Skocz do zawartości
pikopiko

Zamiana wewnętrznego lusterka zwykłego na samościemniające.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym założyć wewnętrzne lusterko samościemniające zamiast zwykłego.

Czy ktoś wie co jest potrzebne, oczywiście poza samym lusterkiem?

Co trzeba podłączyć/podciągnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamontowac lusterko i podciagnac zasilanie z czegos prad musi dostac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko? Nie za łatwo...?!?

Prąd można ściągnąć np z ledów w lampce.

Wtedy lusterko będzie miało zasilanie "po światłach".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samo sie nie bedzie sciemniac wiec potrzebuje zasilanie :) tak na logike to co by moglo jeszcze potrzebowac ciepla zimna wode ? :):)czujnik jest w lusterku co powoduje sciemnianie sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już ustaliłem.

 

Oprócz podciągnięcia zasilania potrzeba jeszcze.... wymienić szybę.

Musi być w wersji z czujnikiem zmierzchu z 2 powodów:

1. jest inna stopka mocująca lusterko

2. potrzeba sygnału z czujnika - lusterko ściemnia się przy określonej różnicy natężenia światła z tyłu i z przodu.

 

No i w oryginale na wstecznym biegu lusterko rozjaśnia się maksymalnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile sie nie myle to lusterko fotochromatyczne jest razem z sensorem deszczu czyli wymiana szyby dodatkowo i tak jak wyżej piszą zasilanie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że masz rację...

Zamawiałem wczoraj Golfa VI i wziąłem pakiet czujnik zmierzchu.

Obejmuje m.in. czujniki zmierzchu i deszczu oraz ściemniające się lusterko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2. potrzeba sygnału z czujnika - lusterko ściemnia się przy określonej różnicy natężenia światła z tyłu i z przodu.

To by się zgadzało.

Parę razy sprawdzałem jak szybko ściemnia się (kilka sekund) gdy jakiś pojazd świeci w lusterko wsteczne. Zakrywałem palcem sensor, który jest obok świecącej na zielono diody, tak żeby nie docierało do niego światło z pojazdu jadącego za mną.

Wtedy różnica wpadającego światła przez czujnik na szybie i w sensorze zakrytym palcem wynosiła ~0, więc lusterko się nie ściemniało. Gdy tylko odsunąłem palec, to lusterko zaczęło się ściemniać.

Przez sensor na szybie światło nie wpadało, bo była noc, natomiast przez sensor na dolnej części obudowy lusterka już tak od pojazdu za mną - różnica wpadającego światła do obydwu sensorów nie równa 0.

Podobny eksperyment przeprowadziłem w garażu, w którym zaświecone było światło. Lusterko nie ściemniało się, ponieważ na przedni sensor działało światło z lamp umieszczonych na suficie w garażu -brak różnicy ilości docierającego światła do obydwu czujników.

Poza tym elektronika całego tego usrojstwa połączona jest z komputerem. Wiem to z autopsji, bo parę tygodni temu zmuszony byłem wymienić przednią szybę i po tej operacji wywaliło mi błąd po podpięciu VAG'a o braku połączenia z czujnikiem w lusterku wstecznym. Przy wymianie rozpinali mi go, bo musieli przełożyć do nowej szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po częsci masz racje. Tourany miały tylko lusterka z fotohromem bez czujnika zmiezchu i to działa, ale w wersji z wycieraczkami przeciwbieznymi jest mocowane do podsufitki a nie na szybe. Tak czy owak, 2 te elementy pracują niezależnie.

I tak - lusterko by się zciemniało musi miec zasilanie 12V, ale zeby się rozjaśniało musi byc kolejne 12V podane ze wstecznego biegu, dlatego nie ma tam 2 kabli tylko 3, Msa jest wspólna oczywiscie.

jest chyba kodowany Bordnetz pod to lusterko bo jest podłaczane do niego tez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było jeszcze wejście 12V z lampki wewnętrznej, żeby przy jej włączeniu sensor nie ściemniał lusterek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to wygląda to tak (jak ja lubię ten tekst ;-) ) :

do czujnika deszczu/zmierzchu idą 3 przewody:

zasilanie +12V

masa

LIN - komunikacja z bortnet'z (ten sam pin co do komunikacji ze sterownikiem przedniej wycieraczki)

 

do lusterka samo ściemniającego idzie:

1 - zasilanie (8-my bezpiecznik)

2 - masa

3 - sygnał wstecznego

4 - sygnał do zewnętrznego lusterka samościemniającego (na modułach w drzwiach pin 1 prawdopodobnie zasilanie)

5 - sygnał do zewnętrznego lusterka samościemniającego (na modułach w drzwiach pin 10 prawdopodobnie masa)

6 - sygnał od wewnętrznej lampki w podsufitce

 

żeby zamontować w passacie takie lusterko potrzebna jest niestety inna szyba niż w standardzie po pierwsze z powodu mocowania lusterka (jak i sensora bo występują one zawsze razem) które jest przyklejone fabrycznie w odpowiednim miejscu, a po drugie z powodu widoczności dla sensora - musi być niezamalowane/nieprzyciemnione odpowiednie miejsce na szybie żeby sensor działał poprawnie.

 

jako ciekawostkę dodam że sensor ma wbudowaną grzałkę która po niżej pewnej temperatury podgrzewa szybę tak żeby sensor miał zawsze odpowiednią widoczność.

 

lusterka się nie koduje natomiast sensor tak. w kodowaniu sensora można podać takie parametry jak rodzaj szyby jaka jest zamontowana (dokładniej jej przejrzystość), włączanie domykania szyb podczas deszczu (patrz warsztat), załączanie świateł autostradowych (bodajże powyżej 130 km/h i utrzymywaniu prędkości przez jakiś czas zapalają się światła mijania jeśli przełącznik jest na pozycji auto), włączanie świateł podczas deszczu (podobnie jak wyżej) oraz czy wogóle funkcje sensora mają być aktywne.

 

widziałem gdzieś na vw-vortex że koleś założył sensor na standardowej szybie ale poniżej poziomu zaciemnienia i ze standardowym lusterkiem. trochę takie rozwiązanie zmniejsza widoczność przez przednią szybę

 

acha...

żeby czujnik działał trzeba jeszcze wymienić pokrętło od świateł na takie z pozycją auto (do 2008 MY ma ikonkę drzwi) a co za tym idzie należy jeszcze dołożyć jeden przewód między pokrętłem a bortnet'zem

Edytowane przez m3iaz
poprawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe OT :)

załączanie świateł autostradowych (bodajże powyżej 130 km/h i utrzymywaniu prędkości przez jakiś czas zapalają się światła mijania jeśli przełącznik jest na pozycji auto), włączanie świateł podczas deszczu (podobnie jak wyżej) oraz czy wogóle funkcje sensora mają być aktywne.

Czy jest możliwość zmiany prędkość przy której włączają się światła ? [z tych 130 na inna prędkość] i wałczenie/lub wyłączenie tych świateł podczas deszczu ? Jak tak to jak to zrobić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włączyć/wyłączyć się da ale zmienić prędkości się nie da.

nie pamiętam teraz który bit/byte jest w kodowaniu natomiast w nowym VCDSie (10 z hakiem) sa podpowiedzi zarówno do kodowania czujnika jak i do kodowania przedniej wycieraczki (np. tear drop wiping - docieranie po spryskaniu przedniej szyby)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
włączyć/wyłączyć się da ale zmienić prędkości się nie da.

Chyba to jest to... jak to wyłaczyć tylko jak by dało rade to wytłumaczyć i przetłumaczyć :) bo nic z tych HEX nie rozumiem :hyhy:

http://www.my-gti.com/208

(np. tear drop wiping - docieranie po spryskaniu przedniej szyby)

Teardrop przedniej wycieraczki w starych Vag [ja mam 908] wystarczy w Wischer dodać 2048 [tu jest opisany odwrotny sposób po czesku] :)

Edytowane przez n00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, ja za to mam problem z lusterkiem samosciemniajacym (passat b6 highline z 2005), ostatnio zauwazylem ze lusterko po sciemnieniu nie rozjasnilo sie, musialem wylaczyc silnik (zamknac auto) i siedzac w srodku wylaczyc lusterko (przycisk od dolu), po wlaczeniu auta lusterko bylo ok. Natomiast zauwazylem ze mam 2 diody czerwone na podufitce (kolo gornego schowka) i po zamknieciu auta one nadal sie swieca, do czego sa te diody ? czy to ma cos wspolnego z lusterkiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody świecą razem z podświetleniem konsoli.

Możesz masz włączony coming home, skoro świecą po zamknięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość przemyslawski

Koledzy mam pytanie na jakiej zasadzie zciemnia się lusterko wewnętrzne? podczas jazdy jadący za mną samochód mnie oślepia a lusterko wewnętrzne się nie zciemnia co muszę zrobić żeby to poprawić czasami lusterko przycieni się samoczynnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod lusterkiem od spodu masz taki czarny przełacznik. Wciśnij go żeby uaktywnić czunik światła. Bedzie się wtedy świeciła diódka zielona w lusterku:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy mam pytanie na jakiej zasadzie zciemnia się lusterko wewnętrzne? podczas jazdy jadący za mną samochód mnie oślepia a lusterko wewnętrzne się nie zciemnia co muszę zrobić żeby to poprawić czasami lusterko przycieni się samoczynnie

 

Dziala to na zasadzie roznicy natezenia swiatla z przodu i z tylu auta. Z przodu czujnik jest w stopce lusterka a tyl to czujnik w lusterku obok tej zielonej diodki.

Jesli z przodu jest ciemno - co oznacza noc, a z tylu jasno - co oznacza auto za toba swiecace w Twoja strone - lusterko sciemnia sie.

Wlaczasz ten "mechanizm" przyciskiem od dolu lusterka.

To tak najbardziej lopatologicznie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość przemyslawski

kolego mam ten przycisk włączony cały czas się świeci dioda zielona i nie zciemnia się za każdym razem czy to zależy może od ustawień światła samochodu za mną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności