Skocz do zawartości
Gość maser67

Błąd 17965 przekroczona granica regulacji turbodoładowania

Rekomendowane odpowiedzi

Gość maser67

Witam,

Czy może ktoś rozwinąć bliżej mi ten błąd "regulacja ciśnienia doładowania, przekroczona górna granica regulacji", ale jaki on może mieć wpływ na silnik.

 

Jaki skutek dla silnika może mieć wystąpienie tego błędu. Rozwinę może bardziej: w serwisie odczytano ten błąd, skasowano go a po tygodniu rozsypała mi się turbina. Stąd moje pytanie. Czy niedomaganie zaworu N75 może doprowadzić do uszkodzenia turbiny czy to tylko zbieg okoliczności. jeśli możesz to ustosunkuj się.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komputer sterujący silnikiem wchwyci błąd 17965 (lub podobny) - który informuje nas o przekroczonych wartościach ciśnienia doładowania - więc nie jest to tylko cyferka którą należy się pozbyć (skasować) za pomocą komputera tylko bliżej przyjrzeć się niedomaganiom i co je powoduje. Mogą występować małe niedomagania zaworka lub duża różnica ciśnień, a nawet bardzo duża awaria układu.

 

Przyczyn niedomagań również może być całkiem sporo - niestety VAG w modelach 3BG nie jest jeszcze na tyle inteligentny aby pokazać nam palcem co do mm gdzie? i co? jest nie tak (bardziej jest to możliwe w nowszych modelach 3C).

 

Powyższy błąd był błędem ciśnienia doładowania więc jak najbardziej dotyczy on turbiny i sterowania nią, Teraz należy zadać pytanie?

- co spowodowało uszkodzenie turbiny i co w niej się uszkodziło? - wtedy będzie bardziej wiadomo co spowodowało tą awarię?

 

Zawór N75 który tylko steruje przepływem powietrza od turbiny do silnika nie jest w stanie rozwalić turbiny w tak szybkim czasie problem musiał by istnieć naprawdę bardzo długo aby powoli wykończyć turbinę. Raczej podejrzewam tu awarię turbiny która spowodowała ten błąd (zaworek może być nadal w pożądku) natomiast mogą być zapieczone kierownice turbiny lub rozwalone łożysko wirnika jak i również sporo innych dolegliwości.

 

Z twojego wcześniejszego opisu nie wiele mogłem się dowiedzieć o przyczynach - z obecnych informacji również nie wiele mogę wywnioskować. Do takich awari trzeba podchodzić z procedurą sprawdzenia calego układu turbodoładowania specjalistycznymi urządzeniami diagnostycznymi jakie (prawdopodobnie) posiadają w ASO - jeśli oczywiście im się chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maser67

A jednak im tzn. ASO nie chciało się przeprowadzić procedury sprawdzenia.

Jedyną "procedurą" jaką zastosowało ASO było skasowanie błędu, ale to chyba nie tak powinno wygadać.

Dzięki za informacje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość phans

Też kiedyś to miałem i u mnie były to zapieczone kierownice. Przygazuj trochę samochód na 3 biegu (2 i 4 bieg również może być), na samym początku staraj się NIE trzymać długo pedału gazu do oporu. Jeżeli wyskoczy ten błąd to restart komputera (ponowne włączenie samochodu) i jeszcze raz. Jeżeli po takiej ostrej jeździe (na samym końcu pedał gazu do oporu na więcej niż 7-8 s.) nie będzie już tego błędu to były to zapieczone kierownice, które same się przeczyściły.

Rada dla kierowniczek: lubią przygazowania (pedał do oporu w dół i całkowicie puszczamy).

Na forach tuningowych można się spotkać z terminem PSJ (pizdowaty styl jazdy), który powoduje zapiekanie tych kierowniczek.

Z takimi problemami to proponuję udać się do firmy która specjalizuje się w tuningu mocy a nie do ASO, nic nie ujmując autoryzowanym :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maser67

Witaj Marku,

Pociągnę watek dalej choć przyznam, że Twoja odpowiedz była bardzo pomocna. Mianowicie po wymianie turbiny na nową (nie regenerowana) przeprowadziłem w serwisie ASO diagnostykę silnika. Ciśnienie ładowania zamiast 2350mbar wynosiło 2460mbar. Otrzymałem wydruk ponieważ następnego dnia miałem tuningować swój samochód i oczywiście poinformowałem o tym gościa, który miał modyfikować sterownik. Przeprowadzili diagnostykę, przystąpili do modyfikacji, oczywiście była hamownia przed i po. No i po przeprowadzeniu wszystkich czynności na koniec poinformował mnie, że musiał wyregulować jakieś cięgno (rozumiem, że jest to cięgno przy gruszce na turbinie - chyba, że jest jakieś inne). Poinformował mnie, że to było powodem tego, ze turbina miała po montażu 2460mbar. A teraz czytam właśnie Twój post dotyczacy m.in. regulacji gruszki przy turbinie i piszesz, iż "ZDECYDOWANIE TEGO NIE RUSZAĆ". Proszę o info w tym temacie.

Pozdrawim i dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maser67, Już wyjaśniam.

 

Standardowo jak montuje się na taśmie silniki są one wyskalowane na pewne parametry, turbina również ma dostrojone swoje wartości. Jednak sam element turbiny jest już gotowym podzespołem wyskalowanym przez fachowców na odpowiednich przyrządach fabrycznych.

 

Wymiana turbiny lub montaż innej w samochodzie z pewnym przebiegiem wymaga dostrojenia pewnych parametrów. Parametry nastaw i regulacji posiadają właśnie firmy tuningowe które muszą znać odpowiednie wartości przy podnoszeniu mocy ale tak aby ich nie przekroczyć. Tuningując auto nie płacisz tylko za wsad softu ale i za pomiary mocy i parametrów silnika podczas jego całego zakresu obrotów aż do odcięcia.

 

Jeśli firma tuningowa wyregulowała gruszkę w wymienianej (nowej) turbinie - to wcale mnie to nie dziwi, a wręcz powiedział bym że podeszli do tematu na odpowiednim poziomie. Poważna firma tuningowa nie wypuszcza auta bez gwarancji, również oni sami muszą być przekonani o właściwym wykonaniu podniesienia mocy w odpowiednich wartościach nie przekraczających granic wytrzymałości silnika.

 

Ogólnie wiadomo że w normalnym warsztacie nie ma możliwości takich pomiarów dlatego cięgła turbiny nie należy regulować. Cięgło jest ustawione odpowiednio do danej turbiny i danego silnika, musi być ustawione na bezpieczne parametry pracy turbiny w całym zakresie jej pracy.

 

Jeśli ktoś regulując cięgło obniża wartości doładowania to nie powinno nic stać się dla samego silnika ale wtedy robimy z pojazdu "WÓŁ" i turbina pomimo swoich gabarytów nie spełnia swojej roli - to tak jak by za darmo obcinali połowę mocy silnika.

 

Jeśli podczas diagnostyki wyjdzie nam błąd różnic wartości doładowania to należy przede wszystkim szukać usterki na całej linii doładowania a nie tylko pozbyć się przez obniżenie tego doładowania. Taki błąd bardzo często powoduje zapieczenie kierownic turbiny na odcinku wydechowym jak i również niesprawność zaworów "N" sterowania turbiną. Powstaje wtedy różnica pomiędzy tym co wprowadzamy (ciśnienie doładowania wyprodukowane) a tym co wyprowadzamy (ciśnienie doładowania wychodzące) - stąd wychodzi różnica ciśnienia i czujniki to wyłapują i przekazują jako błąd VAG.

 

W doładowaniu turbosprężarkowym, energia wylotu spalin, która normalnie została by zmarnowana, użyta jest do napędu turbiny. Na tym samym wale, na którym osadzona jest turbina znajduje się również sprężarka. Zasysa ona i spręża powietrze a następnie podaje je do silnika. Turbosprężarka nie jest połączona z silnikiem w sposób mechaniczny, lecz więzią gazową (ciśnieniem)

 

W obecnych pojazdach przy komputerze sterującym występuje czujik wysokość n.p.m. Wydajność silnika z doładowaniem turbosprężarkowym na dużych wysokościach (w rejonach górskiech) jest znacznie lepsza. Z powodu niższego ciśnienia powietrza, strata mocy w silniku bez turbodoładowania jest znaczna, przeciwnie dzieje się z wydajnością turbiny, która rośnie w wyniku różnicy ciśnienia między niższym ciśnienie otoczenia a wyższym ciśnieniem w turbinie. Przez to, w znacznej mierze zrównoważona jest niższa gęstość powietrza na wlocie do kompresora. Stąd, silnik ma niewielkie straty mocy.

 

turbodoadowanieschematcf4.th.jpg

 

 

 

Co powinniśmy wiedzieć na temat turbosprężarki w naszym samochodzie:

 

Pomimo, że turbosprężarka jest urządzeniem bardzo precyzyjnym, jej mechanizm jest względnie prosty, wytrzymały i skuteczny. Przy właściwej obsłudze turbosprężarka jest zdolna do niezawodnej pracy przez długie lata, mimo że jej prędkość obrotowa dochodzi czasami do 200 000 obr/min. Turbosprężarka nie wymaga specjalnej obsługi. Zazwyczaj wystarczy okresowa kontrola jej mocowania do silnika, co zapewnia jej prawidłowe działanie.

 

Turbosprężarka została tak zaprojektowana, aby stosować ją do silnika, do którego jest przeznaczona. Silnik i turbosprężarka są od siebie nawzajem zależne w taki sposób, aby uzyskać optymalną sprawność tych urządzeń. Turbosprężarka nie jest urządzeniem dodatkowym, które może być zdemontowane w razie zużycia lub awarii. Urządzenie to wymaga takiej samej dbałości jak silnik, w szczególności okresowego sprawdzania jego mocowania.

 

Nie można dopatrywać się zbyt pochopnie awarii w turbo-sprężarce, jeżeli zauważymy niedomagania w pracy silnika. Bardzo często turbosprężarka w doskonałym stanie jest demontowana i wymieniana na nową z powodu pozornie złego działania, które w rzeczywistości pochodzi od innych zespołów silnika, jego regulacji lub elementów jego wyposażenia, a nie od samej turbosprężarki. Jeżeli zauważymy niebieskie spaliny? Przed wymontowaniem należy sprawdzić, czy wkład filtra powietrza nie jest zanieczyszczony. Sprawdzić również, czy przyczyna nadmiernego zużycia oleju nie znajduje się

w samym silniku (jego zużycie, wycieki). Turbosprężarka hałasuje? Zdarza się po prostu, że połączenia śrubowe są poluzowane. Czarne spaliny? Spadek mocy silnika? Jeszcze raz sprawdzić przede wszystkim sam silnik.

 

Musimy pamiętać o trzech wrogach turbosprężarki.

 

1. Niedostatecznej ilości oleju, niedostateczna ilość oleju objawia się przede wszystkim uszkodzeniem łożysk, ocieraniem kół wirnika, utratą szczelności, a nawet pęknięciem wałka.

2. Obcych ciałach w zasysanym powietrzu, przedostanie się ciała obcego powoduje uszkodzenie łopatek koła, co prowadzi do niewyważenia układu wirującego i w konsekwencji do uszkodzenia pierścieni uszczelniających oraz poważnej awarii całego urządzenia.

3. Zanieczyszczeniach w oleju, zanieczyszczenia w oleju mogą uszkodzić łożyska i czopy wałka, utrudnić przepływ oleju i funkcjonowanie pierścieni uszczelniających; mogą to być cząstki metalu, nagaru; można wyeliminować lub zmniejszyć to ryzyko dbając szczególnie o stan układu zasysania oleju i filtra oleju. Zalecane jest stosowanie olejów o lepkości minimum 15W/40 (w miarę możliwości syntetycznych), przeznaczonych do silników turbodoładowanych.

 

Nie wolno samodzielnie naprawiać turbosprężarki. Turbosprężarka jest właściwie prostym mechanizmem, ale jest wykonana z tolerancjami rzędu mikrometrów. Tylko producent turbosprężarki lub autoryzowane przez niego przedsiębiorstwo ma narzędzia i personel wyspecjalizowany w naprawach tych urządzeń. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, ponieważ tylko oni znają doskonale Twój silnik i jego wyposażenie.

 

Jak przewidzieć poważne awarie. Jeśli zauważymy wycieki oleju, nienormalne drgania albo hałas pochodzący z turbosprężarki, należy zatrzymać silnik. Awaria może być szybko usunięta w tym momencie. Jeżeli tego nie uczynimy, będziemy zmuszeni dokonać naprawy dużo droższej. Turbosprężarka wiruje z ogromną prędkością. Najmniejsza anomalia może błyskawicznie spowodować poważną awarię (wystarczy tylko kilka sekund, aby z powodu niedostatecznej ilości oleju zniszczyć łożyska).

 

Nie każda turbosprężarka pasuje innego silnika. Turbosprężarka jest konstruowana do określonego typu silnika i specyficznych warunków jego użytkowania. Różne parametry takie jak pojemność silnika, jego moc, sposób eksploatacji (szosa lub teren), obciążenie pojazdu, wysokość n.p.m. to tylko niektóre z czynników, które uwzględnia konstruktor projektując turbosprężarkę. Jednak pomimo tego tylko autoryzowany warsztat/firma tuningowa może zaproponować zmianę oryginalnej turbosprężarki na inną bez obawy zmiany parametrów silnika, ale od tego są specjaliści!

 

Silniki różnych pojazdów i urządzeń wyposaża się w turbosprężarki z różnych powodów:

- zwiększenie mocy i momentu obrotowego,

- skompensowanie spadku ciśnienia atmosferycznego na większych wysokościach,

- zmniejszenie zużycia paliwa i ilości zanieczyszczeń w wydalanych spalinach

 

Bez względu na wszystko nie wolno podnosić stopnia doładowania naszej turbosprężarki,

a w szczególności nie zmieniać nastaw regulatora ciśnienia doładowania. Jest ono tak dobrane, aby otrzymać optymalną sprawność silnika. Zbyt duże ciśnienie doładowania może spowodować wzrost temperatury silnika i uszkodzenie tłoków albo zużycie powierzchni panewek.

 

Najlepsze urządzenie nie wykaże swoich możliwości, jeżeli użytkownik nie jest przygotowany do jego obsługi. Silniki doładowane wymagają szczególnej przezorności:

- aby wyeliminować zbyt szybkie zużycie się łożysk turbosprężarki nie należy zatrzymywać silnika, jeżeli pracuje na wysokich obrotach, ponieważ wtedy turbosprężarka wiruje nadal z ogromną prędkością, podczas gdy ciśnienie oleju spada do zera,

- uruchamiając silnik należy poczekać co najmniej 30 sekund na wypełnienie przewodów olejowych, dopiero potem można zwiększyć obroty,

- zaleca się pozostawienie silnika po pracy na czas 2 minut na biegu jałowym (jest to czas potrzebny do ostudzenia turbosprężarki wraz ze smarowaniem olejowym naszego silnika).

 

Wszystkie turbosprężarki powinny być rozmontowywane, naprawiane i wymieniane

w autoryzowanej dobrej firmie. Samodzielna naprawa, zamiana części oryginalnych może doprowadzić do skutku odwrotnego od zamierzonego, spowodować awarię i utratę gwarancji lub uszkodzenie silnika. Autoryzowany warsztat dysponuje zapasem części do regeneracji lub naprawy oraz specjalistycznym stanowiskiem do regeneracji.

 

Poniżej zamieszczę tabelę niedomagań układu turbodoładowania oraz jak się ono ujawnia:

 

turbinaschematawariijb0.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maser67

Tak tylko jak Ci wcześniej pisałem turbina została wymieniona na nową (więc kierownice chyba nie mogły być zapieczone), zawór N75 także został wymieniony na nowy. Więc skąd ta różnica ciśnień. Czyżby jakiś czujnik ciśnienia? Wiem, że podczas tuningu reguluje się m.in. ciśnienie doładowania tak aby nie przekroczyć pewnych parametrów. Ale mam pewne obawy czy jeśli regulowano mi cięgno to nie poszedł ktoś na skróty. Bo czy istnieje prawdopodobieństwo, że np. niedomaga czujnik ciśnienia, jakiś przewód itp. i jeśli regulowano cięgno oraz modyfikowano program (podniesienie ciśnienia - ile procent można) to czy problem został rozwiazany.

Dzięki za tabelę niedomagań turbiny. U mnie na szczęście nie ma ani jednego z tych objawów. Jeśli możesz to przy moim silniku AVF jakie powinno być maksymalne ciśnienie po takiej modyfikacji standardowo. Obawiam się aby nie stało mi się znowu coś z turbinką, nową turbinką.

Dzięki Marku i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obawiam się aby nie stało mi się znowu coś z turbinką, nową turbinką.

 

Będzie :ok: ciśnienie jakie podałeś jest w normie jednak możesz sobie tylko sprawdzić kompresją na poszczególnych cylindrach aby być pewnym w zupełności kondycji swojego silnika. Jak i również przestrzegać tego co dopisałem powyżej (olej i smarowanie/chłodzenie turbiny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ maser67,

 

wracając do sprawdzania turbiny z błedem jaki miałeś. Faktem jest, że warsztat poszedł na łatwiznę :dobani:

Co mogli (powinni), a czego nie zrobili:

1. Wpiąć się z wakuometrem pomiedzy zawór sterujący na turbinę i obserwować jak wzrasta podciśnienie i czy nie przekracza wartości maksymalnych

2. Wykonać jazdę próbną z pomiarem bloków pomiarowych

3. Jak im się jeździć nie chciało to chociaż wejść w nastawy i zainicjować turbinę

To jest minimum jakie jest do wykonania, ba to jest opisane w literaturze warsztatowej i w VAS'ie.

 

Czy podając kod błędu podali warunki w jakich wystąpił? Prędkość, obroty, temp. silnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maser67

Marku to ciśnienie 2460mbar było po wymianie turbiny a przed tuningiem. Jaka jest wartość tego ciśnienia muszę dopiero sprawdzić bo niestety nie dopytałem po tuningu. Jaka powinna być jego górna dopuszczalna granica???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie turbiny nie może być za duże bo wtedy rośnie temperatura w komorze spalania i może przy maksymalnych parametrach wypalić dziury w tłokach lub upalić zawory.

 

Jeśli przy tuningu zwiększyli dawki paliwa to musieli również dopasować powietrze (powietrze z turbiny). Ale trzeba również przyjąć mały zapas na wypadek awarii czujnika temperatury, komputer wtedy samoczynnie zwiększa dawki paliwa a w takich sytuacjach zwiększa się rownież temperatura spalania i mamy piec hutniczy w cylindrach

 

Górna granica jest ustalana fabrycznie dla każdego modelu silnika i jego pojemności

Ale nie jest to pompowanie balonika do rozmiarów aż pęknie, zasada ustawiania tych ciśnień jest nieco inna ponieważ cały czas to powietrze/ciśnienie jest pobierane przez silnik/komory spalania. Ustawienie tych parametrów polega na odpowiednim wyregulowaniu/wysterowaniu turbiny która tłoczy to ciśnienie a układem który steruje podawaniem tego ciśnienia (N75) w odpowiednich ilościach do silnika, poprzez właśnie regulację (trzpienia/dźwigienki przy turbinie) można tu ustawić kiedy ma się powietrze ustabilizować do odpowiednich optymalnych ciśnień (dla danego silnika). Czujniki ciśnienia na wejściu i na wyjściu cały czas dokonują pomiarów różnic ciśnień i podają je do sterowania.

 

Wartość wymagana ustalana jest dla 3000 obr/min (pod obciążeniem) przy uwzględnieniu idealnej kondycji silnika i wykluczeniu wszystkich niedomagań połączeń węży rurowych (nieszczelności).

 

turbodoadowaniedanecisnkx0.th.jpg

 

Przy regulacjach obserwować dźwigienkę turbosprężarki, wartość wymagana przy ciśnieniu:

- 50 do 100 mbar: trzpień musi zacząć poruszać się do góry.

- 550 do 620 mbar: trzpień musi znajdować się w górnym położeniu krańcowym.

 

Wskazane ciśnienie absolutne przez przyrząd VAG 1397/A musi zmniejszyć się o podane wartości. Napowietrzyć pompę podciśnienia, trzpień musi poruszyć się w dół.

 

Sprawdzić przebieg ruchu trzpienia w całym zakresie, trzpień musi poruszać się łatwo, bez szarpania. Jeżeli wartości wymagane nie zostaną osiągnięte lub trzpień porusza się nie równomiernie to należy niestety wymienić turbosprężarkę bo nie mieści się ona w swoich parametrach.

 

;) Uff... Chyba już wyczerpałem pytania co do układu turbodoładowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maser67

Witaj,

Wyczerpałeś ten temat i to z nawiązką.

Dziękuję za wszystkie cenne informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, proponuje abyś to przykleił albo dał link na główną stronę portalu bo to kawał świetnej roboty, kompendium wiedzy na temat turbodoładowania. Dzięki :padam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sheriff

Marek,

Mam pytanie odnośnie tych wartości cisnienia- oczywiście sa podane dla TDI a jak to jest w przypadku 1.8T ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przydałyby mi się wartość ciśnień dla 1.8 T:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!!

chcialbym wrocic do tego samego tematu!!

mam blad 17965 p1557 sp

prosze o pomoc !!

duzo to cos kosztuje wymienie to sam??

gdzie dokladnie znajduje sie ta czesc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekwa

witam wszystkich na imie mi jacek mam paska 2002r.z silnikiem AVB 19tdi przepływomierz powietrza wymieniony na nowy, wymieniony N75 i wyczyszczone kierownice turbiny. I ta cholera nadal nie chce ciągnąć. traci moc przy 2500 obrotów. komputer wykazał problem z doładowaniem turbiny. Prosze o pomoc. Wszystkie dotychczasowe zabiegi zawiodły. nie przychodzi mi nic wiecej do głowy co moze miec winę poza pedałem gazu i zanieczyszczonymi przewodami paliwowymi. Z góry dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość M@rek

Panowie nabyłem passata niedawno sedan 19,TDI 130KM i wczoraj autko straciło moc pierwsze podejście wyskoczył "BŁĄD 17965" przy podłączeniu.

Przeczytałem wszystkie wskazówki wasze a zwłaszcza pana Marka są nawet dla mnie

laika wyczerpujące ale boje się na własną rękę zacząć naprawiać .

do tej pory miałem paska B3 i mile te czasy wspominam a teraz na początku bo przejechałem nim dopiero 4 tys. już kłopoty prawdopodobnie mam zaciętą turbinę

czyli kierowniczki lub .......... i końca nie ma tej diagnozy . Może ktoś z Panów coś mi doradzi dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po 2 tygodniowych próbach i ciężkich pracach przy aucie mam dosc ale podziele sie jak naprawiłem by może komuś sie przyda a wiec problem polegał na tym iż np przy przeciągnieciu auta na obrotach wchodził w tryb awaryjny i pokazywał na vag-u błedy np różnica cisnienia doładowania wartośc przekroczona, różnica doładowania wartośc kontrolna nie osiagnieta i jeszcze jakies ale nie pamiętam byłem u mechanika nawet trzech i stwierdzili ze turbina sie zacina ale ruszałem tym cięgnem i wszystko super chodziło dodam ze rok temu była regenerowana czytałem na różnych forach i zacząłem od sprawdzenia dokładnie wszytskich węży uwierzcie kupa roboty a wszytskie były ok później wymieniłem zawór n75 nie pomagał wymieniłem czujnik cisnienia doładowania nie pomogło z dnia na dzien było coraz gorzej w końcu znalazłem mała usterke tzn zaworek który wszyscy nazywają zwrotnym a jest to zawór ograniczajacy cisnienie doładowania taki okragły czarno-biały był uszkodzony po wymianie było lepiej ale nie dobrze w końcu okazało sie że jakoś co wg mnie nie ma z tym żadnych połączeń tzn częśc która mierzy przepływ powietrza do turbo czyli tzw przepływka była walnięta i problem mam z głowy auto chula jak ta lala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam problem z hałasującą turbiną w 1.9 tdi 110km hałasuje tylko podczas jazdy (gwiżdże) głośniej niż kiedyś, na postoju podczas dodawania gazu jest normalny odgłos co mogło się stać? dziękuję za odp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności