Skocz do zawartości
damszk

Felgi stalowe do B4 czy mogą być ET:49 zamiast ET:38

Rekomendowane odpowiedzi

Mam opony 185/65 R 14. Sprzedali mi nowe felgi stalowe 6 1/2Jx14, ET:49. Instrukcja podaje 6Jx14, ET:38.

Czy źle mi dobrali felgi, czy są to duże różnice w tych oznaczeniach, co się może stać gdy będę jeździł na żle dobranych felgach?

Wiem że 6 1/2J to jest oznaczenie szrokości, czy różnica 1/2 cala może przyczynić się do szybszego zużycia opon?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witanko.

Wyczytałem gdzieś, że ET do passata B3 (to i pewnie do B4) powinno się mieścić w granicach 35-45. Skoro tak podają to pewnie jakieś uzasadnienie tego jest. To nie mój tekst ale zacytuję:

 

ET - Należy zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, gdyż w przypadku złego dobrania felgi pod względem ET obręcz lub opona może ocierać o końcówkę drążka, amortyzator, wahacz lub inne części pojazdu, które będą wówczas blisko koła.

 

Ale to ocieranie to chyba dotyczy felg o niższym ET (szerszych) a u Ciebie jest

odwrotnie: 49.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zulus_25

Wskaznik ET jest to zaglebienie felgi na piaste , czyli im wieksze ET tym dalej zachodzi do "srodka" auta i z tad moze sie wziac tarcie opony o elementy zawieszenia itp.. I odwrotnie im mniejsze ET tym dalej na zewnatrz bedzie wychodzic kolo ( i z dwojga zlego jest to lepsza opcja) optymalnie jest ET 38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale to ocieranie to chyba dotyczy felg o niższym ET (szerszych) a u Ciebie jest

odwrotnie: 49.

Niby nic mi nie ociera ale im większe ET to koło głębiej osadzone.

Jak powinno być 38 a jest 49 to jest chyba 11mm koło głębiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam felgi z ET 28 i są one ładnie wypuszczone na zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.odświeżam starucha ale nie widzę innej opcji.

 

Standardowo mam felunki w B4 6jx15 et35

czy zmieszczę w otworach tak by nic nie tarło 5,5jx14 et49?

 

są one węższe o pół cala ale za to 14mm głębiej osadzone...jest ktoś kto stwierdzi że mogę brać fele za psią kasę? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zy zmieszczę w otworach tak by nic nie tarło 5,5jx14 et49?

Te felgi co piszesz to są chyba oryginały opla, bo takie jest fabryczne ET w oplu. Mam dwa komplety takich felg ale jeżdżą w vectrze. Moim zdaniem nawet ich nie założysz do paska, bo opel ma otwór centrujący 56,6 mm, a pastuch 57,1. Radzę najpierw to sprawdzić. Jeśli felgi mają oznaczenie GM, albo są od daewoo to odpuść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeżeli otwór centrujący pasuje to z takim et bez problemu ja miałem 14 6j et 48 ( lub 49) i bez problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak...mają oznaczenie "GM" dzięki za szybką odpowiedz...szukam w takim razie 6jx14 et 32-38 ori z VW ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem nawet ich nie założysz do paska, bo opel ma otwór centrujący 56,6 mm, a pastuch 57,1.

Zakładasz ogrągły pilnik do wiertarki - 3 min roboty i pasują ja ta lala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zakładasz ogrągły pilnik do wiertarki - 3 min roboty i pasują ja ta lala

Można i tak ale czy to się uda równo wyszlifować? Jeden oponiarz mówił mi, że przetaczali felgi opla na vw bo było zapotrzebowanie, choć wg mnie rzeźbienie w stalówkach to gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
choć wg mnie rzeźbienie w stalówkach to gra nie warta świeczki.
nie no jak bym miał kupować a później rzeźbić to też tak uważam.

Ja tak kiedyś szlifowałem jak dostałem prawie za friko felgi z oponami od felicji i chciałem założyć do tatowego poloneza generalnie to i tak koło centruje się na śrubach więc aż tak idealnie nie musi być, ale ci powiem że mi wyszło bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
generalnie to i tak koło centruje się na śrubach więc aż tak idealnie nie musi być

I tu się mylisz bo centruje się na piaście ,po to są pierścienie jak masz za duży otwór centrujący w feldze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
elgi z oponami od felicji i chciałem założyć do tatowego poloneza

I pasowały? O ile wiem to poldi ma rozstaw 4x98 tak jak fiat. Miałem alusy 4x98 które były na passacie w momencie zakupu. Dało się na nich jeździć dopiero po precyzyjnym dotoczeniu pierścieni i dowaleniu śrub na maxa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie plastikowe centrujące pierścienie to można se w de wsadzić są niepotrzebne i szkoda na nie kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tu się mylisz bo centruje się na piaście ,po to są pierścienie jak masz za duży otwór centrujący w feldze
Takie plastikowe centrujące pierścienie to można se w de wsadzić są niepotrzebne i szkoda na nie kasy

jak masz za dużą dziurę w feldze to tymi pierścieniami to sobie możesz jedynie felgę dobrze ustawić aby śrubę wkręcić nic innego, no chyba że masz gniazda wyrobione lub coś nie tak z rozstawem no to trochę wtedy centruje koło.

I pasowały? O ile wiem to poldi ma rozstaw 4x98 tak jak fiat. Miałem alusy 4x98 które były na passacie w momencie zakupu. Dało się na nich jeździć dopiero po precyzyjnym dotoczeniu pierścieni i dowaleniu śrub na maxa.
no patrz u mnie pasowały jak ta lala, ale to może dlatego że ciasno właśnie wchodziły. Ze trzy lata na nich poldzio śmigał, nic nie biło ani nie telepało kierownicą no może dopiero kiedy brachol ostro hamował i wpadł w dziurę co poskutkowało wyrwaniem stabilizatora z podłużnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności