Skocz do zawartości
Patryk_

Wątek budowlany - porady , ciekawostki , doświadczenia , pytania i odpowiedzi...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość motocyklista

W familoku pewnie tak, tu mowa jest o jednorodzinnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A okna szmatami uszczelniali bo wiało w zimę, dlatego też wentylacja jakoś tam działała.

 

Na szczęście były na tyle nieszczelne, ze pomimo upychania szmat i tak cos przepuszczały i jak się wchodziło do mieszkania to nie było zaduchu nie z tej ziemi, jaki jest dzisiaj przy plastikach, kiedy ludzie nie chcą wietrzyć.

 

 

Nom spisek, bo kiedyś to orali pole sochą i dobrze było! Weź idź z tymi swoimi teoriami, wszystko to wielki spisek... A tego, że teraz passat potrafi mało spalić i dobrze przyśpieszyć to nie zauważasz jakoś, w odróżnieniu od tych aut co niczego nie miały i podobno się nie psuły...

I zastanawia to, że masz tę tajemną wiedzę i jeździsz nowożytnym autem, ciekawe.

 

Dobre osiagi przy stosunkowo niewielkiej pojemności to zasługa turbo, technologii wielozaworowej i wtrysku paliwa - tak przy dieslu jak i benzynie - nie dziesiątek śmiesznych czujniczków.

 

Akurat układy wymuszone są o wiele lepsze. W budynkach z czasów minionego okresu masz wentylację grawitacyjną, więc wystarczy, że jedna osoba na pionie ma okap (wentylacja wymuszona zatem) to czujesz zapachy z całego pionu...

 

Jeżeli zachowany jest ciąg, to nie powinno być nic czuć bo wszystko powinno wywiac w komin. Problemem są ci, którzy zaklejają kratki i nie zapewniaja cyrkulacji przy plastikowych oknach (tj. nie wietrzą albo nie stosują nawiewników).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli zachowany jest ciąg, to nie powinno być nic czuć bo wszystko powinno wywiac w komin. Problemem są ci, którzy zaklejają kratki i nie zapewniaja cyrkulacji przy plastikowych oknach (tj. nie wietrzą albo nie stosują nawiewników).

Niestety jednak tu się mylisz- jeśli ktoś przy wentylacji grawitacyjnej ma podpięty okap i włączy go to niestety ale będzie czuć w innych lokalach na pionie. Chyba, że miałbyś komin z elektrociepłowni w bloku.

 

Dobre osiagi przy stosunkowo niewielkiej pojemności to zasługa turbo, technologii wielozaworowej i wtrysku paliwa - tak przy dieslu jak i benzynie - nie dziesiątek śmiesznych czujniczków.

Bo wiadomo, że np. sonda lambda nie jest potrzebna :)

 

Na szczęście były na tyle nieszczelne, ze pomimo upychania szmat i tak cos przepuszczały i jak się wchodziło do mieszkania to nie było zaduchu nie z tej ziemi, jaki jest dzisiaj przy plastikach, kiedy ludzie nie chcą wietrzyć.

Ale to chyba normalne, że jak zamkniesz okna to się zrobi w końcu zaduch. Dla mnie szczelne okna to plus, chociażby jak coś się dzieje na zew. i nie muszę wąchać wielu dziwnych zapachów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli zachowany jest ciąg, to nie powinno być nic czuć bo wszystko powinno wywiac w komin. Problemem są ci, którzy zaklejają kratki i nie zapewniaja cyrkulacji przy plastikowych oknach (tj. nie wietrzą albo nie stosują nawiewników).

Kolego bijesz się z fizyką.

Ciąg to różnica gęstości,

Różnica gęstości to różnica temperatur.

Gdy wewnątrz domu jest chłodniej, niż na zewnątrz powstaje ciąg wsteczny (odwrotny do grawitacyjnego)

Domy, teraz są:

Szczelniejsze,

Chłodniejsze,

Coraz częściej nawet klimatyzowane

W takim domu wentylacja grawitacyjna nie działa.

 

PS. Nigdzie w normie nie ma wymogu stosowania "drogiej" wentylacji mechanicznej.

Możesz budować śmiało z kominami wentylacyjnymi i zamawiać dziurawe okna bez uszczelek.

Wszystko będzie tanio i po staremu.

Ciąg kominowy to nie wytwór marketingu

A już na pewno nie jest to magiczna moc opanowana przez dawnych inżynierów, a zapominania przez tych dzisiejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Orientuje się ktoś czy jest przewidziana jakaś kara za brak tablicy informacyjnej na budowie??

 

Przygotowanie tablicy info. leży w kwestii kierownika budowy, tobie zostaje ewentualny montaż.

Cytuje ,,Zgodnie z poglądem orzecznictwa zaniedbanie ze strony kierownika budowy w postaci nie umieszczenia na budowie tablicy informacyjnej czy też obwieszczenia zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia może skutkować poniesieniem przez kierownika odpowiedzialności zawodowej, np. w postaci grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet utraty uprawnień budowlanych,,

Ja osobiście mam budowę od 2 lat i tablicy nie mam i nie interesuje mnie to czy będzie czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Domy, teraz są:

Szczelniejsze,

Chłodniejsze,

Coraz częściej nawet klimatyzowane

W takim domu wentylacja grawitacyjna nie działa.

E tam, Ja mam nowy dwuletni, szczelny jak chcę, chłodny latem/ciepły zimą dom tylko klimy niemam a wentylacja grawitacyjna działa aż miło.

nie mozna się bać wietrzenia czy też rozszczelnia okien i tyle. Kiedyś nawet sprawdzałem elektronicznym rejestratorem o ile spadnie temperatura w domu jeśli przy - 10 zostawie uchylone okno na 10 godz. (grzane było przez noc a przez te 10 godz już nie) temperatura spadła z 24.3*C na 23.4*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę założyć w garażu wyciągarkę. garaż jest szerokości 3 m. maksymalne obciążenie na środku to 500 kg. nie wiem jakiej grubości (wysokości) muszę zamontować dwuteownik, tak żeby nie było za słabe i nie było za mocne. belka będzie swobodnie podparta na końcach.

gdyby ktoś potrafił to jakoś policzyć byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma jakieś doświadczenie w kompresorach i agregatach prądotwórczych ? Ktoś coś poleci przy budżecie 3000 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Macie pomysł co zrobić z pompą C.O która sie co jakiś czas blokuje ? Pompa ma 3 biegi i potrafi sie zawiesić, czasami pomaga puknięcie w nią ale ostatnio juz nie. Wykręcam ją, pchnę palcem i chodzi i tak w kółko. Pryskałem WD43. zmywaczem do hamulców ale pomaga na krótka metę.

Co proponujecie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze jest juz grubo kamienia i nie chce chodzic wsadz do octu zeby odkamienic

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Ktoś ma jakieś doświadczenie w kompresorach i agregatach prądotwórczych ? Ktoś coś poleci przy budżecie 3000 zł ?

 

odezwij sie to co cos doradze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pchnę palcem i chodzi i tak w kółko. Pryskałem WD43. zmywaczem do hamulców ale pomaga na krótka metę.

Co proponujecie ?

 

Zmień kondensator rozruchowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem już pompę. Ta ma 10 lat i juz dogorywała. O kondensatorze też pomyślałem jak już kupiłem drugą pompę, wymienię i najwyżej będzie na zapas.

W occie też pomoczę, nie zaszkodzi.

 

Dziękuję za porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W occie też pomoczę, nie zaszkodzi.

 

Ocet jabłkowy 10%,ostatnio czajnik zalałem - po 2-3h wyglądał w środku jak nowy (a wcześniej szwabski od-kamieniacz i gów.o zdziałał) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo widzisz, trzeba kupić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmieniłem już pompę. Ta ma 10 lat i juz dogorywała. O kondensatorze też pomyślałem jak już kupiłem drugą pompę, wymienię i najwyżej będzie na zapas.
Tu już raczej jest problem na łożyskach na wałku. Kondensator to raczej nie jest poniewąż od samego puknięcia silnik nie wystartuje z uszkodzonym kondensatorem. Ale bez rozebrania ciężko zdiagnozować.

 

Nie wyrzucaj jej, bo nowa może polatać max 3 lata :ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mialem problem z pompa dziwnie brzeczala tak jak wirnik byl niewywazony...pomoglo porzadne wyczyszczenie z osadu i jak narazie hula dalej w ciszy)

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Panowie mam pytanie odnośnie walki z grzybem na ścianie. Otóż pod domem mam garaż, gość od którego kupiliśmy dom szczególnie o niego nie dbał a już w szczególności o garaż, efekt jest taki że na ścianach w garażu na wysokości 0,5 m od podłogi mam niesamowitego grzyba na ścianie. Fakt jest taki że w garażu nie ma ani jednego wywietrznika. Remont mam zamiar rozpocząć od właśnie wybicia dwóch otworów wentylacyjnych w ścianie i wycięcie dwóch otworów wentylacyjnych w bramie. Trochę oczytałem na necie i ludzie chwalą spryskanie grzyba ACE lub Domestosem, następnie po około dobie skucie zainfekowanego tynku z zapasem 1 metra ponad zainfekowany tynk, następnie powtórzenie operacji z chlorem i po dobie położenie nowego tynku. Mam jednak pytanie czy jest jakiś dodatek do tynku o działaniu przeciwgrzybicznym? Czytałem o farbach z dodatkiem krzemianu, że właśnie krzemian podnosi Ph a grzyby nie lubią podwyższonego Ph. Czy jest jakiś dodatek do zaprawy tynkarskiej? Kiedyś coś czytałem gdzieś na Necie że jest jakiś dodatek do tynku (jakiś niebieski proszek czy granulki) ale nigdzie nie mogę wyszukać tego forum i informacji o tym środku. Proszę o jakieś sugestie, zależy mi na solidnym remoncie garażu i pozbyciu się grzyba. Pozdro

 

 

najpierw dobrze byloby ocenic czy ci dalej nie podciaga wilgoc(obstawiam ze tak)prawdopodobnie nie ma mozliwosci izolacji z zewnatrz.

mozna sprobowac skuc trynk(moze niekoniecznie az 1m wokol grzyba-mysle ze okolo30cm wystarczy)p,potem preparat przeciw grzybom nastepnie kup sobie folie wplynie (taką do izolacji tarasow)i wymaluj przynajmniej 2 warstwy.i na to tynk.najlepiej cementowo-wapienny(nie trzyma tak wilgociw w przeciwienstwie do gipsowego). powinno pomoc))

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Dobra panowie ja z innej beczki. Sąsiad trochę zalał mi suficik w łazience - nie chce się przyznać, co zrobić takie czasy. Zgłosiłem sprawę do Hestii to bez rzeczoznawcy zaproponowali mi 250zł. Trochę mało :D więc wymyśliłem sobie że 350 dadzą i będzie git. Dziś pani z Hestii zadzwoniłem powiedziałem jaka kwota mnie interesuje, więc mam zrobić mały kosztorys i im wysłać faksem. I tu prośba do znawców: możecie mi jakoś podpowiedzieć a super jakby napisać mała wycenę tego remontu ?? Oczywiście szkoda nie jest wielka, sam pomaluje farbą i będzie po sprawie :D ale trochę podkolorowałem szkodę ;) mam ująć ile za robotę, ile za poszczególne materiały, czyli płyta regipsowa, farba, silikon itd co tam jeszcze potrzebne. Łazienka mała 4.5m jak to w bloku z podwieszanym sufitem.

 

wypisz tak ;

-zabezpieczenie lazienki przed uszkodzeniani mechanicznymi

-demontaz starej zawilgoconej plyty na suficie

-osuszanie sufitu(zalatw fakture na osuszanie osuszaczem profesjonalnym mysle ze na 500zl spokojnie mozesz wystawic)

montaz nowej plyty

-gipsowanie sufitu

-malowanie sufitu +sylikonowanie

 

-i docelowo mysle ze za robocizne z materialami mozesz okreslic okolo1000-1500zl

 

ja mialem troche sciane mokra za zmywarka(szczurek przegryzl waz odplywowy0 i bez szemrania wyplacili 1000zl bez ogledzin tez mialem w hestii

-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
-i docelowo mysle ze za robocizne z materialami mozesz okreslic okolo1000-1500zl

Łysy pytał 11 miesięcy temu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najpierw dobrze byloby ocenic czy ci dalej nie podciaga wilgoc(obstawiam ze tak)prawdopodobnie nie ma mozliwosci izolacji z zewnatrz.

mozna sprobowac skuc trynk(moze niekoniecznie az 1m wokol grzyba-mysle ze okolo30cm wystarczy)p,potem preparat przeciw grzybom nastepnie kup sobie folie wplynie (taką do izolacji tarasow)i wymaluj przynajmniej 2 warstwy.i na to tynk.najlepiej cementowo-wapienny(nie trzyma tak wilgociw w przeciwienstwie do gipsowego). powinno pomoc))

 

Jeśli ciągnie wilgoć z podłoża, to parszywa sprawa :kwasny - w takim układzie sposoby, które doradzasz będą tylko tymczasowym zamaskowaniem problemu. Kompleksowe rozwiązanie to bardzo trudny temat. Jeśli jest to wolnostojący garaż, to taniej będzie go rozebrać i zbudować od nowa. Ale wcale niekoniecznie musi się sprawdzić najgorszy scenariusz - może po prostu garaż jest zagrzybiony wskutek kondensacji wilgoci spowodowanej brakiem wentylacji. Ja u siebie w garażu nie dość, że mam komin wentylacyjny, to jeszcze założyłem wentylator i odpalam go jak pogoda zgniła. Jak można zbudować garaż bez wentylacji? :padaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Łysy pytał 11 miesięcy temu ;)

 

uhu może i tak komus się przyda:blink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mamy jakiegoś speca od wizualizacji? Jaki kolorek byście polecili na mój domek. Dodam że wolał bym coś w brązie, beżu itp. Na spody idzie kamień układany nieregularnie. IMAG1658.jpg

 

Mamy z żoną kilka pomysłów ale może ktoś dorzuci od siebie jakąś wizję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności