Skocz do zawartości
Gość robdol

wymiana górnych wahaczy a geometria/zbieżność ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość robdol

W sobotę wymieniam górne wahacze na prawym przodzie i mam takie pytanko czy robić potem zbieżność/geometrię czy nie ? Wymieniam tylko 2 z 4-ech wahaczy stąd ten dylemat :znudzony:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po wymiane robiłem geometrię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wymienię na dniach i też będę robił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahacze nie mają absolutnie nic współnego z geometrią,no chyba że miałeś coś kombinowane w aucie.

Geometrie należy zrobić tylko wtedy gdy robisz coś z przekładnią kierowniczą(tj wymiana drążków,albo samych kocówek drążka kierowniczego)bądź też kiedy poluzujesz śruby pod kołyską.Poluzowanie śrub pod kołyską może(ale nie musi)spowodować zmiane kąta nachylenia kół,wówczas geometria jest wymagana

Podsumowując jeżeli wymieniałeś same górne wahacze geometria nie jest potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

zapobiegawczo katy i zbieznosc. (z tego co pamietam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapobiegawczo wydawać 100zł?????Jak nie ma potrzeby????robdol, Jak uważasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rasial

Witam.Zobacz na budowę zawieszenia,przecież nie ruszasz elementów odpowiedzialnych za prawidłowe pochylenie koła .Piotrmag1 ma rację że nie musisz robić ustawień kół ,pod warunkiem że przed wymianą wszystko było ok i wzrokowo nie zauważyłeś złego prowadzenia kół (ślady na bieżniku).Jeżeli nie ruszałeś drążka kierowniczego to Twoje zabiegi są zbyteczne.Naszą sugestie znasz a zrobisz jak chcesz.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv
Zapobiegawczo wydawać 100zł?????Jak nie ma potrzeby????robdol, Jak uważasz

 

jak zawiecha byla rozwalona a robilo sie katy i zbieznosc to po wymianie wachacza bendzie idealnie ? spoX jezeli tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymieniełem górę ponad 10 000 km temu i nie robiłem żednych ustawień geometrii. teraz przy wymianie kół na zimę nie znalazłem na letnich żadnych anomali, które mogłyby świadczyć o złym ustawieniu. Tak jak wcześniej napisano, wahacze nie mają wpływu na to, gdyż są elementami nieregulowalnymi (ładne słówko :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

piotrmag1, chyba nie wiesz co mówisz - przy wymianie wahaczy (niezależnie czy górnych czy dolnych) obowiązkowo należy sprawdzić zbieżność a w razie konieczności dokonac korekcji ustawienia kątów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość rasial

Biedrona, zrobi jak chce to jest jego sprawa .Po raz kolejny piszę że nie trzeba robić zbieżności po wymianie górnych wahaczy.Jeżeli śruba regulacyjna na drążku kierowniczym nie była ruszona.I nie pisz że nie wiemy o czym mówimy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv
Biedrona, zrobi jak chce to jest jego sprawa .Po raz kolejny piszę że nie trzeba robić zbieżności po wymianie górnych wahaczy.Jeżeli śruba regulacyjna na drążku kierowniczym nie była ruszona.I nie pisz że nie wiemy o czym mówimy ;)

 

dobrze zeby w tej dysk. wziol udzial np, hha pamietam walsnie od niego ze fakt wymiana zawiechy na przodzie paska z tech. punktu widzenia nie wplywa na rozregulowanie ukl. kierowniczego ale... zbieznosc + katy po wymianie dobrze jest zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej a nie jest tak ze trzeba polusowac cala "kolumne" zeby wyciagnac tę cholerna srube z wahacza? i wtedy nalezy robic zbieznosc i geo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robdol

Dzięki wszystkim za odzew :ok:

Po zapoznaniu się z waszymi wypowiedziami postanawiam że nie będę nic robił ze zbieżnością/geometrią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

rasial, ten temat był już poruszany - każdy porządny mechanik powie Ci, że po jakiejkolwiek ingerencji w przednie zawieszenie należy sprawdzić zbieżność, więc chyba jednak nie wiecie co mówicie.

dayv, hha już zabierał głos w podobnej dyskusji i miał takie same zdanie jak ja, wystarczyło więc zajrzeć do szukajki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kilex

każdy porządny mechanik powie Ci, że po jakiejkolwiek ingerencji w przednie zawieszenie należy sprawdzić zbieżność, bo każdy prządny mechank ma porządny sprzęt do gęometri który kosztował porządne pieniądzę a jak wiadomo inwestycja musi się zwrócić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie chłopak już zadecydował(bardzo dobrze)że nie będzie robił zbieżności.

A odnośnie pożądnych mechaników,to jeżeli choć trochę zna się na swojej pracy to powie Ci że nie trzeba robić zbierzności jeżeli ruszało się elementy nieregulowne,podczas ustawienia geometrii.Chyba że jest naciągaczem

biedrona,-Na chłopski rozum,jeżeli bierzesz klocuszek o wymiarze x wyciągasz go i wkładasz na jego miejsce inny klocuszek o tym samym wymiarze x to pokiego grzyba ruszać inny klocuszek :krzeslem: chyba tylko po to by zasilić kase mechera naciągacza :rotfl:

Myśle że na tym powinny się skończyć dywagacje na ten temat

Ps.Czy po wymianie opon na zimowe też robićie zbierzność,przecież to ingeręcja w przednie zawieszenie:))))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce to niech nie robi zbieżności,każdy ma swoje zdanie,dla mnie 50 zł nie robi różnicy i bym sprawdził na wszelki wypadek,bo może wcześniej nie była dobrze ustawiona,samochód może jeździć prosto ,kiera może być prosta ale to nie znaczy że zbieżność jest ok,niech każdy robi jak chce.Ja ustawiam zbieżność przed zimą jak wstawiam wyższe sprężyny i na wiosnę jak obniżam i zmienia się kąt pochylenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość xary

prawda jest taka, że czy było coś wymieniane czy nie to raz w roku wypada sprawdzić zbieżność - dla swojego bezpieczeństwa i to najlepiej przed zimą. 50 zl nie majątek a człowiek jest spokojniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość biedrona

piotrmag1, chyba się nie rozumiemy i jak widzę, nie bardzo orientujesz się w jaki sposób 3/4 warsztatów wymienia wahacze w naszych samochodach. Nie jest istotne, że zawieszenie jest elementem nieregulowanym - istotne jest to, że przy ingerencji w zawieszenie (jeśli dla ciebie wymiana opon jest ingerencją w zawieszenie to gratuluje humoru lub braku podstawowej wiedzy) może dojść do zmiany kątów - i właśnie dlatego powinno się sprawdzić zbieżność.

piotrmag1, po drugie nie płacę za wymianę wahaczy, wymianę opon, ustawienie zbieżnośi, "ścieżkę zdrowia" itp itd. Nie nabijam więc kasy byle mechaniorowi. Co ważniejsze - nie opieram się na opiniach partaczy, których jedynym sprzętem jest łom i młotek. Mam kilku znajomych na warsztach, więc jeśli gościu z dziesięcio letnią praktyką na serwisie VW, mówi że trzeba to wydaję mi się, że mogę mu ufać.

Rób jak chcesz, 60zł nie pieniądze a pewność, że z tak ważnym elementem jak zawieszenie wszystko jest OK, IMHO jest bezcenna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności