Skocz do zawartości
Matisim

jak sprawdzić czy półoś jest prosta i dobra?

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie.

 

gdy ściagałem cale półosie z paska-prawą i lewą, zobaczylem że na jednej z nich sa takie slady obtarcia. zastanawiam sie teraz czy to ja zrobilem jak sciagalem i krecilem nią, czy to moze od uderzenia sie skrzywiła i jak go ciągneliśmy tak gdzieś obcierała... nie wiem jak sprawidzić czy jest prosta bo poziomica jest za długa a na środku płosi jest taki pierścien i przez niego nie moge sprawdzić czy płaszczyzna jest prosta.

 

druga rzecz- chciałem kupic inna półoś, pojechalem do kolesia który ma i sprowadza cześći i wziąl ja w ręce pokręcił cos popatrzał i mowił ze jest do wymiany juz- sypie sie. jak to wyczuć i wogóle co trzeba wyczuć? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba półoś zapiąć w tokarkę i podeprzeć na kłach, potem zmierzyć "bicie" takim specjalnym mikrometrem zamontowanym na przegubowym ramieniu. półoś jako taka nie może "już się sypać" albo jest prosta, albo krzywa. Jezeli jest bardzo krzywa, to spójrz na nią, tak jakbys sprawdzał, czy linijka jest prosta.

Edytowane przez woys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aa to wiem, na podobnej zasadzie mierzy sie zurzycie tulei cylindra, takim zegarem. a domowymi sposobami mozna jakos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź tą półoś i spójrz na nią wzdłuż osi podłużnej, tak jakbyś sprawdzał linijkę czy jest prosta. Nie wiem, czy coś zobaczysz, ale jak by była bardzo krzywa, to powinno byc widoczne. Podobnie, jak byś mierzył do celu z długiej flinty.:) Pamiętaj, że na oko, to chłop w szpitalu fiknął:D. Powodzenia.

Edytowane przez woys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź poziomicą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdy ściagałem cale półosie z paska-prawą i lewą, zobaczylem że na jednej z nich sa takie slady obtarcia. zastanawiam sie teraz czy to ja zrobilem jak sciagalem i krecilem nią

nie masz przypadkiem osłony pod silnikiem? jak odkręcisz któryś przegub, to z prawej strony się opiera na niej i zostaje ślad, przymierz sobie (z lewej być może też)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osłony nie mam, ale on oparł sie chyba o wachacz i odkręcajac kręciłem całą półosią i moze wtedy. jak bedzie krzywy to pewnie bedzie słychać bicie podczas jazdy i łozysko szybko padnie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby skrzywić półoś trzeba się baaaaaaaaaardzo postarać, wiec najprawdopodobniej oparła się o coś i tyle ;) krzywa będzie trzęsła całym nadwoziem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi po zglebieniu auta prawa półoś (grubsza) czasami na ostrej chobce potrafi obetrzeć o (hmmmm) ramę? na ramie jest ślad i na półosi też, ale puki co nic nie bije więc półoś jest prosta, a parę razy już porządnie przyccedziłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, myślę że nie masz co martwić sie tym otarciem na półosi, czasami półoś ociera się o wahacz przy mocnym skręcie ale szybciej odkształci sie wahacz niż półoś. załóż ją i pojeźdź, bicie półosi jest wyczuwalne, bo przy pewnych szybkościach cała buda będzie drgała. Jak tego nie wyczujesz, to wszystko jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności