Skocz do zawartości
michael_13

Jaki zestaw do VW Bory

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zmodyfikować system audio w Borze (wiem wiem to forum o passacie, ale myślę, że pomożecie).

Cele:

-niezły zestaw do słuchania trancu (~słodkie wokale, przyjemny bass czyli dreszcze od wokalu oraz bass odczuwany na całym ciele;))

-koszt do ~900zł

 

Czyli żadnych głośników w półce, żadnej ekstraklasy dla audiofila tylko świetny zestaw przedni+subwoofer w bagażniku.

 

Aktualnie w aucie tylko standardowe przednie głośniki + radio AEG CS FMP 500 USB. Poprzednio jeździłem passatem b5fl z tym samym radiem (głośniki seryjne) i po przesiadce do bory wyraźnie usłyszałem różnicę.

 

Moje plany to:

-głośniki HELIX DB 62.1 (250zł)

-wzmacniacz SONY XM-ZR704 (300zł)

-subwoofer ROCKFORD FOSGATE PRIME R1S410 (280zł)

plus kable, skrzynka (???zł)

 

Aktualnie radio pozostanie AEG (ma usb z którego uwielbiam korzystać), to żadna ekstra klasa, ale ma wyjście na wzmacniacz, a jakość całego systemu zależy głównie od głośników/wzmacniacza więc na początek wolę kasę przeznaczyć na nie a radio wymienić za jakiś czas (oczywiście propozycje jednostek mile widziane).

 

Czy planuję dalsze modyfikacje oprócz wymiany radia? Nie wykluczam.

 

 

Wiem pewnie ten zestaw to nic szczególnego (amatorskie dedukcje i komponowanie) więc czekam na jakieś propozycje :)

 

Oczywiście planuję wzmacniacz zamontować w bagażniku (jest jakieś lepsze miejsce w borze?), pociągnąć do niego kable od samego akumulatora, oraz kable od wzmacniacza do głośników. Jak długich/grubych przewodów będę potrzebował? Czy pociągnięcie massy z karoserii w borze to sknerostwo (słyszałem że w nowszych autach nie trzeba się tak mocno trzymać tej zasady żeby również masę ciągnąć z akumulatora)

 

PS. Obawiam się tylko czy wzmacniacz podoła, więc stawiam że on jest piętą achillesową zestawu, ale szczerze nie wiem w jakich markach szukać, na co patrzeć przy wyborze wzmacniacza.

 

PS2. Pewnie pytanie zabrzmi głupio, Subwoofer montuje się w bagażniku, dlatego, że nie da się zlokalizować źródła "bassu" i siedzenia nie będą przeszkadzać w rozchodzeniu się bassu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i sam sobie zestaw wymysliles i jest okej, tylko radio zmien, bo to tak jakbys kupil snowborad wiazania gogle,kask, rekawice a buty mial zwykle trapery do jezdzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem, nawet z wyglądu mi to radio nie pasuje, ale jak na jeden miesiąc wydatków dla studenta to dużo (a radio też chce mieć jakieś konkretne a to kolejne stówki), więc chce to jakoś podzielić.

A wzmacniacz podoła temu całemu zestawowi? Może słabszy subwoofer?

Oczywiście chce zmostkować wzmacniacz i połączyć przód i subwoofer na tym soniaku.

 

Ile metrów kabli jest mi potrzebnych? (Długość pewnie ta sama co w passacie jak nie krótsza).

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

900zł to nie za dużo na zrobienie grania typu przód + sub jeśli w grę wchodzi używany sprzęt to co prawda pole do popisu jest szersze ale:

1. kable odpowiedniej grubości to podstawa (zasilenie wzmaka)

2. wygłuszenie przednich drzwi jeśli chcesz usłyszeć dobrego kick'a (nie wspomnę już o basie) jest wysoce pożądane (chyba, że konstrukcyjnie drzwi w borze są podobne do tych w passacie 3b/3bg czyli mają w miarę zamkniętą konstrukcję wówczas wygłuszenie przy takim budżecie nie jest konieczne)

3. rodzaj muzyki jaka preferujesz jest bardzo wymagający pod względem basu (dynamika i głębokie zejścia...tutaj potrzeba już dobrego subwoofera żeby się zgrał z przodem) plus sedan czyli dość szczelny bagażnik ten rockford co podałeś może nie podołać...

4. tak jak sam napisałeś najsłabszym ogniwem będzie wzmacniacz, Sony strasznie się popsuło ostatnimi czasy i straszną szmirę robi (to nie to samo co "złota seria" sprzed lat) oraz jednostka sterująca... no comments

podsumowując jeśli mógłbym coś zasugerować to ja rozbiłbym temat car audio na dwa etapy:

1. odpowiednie kable, wygłuszenie drzwi, przednie głośniki,radio, wzmacniacz

2. po dozbieraniu funduszy...drugi wzmak (monobock)dla suba plus sub (do tej muzyki warto by było jakąś mocną 12" w closed)

 

Jaszcze odnośnie tego czego szukać...przednie głośniki moim zdaniem niewiele droższe Vibe se-k60 w tej muzyce sprawdzą się o niebo lepiej od przytoczonych przez Ciebie dark blue, są co prawda mocne (115W RMS) ale łatwo je zasilić u mnie grały pod Alpine starej serii 35 (dokładnie 3555) kto się troszkę lepiej orientuje wie, że waty watą nierówne i 50W które od niej dostawały wystarczało im zupełnie do naprawde przyjemnego grania. Kolejną propozycją wzmacniacza może być coś ze starej serii PS Kenwood'a. Jeśli chodzi o nowy sprzęt to do wyboru zostaje praktycznie tylko chińszczyzna o jakości której wolę się nie wypowiadać.

Jeśli chodzi o jednostkę sterującą tym wszystkim to polecam Alpine (do wyboru do koloru z serii CDA)tylko trzeba zwrócić uwagę bo niektóre modele ostrzą górę co w połączeniu z np. wzmacniaczem o podobnej charakterystyce może dać niemiły dla ucha efekt...to chyba tyle pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bora ma dokładnie taką samą budowę drzwi co passat b5fl.

Nie mogę nigdzie znaleźć do kupienia zaproponowanych przez ciebie głośników (wycofane z produkcji jakiś czas temu...).

Szukałem również Kenwood z serii ps i nowego również nie mogę znaleźć (kilka starych na allegro za sporą kasę).

 

Sama propozycji podzielenia tego na dwa etapy jest bardzo dobra (też nad tym rozmyślałem).

Tylko teraz jakieś rozsądne propozycje do 900zł za wzmacniacz glośniki plus radio (obowiązkowo z sd, brak usb przeżyje jakoś).

Co do kabli jeśli jeden wzmacniacz będę używał kabel zasilający 20mm2 powienien wystarczyć? Tylko co w kwestii jeśli w planach będzie dorzucenie kolejnego wzmacniacza?

 

Czyli reasumując nie mogę za 900zł zrobić porządnego zestawu przedniego? hmm

 

A może:

-PowerBass S-6C

jakiś dobry wzmacniacz (jaki?) i radyjko? i za jakiś czas wzmacniacz plus subwoofer?

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie :) Jeśli zdecydowałbyś się podzielić zabudowę na dwa etapy oto moja propozycja sprzętu:

1. jednostka główna...jeśli ma być koniecznie czytnik kart/USB i mamy zachować dobrą jakość dźwięku to będzie drogo ;/ musisz się porozglądać za wyższymi modelami Kenwood'a, grają przyjemnie i nawet ładnie się komponują z deską rozdzielczą VW ale sporo kosztują (zwróć uwagę na to, aby radio miało dwie pary wyjść RCA...jedna na przód i jedna na suba)

2. przednie głośniki...cóż, mój błąd bo nie sprawdziłem dostępności w Polsce (mieszkam w UK) ale wiem, że trafiają się często na Allegro :)więc trzeba polować...jako alternatywę mogę polecić kupno czegoś w UK (napewno masz jakiegoś znajomego lub kogoś z rodziny w UK i zapewne nie będzie problemu z zakupieniem i wysłaniem głośników do Polski)Vibe SE-K60 w dobrej cenie albo ich następca obecnie produkowany o podobnej charakterystyce brzmienia (trochę więcej średnicy z nich usłyszysz) Vibe Black Air 6 są troszkę droższe od ich poprzedników ale ciągle warte tej ceny (w PL black air 6 kosztują coś około 340zł z tego co pamiętam) a polecam te głośniki bo wiem (użytkowałem) idealnie nadają się do muzyki elektronicznej, mocne, dynamiczne i z dobrym dołem... Odnośnie wymienionych przez Ciebie PB nie mogę się niestety wypowiedzieć bo tego konkretnego modelu nie słuchałem ale generalnie mają dobrą opinię jeśli chodzi o takie zastosowanie (ani w jedne ani drugie nie nadają się do wyszukiwania smaczków w muzyce/głosie Anny Marii Jopek:rolleyes: ) PB słynie generalnie z dobrego dołu... może ktoś inny, bardziej zorientowany w marce PB się wypowie...wtedy będzie alternatywa

3. wzmacniacz...słabo coś szukałeś widocznie ;)Kenwood PS 300Tnada się do Vibe'ów bardzo dobrze (nawet słuchałem takiego zestawiania u siebie jakiś czas)

4. kable + wygłuszenie (?)odnośnie kabli 20mm2 do jednego wzmacniacza wystarczy zupełnie (5m tego kabla można obciążyć około 60-70A bez większych strat) ale jeśli zdecydowałbyś się na dwa wzmacniacze to może braknąć prądu więc lepiej od razu doinwestować i kupić co najmniej 35mm2 (może być popularna "spawarka" ważne jest żeby była w miarę giętka bo układanie tak grubego kabla to już wyzwanie i była z czystej miedzi

ps. spotykam się z ostatnio z opiniami, że lepiej dać 50mm2 i masę z karoserii niż 35mm2 i masę z aku...ja mam pierwszą opcję (50mm2 z masą z karoserii) i prądu naprawdę nie brakuje ale kable dobiera się pod konkretne wzmacniacze więc decyzje należy podjąć biorąc pod uwagę to pod jakim obciążeniem kabel będzie pracował tabelka pomocna przy doborze przekroju kabla

 

I tak właśnie mniej więcej by wyglądał pierwszy etap instalacji...

Bardzo ciekawa lektura dla początkujących w temacie Car Audio...gorrrrąco polecam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakup w UK odpada...

Znalazłem takie radio: Kenwood KDC-W4047U

ma usb i sterowanie subwooferem,

dało mi to do myślenia czy przypadkiem nie zastosować HELIX DB 62.1 pod to radyjko (podobno ma 30W RMS, a helixy są podobno dobre pod samo radyjko) Czyli już bym miał (400zł+270zł).

 

A na kolejny miesiąc jakiś monoblock+subwoofer do bagażnika.

 

Tylko teraz kwestia czy mi to wystarczy, czy może jednak kombinować dalej...

 

EDIT

Albo może na 3 kroki podzielić:

głośniki Vibe BlackAir 6 (400zł)

okablowanie

wzmacniacz (jaki? jednak jestem zwolennikiem kupowania nowych gadgetów...)

no i stare radyjko

 

za miesiąć

nowe radyjko

 

za dwa miesiące jeśli nadal będę czuł niedosyt monoblock i subwoofer

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli szukasz wyłącznie nowego sprzętu to może nie wystarczyć pieniędzy nawet na fajnie grający przód...radyjko było by ok ale nie jestem zwolennikiem hitu forumowego jakim są te Helix'y...naprawdę żadna rewelacja. Z resztą, to Twoje pieniądze i ulokujesz je tak jak będziesz chciał, ja dałem propozycję zestawu, który z czystym sumieniem mogę polecić (sprawdzony i spisujący się) do muzyki którą lubisz. pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam :) o VIBEach troche slyszalem, nie wiem jak grają. PB S-6C montowałem, odsłuchiwałem i bardzo łądnie grają zarówno pod same radyjko jak i pod wzmacniaczem, co do radia to nie szukałbym żadnych kenwood'ów, JVC, soniaczy ani nic takiego, albo pioneer albo alpine, jeśli chcesz mieć jakość konkretną, w sumie do muzyki elektronicznej to wszystko będzie dobre :P co do kabli to 20mm2 w zupełności wystarczy... nawet na dwa wzmacniacze, a dla pozbycia się tętnień w instalacji po zamontowaniu wzmacniacza do subwoofera, polecam dokupić poprostu kondensator 1F :) nawet mając 100mm2(specjalnie przesadzam) to to będzie pobierane prosto z biednego AKU ;) co przy basie bedzie powodować spadki napięć i to konkretne, więc spokojnie 20mm2 wystarczy a jeśli by Ci przygasały światełka to dołożyc za 100zł kondensator 1 Fahrad :) głośniki rozumiem można kupić nowe bo jest sie za nie pewnym, ale wzmacniacz czy radio spokojnie bym kupił używkę :) a najlepiej z odbiorem osobistym, podlaczam sprawdzam gra to biore :D co do HELIXów to też jestem średnio nastawiony, te PB zagrają może nawet ciutke lepiej, wszystko zależy od reszty zestawu... Bo pamiętajmy!!!! nasz sprzet zagra nam tak, jak najgorszy element tego zestawu. możemy mieć radio za 2000 plus glosniki za mnóstwo kasy, ale jak będziemy mieli wzmak za 100 zł to nie oczekujmy poruszenia niebios :]

 

---------- Post added at 00:00 ---------- Previous post was at 23:52 ----------

 

co do radyjek, każde jedne nie ma więcej niż 20W :) prawdziwej mocy ;) to co nawet podają jako moc RMS na radiu to jest moc którą trzeba jeszcze trochę okroić, bo w rzeczywistości na całym paśmie przetwarzania jest ona zdecydowanie mniejsza. Ale nie ważne :) co do radyjek polecilbym cos takiego,

http://allegro.pl/item902514214_alpine_cde_9882ri_rds_cd_mp3_usb_auxin.html

http://allegro.pl/item903285841_alpine_cde_111r_usb_nowe_gwarancja_super_cena.html jesli uparles sie na nowe :P

http://allegro.pl/item903847991_alpine_9880r_przedluzka_usb.html z pionka też by się coś znalazło :) co do głośników wziołbym PB bo wiem jak grają a koleś co mu je montowałem też właśnie takiej muzy słucha :) co do wzmacniacza to już jest w zależności od lubianej marki :D ale słuchałem różnych piecyków, od firsta, przez magnata, helix'a DB4, blaupunkta GTA series, JBL'a różnych modelów oraz wiele innych i to już zależy porostu od tego ile na piecyk tak naprawde chcemy przeznaczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na chwilę obecną jestem zdecydowany na:

-Axton Impact C500x4 używany (jednak się chyba przemogę, tylko na co zwracać uwagę przy kupnie używanego wzmacniacza?)

-RAINBOW SLX 265

no to do tego jeszcze jakieś używane radyjko, hmm i chyba powinno wystarczyć?

 

edit

ALPINE CDE-9882Ri RDS wydaje się niezłą propozycją, a styłu ma normalne wejście usb? Czyli zwykła przedłużka i można spokojnie pendrivy podłączać? hmm 3 wyjścia rca, za taką cenę, hmm:)

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ALPINE CDE-9882Ri

tak sam osobiście te radyjko miałem, ma 3 RCA i normalne USB na kabelku z tyłu tak że tylko przedłużka i hula :) rainbowy bardzo dobre głośniczki, ale kupiłbym ta markę dopiero za rozsądną kasę :) do kwoty 300 zł wziąłbym PB ewentualnie szybko decydował się na te głośniczki :P naprawde rewelacyjne :) dużo lepsze niż PB, nowe po 900PLN :)

http://allegro.pl/item888489731_dego_po_650_odseparowany_zestaw_dwudrozny.html

sam je chciałem kupić ale kupiłem JL'ki na przód i nie żałuje :P ewentualnie zaluje troche kasy bo za JL'ki dałem 890 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze wzmacniacz i myślę komplecik mam niezły, szotek87 masz jakieś konkretne propozycje? Domyślam się że odbiór osobisty byłby najlepszy tylko że jak dla mnie to ja nawet nie ma gdzie tego podpiąć na próbę;p więc "kto nie ryzykuje nic nie ma" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że chodzi Ci o propozycję wzmacniacza? przede wszystkim podaj mi do jakiej kwoty chcesz ten wzmak ;) potem będziemy rozpatrywać poszczegolne marki :) i chcesz go tylko pod bass czy np 4ro kanalowka i dwa na bass dwa na przednie glosniki? a co do podpięcia w celu sprawdzenia to masz przecież paska B5 :) tam masz ORI kostki ISO :) więc tylko przepinka wtyczki i tyle :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawdzenia radia to tak masz racje, ja miałem na myśli sprawdzenie wzmacniacza (nie mam kabli zasilających podpiętych itp ogólnie czysta seria).

 

Co do wzmacniacza, na pewno musi być na przód, co do subwoofera to na razie rezygnuję z niego (plany na przyszłość), myślę że będzie rozsądnie kupić teraz wzmacniacz tylko na przód (i tak przekrocze magiczny próg 1000zł) a jeśli w przyszłości będzie mi brakować bassu to zakup skrzynki plus jakiegoś monoblocku.

A więc skupmy się na razie na tym co teraz (choć przy poszukiwaniu nie odrzucaj mocniejszych wzmacniaczy może akurat trafi się jakiś który podoła przodowi oraz w przyszłości subowi).

 

Aktualnie teoretycznie kosztuje mnie to (350zł radio, 100złkable, 450zł głośniki czyli daje mi to 900zł) w sumie za 100zł nic się na pewno nie kupi, za 200 pewnie też nie to stawiam próg na ~ 300zł-400zł. [i tak z początkowych 600zł zrobiło mi się maks 1300;d no ale jak szaleć to szaleć;d]

 

PS. Mam i paska i borę, akurat ten sprzęt będzie do bory jeśli to ma jakieś znaczenie;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myślę że będzie rozsądnie kupić teraz wzmacniacz tylko na przód

dobrze myślisz :)

ale jak szaleć to szaleć

nie warto oszczedzać ;) teraz dasz 200 zalozmy ale za miesiac bedzie malo, tego sprzedasz ze strata a bedziesz musial kupic drozszy więc najlepiej odrazu dołożyć i mieć spokój na dłużej :)

stawiam próg na ~ 300zł-400zł.

więc tak: w takiej kwocie naprawdę da się ładnych kilka sztuk znaleźć :D

1. może nie jest to super wysoka półka ale polecę go spokojnie choc marka ogólnie taka sobie :P

http://www.allegro.pl/item906344072_okazja_blaupunkt_gta_260_400watt.html dwa kanaly, ladnie gra i pod przody i pod srednia skrzynke,

http://www.allegro.pl/item898904976_wzmacniacz_blaupunkt_gta_460.html 4 kanaly, cena nie powinna przekroczyć 250zł :)

u kumpla napedzal przednie 65W glośniczki i suba infinity ref1260w

:D

2. http://www.allegro.pl/item906561713_super_jbl_gto_752_2_kanalowy_jak_nowka_okazja.html miałem go jest tylko 2kanalowy

3. http://www.allegro.pl/item897512035_wzmacniacz_jbl_gto_755_6.html ale tak naprawde polecam tego :) ten po lewej cena 450 ale zaniedbany... 6 kanalow. kolega go ma 4 kanaly na przody i 2 na suba. 4x75 + 2x150(sub) albo 2x150 + 1x300(sub) w mostkach... potega mocy,

4. http://www.allegro.pl/item908671200_jbl_gto_755_6_wzmacniacz_jbl_gto755_6.html ten sam ale igielka! :) cena 550 wiem ze duzo za duzo ale masz już wzmacniacz na wszystko :) a jest wart nowy 1899,- :D naprawde gorąco polecam !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ogromną za pomoc.

Niestety musiałem wcześniej sam zadecydować co wybrać. Zakup już padł, trafiło

RAINBOW SLX 265 +

Alpine V12 4/3/2 MRV-F400

no i kabelki, zasilający 20mm2, do głośników miedziane 2,5mm2

mam nadzieje że dobrze wybrałem;p zestaw pewnie będzie już w weekend i dam znać jak mi się udało.

 

PS. Jeśli chce ten wzmacniacz podpiąć w mostku (jest 4kanałowy), to głośniczki podpinam pod bridge, a sygnał wejściowy rozdzielam z 2 chinchy na 4 chinche (lewy sygnał do chanelu 1 i 2 a prawy sygnał do chanelu 3 i 4)? Czy może nie muszę rozdzielać chinchy i podpiąć tylko dwie chinche i wzmacniacz jakoś "zgadnie" jakie sygnały rozdzielić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy może nie muszę

spokojnie możesz podpiac jedna czincze pod kanal 1.2 i drugą pod kanal 3.4 moze ewentualnie trochę ciszej grać bo w mostku pobiera sygnal z obu czinczy, po odpieciu jednej moze grać minimalniej ciszej :) będziesz widział jak podłączysz jeden glosnik na mostek i daj obie czincze na ten mostek a potem jedna wyciag to usłyszysz o co mi chodzi i zdecydujesz czy rozdzielacz kupić i puścić jedną czincze na dwa kanały ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh teraz to juz sam nie wiem;p

dla ułatwienia wizualizacja:

beztytuume.png

 

Opcja 1 i 4 wymaga rozdzielacza.

 

Według mnie opcja nr 1 będzie najlepsza (nie stracę stereo i wzmacniacz będzie mieć sygnał na wszystkie kanały).

 

A które połączenie jest zalecane?

 

[oczywiście przyjmuję tylko wersję w której podłączam przednie głośniki: lewy na mostku kanału 1 i 2 a prawy głośnik na mostku kanału 3 i 4)

Edytowane przez michael_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Według mnie opcja nr 1 będzie najlepsza

sam sobie odpowiedziałeś :)

w nr 2 to jeden mostek wogole CI nie zagra :P bo kanal 3.4 jest nie podlaczony ;)

a to co pisałem że może minimalnie ciszej zagrać to właśnie nr 3 :)

nr 3 zagrać może minimalniej ciszej niż nr 1 :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e to żadnej nowej filozofii w tym nie ma;p

To na razie zostało mi czekać na sprzęt;p nie mogę się doczekać jak to coś zabrzmi;d

 

Pozdrawiam i dzieki za pomoc;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności