis zaleca wymianę co 30 tysięcy - też uważasz, ze jest to ok.?
 7. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Zupełnie się z Tobą nie zgodzę w kwestii stosowania płukanek. Skąd masz takie informacje? Co do zgodności oleju ze specyfikacją producenta to też był bym ostrożny i nie generalizował, że każdy olej będzie dobry bo różnie z tym bywa. Czasami jest taki rozrzut jakościowy jak miedzy Lupo a Arteonem. Cyba, że uważasz, ze do 2.0 TSI dobry będzie półsyntetyczny 10W40 spełniający przecież wymaganą normę VW 502.00.
 8. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Jaki jest sens bawienie się w samodzielne analizy (pomijając fakt, że raczej nie zrobimy tego jak należy i na pewno nie wszystko) jak za ok. 100,00 zł mamy analizę laboratoryjną zakładu posiadającego sprzęt badawczy za kilka milionów euro i robiącej wg. ściśle określonych procedur. Ktoś się też pod tym badaniem podpisuje i nie jest to Pan Kaziu z YT tylko wykształcony pracownik naukowy. Zużycie na podstawie zawartości metali może być całkiem miarodajne pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki tzn. dobrze przygotować silnik do testu czyszcząc go i pozbywając się maksymalnie dużej ilości pozostałości po starym oleju. Im lepiej to zrobimy tym wynik będzie dokładniejszy ale na podstawie zużycia metali Często można określić nawet jakie elementy silnika się zużywają w jakim stopniu i czy jest to normalne zuzycie czy zuzycie nadmierne. Mam prosty podręczny lubrisensor ale traktuje to raczej jako gadżet niż wiarygodne urządzenie badawcze. Porządny sprzęt do badań kosztuje bardzo dużo a profesjonalne spzrety używane przez duże labolatoria to już są bardzo duże pieniądze. Wiarygodnym badaniem jakie można samodzielnie przeprowadzić to włożenie oleju do zamrażalnika na noc i rano sprawdzenie jego zachowania. Można sobie włożyć np. dobre 0W30 i ukochane przez wielu Polaków 10W40 i zobaczyć jaka jest różnica w płynności obu olejów już przy -20 stopniach (a najlepiej -30 jak ktoś ma taką zamrażarkę). Tutaj gołym okiem będzie widać co i jak bez patrzenia na cyferki.
 9. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Chodzi o test UOA w wyspecjalizowanym laboratorium. Pokazuje on m.in lepkość przy 40 i 100 stopniach, TBN, TAN, zużycie silnika na danym interwale (na podstawie zawartości metali), zawartość paliwa oraz zastosowany pakiet dodatków. Co do płukanki to zupełnie nie zgadzam się z tym, że "robienie płukanki silnika co wymianę oleju jest tak samo skuteczne jak stosowanie szamponu na porost włosów". Wg. mnie jest jak najbardziej uzasadnione stosowanie płukanki co każdą wymianę lub powiedzmy co drugą wymianę, zwłaszcza w silnikach diesla, w których syf robi się bardzo szybko. Jak być zrobił taki test to z dużym prawdopodobieństwem wyszło by w nim nadmierne zużycie. Oczywiście sama tego wiedza niewiele by Ci dała ale może wtedy zastosowałbyś inny olej z dodatkiem + skrócił interwał wymiany i to by rozwiązało problem. Nie wiem bo może tak może nie. Racja, że przy dobrym oleju i wymianie co 10 tysiecy to raczej przy sprawnym silniku i normalnym jego traktowaniu nie ma się za bardzo co martwić o kondycje oleju (może za wyjątkiem znacznego rozrzedzenia paliwem).
 10. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Nie o to w tym badaniu chodzi aby za każdym razem je robić tylko jak masz powtarzalne warunki eksploatacji to robisz badanie raz i z grubsza wiesz czy masz wymiany robić co 10 , 15 czy może 20 tysięcy. Czasami 15 tysięcy będzie za dużo a czasami 30 tysięcy może być ok. Nie robi się badania aby stwierdzić czy już wymieniać ten konkretny olej będący w silniku ale, żeby z grubsza wiedzieć ile na takim oleju można zrobić kilometrów.
 11. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  W takich warunkach 20 tysięcy przy dobrym oleju może być zupełnie akceptowalne. Musisz tylko uważać na wypalanie dpf-a aby zbyt dużo paliwa nie dostało się do oleju bo wtedy dodatkowo spada lepkość (która w przypadku silników diesla zwykle nie spada zbyt mocno) i olej może nie dawać odpowiednio wysokiej ochrony przy zbyt dużym udziale paliwa w oleju. Najlepiej zainwestować w badanie przeprowadzonego oleju ze swojego silnika - to koszt ok. 100,00 zł (mogę z tym pomóc) a będzie lepszy pogląd na to w jakim stanie jest olej i czy jego kres już minął czy jeszcze kilka tysięcy da się zrobić.
 12. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Bardzo wiele zależy od warunków eksploatacji. Jazda w mieście na krótkich odcinkach jest bardzo niekorzystna dla silnika, tym bardziej jeśli mamy dpf-a i nie ma on odpowiednich warunków pracy. Jazda w trasie to zupełnie inna bajka. W odpowiednich warunkach wymiana nawet co 30 tysięcy nie spowoduje nadmiernego zużywania się silnika ale lepiej jest wymieniać co 15 tysięcy bo w ten sposób z pewnością przedłużamy silnikowi życie. Ile możne wytrzymać 2.0 TDI? Wg. mnie nawet 1 mln kilometrów jest w odpowiednich warunkach do osiągnięcia. Turbina tez może tyle wytrzymać jak się o nią odpowiednio zadba. Auta dostawcze w transporcie miedzynarodowym potrafią robić nawet 250 tysięcy rocznie (rekord 380 tys w rok) a przebiegi 700-800 tysięcy w kilkuletnich autach nie są niczym niezwykłym. Niekiedy silniki padają po niewielkim przebiegu a czasami auta mają ponad 1 mln i jeżdżą na ori turbinie bez remontu silnika. Tu zależy (oprócz konstrukcji) najwięcej od odpowiedniego serwisowania i odpowiedniego traktowania.
 13. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Podziel się wrażeniami po wymianie.
 14. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Eurol Syntehence FS 0W30 jest lepszym olejem niż Eurol Synthenece 5W30. Te oleje różni przede wszystkim baza - FS jest głównie party na bazie z grupy IV czyli jest PAO-syntetykiem natomiast Syntehnce 5W30 jest dobrym hydrockakiem z domieszką PAO (jak zdecydowanie większość olejów z 504/507). FS ma też lepsze parametry i ogólnie wg. mnie jest jednym z najlepszych olejów z normą 504/507 jakie są dostępne na rynku nie tylko w PL. Eurol Synthence 5W30 też jest dobrym olejem i pewnie lepszym niż większość olejów konkurencyjnych (często sporo droższych) ale nie jest po prostu tak wyjątkowy jak FS 0W30. Co do płukanek to kierując się własnym doświadczeniem mogę polecić : - Archoil AR2820 - Eurol Engine Flusch - Liqui Moly Pro-line Engine Flusch Wszystkie 3 są bardzo silne i skuteczne. Liqui Moly jest najbardziej agresywna a najmniej chyba Eurol co nie znaczy, ze jest mniej skuteczna. AR2820 sprawdza się bardzo dobrze i również nie jest to zbyt agresywna płukanka. Te płukanki sprawdzają się w przypadku mocno zabrudzonych silników a Eurola czy AR2820 w dawce 200-250 ml na 5litrów oleju polecam również do bardziej profilaktycznego płukania. Zwykła płukanka Liqui Moly Engine Flusch sparwdzi się bardziej przy profilaktycznym płukaniu podobnie jak np. płukanka Millersa czy Penrite (ta jest niedostępna chyba nigdzie w PL od dłuższego czasu). Z płukankami innych firma nie miałem zbyt wiele do czynienia ale dużo dobrego słyszałem o płukankach i ogólnie chemii od Xado. Warto wspomnieć, ze chemie dla Xado produkuje Eurol. Ogólnie większość płukanek ma niezbyt wyszukane receptury oparte przede wszystkim na nafcie. Płukanki można też podzielić na te bardziej "rozpuszczalnikowe" (agresywniejsze) i te "olejowe" łagodniejsze. Nawet prosta płukanka będzie lepsza niż brak płukanki ale te lepsze płukanki o bardziej zaawansowanych formułach (Archoil, Eurol, Xado) są niestety trochę droższe.
 15. tomek evo

  Wymiana oleju ile mogę przekroczyć?

  To nie on ma zauważyć różnicę tylko jego silnik. Ale uwierz mi, ze wiele osób różnice w pracy silnika na różnych olejach jest w stanie wychwycić nawet w dieslu. Błąd w logice Twojego rozumowania to zakładanie, ze lepszy od Castrola olej musi być droższy. Może być lepszy i tańszy. Motul niezły olej ale są lepsze z norma 504/507. Co na przeglądzie mu zaleją to już zależy od tego mechanika co mu będzie zalewał i co będzie miał np. w beczce 🙂 Brawo Ty.
 16. tomek evo

  Wymiana oleju ile mogę przekroczyć?

  Kolega pyta o normę a nie o markę oleju a jak już polecasz to poleć coś dobrego a nie jakiś badziew. W B8 2.0 TDI 190 KM wymagana jest puki co norma VW 504/507 (507.00 tak konkretnie). Jak jedziesz z własnym olejem to upewnij się, ze posiada on oficjalną aprobatę VW aby nie było problemu w ASO. Dobry sprzedawca będzie wiedział, który olej ma oficjalna aprobatę a który nie.
 17. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Kolega zmienia częściej. 🙂. Co do żywotności filtrów to niestety ale znam przypadki, że się filtry poukręcały ale często winny jest sposób użytkowania bo zbyt duże ciśnienie zimnego oleju może spowodować odkształcenia filtra.
 18. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Tu chodzi o to, ze jak nie stosujesz płukanki to przy wymianie wchodzi Ci 4,3 litra a z płukanką wchodzi 4,5 l oleju. Z tego wniosek, że przy płukance mniej zostaje w środku. I tak często się dzieje nawet w silnikach, w których olej jest wymieniany regularnie.
 19. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Tu nie chodzi tylko o nagary bo nagar to można powiedzieć, że jest już efektem zaniedbań ale w silniku diesla (nie tylko) w przepracowanym olej znajduje się dużo innego typu zanieczyszczeń, które płukanka pomaga usunąć. Efektem działania płukanki często jest też taki, że potrafi wylecieć nawet (rekordowo) 0,5l starego oleju więcej niż przy wymianie bez płukanki. Chyba lepiej jest usunąć więcej starego zanieczyszczonego oleju z silnika podczas wymiany? Nawet jak to będzie 100-200 ml. Płukanka co wymianę to nie jest ani przesada ani z drugiej strony konieczność. Ja zwykle zalecam płukankę co najmniej co drugą wymianę oleju. Wiem, ze jeden producent aut nazwijmy to premium wprowadził nakaz stosowania płukanki do procedury serwisowej przy każdej wymianie oleju. To, że większość ASO czy większość prywatnych warsztatów nie praktykuje płukanek lub wręcz się ich boi to jest osobny temat. Ja osobiście stosuje płukankę prawie zawsze nawet jeśli stosuje Archoila AR9100, który ma doskonałe właściwości czyszczące i utrzymujące olej w "świeżości". Mogę się zgodzić, ze w silnikach benzynowych można utrzymać silnik w czystości bez płukanki pod warunkiem stosowania dobrych produktów i regularnej wymiany a dzięki AR9100 można nawet doczyścić silnik (znam sporo takich przypadków). W dieslu im częściej tym lepiej. Na pewno płukanka jest jeśli nie koniecznością to bardzo dobrym pomysłem kiedy kupujemy używany samochód. Dobry olej i dobra płukanka. Ale można lepiej i .... taniej.
 20. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  A skąd takie wnioski? Uważasz, że po 10-15 tysiecy w silniku diesla będzie czysto? To, ze jest syf nie oznacza, ze silnik nie dociągnie do 100 tysięcy. Płukanki stosuje coraz więcej osób. Syf szkodzi ale to nie jest tak, ze od razu są tego efekty.
 21. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Tu się nie zgodzę bo płukanaka zawsze jest dobra. A w dieslu to syf się robi po kilku tysiącach. Amsoil 0W40 to na pewno świetny olej i jeden z lepszych 0W40 na rynku, choć z tych lepszych jeden z najdroższych. Z Amsoilem jest ten problem, że trzeba mieć świadomość, że dostajemy produkt bardzo wysokiej jakości ale cena jest wysoka i nie do końca wynika to tylko z wysokiej jakości bo czasami można znaleść produkty jakościowo porównywalne a nawet lepsze za dużo mniejsze pieniądze. Niemniej jednak na pewno produkty tej firmy to olejowa ekstraklasa.
 22. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Jak wyjadę tekstem "naukowym" to Ty zrozumiesz ale większość już nie dlatego celowo piszę w sposób jak mi się wydaje bardziej przystępny. Tu chodzi o to, że jedni akceptują 12 sekund do 100 km/h bo jest to wystarczające a inni chcą mieć do setki 5 sekund. Dokładnie to samo można napisać do osób tuningujących auta albo kupujących 2.0 biturbo zamiast 1.6 TDI. 1.6 TDI też jest wystarczające. Kwestia podejścia do tematu ale nie tylko bo wbrew pozorom różnice miedzy 2 olejami spełniajacymi ta samą normę mogą być masakryczne. Wszystko zależy od tego jaka to jest norma ale np. VW 502.00 to chyba nawet Cola spełnia (żarto oczywiście) a z 508/509 praktycznie każdy będzie dobry. Z uwagą co do zmiany interwału z 30 na 15 tysiecy to pełna zgoda bo to jest podstawa do zapewnienia odpowiedniego smarowania.
 23. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Temperatura oleju może wynikać z wielu czynników. Jednym z nich może być coś co można zdefiniować jako łatwość, z jaką olej porusza się w silniku co często nazywane jest tzw . flow oleju. Jeśli olej łatwiej krąży w "krwioobiegu silnika" i stawia mniejsze opory to również lepiej się schładza i mniej nagrzewa i ogólnie silnikowi jest lżej. Jeśli tarcie jest niższe to są niższe temperatury i tak samo mniej obciążony silnik generuje mniej ciepła. Sam olej w zależności od składu, oleju bazowego czy lepkości może różnie reagować na temperaturę i jedne nagrzewają się bardziej a inne mniej. Zwykle oleje PAO-syntetyczne są bardziej odporne na "nagrzewanie" a co ważne kiedy już dostana wysokiej temperatury to jest to dla nich mniej kłopotliwe. Kilka stopni i w jedną czy druga stronę nie jest aż tak ważne dopóki silnik nie osiąga zbyt wysokich temperatur. Jednak oleje osiągające niższe temperatury maja generalnie większy margines bezpieczeństwa. Kolega w VW CC 2.0 TDI 184 KM podczas jazdy autostradowej z wysokimi prędkościami (a tak generalnie jeździł ) na serwisowym Castrolu miał 118-121 stopni a latem nawet zdarzało mu się dobić do 128 stopni. Są różne opinie na ten temat ale moim zdaniem przy takich temperaturach ten olej nie daje odpowiedniej ochrony silnika i długotrwała jazda z takimi temperaturami (tym bardziej przy podwyższonych obrotach i znacznym obciążeniu silnika) w najlepszym razie oznacza znacznie przyspieszone zużycie a w najgorszym doprowadzi do usterki silnika. Nie mówiąc już o tym, ze olej w takiej sytuacji też ulega przyspieszonemu zużyciu. W tej sytuacji zbicie temperatury o 10 czy nawet 5 stopni jest dla kondycji silnika zbawienne.
 24. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Jakie konkretnie oleje i w jakim silniku?
 25. tomek evo

  Jaki olej silnikowy do b7 2.0 TDI CR ?

  Skąd taka definitywna ocena wyższości Penrite nad np. Millersem? Niższa temperatura na Penrite wzgledem Motula to chyba trochę za mało na taka ocenę. Idąc tym tropem to Eurol jest najlepszy bo na nim (FS 0W30 i Synergy 0W40) są najniższe temperatury i to nie tylko względem Motula ale też Millersa (za wyjątkiem wyczynowego CFS NT+), Penrite, Ravenola czy Neste. Sprawdzone na kilku TDI/TSI o mocach 150-400 KM. Prawidłowa ocena oleju jest trudna i bez analiz VOA i UOA nie ma co formułować zbyt daleko idących tez. Oczywiście sama analiza kart może wiele powiedzieć ale nie zawsze oddaje ona w 100% "stanu faktycznego". Penrite Enviro+5w30 to na pewno jeden z najlepszych olejów z norma 504/507 dostępnych na rynku. Przy czym słowo dostępnych jest mocno na wyrost bo przez ostatnie 12 miesięcy to u importera ten olej był dostępny w sumie przez 2-3 tygodnie. Ale nie jest źle bo dzięki takie polityce w poszukiwaniu ich produktów nawiązuje kontakty z dystrybutorami z całej Polski.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności