Skocz do zawartości
druidionin

Ustawianie zapłonu w B3 2E

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka!

Piszę do was bo muszę powalczyć z ustawieniem zapłonu pod gaz(w tym przypadku powinno być ok 9-10 stopni). Robił mi to już mechanik ale nie jestem pewny czy ustawił na serię czy pod gaz. Lampę mam, z regulacją kąta. Wiem, że w przypadku 2E na standard jest 6 stopni. Ale teraz mam problem, bo nie mogę namierzyć znaku na kole zamachowym. Czy szukam w dobrym miejscu:

4add47c4302de1adm.jpg

Impulsy do lampy biorę z pierwszej świecy od rozrządu.

I teraz pytanie. w jakiej kolejności powinny być przewody zapłonowe na kopułce? Ja mam jakoś nie po kolei, co prawda auto chodzi ale jakoś dziwnie tak, w 1.8 było po kolei.

Czy mógłby ktoś pstryknąć fotę jak wygląda znak na kole do ustawiania zapłonu? Bo próbowałem na 0, 6 i 9 stopni ale dopiero przy 9 stopniach pojawiał się w różnych miejscach jakby ząbek z białym czubkiem i nie wiem czy to to. Dodam, że wcześniej mi gazownik sprawdził ustawienie i zgrywanie się znaków tyle, że zły stopień ustawił bo cuda się z obrotami działy. Potem przeregulował mi mechanik ale nie dam głowy że ustawił mi tak jak chciałem. Teraz nabyłem lampę i chciałem to sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz nabyłem lampę i chciałem to sprawdzić.

Zapłon 1-3-4-2 (palec obraca sie w prawo) lampą mierzysz na pierwszym cylindrze, znaki na kole są dwa pierwszy z "trójkącikiem"-(chyba)- potem od 8 stopni.ale...

...najpierw zwalasz czujnik na króćcu przy głowicy jak dwa to niebieski ,przegazówka do ponad 3 tys obrotów ,tak ze dwa razy i dopiero strzelasz lampą, najlepiej białym mazakiem poprawić sobie krechą na kole zamachowym, a dla gazu to ustaw od 10 do 12 stopni wyprzedzanie...książkowo powinno się mierzyć przy 2250 obrotów/min ale niekoniecznie, na wolnych obrotach przy zdjętym czujniku powinno być to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lampą mierzysz na pierwszym cylindrze

Czyli ten od rozrządu?

znaki na kole są dwa pierwszy z "trójkącikiem"-(chyba)- potem od 8 stopni

Ale na tym kole w tym większym otworze? Znaki będą na tych ząbkach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli ten od rozrządu?

Tak.

Ale na tym kole w tym większym otworze? Znaki będą na tych ząbkach?

Znaki są na płaskim obwodzie ,teraz sobie przypomniałem na głównym znaku-zerowym są literki OT, a potem jest jeszcze jedna kreska bez oznaczeń ,dla 8 stopni albo dla 6,już zgłupiałem ile fabrycznie powinno być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znaki są na płaskim obwodzie

Dobrze zrozumiałem?:

f23cbfaa89e22d6em.jpg

 

literki OT, a potem jest jeszcze jedna kreska bez oznaczeń ,dla 8 stopni albo dla 6
Ustawiam na OT czy na krechę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20271cb7cce11f48med.jpg

Ustawiam na OT czy na krechę?

Na kreche, a potem regulujesz aparatem i lampą aby ustawić na większe wyprzedzanie...

Kręć wałem to znajdziesz te znaki....są napewno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten znak to na skrzyni jest... a na kole?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a na kole?
na głównym znaku-zerowym są literki OT, a potem jest jeszcze jedna kreska bez oznaczeń

Zaraz obok zębatki jest kawałem gładkiego obwodu koła zamachowego i na nim szukaj znaków....minęło trochę czasu jak tam zaglądałem ale otwór jest na tyle mały że musi być je widać....ustaw sobie znaki na kole wałka rozrządu i głowicy (a dokładniej na pokrywie zaworów) na OT i wtedy zajrzyj do otworku w skrzyni jak znaków nie będzie to masz źle pasek rozrządu założony...

Znaki są na płaskim obwodzie
zaraz obok wieńca zębatego.

Na ząbkach nie może być żadnych znaków bo wieniec z ząbkami można zdjąć i co wtedy...?

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dobra. To tera kto jest kozak i kto mi powie gdzie znajde znak w AUTOMACIE?? Jestem po montażu głowicy. rozrząd ustawiony dobrze, a co do koła pośredniego mam zstrzeżenia i to spore. Na kole pośrednim (tym od aparatu) mam kropkę i znak OT. Ni hu nie wiem jak to to ustawic. Ty włodku pisałeś coś o przykładaniu klucza - ale pwiedz mi jak patrze od CZOŁA koła pasowego - to jak te znaki mają być bo nie rozumie. Obecnie auto jest mułem jakich mało. Z ledwościa wyciągą stóóóówkę, kto mi pomoże??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta fota jest chyba dla Ciebie jasna.

a2cb05bb528ab016med.jpg

 

Na tej zaznaczyłem kreske na kole wału i kropke na pośrednim.

6a53936fb6bc1cbamed.jpg

 

A tutaj patent z kluczykiem.

154eb19cbe4a2a03med.jpg

 

I nawet do zamachowego nie musimy zaglądać....

...co do aparatu to....jeśli do tej pory rozrząd był tak samo ustawiony (pośrednie wał) to sie nawet go nie tykamy....

ale w przypadku kiedy aparat był ustawiony pod inne ustawienie pośredniego to trzeba zakombinować ze znakami na aparacie lub na wale lub sugerując sie włączaniem pompki paliwa......trochę tłumaczenia jest...

Dobra zaraz ktoś napisze że na lampę...ale nie każdy ma i nie lubi jeździć po mechaniorach.

Daj znać jak chcesz poznać metodę na pompkę paliwa.

Aha..

.. jeśli np. mielismy wyjety aparat a nie chce nam sie ustawiać wg. znaków na pośrednim to kółko napędzajace aparat(widoczne przez otwór po aparacie) musi byc w llini-równoległe do silnika...

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek jak będzie trzeba to i lampę kupie. Na alle.. są po ok 120 złoytych. problem w tym że nie idzie u mnie doglądnąć krechy na kole zamachowym (automat).

Tylko że teraz tak, sam rozrząd jest idealnie, na znaki się zgadza, na zegar tez (1 tłok w GMP i znak na wałku na OT) Natomiast mam DWA znaki na wałku pośrednim - mam OT i KROPKĘ. Albo jestem guupi albo nie wiem co. W dalszym ciągu nie rozumiem patentu z kluczem, Na Twoim zdjęciu pa3my na klucz od góry a czy nie da się jakoś od boku na to patrzeć?? Bo nie za bardzo wiem co z czym ma się zgrać.

Teraz tak, podejrzewam, że u mnie było wszystko dobrze, auto miało moc itp itd ale te wolne obroty głupiły. Przed rozbieraniem ustawiłem sobie rozrząd na znaki (nie zwracając uwagi na pośredni), okazuje się ze znak na aparacie nie pokrywał mi się z palcem. Tzn kreska na aparacie była przed palcem. Obecnie wydaje mi się że aparat ma ustawienie fabryczne bo nie da sie go w ogóle ruszyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na wałku pośrednim mamy i OT i kropkę to jest to uniwersalne koło co pasuje tez na rozrząd.

Dlatego jest jeszcze opcja z wyjęciem aparatu....naped aparatu musi być równoległy do wału silnika..wtedy widać na pośrednim czy sugerujemy sie kropka czy OT...ale stawiam na kropkę...paten z kluczykiem pokazuje nam czy znaki zeszły sie w lini prostej ...raczej trudno jest z góry "na oko" jednoznacznie powiedzieć ze jest dobrze ustawione.

mając lampę możesz mieć w nosie ustawienie pośredniego...ważne tylko aby pierwszy cylinder zgrał sie z palcem w aparacie resztę doregulujesz kręcąc aparatem i odczytując błyski z lampy.

Mi tam szkoda na lampę...wolałbym dobry dynamometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde niby prosta sprawa no ale.... uważam że mam dużo za późny zapłon (łojoj moje zawory wydechowe....) Auto zapala od kopa, bez problemu, nie strzela ani w dolot, ani też po fest przygazówie w wydech, bez obciążenia wkręca się bez problemu ale podczas jazdy to kapota niesamowita.Ledwo toto jedzie. Nie chce narazie ruszać aparatu. Chyba już wiem o co chodzi z tym kołem pośrednim. Powiedz mi czy jak zdejmę plastik z rozrządu i założe s powrotem koło to teraz jak?? Ustawiam GMP 1 tłoka, mam kreche pionowo, i patrząc od czoła wału ma mi się kropka pokryć z krechą tak??

 

I teraz sprawa dwa: ZAŁÓŻMY że jesteśmy w fabryce dojczland Volkswagen.... Ustawiliśmy wszytsko idealnie, mamy 1 tłok w GMP, wszystko na OT, zdejmujemy kopułkę z aparatu i ?? Czy palec ma wsazywać dokładnie na kresce z obudowy aparatu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ustawiam GMP 1 tłoka, mam kreche pionowo, i patrząc od czoła wału ma mi się kropka pokryć z krechą tak??

Tak.

 

Czy palec ma wsazywać dokładnie na kresce z obudowy aparatu??

Teraz już nie pamiętam czy kreska jest z przodu palca czy z tyłu ale coś w ym stylu....ale ..jest jeszcze jedno ale..ta kreska jest tylko poglądowa, aby tylko silnik zapalił...trzeba doregulować...na słuch też wystarczy...czyli kręcisz aparatem ....bo np. jak muł to za późny a jak klekoczą zawory to za wczesny.... zdejmujesz czujnik temp. i kręcisz aparatem tak aby ładnie wchodził na obroty i zawory nie klekotały...i oczywiście aby wolne miały 850 obr/min(za wysokie za wczesny zbyt niskie za późny)....i lampa zbyteczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz coś dalej, załóżmy że zapłon ma być na 6 stopni ale 6 stopni wyprzedzony czy opóźniony?? To jest pytanie dziwne ale nie dla posiadaczy DIGIFANTA. I teraz, powiedz mi z praktyki, jak sądzisz ile wystarczy stopni , licząc od idealnego wyprzedzenia, aby efekt był taki że auto ledwie jedzie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprzedzanie czyli zapłon jest 6-8 stopni przed osiagnięciem górnego położenia tłoka....wraz ze wzrostem obrotów wyprzedzanie rośnie i osiaga cos około 30 stopni ale tym juz reguluje sterownik na podstawie własnych zapisów (odłączony czujnik temp) lub na podstawie wskazań czujników...właśnie w digifancie ..skoro silnik jest muł to zapłon jest po osiągnięciu górnego położenia czyli zapłon jest w momencie kiedy tłok idzie w dół...trzeba uwazac bo cuda sie wtedy dzieją..sterownik koryguje wyprzedzanie ale np. -6 + 30 daje zbyt małe wyprzedzanie aby na wyższych obrotach silnik ciągnął... czas skończyć z sentymentami i poluzuj śrubie na aparacie i nim przekręć w lewo......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek to nie chodzi o sentyment - tej francy sie poprostu nie da ruszyć i mam obawy że się pokruszy. Podejrzewam że nigdy aparat nie był ruszany. Mały ot. Powiedz mi czy krokówka jak jest zamknięta to powinno się dać przez nią dmuchnąć czy nie?? AAAA i bardzo bym Cie prosił jak będziesz miał wolną chwile żebyś mi na pv podesłał jak mają isć podciśnienia te na obudowie filtra bo nie wiem czy się nie machnąłem a etka niestety na drugim kompie który jest zepsuty....No nic innego ze mnie jak szewc co w dziurawych butach chodzi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie pokruszy, nabij znaki, odkręć śrubę i delikatnie młotkiem opukaj po podstawie aparatu,użyj jakiejś zabki do rur, ewentualnie przecinakiem po podstawie i psiknij odrdzewiaczem...musi zejść...popełniłeś błąd że przed zdjęciem paska nie zrobiłeś własnych cech na pośrednim...teraz masz karę ;) ...bo kombinowanie z pojedynczym ząbkiem na kole pośrednim to robota głupiego ..lepiej ruszyć aparat...

Nigdy nie testowałem z dmuchaniem a jeśli nawet to nie pamiętam ale raczej krokowy powinien być zamknięty...lekko moze przepuszczać.

Górny króciec z filtra idzie na przepustnicę a dolny idzie na klapę w podstawie filtra (klapa od ciepłego powietrza z kolektora)..

Ten wężyk z filtra łaczy się na trójniku i dalej to już bym musiał iść do auta bo nie pamiętam.

Gdzieś na forum opisywałem kiedyś co i jak jest przy samej przepustnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, źle się zrozumieliśmy. DeFacto ja wiem jak było koło pośrednie ale nie do końca wiem czy było na znak (ta kropka z kreską) Po założeniu głowicy (mam porządny dynamometr heheheh :złośnik:) Ustawiłem dół i górę zgodnie ze szkołą, a aparat postanowiłem ustawić na krechę z obudowy aparatu... Nie chodzi mi naprawdę o żadne kombinację, ja chce mieć to do oryginału ustawione. Pewnie jutro zrzucę spowrotem cały rozrząd. Co do podciśnień to się walnąłem bo przewód z przepustnicy mam na dole....

Nurtuje mnie jeszcze ten krokowy. Obecnie mam obroty idealne, ale jak chwile polatam po obrotach to się zatrzymuje na 1000, wystarczy że "pukne" w gaz tak do 2000 obr. i spada znowu idealnie na ok 800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a aparat postanowiłem ustawić na krechę z obudowy aparatu...

Też kiedyś tak chciałem i się nie dało...powtórzę ..ta kreska jest jak dla mnie tylko poglądowa (raczej dla zerowego zapłonu...)..zwłaszcza że luz na ośce aparatu robi swoje....coś mi świta ze chyba mam nawet dwie krechy na aparacie...;)

 

EDIT.

Napisałem zerowego ..to źle napisałem....wszystkie znaki ustawiamy na zero a ta w aparacie jest chyba od odpowiedniego wyprzedzenia..ale nie zmienia to faktu że krecha w aparacie jest do bani.

Edytowane przez lebow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności