Skocz do zawartości
Piotrek1983

Nie działa wentylator nawiewu powietrza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja usterka wygląda następująco.. nie działa wentylator powietrza, po rozkręceniu schowka dostałem sie do wentylatora, wszystko jest w nim w porządku, sprawdziłęm 3 sterowniki klimatyzacji i bez zmian, wentylator załancza się po uderzeniu w deskę rozdzielczą, i przy ostrym chamowaniu, miał ktoś może podobną usterkę??? :638::638:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbież wyczyść,przesmaruj ewentualnie załóż nowe szczotki.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam mały problem. Dzisiaj rano jak wsiadłem do Paska i przekręciłem stacyjkę zaczął migać cały wyświetlacz od klimatronika. Po paru sekundach wrócił do normalnego stanu ale wentylator nie dmuchał. Było słychać wszystkie siłowniki od nawiewu ale powietrze nie leciało. Przeprowadziłem diagnostykę i wszystko się poruszał zgodnie z testem oprócz samego wentylatora. Sprawdziłem błędy i wyskoczył mi błąd 4F9 (jak sprawdziłem na forum jest to problem ze szczotkami). Wszystko byłoby ok gdyby nie to że jak włączam ogrzewanie postojowe (webasto) to klimatronik działa prawidłowo i nie pojawia się żaden problem. Wentylator normalnie dmucha.

 

Proszę o pomoc co to może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego!

Mimo tego, że wentylator pracuje to niemalże na 100% problem jednak leży w szczotkach. Albo są już zużyte, albo jak u mnie zawiesiły się z brudu. Czasami przerwa w działaniu była bardzo krótka, czasami 2-3 minuty. Wykonaj autodiagnostykę klimatroniku! Jeśli zostanie wykryta przerwa w obwodzie szczotki – komutator silnika chociażby na chwile, pokaże się 4F9 :devil. Szczotko trzymacze przeczyściłem ( po odlutowaniu szczotek) i teraz hula jak ta lala klima z powrotem. Tak więc ściągaj wentylator i do czyszczenia lub wymiany szczotek. :fajny

Dla zainteresowanych! Szczotki miałem 8x8mm. Nie montować zwykłych z grafitu (takich ala z odkurzacza, bo z tego to tyko jedno wielkie zwarcie może być, a i bardzo szybko się zużyją!

Edytowane przez mysterx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety po wyczyszczeniu szczotek i komutatora niewiele się zmieniło. Poprawa jest taka że przestał wyskakiwać błąd o zużytych szczotkach natomiast wentylator jak nie działa tak nie działa.

 

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

- w kostce w wentylatorze ile masz przewodów 4 czy 5?

- czy sprawdzałeś napięcie na grubych przewodach (brązowy i czarno/niebieskim) – musi być 12V (bezpiecznik S225 30A).

- czy podczas auto kontroli wentylator również nie pracuje ([ECON] + [Temperatura -] + [Nawiew -] - oczywiście sekwencja mi się pomyliła) ?

- czy masz połączenie między wtyczką brązową w klimatroniku (T16b) przewody czarno/biały i zielono/czarny a wtyczką w wentylatorze (te same kolory)?

:fajny

Edytowane przez mysterx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje przekaźnik sprawdzić, tylko nie wiem który(nie znam numeru), kolega teraz w audi a6 tak miał, raz działał, a częściej nie działał, okazało się że nadpalił się przekaźnik w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym tylko wspomnieć, że chodzi o klimatronik, a nie o standardową wentylację! Tak więc przekaźnik???! :fajny

Są, ale od elektrosprzęgła kompresora i do sterowania biegami wentylatora V7 chłodzącego parownik (na chłodnicy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysterx - dzięki za podpowiedź jutro sprawdzę okablowanie i napięcia.

 

Autokontrolę włączam poprzez przytrzymanie przycisków "obieg zamknięty" i "econ" oraz włączenie zapłonu. Wtedy wentylator nie reaguje, wszystkie siłowniki się ruszają ale wentylator stoi.

Wentylator pracuje właściwie (tzn. z różnymi prędkościami) tylko podczas włączonego ogrzewania postojowego, wtedy na klimatronicu w miejscu temp. zew. wyświetla się "HE".

 

Jeszcze jedna dziwna sprawa się wydarzyła. Od momentu jak wentylator nie działa, auto przestało reagować na pilota (oryginalnego w scyzoryku) z większej odległości. Trzeba wręcz stać przy samym samochodzie żeby go otworzyć. Sprawdzałem też na drugim kluczu i dokładnie to samo. Włożyłem baterię z innego pilota od drugiego VW gdzie działa bez zarzutu i nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mysterx - dzięki za podpowiedź jutro sprawdzę okablowanie i napięcia.

 

Autokontrolę włączam poprzez przytrzymanie przycisków "obieg zamknięty" i "econ" oraz włączenie zapłonu. Wtedy wentylator nie reaguje, wszystkie siłowniki się ruszają ale wentylator stoi.

Wentylator pracuje właściwie (tzn. z różnymi prędkościami) tylko podczas włączonego ogrzewania postojowego, wtedy na klimatronicu w miejscu temp. zew. wyświetla się "HE".

 

Jeszcze jedna dziwna sprawa się wydarzyła. Od momentu jak wentylator nie działa, auto przestało reagować na pilota (oryginalnego w scyzoryku) z większej odległości. Trzeba wręcz stać przy samym samochodzie żeby go otworzyć. Sprawdzałem też na drugim kluczu i dokładnie to samo. Włożyłem baterię z innego pilota od drugiego VW gdzie działa bez zarzutu i nic.

jedno z drugim raczej nie ma nic wspólnego wentylator to jedno a alarm to drugie zwykły zbieg okoliczności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też tak podejrzewam że to raczej związane z nadejściem wiosny i żebym się za bardzo nie cieszył to mój Pasek mi trochę podokucza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie:

- w kostce w wentylatorze ile masz przewodów 4 czy 5?

- czy sprawdzałeś napięcie na grubych przewodach (brązowy i czarno/niebieskim) – musi być 12V (bezpiecznik S225 30A).

- czy podczas auto kontroli wentylator również nie pracuje ([ECON] + [Temperatura -] + [Nawiew -] - oczywiście sekwencja mi się pomyliła) ?

- czy masz połączenie między wtyczką brązową w klimatroniku (T16b) przewody czarno/biały i zielono/czarny a wtyczką w wentylatorze (te same kolory)?

 

Sprawdziłem wszystko o czym pisałeś.

 

- w kostce mam 5 przewodów

- napięcia są ok, tzn 12V, bezpiecznik też ok

- wentylator nie działa podczas autokontroli

- przewody które mi podałeś mają przejście od klimatronika do wentylatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinuch

Panowie miałem identyczny problem. Wczoraj wieczorem chciałem wyjechać na miasto i tuż po przekreceniu zapłonu mnie zdziwko chwyciło bo wyświetlacz od climatronica oszalał...poczekałem, przeszło mu... Ujechałem ok 1km i szyby mi zaparowały ..okazało sie że wentylator nie działa(ten w srodku) Po powrocie do domu przeanalizowałem wszystkie wiadomości z tego forumi nadal nic. Wyskakiwał błąd 4f9,kasowałem go, przekręcałem stacyjke i znowu to samo, a wentylator nadal nie działał. Było słychać jak wszystko inne działa tzn jak zmieniałem opcje nawiewu wszystko było słychać, że jest sprawne. Z nalazłem test diagnostyczny... Tylko że u mnie nie wyświetliło sie żadne DIAG ;/ A wduszajac trzy wymagane przyciski nic sie nie pojawiało. Natomiast, gdy wdusiłem ECON i CZERWONY KWADRACIK Nawyswietlaczu pojawiła sie tylko temp pow i temp ogrzew. Wyszedłem z tej opcji poszedłem szukać dalej.. Natknąłem sie na podobny przypadek w internecie...opisane było to samo za przyczyną przetartego kabla od wentylatora klimy... Zajrzałem do siebie i zobaczyłem wiszący kabelek dotykający paska klinowego od klimy. Kabel był przetarty. Zaizolowałem i sprawdzałem dalej. Nadal nic. Nadal błąd na wyswietlaczu ktory sobie mrugał z dobre 20 sekund. Dobrałem sie do bezpieczników :) Nie mam rozpiski niestety co od czego, ale znalazłem przyczynę tj przepalony bezpiecznik Na próbę wpiąłem inny. Przekręciłem zapłon i znowu to samo ;/ Ale pojawił sie już drugi błąd 4fn i nie pamiętam 6b6 chyba Skasowałewm oba i gra i buczy:) Wszystko działa jak działało :)

Dzięki za pomoc wszystkim :)

 

Zalogowałem sie dziś ale korzystałem z forum już od pewnego czasu. Nie jestem mechanikiem a z "wami" wymieniłem rozrząd, przeguby. klocki i teraz klime :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy koś wie jaki wymiar mają szczotki do wentylatora klimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bystry

Kochani jak sie dostac do wentylatora,czy jest to duzy problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator nadmuchu przestał działać,tzn raz działa raz nie działa.

Autodiagnoza pokazała błąd 4F9.

Wentylator wyjąłem wyczyściłem szczotki i komutator,który już jest bardzo zużyty i po zamontowaniu działało tydzień i ten sam problem się pojawił.

W związku z tym pytanie,jak włożę sam silnik z dmuchawy od wersji bez klimatronika, to czy będzie działało.

Prawdopodobnie silniki nie różnią się,wychodzą tylko 2 przewody,różnią się tylko wtyczką na obudowie całości , są 2 piny lub 6 pinów(wersja z klimatronikiem).

Pytam się ponieważ wentylatory z wersji bez klimatronika są tańsze i przełożyłbym tylko włąśnie ten silnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam problem wyświetlacz na klimatroniku wariuje. Czasami się wiatraczek załącza a czasami nie, na wolnych biegach głośno buczy. Jak się nie załącza to wyciągam przeciwpyłkowy ruszam delikatnie wiatraczek i zaczyna działać. Jak myślicie to szczotki się kończą czy silniczek pada? czy może jeszcze coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob test klimatronica i Ci pokaze co jest nie tak ale raczej szczotki sie koncza, przerabialem to u siebie i teaz czasami dzialal czasami nie po czym w ogole nie chcial sie juz wlanczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się robi ten test? Bo ja kompletnym laikiem jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności