Skocz do zawartości
aron20000

Zaschnięty sylikon, klej usuwanie, czyszczenie bloku silnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem poruszyć taką wydawałoby się banalną kwestię jaką jest czyszczenie elementów silnika po pozostałościach, w miejscach uszczelnień z brudu, czy też sylikonu.

 

Miałem kilka przypadków, między innymi u siebie w samochodzie, kiedy musiałem oczyścić np. pokrywę zaworów z sylikonu, który wcześniej został nałożony. Mówię tu o środkach typu Loctite 5900, czyli po wyschnięciu jest jak gumowy klej, a nie sylikon. Do wyczyszczenia pokrywy zaworów, jeśli jest wykonana ze stali, mozna pokusić się o czyszczenie szczotką drucianą na wiertarce (dobrze sprawdza się nawet przy środku typu Loctite 5900), ale jeśli jest z aluminium to ta szczotka trochę tą pokrywę rysuje. Pozostaje jeszcze kwestia, jeśli wcześniej było to sylikonowane, wyczyszczenie górnej warstwy aluminiowej głowicy?

 

Drugą uciążliwą czynnością jest czyszczenie bloku silnika po zdemontowaniu głowicy, czasem zostają tam jakby "spieczone" elementy podkładki głowicy. Zdarzało mi się czyścić szczotką drucianą na wiertarce, która nie robiła większej krzywdy dla bloku z metalu, ale nie jestem pewien czy na pewno było to właściwe działanie. Może trzeba było zastosować jakiś papier ścierny, jeśli tak to o jakiej gradacji?

 

W niektórych sytuacjach jest to naprawdę nużące i pracochłonne zajęcie chyba, że na czyszczenie wyżej wymienionych elementów jest jakiś sposób, szczególnie tych aluminiowych. Jestem ciekawy czym i w jaki sposób radzicie sobie z tym problemem. Może ktoś wie w jaki sposób jest to wykonywane w serwisach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loctite 5900 to silikon czarny, działający w oparciu o środek RTV, czyli uszczelniający poprzez adhezję, stosowany do połączeń kołnierzowych (czyli uszczelnień). Usuwa się go mechanicznie - ze stali można skrobakiem metalowym / szczotką stalową, z aluminium najlepiej plastikowymi skrobaczkami. Pozostałości po błonie silikonowej zmywa się np. zmywaczem Loctite 7070 lub (mniej zalecane) 7063. Po czyszczeniu można zastosować podkład 7253 - poprawia on adhezję na metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności