Skocz do zawartości
Gość droozd

Światła do jazdy dziennej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość droozd

Witam serdecznie.Czy macie może jakiś ciekawy i nie wymagający ogromnych narzutów finansowych pomysł na zamontowanie świateł do jazdy dziennej w 3BG? Czytałem trochę o tym i dowiedziałem się,że światła dzienne to fajna sprawa.Po primo o wiele mniej ciągną prądu, a po drugie primo mniejszym prądem dają po oczach, a nie doświatlają drogi, przez co moje auto jest bardziej widoczne niż jakbym jechał na światłach mijania.No i nabrałem apetytu.Na allegro jeszcze nic dedykowanego do passata nie ma, a takich szczeraczy jak tam są to wieszał nie będę. Więc jakby ktoś z Was miał fajny pomysł to podzielcie się z innymi. Bajo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość grudyy

prądu mniej ciągną to prawda ale zauważ że od 17 kwietnia trzeba już jeździć na światłach mijania więc pobór prądu będzie większy o to co pobiorą światła do jazdy dziennej. więć uważam że jeśli biorąc pod uwagę oszczędność to nie ma co ich zakładać.

 

 

Nawiązując do pytania o sposób zamontowania świateł do jazdy dziennej to widziałem w B4 koleś miał zamontowane w grilu a w AUDI a4 byłe zamontowane na zderzaku przed grilem

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Hella i Bosch już coś tam robią. Sam mam pewne na oku bardzo fajne ale troche kosztuja bo 770zł z Helli.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona
od 17 kwietnia trzeba już jeździć na światłach mijania

tylko w wypadku występowania ograniczonej widoczności - deszcz, mgła, wysokie zachmurzenie; w pogodne słoneczne dni można używac świateł do jazdy dziennej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość droozd

Poza tym nie wiem, czy w przepisach jest powiedziane, czy od 17 kwietnia musisz mieć włączone światla tylne,oświetlenie tablicy itd.? Chyba niekoniecznie.Poza tym nie musisz sobie podświetlać zegarów i całego kokpitu. A ja bym sobie zrobił, żeby mi te dzienne same się włączały i jak włączam mijania to żeby dzienne gasły. Tylko właśnie jak to ładnie zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość grudyy

pomysł jest dobry z tym włączaniem jednych a gaszeniem drugich tylko z tym to potrzeba rady elektryka żeby było ładnie i niezawodnie.

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość boguś

o ile sie orietuje polski przepis zobowiazuje do swiatel dz. i pozycyjnych bez tablicy :mur:

jezeli paski byly sprzedawane na skandynawie to maja jakies fabryczne rozwiazanie moze ktos cos wiecej wie :vw:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pomysł jest dobry z tym włączaniem jednych a gaszeniem drugich

Na ten pomysł to juz wpadł USTAWODAWCA :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te wydaje mi się ze bedą dobre cena dobra producent też same sie właczają i wyłaczają tylko trzeba rozkminić bo wedle polskiego prawa światła dzienne muszą sie palić razem z pozycjami.

 

http://www.allegro.pl/item168321648_swiatla_dzienne_firmy_hella_faktura.html

 

Pozdrowionka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poza tym nie wiem, czy w przepisach jest powiedziane, czy od 17 kwietnia musisz mieć włączone światla tylne,oświetlenie tablicy itd.? Chyba niekoniecznie.Poza tym nie musisz sobie podświetlać zegarów i całego kokpitu. A ja bym sobie zrobił, żeby mi te dzienne same się włączały i jak włączam mijania to żeby dzienne gasły. Tylko właśnie jak to ładnie zrobić?
o ile sie orietuje polski przepis zobowiazuje do swiatel dz. i pozycyjnych bez tablicy
tylko trzeba rozkminić bo wedle polskiego prawa światła dzienne muszą sie palić razem z pozycjami.

Panowie... muszę Was zmartwić, bo chyba nie wiecie a wszyscy trąbią od dłuższego czasu.... Pan prezydent podpisał nowelizację ustawy, w której nie ma mowy o światłach do jazdy dziennej. MUSIMY jeździć na światłach mijania przez cały rok. Czyli -> przód + tył, pełne 55W x 2 z przodu, całe oświetlenie pozycyjne z tyłu...

 

Peace (czyt. PIS)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie... muszę Was zmartwić, bo chyba nie wiecie a wszyscy trąbią od dłuższego czasu.... Pan prezydent podpisał nowelizację ustawy, w której nie ma mowy o światłach do jazdy dziennej. MUSIMY jeździć na światłach mijania przez cały rok. Czyli -> przód + tył, pełne 55W x 2 z przodu, całe oświetlenie pozycyjne z tyłu...

 

niekoniecznie - obecnie brzmi to (ustawa) mniej więcej tak):

Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

(uchylone pkt)

1) w czasie od zmierzchu do świtu,

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

3) w tunelu.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

 

Wymagania odnośnie świateł dziennych - Dz. U. 32/2003 poz262 załącznik nr 6:

...połączenie elektryczne powinno być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne. Powinny się automatycznie wyłączać, jeżeli włącza się światło mijania lub drogowe, z wyjątkiem krótkotrwałego włączania światła mijania lub drogowego jako ostrzegawczego sygnału świetlnego

 

Nie jestem pewien, ale chyba już później żadnych zmian odnośnie sposobu połaczenia nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amanda, mylisz się...

 

Ustawa z dnia 7 marca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym

 

zacytuję:

 

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.".

 

Jest to niesamowity, wg mnie, bubel prawny, chociaż nie posiadam świateł do jazdy dziennej i nie robi mi kompletnie różnicy czy brzmienie tej ustawy jest takie jak jest, czy takie jak być powinno.

 

Wkurza mnie sam fakt, że takie kwiatki nie robią różnicy polskiemu ustawodawcy :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Amanda, mylisz się...

Na pewno? (wcześniej też tak myślałem ;) )

zacytuję:

 

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.".

 

No przeciez wyraźnie pisze, że pkt 1 otrzymuje brzmienie bo porzednio było tak jak ja zacytowałem - z podpunktami 1, 2 i 3

 

Co do punktu 2 nic sie nie zmienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amanda, moment... fakt... racja.

 

Czyli ustawa mówi, że:

 

1. musimy korzystać ze świateł mijania, ale...

2. możemy korzystać ze świateł do jazdy dziennej?

 

czyli zgodnie z tą interpretacją, można jeździć bez tylnych świateł włączonych, na osobnym zestawie oświetlenia niskiej mocy?

 

Ja jestem informatykiem, skoro jest napisane, że musimy, to z logicznego punktu widzenia zapis, że coś można nie ma sensu, bo konieczność korzystania ze świateł mijania wyklucza możliwość używania świateł do jazdy dziennej :dobani:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli ustawa mówi, że:

 

Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej

 

czyli zgodnie z tą interpretacją, można jeździć bez tylnych świateł włączonych, na osobnym zestawie oświetlenia niskiej mocy?

nie - bo

...połączenie elektryczne powinno być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

 

if (dzień) then {mijania (a więc i pozycyjne)} else {dzienne + tył pozycyjnych(minimum)}

:D

 

[ Komentarz dodany przez: marecek: Wto Kwi 10, 2007 13:59 ]

dzięki za wyjaśnienie...

 

już widzę, że czytać trzeba umieć ze zrozumiemiem :wstyd:;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość redtom

czyli nie ma się co napinać tylko trzeba jeździć (tak jak ja dotychczas) cały rok na światłach mijania:)

To się producenci wściekną że niby przepisy wchodzą ale gówno to im daje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marecek to minimum na 2 if'ach trzeba by zrobić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nastepnym wydaniu "Motor" ma byc opisane jakie swiatła spełniaja wymogi i jak je zamontowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rainman777, Mam zeskanowany ten sam fragment, i miałem go właśnie wklejać na forum :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności