Skocz do zawartości
Rotor

Głośnik zewnętrzy w B5 - zrób to sam!

Rekomendowane odpowiedzi

W swoim B5 3BG radio wstawiłem w półkę w konsoli środkowej pod radiem "normalnym". Zalety tego rozwiązania są oczywiste: łatwy dostęp, dobra widoczność co ważne przy moim wyświetlaczu, gruszka po prawej stronie na prawą rękę bez przewieszania nad kierownicą, odkładana w schowek na napoje przy dźwigni ręcznego hamulca itd. Wada -głębsze radia wymagają prucia plastiku w środku (wybrałem Lafayette Ermes i wchodzi bez niczego tylko wtyk kątowy potrzebny) no i ...

głośnik ma jakieś 4mm przestrzeni życiowej, trzeba np zwinąć stary bilet i podetknąć pod radio żeby nie leżało na głośniku :) Da się tak żyć, ale trzeba podkręcać głośność żeby mieć dobry odsłuch no i raczej nie ma rewelacji :/

 

Dlatego postanowiłem dostawić zewnętrzny głośniczek.. Najłatwiej kupić gotowy ale przecież nie o to chodzi ;)

Po długich namysłach stwierdziłem, że jedynym w miarę optymalnym miejscem na jego umieszczenie będzie półeczka/schowek po lewej stronie pod włącznikiem świateł. Niektórzy upychają tam całe radio gabarytu Johny, Uniden 520 czyli te najwęższe.

Idea była prosta: mały głośnik wmontować w kawałek deseczki i ustawić w gardzieli tego schowka pionowo, na wcisk.

 

Schowek na wlocie ma około 65mm wys. i 112mm szer. ale głębiej wysokość się zwiększa do ok95mm, by potem znowu zmaleć. W przekroju podłużnym to jest coś jakby romb. Trzeba wsadzić łapę i wybadać samemu. Maksymalna wysokość wewnątrz to ok 95mm ale ona jest tylko przez moment więc deseczka im grubsza tym musi być niższa. Na dnie leży jeszcze gumowa "wycieraczka" którą można wyjąć ale w praktyce wyszło mi, że to nic nie daje.

Znalazłem na Allegro głośniczek Alphard 5W, 8ohm, 64mm -idealny rozmiar. Odbiór osobisty, interes życia za 6zł :)

W domu miałem kawał MDFu o grubości 22mm więc go przyciąłem po przymiarkach ostatecznie na wymiar 112x93. Wchodzi ciasno. Na szerokości wejście jest węższe, dalej jest o milimetr szerzej, ta szerokość jest w sam raz natomiast wysokość warto byłoby dać mniejszą czyli jakieś 91mm (przy tej grubości deski!) albo sfazować mocno od strony pleców. Rogi zaokrągliłem ponieważ schowek również ma zaokrąglenia i bez tego nie wejdzie. Jeden róg ściąłem dla przeprowadzenia przewodu. Oczywiście jak ktoś ma warunki, czas i fantazję to najlepiej puścić go gdzieś wewnątrz pod deską rozdzielczą ale nie mam miejsca na dłubanie przy samochodzie zwłaszcza zimą i wychodzę z założenia, że nie robię żadnych dziur i innych przeróbek.

 

Wycięty panelik pomalowałem jakąś czarną farbą w sprayu którą nabyłem kiedyś do pisknięcia obdrapanego haka. MDF niestety chłonie mocno i nie bardzo da się uzyskać jednolity połysk. Wkręty też można było dać ładniejsze niż to co widać na fotkach ale w końcu tego i tak nie widać ;) a poza tym gdybym miał kurna czas na takie zabawy to zrobiłbym z mahoniu –poważnie.

 

Wynik: głośnik wszedł na wcisk, jak wspomniałem można by trochę zeszlifować z wysokości bo obecnie nie udało się ustawić go całkiem pionowo ale i tak może być. Dźwięk głośniczka przed zamontowaniem porównałem z głośnikiem oryginalnym w radiu w normalnej pozycji czyli oba głośniki na twarz –na pewno nie jest gorzej, może jest lepiej ale mało kto gadał w niedzielny wieczór nawet na 19 więc niewiele posłuchałem. Po montażu jest OK., na pewno głośniej niż miałem do tej pory. Warto poeksperymentować z ustawieniem głośniczka i jego montażem tak żeby uzyskać brzmienie miłe dla swojego ucha. Np. można nie wciskać go do schowka tylko zrobić niższy panel i na rzep podczepić go przed samym wlotem schowka albo dokładnie we wlocie, według upodobania. Kombinować warto. Ja np. za głośnik wepchnąłem nieduży szalik dla wytłumienia komory :D

 

Budżet – nie ma o czym mówić:

głośnik -6zł,

deska z domu,

wtyk Jack 3,5mm mono -2zł,

metr przewodu głośnikowego 2x1mm2 -1zł

wkręty –miałem tylko musiałem przyciąć, bo za długie, lepsze byłyby z płaskimi łbami.

 

Historia przydługa, głośniczek mały, satysfakcja ogromna :)

IMGP5763m.jpg

IMGP5764m.jpg

IMGP5767m.jpg

IMGP5772m.jpg

Edytowane przez Rotor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad tą półeczką, w którą wmontowałeś swój jest dedykowane miejsce na głośnik. Wkręciłem tam podobny do Twojego głośnik. Odsłuch jest OK, a nie zabiera schowka.

Dodatkowym atutem montażu po lewej stronie jest ograniczenie męczenia pasażerów "komunikatami" z CB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz poazac foto jak to wyglada w aucie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę już rok tym samochodem i nie dopatrzyłem się miejsca na głośnik powyżej tego schowka. Chyba że chodzi o jego przymocowanie na wierzchu.

Zdjęcia postaram się zrobić i niebawem wstawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można jako głośnik podłączyć jeden głośnik np. z tylnych drzwi ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jak ma 8ohm, ale po co kombinować, skoro głośnik zewnętrzny do CB radia, można kupić za 20 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie głośnik zamontowany pod tapicerką drzwi kierowcy. Idealnym miejscem okazało się gniazdo gdzie dochodzą kable nad silniczkiem podnoszenia szyby. Głośnik zamontowany na opasce samozaciskowej, trzyma się idealnie, montaż nie przeszkadza w założeniu osłony wewnętrznej drzwi. Odsłuch bardzo dobry, głośnik blisko kierowcy.

glosnik.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój głośnik umiejscowiłem w małej wnęce pod włącznikiem świateł, idealnie wpasował się tam mały głośniczek nokii. koszt około 25 zł czas montażu 10 minut

 

glosnik-nokia-hfs-12.jpg

 

W wolnym czasie pstryknę fotkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności