Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jest to mój pierwszy post na forum. Od kilku dni jestem właścicielem Passata 2006r. Załączam fotkę i mam pytanie : do czego służy druga pozycja na włączniku. Podejrzewam , że jest to czujnik zmierzchu do świateł, choć u innych w tym miejscu jest napis AUTO. Jeżeli jest to pozycja czujnika zmierzchu to u mnie on nie działa . Po przestawieniu włącznika w to miejsce , zapalają się światła mijania i nie gasną , mimo słonecznej pogody.

Jednak z drugiej strony , podświetlenie zegarów i komputera zmienia się w zależności od natężenia światła na dworze tzn. gdy jest pochmurno liczniki przygasają natomiast przy słonecznej pogodzie rozjaśniają się. Może to świadczyć , że czujnik zmierzchu jednak działa. Może pownieniem coś jeszcze uaktywnić z poziomu komputera. Obecnie mam uaktywnione funkcje w MFA: Coming Home i Leaving Home. Czy to może mieć coś wspólnego z moim problemem.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie .

 

pozdrawiam

01072009308.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze podejrzewasz. Napis auto jest chyba w nowszych rocznikowo modelach.

 

Może masz ustawioną funkcję skandynawską, że zawsze się światła mają palić i dlatego nie działa tak jak powinien...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe ,ale gdybym miał ustawione światła skandynawskie to myślę , że zapalały by się nawet po ustawieniu włącznika w pozycję "0" i nie paliło by się podświetlenie zegarów. Chyba , że się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie.

Jest to banalnie proste aczkolwiek zbędne rozwiązanie :) Skandynawski tryb po odpaleniu zapalaja się światła i palą caly czas... A gdy nie masz tego trybu swiatla zapalają sie dopiero po tym jak sie robi ciemniej jakąś tam norme mają napewno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Możliwe ,ale gdybym miał ustawione światła skandynawskie to myślę , że zapalały by się nawet po ustawieniu włącznika w pozycję "0" i nie paliło by się podświetlenie zegarów. Chyba , że się mylę.
Jest dokładnie tak jak piszesz. Jeśli masz włączony tryb skandynawski, to wtedy w każdej pozycji przełącznika (oprócz trzeciej - światła postojowe) światła mijania będą świecić.

 

Mylisz sie.

Jest to banalnie proste aczkolwiek zbędne rozwiązanie Skandynawski tryb po odpaleniu zapalaja się światła i palą caly czas... A gdy nie masz tego trybu swiatla zapalają sie dopiero po tym jak sie robi ciemniej jakąś tam norme mają napewno

Gdy włączony jest tryb skandynawski światła świecą się cały czas, ale czujnik (2-ga pozycja przełącznika) steruje wtedy podświetleniem w kabinie samochodu (jak się ściemni, podświetlenie wewnątrz samochodu samo się włączy). U mnie działa to tak:

 

-włączony tryb skandynawski, w tym trybie ustawiłem jasność świecenia świateł mijania na 70%,

-przełącznik ustawiony na pozycję drugą (czujnika).

 

1. Uruchamiam silnik, na zewnątrz jest jasno, światła świecą na 70% mocy, w środku podświetlenie jest wyłączone.

2. Uruchamiam silnik, na zewnątrz jest ciemno, albo podczas jazdy zacznie się ściemniać lub wjadę do garażu/tunelu, światła świecą z mocą 100% w kabinie samochodu włącza się podświetlenie.

 

Działa to więc w miarę inteligentnie i sprawdza się w codziennym życiu. Wszystko odbywa się automatycznie, zapomniałem już o przełączniku świateł (chyba, że chce włączyć same postojówki) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się ustawia w komputerze , tak jak ty masz ustawione ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisywałem to już kiedyś na forum. Zrób autoscana VAGiem, albo podaj mi samo kodowanie sterownika Bordnetz (adres 09) na PM'a. Podaj też na ile % chcesz ustawić moc świecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego adamq - z tego wynika , że u mnie jest coś nie tak. Tylko co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby VAGa podłączyć, zrobić autoscana, odczytać błędy, przeglądnąć kodowania. Ewentualnie na początek bloki pomiarowe, przykrywając ręką czujnik zmierzchowy i obserwując wartości mierzone wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Opisywałem to już kiedyś na forum

 

A możesz linka podrzucic? jakoś nie moge sie doszukac, a ciekawa opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę nadmienić , że rok temu była wymieniona szyba przednia i może to mieć związek ? . Jednakże dzisiaj ponownie stwierdziłem , że podświetlenie zegarów i komputera zmienia natężenie zgodnie z warunkami jakie panują na zewnątrz ( słonecznie - rozjaśnia , pochmurno- ściemnia ). Czy zegary też wykorzystują ten sam czujnik ( na szybie przedniej za lusterkiem wewnętrznym ) ?

Jeżeli tak to prawdopodobnie jest on sprawny.

 

pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze to ten sam czujnik. Nie wiem czy dobrze kojarze ,ale znajduje sie on w lusterku wstecznym. Moze byc ,ze inny sterownik obsluguje deske a inny swiatla.

Bez analizy VAG-iem sie nie obejdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej bez VAG się nie obejdzie , jutro jadę gdzieś się podłączyć, tylko gdzie jest gniazdo do podłączenia VAG ?

Dodam , że nie wiem z jakiego czujnika korzysta podświetlenie zegarów i MFA, gdyż dzisiaj próbowałem przysłaniać czujnik na szybie i lusterku i deska nie reagowała, natomiast podczas jazdy zmieniało się natężenie światła . Chyba , że zmiana natężenia działa tylko podczas jazdy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze ten czujnik na środku deski (wewnątrz samochodu, przed przednią szybą u dołu taki czarny wystaje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

---------- Post added at 21:43 ---------- Previous post was at 21:21 ----------

 

Sprawdź jeszcze ten czujnik na środku deski (wewnątrz samochodu, przed przednią szybą u dołu taki czarny wystaje).

 

Przed chwilą wróciłem z garażu i na desce nie ma żadnego czujnika- nic nie wystaje i nie ma śladu , żeby był tam wcześniej.

Do kolegi " adamq " : Za co miałby odpowiadać ten czujnik ? a za co odpowiada

czujnik na szybie w okolicy mocowania lustra do szyby ? Dodam , że nie posiadam automatycznych wycieraczek.

 

pozdr

Edytowane przez azak43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lusterku wstecznym, jeśli jest elektrochromatyczne znajdują się dwa czujniki (z przodu i z tyłu), jeśli masz czujnik deszczu, dodatkowo zobaczysz:

 

IMG_3926.JPG

 

od zewnątrz samochodu.

 

Chodzi mi o ten czujnik:

 

czujniksloneczny.th.jpg

 

Złącze diagnostyczne znajduje się z przodu, z lewej strony nad przestrzenią na nogi kierowcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź . Z tego wynika , ze mam czujnik deszczu . Na lusterku wstecznym jest wyłącznik i jakby dwa czujniki z przodu oraz jeden w tylej części obudowy. Tego czujnika słonecznego nie mogę znaleźć, nie ma go na podszybiu ani też nie widać aby był w dyszach powietrza na przednią szybę ( chyba , że jest schowany w kratkach dyszy ).

 

Ale jakby go nie było to oświetlenie zegarów nie reagowało by na światło, ani też przełącznik nie miał by świateł zmierzchowych.

 

A nie jest tak , że ten czujnik którego fotkę wkleiłeś, odpowiada za czujnik wycieraczek i zmierzchu ?

 

pozdrawiam

Edytowane przez azak43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem tylko tyle, że ten czujnik odpowiada za wykrywanie deszczu na szybie, nie wiem jak z wykrywaniem światła. Jutro sprawdzę ten czujnik na środku deski (wiem, że na 100% odpowiada za poziom nasłonecznienia w klimatyzacji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadzało, bo ja mam klimatyzację ręczną i nie mam tego czujnika.

Na 98 % nie mam wycieraczek automatycznych, gdyż to sprawdzałem i po ustawieniu przełącznika ( dźwigni ) w pozycje pierwszą do góry, włączają się mimo braku opadów.

 

Dalej myślę , że czujnik na szybie odpowiada za włącznik zmierzchu.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności