Skocz do zawartości
Gość danilko

płyn chłodniczy... ps. kupiłem B5 :))

Rekomendowane odpowiedzi

Gość danilko

Witajcie :)

no i kupiłem passata :) B5 z 2000r 1.8T mam go od kilku dni

zdążyłem już załozyc gaz - stag300 - nie wiem czy to dobra instalacja..?!/

 

i mam pytanko po jej montażu brakuje mi troszkę plynu - nie wiem jaki tam był wlany. jest koloru "borygo" ale nie wiem czy to borygo...wiecie może czy borygo jest mieszalny i czy mogę go dolać??

 

i jeszcze jedno pytanie

mam obecnie 190kkm, a wg sprzedawcy rozrząd był wymieniany przy 120kkm i że kolejna wymiana powinna być przy 240kkm - 120kkm na jednym pasku to nie za dużo??

co ile wymieniacie u siebie??

i czy po kupnie radzicie mi wymienić coś jeszcze?

 

Miłego dnia

daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Płyn zgodny z normą G12 dla Volkswagena.

 

Płyny mozna dostać w cenie 25-30zł za 1 Litra w salonach Skody. W innych miejscach można kupić po 35-40zł za 1,5L już jako produkt do wszystkich marek grupy VAG. Ponadto w podobnej cenie są płyny HEPU również za 1,5L.

 

Płyn, ktory masz w ukł. chłodzenia choć rózowy nie jest to płyn Borygo !!!

 

Przy tym silniku rozsądnym przebiegiem na wymianę rozrządu jest 100kkm ale producent dopusza te 120kkm. Po kupnie zawsze wymiania się:

 

1. Kompletny rozrząd

2. Oleje

3. Płyny chłodzace, hamulcowe

4. Filtry

 

Przydałoby się jeszcze przypatrzeć kompletnym hamulcom, świecom i wszelkim uszczelnieniom w silniku.Sprawdzić czy coś się nie leje czy poci. Jeśli tak to zlikwidowac źródło.

 

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość danilko

dziękuje za informacje

 

boję sie tylko, że gazownicy dolali mi borygo - nie byłem przy samochodzie (może się coś stać?)

ale i tak mam mało

więc pewwnie powinienem szybko wymienić po prostu cały płyn w układzie

ile go muszę kupić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz koncentrat G12+ VW (Różowy) 2 x 1,5l to rozrobisz go 1/2 wody wyjdzie wtedy 6l gotowego płynu do chłodnicy.

 

Hani tu masz dla potomnych nowe opakowania G12 Febi i Hepu dostępne w IC ;)

 

img5848aor5.th.jpg

 

 

... Nasyp Hepu dolej Febi ................... Będziesz Heppi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Jezeli decydujesz sie na wymianę to około 5 litów płynu G12 lub 3L koncentratu G12+ i reszta wody lecz max to 3L wody. W układ wchodzi więcej płynu ale nie usuniesz go w żaden sposób.

 

Np. przy wymianie rozrządu w pompowtryskiwaczowym silniku od razu wymienia się płyn chłodzacy przez rozpięcie całeo pasa przedniego z chodnicami. Ponadto demontują pompę wody z korpusu silnika a wtedy z układu wylewa się dodatkowe 2 litry płynu. W taki sposób jest usunięte około 85% płynu chłodzącego, który można wymienić na naprawdę nowy płyn.

 

Marek, dodaj w wiadome miejsce + bo kolega się pomyli :ok:

 

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość danilko

oo super

wymienie więc przy robieniu rozrządu :)

DZIĘKI

 

zima pomogła mi zauważyć, że nie działa mi podgrzewania lusterek...wiecie może jak mogę sprawdzić co im dolega?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość danilko

Dziękuje bardzo za podpowiedzi :)

 

zadzwonie i zapytam o koszt wymiany rozrządu - może się nie przeraże :)))

 

apropo koncentratu - mieszanke robicie "na zewnątrz" czy wlewacie koncentrat a pozniej wode destylowaną??

do astry wlewałem do zbiorniczna na zmiane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

W okresie zimy lepiej przygotuj mieszaninę na zewnątrz :) Pozatym zawsze bedziesz miał gotowy płyn na ewentualną dolewkę.

 

W okresie letnim jak wiesz ile płynu wejdzie to mozna wlewać koncentrat a potem wodę bo to i tak wszystko się po jakimś krótkim czasie wymiasza. poprzez obieg w układzie.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szukam informacji na temat płynu chłodniczego.Mam zalany zielonego koloru,a kupiłem na dolewkę niebieskiego z firmy "comma" koncentrat stężony glikol etylenowy o specyfikacji normy BS 6580-1992,AFNOR NFR 15-601.Nie mogę znaleźć info,czy można pomieszać zielonego z niebieskim.Proszę o pomoc.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie szukam informacji na temat płynu chłodniczego.Mam zalany zielonego koloru,a kupiłem na dolewkę niebieskiego z firmy "comma" koncentrat stężony glikol etylenowy o specyfikacji normy BS 6580-1992,AFNOR NFR 15-601.Nie mogę znaleźć info,czy można pomieszać zielonego z niebieskim.Proszę o pomoc.

Z tego co masz podpisane w avatarze to masz vw B5 (3BG) a nie (3B). Jeśli masz silnik taki jak podajesz na zbiorniczku wyrównawczym powinien być napis G12 i taki płyn powinno się lać do naszych silników. I jest to kolor różowo czerwony.

 

obraz450mu6.th.jpg

Edytowane przez J@ceq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość grajeś

jeśli masz zielony to podejrzewam ,że masz zalany " KULER" , a nie vw G12-ale mogę sie mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co masz podpisane w avatarze to masz vw B5 (3BG) a nie (3B). Jeśli masz silnik taki jak podajesz na zbiorniczku wyrównawczym powinien być napis G12 i taki płyn powinno się lać do naszych silników. I jest to kolor różowo czerwony.

 

obraz450mu6.th.jpg

Kolor różowo czerwony czyli liliowy G12plus(chyba).Tutaj nie mam wyboru na stacjach . Kupić mogę tylko taki,a do serwisu nie polecę,bo mam w obie strony ponad 100 mil.

Chodzi mi o tą specyfikację produktu którą podałem .Nie mogę odnaleźć w necie informacji,czy może być mieszany z zielonym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darius przeczytaj co jest napisane w książce

Jako dodatek przeciwzamarzający można stosować wyłącznie płyn firmy VW oznaczony G12 A8D (środek zabezpieczający na bazie glikolu z dodatkami antykorozyjnymi) lub TL-VW 774 D (przestrzegać danych na opakowaniu)..... Inne dodatki do płynu mogą znacznie pogorszyć zabezpieczenie przed korozją. Powstałe uszkodzenia spowodowane korozją mogą doprowadzić do wycieku płynu a w następstwie do poważnych uszkodzeń silnika.

To tyle co napisali w książce pojazdu. A od siebie dodam iż miałem taki przypadek,kiedyś w Mercedesie kiedy lałem inny płyn chłodniczy niż zalecał producent. Skończyło się to dziurą w pompie wodnej i dziurawej jak sito chłodnicy. Stosowane płyny powinny spełniać powyższe normy. A czy zielony z niebieskim mieszać? Nie wiem. Ale radzę wymienić płyn na zalecany przez producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem -norma BS 6580-1992 to jest TL774D,czyli G12,a więc nie mogę dolać.Na zbiorniczku mam G12.

Edytowane przez darius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem -norma BS 6580-1992 to jest TL774D

Czyli to jest norma podawana przez producenta :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest norma podana przez producenta.Przeszukałem neta i co ciekawe wszyscy producenci nie zależnie od koloru płynu na bazie glikolu mają tą samą specyfikację produktu (TL774D-G12)i spełnia normę dla VW jak i dla wielu różnych innych pojazdów.Nawet dla takich jak ciężarówki i inny sprzęt budowlany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I myślę że chodzi o agresywność płynu do aluminium. A wiadomo elementów z tego metalu w naszych autach coraz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu znalazłem potrzebny płyn mieszalny ze wszystkimi frmy Prestone,gotowy do uzycia bez rozcieczania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej mieszalny jest zawsze koncentrat a do naszych silnikuw pasuje tez petrygo 5l kupilem u kumpla wsklepie za 27zeta i jest spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności