Skocz do zawartości
Gość sajek

passat b4 podlaczenie kabli

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sajek

witam serdecze mam pasata b4 kombi kupilem do niego wzmacniacz 4 kanalowy i nie wiem gdzie go zamontowac i jak przeciagnac kable do radyjka a tak wogule to nie mam pojecia o tym prosze o porade fachowcow pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić zestaw kabli do wzmacniacza (jakis lepszy) kable żeby były grube i porządne.

Kable chinche razem z kablem sterujacym(dodatkowy cienki przewód,jak go nie będzie to trzeba będzie pociągnąć) te kable ida do radia.Nastepnie masz kabel + (obowiązkowo bezpiecznik) i kabel masowy.Kabel + bezpośrednio do akumulatora (przecisniesz go przez ściane grodziowa) kablenajlepiej puścić tu gdzie wiązka czyli przy progu pod plastikowymi osłonami.Wzamcniacz najkorzystniej chyba zamontować w bagażniku.W progach ciągniesz wszytkie kable tj.+,chinche i kabel sterujący(który podpinasz pod prąd po zapłonie najlepiej do pzrewodu od anteny elektrycznej z radia) + kabel wpinasz do + (stałego) we wzmacniaczu,mase możesz podpiąć do jakijś śrubki w bagażniku która jest połaczona z nadwoziem( do - we wzm.) a kabel sterujący w 3 wolne pole wzm. przy + i - (rys.otwartego obwodu) no i chinche do chinche.Kabel sterujący podaje prad po zapłonie jak załaczysz radio wtedy też wzmacniacz pracuje bo rozłaczeniu radia wzmacniacz nie pracuje żeby nie wykończył akumulatora.

To tak w skrócie mam nadzieje że dasz rade,podłaczenie nie jest trudne najwięcej zajmuje pochowanie kabli i zamontowanie wzmacniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koko

generalnie wszystko ladnie opisane ale mam pare uwag:

 

1. kabel sterujacy nie jest "po zaplonie" ale "po radiu" - czyli prad podawany jest na ten przewod nie w momencie wlaczenia zaplonu a w momencie wlaczenia radia (tzn silnik moze byc odpalony ale radio wylaczone i wzmacniacz wtedy nie dziala). dobrze jest napisane ze podpina sie pod zasilanie anteny (niebieski przewod w kostce ISO), tylko dla scislosci napisalem ze nie zaplon a radio :). na wzmacniaczu jest to oznaczenie "REM".

 

2. kabel pradowy (zasilanie wzmacniacza) podpina sie tylko i wylacznie pod akumulator (wazne zeby mial odpowiedni przekroj), koniecznie bezpiecznik (bedzie w zestawie kabli do wzmacniacza), bezpiecznik montuje sie w odleglosci okolo 30cm od akumulatora (a nie np w bagazniku jak robia to niektorzy). chodzi oczywiscie o bezpieczenstwo.

 

3. kable puszcza sie w progach, ale najlepiej jest puscic kable pradowe jedna strona auta, a chinche druga. BARDZO WAZNE: omijac z daleka pompe paliwa, bo beda zaklocenia.

 

4. jesli masz wzmacniacz 4-kanalowy to radio powinno tez miec 2 pary wyjsc RCA. domyslam sie ze chcesz pod niego podlaczyc 2 glosniki tylne lub zestaw przedni i subwoofer. subwoofer sie mostkuje (opis w instrukcji wzmacniacza lub na obudowie przy zaciskach- "bridged")

 

5. kabel masowy najlepiej tez podpiac do akumulatora, ale niekoniecznie. wazne zeby go nie podpinac pod byle jaka srubke w bagazniku. najlepiej wywiercic dziurke w nadwoziu, zedrzec troszke lakieru (zeby byl odpowiedni styk) i przykrecic konektor srubka (tez powinna byc w zestawie). przy braku odpowiedniej masy wzmacniacz moze sie masowac przez kable chinch i beda zaklocenia (a jakby byly nawet przy dobrym zmasowaniu polecam filtr petli masy, wymagany szczegolnie przy wzmacniaczach "bazarowych" z allegro)

 

6. co do miejsca montazu wzmacniacza to jesli masz kombi to mozesz jakos pokombinowac z tymi schowkami z bokow bagaznika (wiercisz w nich dziurki na kable i wyglada to ladnie). naljepiej byloby zamiast plastiku dac tam np kawalek plyty MDF. ja mam tak zamontowane glosniki 6x9, wiec wzmacniacz musialem dac gdzie indziej- mam go przykreconego do tej blaszanej pokrywy schowka w podlodze bagaznika (tej mniejszej). miejsce wybierzesz sobie takie ktore najbardziej bedzie ci pasowalo.

 

7. NAJWAZNIEJSZE: zrob to starannie, uwazaj zeby kable sie nie zalamywaly gdzies, nie obcieraly albo nie byly dociskane np przez kanape itp. z pradem nie ma zartow, mozna latwo cos zepsuc. bezpiecznik zamontuj tak zeby nie chlapala na niego woda (pod maska).

 

jakbys napisal co chcesz pod to podlaczyc, jaki masz wzmacniacz, jakie glosniki, jakie radio to pomoglbym ci cos jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sajek

no to pisze dalej w drzwiach przednich mam glosniki magnat basowe odnich sa twetery w slupkach a w podszybiu dwudrozne glosniki blaupunkta no i wytlumaczcie mi jak 15 latkowi bo sie nie znam jak to podlaczyc bo ja nie wiem ktory to przewod sterujacy pozdrawiam i cierpliwosci prosze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koko

co do przodu: masz zestaw odseparowany magnata-jest ok, tylko mi nie pasuja te 10tki w podszybiu...sa raczej niepotrzebne, moze je odlacz, albo w ich miejsce wstaw tweetery. najlepiej jakbys pociagnal nowe kable bo mozliwe ze masz cos namieszane, niektore passaty mialy dosc skomplikowana instalacje radiowa (np moj, do drzwi szlo 8 kabli, chyba byly tak kiedys glosniki ze wzmacniaczami).

 

co do wzmacniacza:

1. kupujesz zestaw kabli, masz tam dlugi, czerwony i gruby kabel- jego podlaczasz do akumulatora, oczywiscie dajesz jeszcze dolaczony bezpiecznik okolo 30cm od akumulatora a na wzmacniaczu pod zacisk +12V

2. gruby czarny kabel to masa, podpinasz do nadwozia (juz pisalem jak), a na wzmacniaczu pod GND

3. masz w komplecie jeszcze chinche- do do wyjsc RCA w radiu, mozliwe ze bedzie w nie wtopiony cienki kabel (jak nie to bedzie osobno), i jego podpinasz pod niebieski kabel wychodzacy z radia (sterowanie anteny elektrycznej lub wzmacniacza-moze byc opisany AMP), a na wzmacniaczu pod zacisk REM

4. kable glosnikowe podpinasz zgodnie z opisem, plus do plusa, minus do minusa, lewy do lewego itp :)

 

jak jestes zielony w temacie to popros o pomoc kogos kto sie troszke zna na elektryce, bo mozesz wiecej zepsuc niz poprawic.

masz wzmacniacz 4-kanalowy, ale co chcesz pod niego podpiac? przod i subwoower, tyl i subwoofer?

napisz jakie radio (model, marka), jaki wzmacniacz, czy masz subwoofer itp

jak chcesz zeby lepiej gral ci przod to daj sobie pod glosniki podkladki (pierscienie) z MDFu (wejdz na http://www.powe.pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sajek

witam ponownie radyjko to mam Sony model XR-M500R a jak kupowalem glosniki w tonsilu to powiedzieli mi ze te twetery co sa podpiete pod niskotonowe magnata to sa jako jeden glosnik, w przewodzie do twetera jest chyba zwrotnica cos tam jest w przewodzie a blaupunkta kupilem 10 bo chcialem zeby to lepiej gralo a tu gu.... wiec kupilem wzamcniacz i tube blaupunkta tylko nie wiem jak to popodlanczac gdzie we zmacniaczu podpina sie tube a gdzie te glosniki co sa z przodu widze schemat jak to sie podlancza ale jak podlacze te 4 glosniki z przodu to nie wiem gdzie sie tube podlancza a i czy trzeba jeszcze jakies zwrotnice???? czekam na wiadomosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sajek
witam ponownie radyjko to mam Sony model XR-M500R a jak kupowalem glosniki w tonsilu to powiedzieli mi ze te twetery co sa podpiete pod niskotonowe magnata to sa jako jeden glosnik, w przewodzie do twetera jest chyba zwrotnica cos tam jest w przewodzie a blaupunkta kupilem 10 bo chcialem zeby to lepiej gralo a tu gu.... wiec kupilem wzamcniacz i tube blaupunkta tylko nie wiem jak to popodlanczac gdzie we zmacniaczu podpina sie tube a gdzie te glosniki co sa z przodu widze schemat jak to sie podlancza ale jak podlacze te 4 glosniki z przodu to nie wiem gdzie sie tube podlancza a i czy trzeba jeszcze jakies zwrotnice???? czekam na wiadomosc

 

jeszcze jedno wzmacniacz mam Marquant 4x150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość koko

bardzo chcialbym ci pomoc ale chyba bedzie ciezko...wytlumaczylem ci najdokladniej jak sie da, ale widze ze nie masz duzego doswiadczenia w tym temacie, wiec moze lepiej bedzie jak podjedziesz do kogos kto zna sie troszke na tym, bo naprawde tam mozna duzo rzeczy zepsuc, szczegolnie podlaczajac "na czuja"

zagadnien do tlumaczenia chyba za duzo, kable, glosniki, wzmacniacz itp...

ale jak juz musisz to zrobic sam to czytaj moje wczesniejsze wskazowki i to co jest napisane i narysowane na wzmacniaczu. napisalem ci jak podlaczyc prad, glosniki masz tez opisane (na wzmacniaczu sa poznaczone gdzie podpiac lewy, prawy, gdzie plus a gdzie minus...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przednie głosniki mostkujesz (tzn łaczysz + z tweetera z + z głośnika w drzwiach i to samo z -) i na wyjściu z głośnika drzwiowego masz jeden kabel (+ i -) i jego podłaczasz do wzmacniacza w 1 kanał (+ do + - do -), drugi kabel z głośników z 2 strony wpinasz w 2 kanał. A kanał 3 i 4 mostkujesz (czyli - z tuby podpinasz pod - w 4 kanale a + z tuby do + w 3 kanale) i wtedy kanał 3 i 4 jest zmostkowany dajac podwójna moc która jest wskazana dla tuby basowej.

 

Musisz sprawdzić czy wzmacniacz jest przystosowany do mostkowania jak jest to podpinasz jak napisałem wyżej.Jeżeli nie ma możliwości mostkowania podpinasz tube tylko pod 3 kanał (+i -) a 4 zostanie wolny.

 

Standartowe oznaczenia są nad wejsciami (+i -) nad każdym wejściem i ważne jest czy pod spodem jest rozrysowany schemat połaczenia w mostku.

(przykład na wzmacniaczu 2 x...W foto na 1 da sie ,nr 2 nie da się)

 

 

Jeżeli pod wejściami jest narysowane połaczenie (- z 1 kanału z + z drugiego) to jest możliwośc mostkowania np.

 

01km2.th.jpg

 

i bez mozłiwości

02ak4.th.jpg

 

Mam nadzieje że to ci juz pomoże bo inaczej juz nie umiem wytłumaczyć,jeżeli nie czujesz się pewnie to lepiej daj to do zrobienia komuś kto ma o tym pojecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności