Skocz do zawartości
Michal1980

[B5] Woda w Passacie, mokre dywaniki, wilgoć w kabinie - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Juz kiedys pytalem ale temat chyba zniknal. Zatem raz jeszcze. Znalazlem z tylu po prawej stronie, tam gdzie apteczka wode, tzn wlozylem reke i na dole byla woda i to od dawna bo jakis szlam az wyczuwalem. Teraz wode usunalem i od dlugiego czasu jej nie ma (mylem auto i byla ulewa wiec ewentualnie by napadalo) Woda tez byla pod koem zapasowym (tez malo). Po zrobieniu testu wodnego - ze tak powiem - okazalo sie ze leciala jakims cudem przez klape ale rozebralem ja i dokrecilem sruby mocujace ta czesc nad tablica rejestracyjna, ta ze swiatelkami. To bylo jakies 3 tygodnie temu i od tamtej pory nie ma wody ale czy to mozliwe ze to przez to??? Aha, apropos wody, mam ja tez na progu od kierowcy (doslownie kilka kropel ale tez denerwujace) jaka uszczelka do wymiany?

Podsylam zdjecie z neta, czy ktos wie co to jest i czy moze byc ewentualnie u mnie do wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pytasz o te kratki to jest to kanał odpowietrzenia, wentylacji nadwozia. Aby drzwi lżej sie zamykały i aby wymiana powietrza następowała muszą być te kratki z taką klapką z pianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna możliwość,sprawdź czy spryskiwacz tylnej szyby pryska,bo mogła spaść rurka która znajduje się w błotniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pryska normalnie, ale mozliwe ze kiedys poprzedniemu wlascicielowi spadla i woda nalala sie tam gdzie ja znalazlem :zawstydzony:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo u mnie spadła i miałem płynu pełno w błotniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pewnie tak bylo, bo ja juz jestem po 3 ulewach, czwarta mam w trakcie i jak sie skonczy to pojde sprawdzic, jesli nic nie bedzie to najprawdopodobniej tamto moglo byc przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i lipa :506: Schodze do auta po czterech ulewach i...

Pod kolem zapasowym wody nie ma, ale tam po prawej stronie gdzie apteczka wlozylem lape i znowu jest woda. Wepchnalem tam sciereczke i wszystko "wysaczylem", w sumie ze 200-300ml. Czyli tak jak za pierwszym razem. Znalazlem tez kawalem jakiejs tasmy i domniemywam ze moze ktos cos tam kombinowal i musial cos odkrecic i zle skrecic skoro woda sie dostaje. Czy ktos ma pomysl co to moze byc i jak na to zaradzic?

 

Przejrzalem tez wszystkie drzwi i od strony pasazera tez na progu mialem troszke wody... :wstyd:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz podbijam i pytam czy ktos ma pomysl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś zdja zderzak tylni to tam sa takie łaczenia blachy... jezeli miałeś auto pukniete w tyłek i dobrze ktoś tego nie zabezpieczył to bedziesz miał wode... najlepiej żarowka, wchodzisz do bagaznika a ktoś leje wszedzie po tyle woda i patrzysz czy sie leje... aaa wczesniej zdemontuj plastiki i wykładziny ... POZDRO!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ka3or1987

u mnie była woda po lewej stronie z przodu i z tyłu. można było ryby wpuszczać. Załamałem się, ale znalazłem przyczynę i teraz jest suchutko. Woda dostawała się pod komputer i tam wlatywała do środka po całej elektryce!!

 

wszystko przez to, że spływy wody, które znajdują się w okolicach serwa hamulcowego były zapchane. Przerobiłem je, a pod komputer założyłem solidną uszczelkę zamiast "tego" czegoś fabrycznego i problem z wodą mam teraz z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

U mnie tez są kropelki z przodu i z tyłu na progu dobija mnie to bo juz przerobiłem pełne wodowanie paska.

Wpierw o strony pasażera przód lało sie z pod filtra pyłkowego nastepnie odskraplacz od klimy był walniety ,potem przód kierowca lało się z pod kompa i przez dziury po dzwonie a teraz zacieka bokami przy progach. Szlak mnie juz trafia! :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje Panowie. Najpierw zrobie tak jak radzi MrWho. Tylko mam pytanie, czy trudno jest zdjac ten zderzak? Auto na 99,9% bezwypadkowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal1980 jezeli nie jesteś 1 włascicielem to nie jestes pewien nigdy czy miało dzwona czy nie ;) zderzak sie dosyć prosto zdejmuje :) poszukaj opisu jak ja zakładałem hak pisałem na forum jak zdjać zdesia :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TEMAT dołączony do: SPIS TEMATÓW B5 (3B i 3BG) FAQ - P O C Z Y T A J

Woda w samochodzie

Problem jest zarówno powszechny, jak i poważny. Każdy z nas wie, że elektronika i woda nie idą w parze. Dodatkowo stojąca w samochodzie woda dostarcza wątpliwej jakości efektów zapachowych a i pasażerowie nie będą zadowoleni siedząc po kostki w wodzie. Tak więc jeśli masz mokre dywaniki, bagno pod wykładziną bądź nawet stojącą wodę w kabinie to ten opis jest dla Ciebie. Niezależnie od konsekwencji, trzeba temu przeciwdziałać.

Przyczyn może być wiele. W związku z powtarzającymi się zapytaniami na forum postanowiłem zebrać wszystkie wypowiedzi użytkowników w jednym miejscu, by informacje były przedstawione w sposób jasny i przejrzysty oraz by zainteresowani nie musieli przekopywać się między wątkami forumowymi.

Zaznaczam, że to kompendium omawia problemy techniczne wynikające z prawidłowej bądź nieprawidłowej eksploatacji samochodu jak również z wad technicznych. Nie porusza zaś tematów trudnych do przewidzenia i dokonanych z woli człowieka (naprawa powypadkowa, wymiana szyby, wymiana uszczelek itd). Wiadomo, że w takiej sytuacji trudno przewidzieć co w samochodzie nie jest tak, jak producent przewidział.

To, że mokra jest tylna część kabiny nie znaczy, że możemy wyeliminować przyczyny mające swoje źródło w przedniej części samochodu. Okolice nóg pasażera tylnej kanapy znajdują się niżej, niż pasażera przedniego fotela. Woda jak wiemy zawsze spływa tam, gdzie jest najniżej.

->Zapchany odpływ w przegrodzie z akumulatorem to najczęstsza przyczyna problemów z powodzią w samochodzie. Akumulator znajduje się przy podszybiu, w okolicach filtra przeciwpyłkowego. W modelach 3BG jest dodatkowo osłonięty plastikową atrapą.

3B_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 3BG

2m.jpg IMG_0003m.jpg

Pod akumulatorem znajduje się odpływ, który ma za zadanie odprowadzać wszelką zawartość płynną poza samochód. Niestety rzadko czyszczony potrafi się zatkać, głównie z powodu jesiennych liści bądź innych zanieczyszczeń doprowadzanych przez spływającą wodę (topniejący lód, padający deszcz, myjnia). Jeśli odpływ będzie zakorkowany to woda zacznie się wzbierać aż znajdzie sobie ujście do kabiny pasażerskiej poprzez filtr przeciwpyłkowy, linkę od otwierania maski komory silnika lub każdy inny sposób.

By do tego nie dopuścić należy wyjąć akumulator oraz przeczyścić odpływ. Jak wyjąć akumulator w modelu 3B opisuję tutaj, w 3BG jest bardzo podobnie.

Gdy już zdemontujemy akumulator wraz z podstawką naszym oczom ukaże się odpływ, tak więc możemy zabierać się za robotę.

6m.jpg

Na forum polecane jest użycie kompresora celem przedmuchania i udrożnienia kanału odpływowego. Jeśli zastaniemy stojącą breję, przez którą nie widać dna musimy się niestety pobrudzić i po omacku odnaleźć i odetkać odpływ.

Forumowicze donoszą, że w przedziale z akumulatorem, analogicznie po drugiej stronie na wysokości serwa jest taki sam odpływ z tą różnicą, że bywa fabrycznie zaślepiony. Zdjęcie gumowej zaślepki pomogło utrzymać porządek bez żadnych negatywnych konsekwencji [dyskusja na forum] i [dyskusja na forum].

2odpa.jpg

Zamieszczam opis kolegi agmuz , który zrobił dokumentację fotograficzną podczas sprzątania w swoim samochodzie:


  • 1. Odkręcamy pokrywę filtru przeciwpyłkowego, wyciągamy ją ciągnąc do siebie ( do przodu samochodu )
    2. Odkręcamy klemy akumulatora oraz mocowanie akumulatora - po lewej stronie śruba rozmiar 13.
    3. Wyciągamy akumulator wysuwając go w kierunku filtra przeciwpyłkowego.
    4. Odkręcamy blachę ( 2 x nakrętka 13 , 1x śruba 13) na której stała bateria.
    2a.jpg
    5. Przepychamy 2 otwory odpływowe - jeden z nich jest pod serwem hamulca, drugi bezpośrednio pod akumulatorem, sprawdzamy szczelność uszczelki (niebieskie kółko)
    6. Spód jest wyklejony matą bitumiczną - jeśli jest w złym stanie można ja wymienić na nową ( maty trzeba podgrzewać suszarką )
    3a.jpg
    7. Przywrócenie blachy pod baterie do normalnego wyglądu ( szczotka druciana, pędzel, czarna farba np. Hammer...
    4a.jpg 5a.jpg
    8. Montujemy wszystko i koniec wodospadu w pasku.
    9. Strona prawa - wyczyścić szeliny pod i obok skrzynki komputera silnika - znajduje się tam uszczelka do linki maski ( sprawdzić szczelność , ewentualnie silikon lub klej na gorąco), polewana woda ma swobodnie przepłynąć pod i obok komputera.
    1a.jpg

Dodam, że pod nogami kierowcy znajduje się moduł komfortu i zalanie tego może mieć gorsze konsekwencje, niż zmoczenie dywanika. Znajduje się on w plastikowej obudowie i jest chroniony ale nie będę tego sprawdzał długoterminowo.

modula.jpg

->Nieszczelność obudowy komputera - sytuacja bardzo podobna do opisanej powyżej. W wyniku zapchanych odpływów poziom wody wzrasta, aż dociera do obudowy komputera samochodu. To taka czarna puszka po przeciwległej stronie niż filtr przeciwpyłkowy. Czasem bywa, że uszczelki (tam gdzie przewody z komory silnika wchodzą do kabiny) proszą się już o wymianę przez co woda ścieka do kabiny po przewodach. Konsekwencją tego są mokre okolice nóg kierowcy lub pasażera tylnej kanapy za kierowcą. Należy przeczyścić odpływy, i uszczelnić przeciek. Można w tym celu nawet zdemontować obudowę komputera (3 śruby nr. 10) i posługując się silikonem zabezpieczyć wszystkie krytyczne miejsca.

->Nieszczelność obudowy filtra przeciwpyłkowego

Bardzo podobna kwestia jak powyżej. Również w przypadku tych uszczelek czas działa na ich niekorzyść przez co po jakimś czasie eksploatacji przestają zdawać egzamin. Również tu silikon bądź nowe uszczelki będą zbawieniem.

Przykład z 3BG.

img7727po8.th.jpg img7730bn1.th.jpg img7710dl9.th.jpg

Może też mieć miejsce nieodpowiednie dopasowanie obudowy po demontażu, wymianie, uderzeniu itd:

obuda.jpg

->Wadliwe odprowadzenie wody z szyberdachu Wodę z szyberdachu odprowadzają cztery przewody - dwa idą przednimi słupkami, dwa tylnymi. Zbieranie się w tych okolicach może sugerować uszkodzone przewody. Jeśli zaczyna się zbierać woda w schowkach w bagażniku z prawej lub lewej strony to można zacząć drążyć ten temat. Jeśli uszkodzenie nastąpiło bezpośrednio przy szyberdachu to płyny mogą spływać po całej podsufitce, przez co trudno wydedukować, gdzie znajdą ujście.

->Wadliwe uszczelki Niestety to temat rzeka. Trudno wskazać konkretne miejsce, gdyż uszczelka może przepuszczać wodę w każdym miejscu, np:

dandi78 napisał:
Pierwszy przeciek pojawił się przy uszczelce prawych drzwi od pasażera, poprostu uszczelka drzwi tak się fabryczne ułożyła że woda ciekła po niej do samego dołu drzwi i na dole w okolicy głośnika przedostawała się do środka :( namierzałem problem kilka tygodni aż wkońcu wyszło że woda płynie sobie w uszczelce w środku i na dole niemając ujścia przelewała się do środka... jedynym wyjściem z sytuacji wg. mnie było wycięcie małego otworu na dole uszczelki w okolicy głośnika w drzwiach no i o dziwo pomogło...
ascona88 napisał:
Ktoś kiedyś rozbierał przednie drzwi. Efektem było zniszczenie fabrycznej uszczelki pod blachą na której jest mechanizm przesuwu szyby i zastąpienie jej nieprawdopodobną wręcz ilością silikonu z zerowym niestety wynikiem.

drzwia.jpg

To jest droga wody dostawającej się do środka w tym miejscu:

drogaa.jpg

->Pojedyńcze przypadki zgłaszane przez forumowiczów:

holffman napisał:
TYŁ: Pod dywanikami na misce są takie gumowe zatyczki. Jak ojciec kupił paska, który miał rok, to tez woda była na w tylnich dywanikach, wiec ściagnęliśmy tylen siedzenie i odwinęliśmy tapicerkę. Trzeba przy tym uważać zeby nic nie zniszczyć. Właśnie te korki mają odprowadzać (prawdopodobnie) wilgoć z przestrzeni pod nogami. ale ze same niestety są czasem nieszczelne to przepuszczają duuuuuużo wody do środka. trzeba wyjąć te korki gumowe, wyczyścić delikatnie zarówno korek jak i blachy, no i proponuje sikikonem je posmarować i szczelnie przykleić. U ojca pomogło, i od tamtej pory, a wiec 6 lat z tyłu nie było wody.
paweeloss napisał:
okazalo sie ze byl kiedys uderzony w bok i blacharz przy naprawie troche zle ustawil drzwi i lecialo po uszczelce, moze sie wydawac ze malo lecialo ale z tylu w tym samym miejscu tez mialem basen.
W_i_t_i napisał:
W grodzi silnikowej pod komputerem miałem rozczepiona blache po udezeniu bo okazało sie ze był bity ale na szczescie lekko. I woda spływajac do tych kanałow pod akumulatorem spływała też ta szczelina do kabiny no i na tyle sie gromadziła.
tutus napisał:
Nad nogami jest łączenie odprowadzenia wody z klimy. Jak jest wylot zatkany to zaczyna tam przebierać i.... wylewa.
szafolag napisał:
Sprawdz czy nie masz polamanych przewodow "zawiasowych" w drzwiach. Ja mialem podobne cyrki i sie okazalo, ze tam tkwil problem. Ta guma miedzu drzwiami a karoseria lekko sie zdejmuje. W karoserii jest gniazdo w ktore sie wpina cala wiazke przewodow z drzwi.

Warto zainteresować się tematem jeszcze zanim pojawi się problem zalania, gdyż wtedy może być już za późno i pozostaje nam tylko to:

[center:73166fd81e]wodaa.jpg[/center:73166fd81e]

->Odnośniki do dyskusji na ten temat:

http://www.forum.vw-passat.pl/topics16/woda-na-dywaniku-z-tylu-vt6316.htm

http://www.forum.vw-passat.pl/topics16/woda-na-dywaniku-vt4474.htm

Podsumowując:

->Odpływy w grodzi akumulatora

-> Obudowa komputera

-> Obudowa filtra przeciwpyłkowego

-> linka otwierania maski komory silnika

-> uszczelki w drzwiach

To będzie 80% przyczyn. Zawsze się jednak znajdzie coś, co zaskoczy nas wszystkich tak więc powodzenia podczas dłubania w samochodzie.

Jeśli chcemy poznać wszystkie posty napisane w tym temacie należy skorzystać z wyszukiwarki wpisując woda albo mokro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michal-115

Witam

W styczniowym Auto Świat- poradnik jest pokazane jak osuszyć i uszczelnić samochód na przykładzie paska.Ja w swoim rurki odpływowe między komorą silnika a wnętrzem skróciłem ponieważ są fabrycznie pozaginane i woda z zanieczyszczeniami kiepsko

odpływała.Teraz jest o niebo lepiej.Można też sprawdzić kanały wentylacyjne które są pod zderzakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość czeslaw2005

jaka rada ...umnie zamaezaja szyby odwewnatrz comoze byc przyczyna ... utrudnia jazde ...co zrobic aby rozwiazac problem obecnie (passatb519990pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć w samochodzie, wysuszyć samochód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maly_passat

Gazety na dywanik pod gume, i wteyd wypija cała wode, ale zapchane wyloty wody czas odetkać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość czeslaw2005

dzieki...alw moze mnie oswiecicie gdzi sa wyloty wody.pozdrawiam...(Pasatb51999)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mi też lała się woda przez komputer.Jest to najgorszy przypadek lania się wody do auta.Nie dość ,że leci na wszystkie przekaźniki,to jeszcze zalewa moduł konfortu.

A co lepsze z zewnątrz nie widać, że coś jest nie tak.

O mały włos nie dostąłem zawału :przestraszony: , kiedy zobaczyłem jak wygląda moje autko, po zdemontowaniu obudowy komputera

 

Oto fotka dla ludzi o mocnych nerwach :)

20070303054ao0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności