Skocz do zawartości
mnichu

dystanse, wymiary oraz różnice w prowadzeniu

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Jest zima i przez ten okres czasu chiałbym przyszykowac sobie pewne rzeczy do auta. Otoż chciałbym zapytać się Was drodzy forumowicze co sadzicie o dystansach do kół aluminiowych. szukałem tematów na forum (może słabo.. bo nic ciekawego nie znalazłem) na temat dystansu lecz odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem.

 

sprawa przedstawia się następująco:

 

posiadam letnie opony (205/55/R16 -DUNLOP SP SPORT 01) na felgach o rozmiarze 6,5JX16H2 ET50 5/112 / PR-C7C

felgi wyglądają tak (tutaj jeszcze siedziały stare opony):

51946796.jpg

 

 

teraz na zime załozyłem 195/65/R15 -Continental na alusach ale juz z ET 36 albo 37 szerokość felgi chyba też 6.5" (juz dokładnie nie pamietam) i na tych zimowych po pierwsze że lepiej auto wygląda i nie chodzi mi tu o stylistykę felgi a samo wysuniecie jej od piasty. No ale róznież lepiej sie prowadzi autko. Wydaje mi sie że auto jest bardziej "sztywniejsze" w zakrętach. Testy oczywiście przeprowadzałem na jezdni suchej ;P

 

obydwa komplety wyważone i sprawdzone. zimowe po 2 sezonach a letnie mają jakies 8 tys km. samochodem nie ściąga na żadnym z kompletów.

 

 

i teraz pytania:

 

Ad1. czy róznicę w prowadzeniu auta powodują same opony ?

Ad2. czy taka niewielka (moim zdaniem) różnica w wymiarze ET powoduje taki efekt ?

Ad3.jakie dobrać dystanse do letnich opon aby uzyskać takie ET ? czytałem że na tylnią ośkę można by dać troszkę większe te dystanse niż na przednią oś -- można tak ?

Ad.4 różnica w ET miedzy felgami wychodzi 14 (50-36) to znaczy że musze zastosować dystans 14 milimetrów żeby uzystkac takie samo ustawienie felgi ? tak się to liczy czy jeszcze coś bierzemy pod uwagę ?

 

czekam na podpowiedzi :) w sprawie opon i felg to jestem laikiem :)

pozdrawiam mniszek

Edytowane przez mnichu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ad1. czy róznicę w prowadzeniu auta powodują same opony ?

ET felgi też na to wpływa, jakby nie było to razem masz prawie 3cm węższy rozstaw kół na letnich

Ad2. czy taka niewielka (moim zdaniem) różnica w wymiarze ET powoduje taki efekt ?

Moim zdaniem właśnie ta różnica w ET jest za to odpowiedzialna. Różnica ta wcale nie jest mała, bo niektórzy dają dystanse 5mm żeby tylko mieć odpowiednie ET

Ad3.jakie dobrać dystanse do letnich opon aby uzyskać takie ET ? czytałem że na tylnią ośkę można by dać troszkę większe te dystanse niż na przednią oś -- można tak ?

Dobrze czytałeś, z tyłu koło jest nieco głębiej schowane niż z przodu. Ja proponowałbym na przód 20mm a na tył 25mm, ale to tylko moje zdanie

Ad.4 różnica w ET miedzy felgami wychodzi 14 (50-36) to znaczy że musze zastosować dystans 14 milimetrów żeby uzystkac takie samo ustawienie felgi ? tak się to liczy czy jeszcze coś bierzemy pod uwagę ?

Dobrze liczysz, ale dystansu 14mm chyba nie dostaniesz, jak już to 15mm. Po założeniu takiego dystansu zewnętrzna krawędź felgi będzie w tym samym miejscu co w zimówkach

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_tytul1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dna007 dzieki za szybka odpowiedz. w zasadzie odpowiedziałes na moje wszytskie pytania z czego jestem bardzo zadowolony :)

 

prosiłbym tez o wyrażenie opini uzytkowników którzy jeźdzą badz jeździli z dystansami. czy one nie "dobijają" szybciej zawieszenia ? chocby samych łozysk w piastach ?

 

 

no i już prawie jestem zdecydowany na dystanse ale zastanawia mnie jak wygląda sprawa z dłuższymi śrubami... czy dostanę dłuzszą srube z zabezpieczeniem ?(tą na gwiazdkę/wielokat >>> nie wiem jak to się nazywa fachowo) wiem że marne to zabezpieczenie ale zawsze dodatkowe problemy dla złodzieji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cieszę się że mogłem pomóc

Jeśli zdecydowałbyś się na dystansy 25mm na tył to możesz kupić dystanse przykręcane, tj. dystans przykręcasz do piasty i dopiero przykręcasz koło do dystansu, wtedy nie potrzebujesz dłuższych śrub. Do takiego przykręcanego dystansu masz komplet śrub zazwyczaj.

Odnośnie śrub zabezpieczających to ori raczej nie dostaniesz dłuższych ale jakieś alternatywne(np. McGuard) powinieneś znaleźć dłuższe. Swego czasu widziałem na allegro czy ebay takie co miały 50mm gwintu - poprostu kwestia poszukania.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem żeby raczej unikać dystansów przykręcanych... sa lepsze/bezpieczniejsze od przelotowych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pozakladane dystanse 20mm przod i tyl na kolach 205 z et 35, kolo mam rowno z nadkolem, oprucz fajnego wygladu polepszylo sie troche prowadzenie ,a dystanse mam przelotowe z dluzszymi srubami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosiłbym tez o wyrażenie opini uzytkowników którzy jeźdzą badz jeździli z dystansami. czy one nie "dobijają" szybciej zawieszenia ? chocby samych łozysk w piastach ?

 

 

no i już prawie jestem zdecydowany na dystanse ale zastanawia mnie jak wygląda sprawa z dłuższymi śrubami... czy dostanę dłuzszą srube z zabezpieczeniem ?(tą na gwiazdkę/wielokat >>> nie wiem jak to się nazywa fachowo) wiem że marne to zabezpieczenie ale zawsze dodatkowe problemy dla złodzieji

 

Mam na lato (komplet letni) zupełnie takie same felgi jak Ty wraz z oponami Continetal Sport Contact 2 - 205x55 - 16". Jeżdżę już ponad 2 sezony i wszystko jest OK.

Ja zastosowałem na przód dystanse 10 mm. Kupiłem też dłuższe śruby (sferyczne) no i komplet "złodziejek" (by jak to określiłeś złodzieje mieli większy problem ;-) ). Tyłu nic nie ruszałem (wiadomo dystanse kosztują) i według mnie nie ma większej róznicy w prowadzeniu w porównaniu do "stalówek" (komplet zima) z ET 37.

Edytowane przez Wojciechpop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności