Skocz do zawartości
rosiek

Ciekawostki licznikowe

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!!

 

Przed jakimikolwiek zmianami należy zapisać oryginalny wsad na dysku komputera.

Witam.

Postanowiłem założyć taki temat z uwagi na to że zawsze bardzo mnie interesowało czy da się coś zmienić, przestawić, ulepszyć w czymś co wypuściła fabryka. A jak się da to jak to zrobić. Może ktoś wie coś na ten temat to niech się dopisze.

Ogólnie wiadomo że można za pomocą kabla do diagnostyki zmienić język wyświetlanych komunikatów, zmienić jednostki podawane przez komputer, zmienić co wchodzi w wyposażenie auta. Sposoby na to są opisane na forum wiec nie będę się powtarzał. Za pomocą edycji eepromu licznika można zmienić przebieg auta i kilka innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Do tego działania bedziemy potrzebowac kabelka np. vagtacho i programu to edycji plikow binarnych np: WinHEX

 

1. Napis "WELCOME"

Chyba musi byc licznik z duzym fisem bo u mnie sie nie pojawia.

Nalezy zmienic adres $417 z 02 na 6B

 

 

2. wyswietlanie ile pozostalo km do przejechania na tym co mamy w zbiorniku.

Nalezy zmienic adres $416 z C1 na E1

 

 

3. podswietlanie segmentow tarczy zegarow bezwzgledu na pozycje przełacznika światel. (po przekreceniu zaplonu)

 

Adres $1ED (w niektorych modelach $21F)

pod tym adresem ustawiamy co ma sie swiecic. nie interesuje nas jaka jest pierwsza cyfra, druga wstawiamy odpowiednio do:

 

0- brak podświetlenia

3- wyswietlacz

5- skala

7- skala i wyświetlacz

9- same wskazówki

B- wskazówki i wyswietlacz

D- wskazówki i skala

F- wszystko

 

np. pod adresem $1ED mam wartość 30 a chciałbym zeby wskazówki mi sie swiecily po przekreceniu kluczyka, zmieniam ta wartość na 39.

 

fac89321832927f0m.jpg

 

4. przeróbka wskaźnika temp. na bardziej liniowy.

Nie mam pojęcia jak jest w innych zegarach ale u mnie działa.

 

najpierw należy znaleźć adres od $2D4 do $2DF to nasza oś x i adres od $2E0 do $2EB nasza oś y.

U mnie to wyglada tak:

od $2D4 do $2DF ->F0 00 90 01 50 02 60 03 E0 03 10 04 HEX -> 240 400 592 864 992 1040 DEC

od $2E0 do $2EB ->30 00 30 00 F3 02 F3 02 1B 05 B4 05 HEX -> 48 48 764 764 1307 1460 DEC

 

Budujemy sobie wykres w jakimś arkuszu kalkulacyjnym, podstawiając do osi x dane z komórek od $2D4 do $2DF a do osi y dane z komórek od $2E0 do $2EB. Mój wykres wygląda tak:

 

a2d93aced3ff7e1am.jpg

 

Teraz staramy się przerobić tak dane adresów od $2E0 do $2EB aby ta linia była jak najbardziej prosta. Ja zamieniłem jedno 764 na 500 a drugie na 900 co w hex daje odpowiednio F4 01 i 84 03. Czyli mój ciąg hex dla adresu od $2E0 do $2EB wygląda tak: 48 48 500 900 1307 1460 DEC -> 30 00 30 00 F4 01 84 03 1B 05 B4 05 HEX.

poprawiony wykres jest czerwony i wygląda tak:

 

7c8730031c4056adm.jpg

 

URL%5DURL%5DWciapujemy nowe dane do eeproma i cieszymy sie różnymi temperaturami.

 

5. zmiana tonu dzwięków ostrzezeń.

a) stare liczniki do roku 2000 w adresie $053 mamy 1E zamieniamy ta wartosc na dowolna np FF, AA albo jaka nam przyjdzie do głowy (0-F)

B|) nowsze do roku 2004. To samo co w pkt. a) tylko w adresie $1D3

6. korekcja economy fudge factor.

jest to korekcja wskazan fis ile nam nasz pasacik zużywa paliwka. czasem te dane róznią sie od tego co jest w rzeczywistości wiec jak komuś to przeszkadza może sobie poprawić.

W komórce $145 mamy wartosc 100 (64 hex), zmieniając np. na 50 (32 hex) fis bedzie pokazywal o polowe mniejsze spalanie.

 

7. Korekcja wskazań prędkościomierza.

Dane potrzebne do wskazań prędkościomierza znajdują się w komórkach $220 do $23F.

Na tej samej zasadzie co korekcja wskaźnika temperatury budujemy sobie wykres. $220-$22F nasza oś x $230-$23F oś y.

zmieniając dowolnie jedna linie danych uzyskujemy korekcje wskazań predkościomierza.

Zdarza sie ze po zmianie tych wartości na wyświetlaczu pokazuje się Def. Związane jest to ze źle przeliczoną check sume. wystarczy wtedy zmienić kodowanie licznika na jakiekolwiek inne i ponownie wrócić do prawidłowego a licznik sam przeliczy check sume i po kłopocie.

 

Jeżeli natomiast mamy licznik wyskalowany w milach a wstawilismy sobie tarcze wyskalowane w km/h mamy kilka opcji jak spowodować aby prędkość była pokazywana poprawnie.

 

sposób 1.

znajdujemy w sieci wsad o takim samym numerze jak nasz tylko z licznika europejskiego. np. nasz numer licznika to 3B0 920 925 więc szukamy 3B0 920 825.

Nastepnie kopiujemy ze starego licznika dane typu vin, przebieg, immo, itp (dokładny opis jest tu -->http://forum.vw-passat.pl/showpost.php?p=529825&postcount=1)

i gotowe

 

sposób 2.

 

jako że znamy położenie danych sterujących wskaźnikiem prędkości, wstawiamy tam nasze zmodyfikowane dane.

Przeanalizowałem kilka wsadów i wygląda na to że wszystkie liczniki km/h maja bardzo zbliżone dane, tak samo liczniki mph.

 

O to przykład na wykresach:

 

Liczniki wyskalowane w km/h

 

00df9140e98a5cf3m.jpg

 

Liczniki wyskalowane w mph

 

39ec6ec4aa03bbd2m.jpg

 

Liczniki o końcowych numerach 05,06,07,25,26,27,45,46,47 mają dane prędkościomierza zapisane w komórkach $220-$23F natomiast liczniki o numerach końcowych 09,29,49 mają te dane zapisane w komórkach $258-$277.

 

Do tych adresów co podałem wyżej należy przekopiować te wartości:

 

18 00 3C 00 F7 02 FF 05 90 06 06 0C AA 0F 45 10

03 00 67 00 EB 03 D3 07 50 08 B5 0C A3 0F 20 10

 

Jeżeli zamieniamy wsad km/h na mph nalezy wstawic te wartości:

 

18 00 66 00 DD 01 D1 03 C5 05 AD 09 89 0F 06 10

17 00 94 00 0B 02 FD 03 F1 05 D8 09 B2 0F 2F 10

 

Możliwe ze pojawi się def po wgraniu wsadu ale wtedy jak pisałem wcześniej należy na chwile zmienić kodowanie licznika za pomocą vag-com.

Edytowane przez rosiek
tytułdd
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Mam problem zniknęło mi wszystko(kontrolki,wskazania prędkościomierza, obrotomierza i wyświetlacz fis z licznika nie pomaga wgranie z czytanego wcześniej wsadu eprom),mogę odpalić silnik i jechać jednak brak jakichkolwiek wskaźników.Nie wiem czy mój wsad jest uszkodzony?Mógłby ktoś rzucić na to okiem wygląda mi dziwnie aczkolwiek do tej pory wszystko było ok.Czy ktoś posiada może wsad do licznika VDO 3B0920822A,byłbym wdzięczny

 

 

To co załączyles to same 0 :D

zresetuj zegary i sprobuj wgrac jeszcze raz wsad.

tu masz jakis inny wsad

3B0920822A.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. wyswietlanie ile pozostalo km do przejechania na tym co mamy w zbiorniku.

Nalezy zmienic adres $416 z C1 na E1

 

 

A kosztem czego to się pojawia? Bo chyba nie jako dodatkowa opcja na MFA ale w zamian za cos.

 

Co do podświetlenia to w sumie i tak lipa, bo skoro na światłach się jeździ to i tak od razu się przekręca włącznik i wszystko świeci co powinno :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A kosztem czego to się pojawia? Bo chyba nie jako dodatkowa opcja na MFA ale w zamian za cos.

W swoim MFA tego nie zrobisz. Auta z IMMO3 mają dopiero taki bajer ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. VAGiem, Select -> Instruments 11 -> Outpust Tests 03.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pomoze mi ktos bo zgupialem ja mam duzy fis i w zawartosci eepromu w lini 410 bajt 7 nie mialem wartosci 02 tylko 81 no i nie wyswietla sie welcome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a pomoze mi ktos bo zgupialem ja mam duzy fis i w zawartosci eepromu w lini 410 bajt 7 nie mialem wartosci 02 tylko 81 no i nie wyswietla sie welcome

w niektorych modelach to jest w innym adresie ale teraz nie moge znalesc. jutro sie wezme za to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a pomoze mi ktos bo zgupialem ja mam duzy fis i w zawartosci eepromu w lini 410 bajt 7 nie mialem wartosci 02 tylko 81 no i nie wyswietla sie welcome

Sprawdz czy w linii 417 nie masz wpisu 02. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosiek w poście nr 33 podał gdzie to jest w nowszych licznikach. Ja mam 1/2 i tez miałem poprzesuwane, a zasięg miałem już włączony fabrycznie.

Wartości dla wskaźnika też są poprzesuwane. Siedziałem dziś cały dzień i udało mi się zrobić liniowy u mnie. Działa wreszcie jak zawsze powinien był działać. Dodatkowo utwierdziłem się w przekonaniu, że muszę wymienić termostat-auto przy normalnej jeźdźie z temp. zew. 16 stopni utrzymuje temp 80 stopni. Przy ostrym butowaniu w celu osiągnięcia jak najwyższej temp, max co osiąga to 87 stopni. Po chwili na wolnych obrotach wraca do 80. Wskazania według klimatronika. Wskaźnik na desce to potwierdza ładnie ukazując wahania temp. I dokłądnie jak na klimatroniku jest 65 tak wskaźnik pokazuje, jak jest 70, tak wskaźnik pokazuje. Po prostu idealnie!

Wartości są przesunięte w inne adresy, jednak dla pierwszych adresów są takie same jak dla starych liczników, dla drugich są inne.

 

Podaję przepis na liniowy wskaźnik temp w nowszych licznikach:

Wartości dla wskaźnika przed zmianą:

$30C do $317: F0 00 90 01 50 02 60 03 E0 03 10 04->hex 240 400 592 864 992

1040->dec

$318 do $323: 1D 00 1D 00 DA 02 DA 02 FF 04 97 05->hex 29 29 730 730 1279 1431->dec

 

Wartości po zmianie na liniowy:

$30C do $317: F0 00 90 01 50 02 60 03 E0 03 10 04->hex 240 400 592 864 992 1040->dec

$318 do $323: 1D 00 1D 00 BE 01 F2 03 FF 04 97 05->hex 29 29 446 1010 1279 1431->dec

 

Mam nadzieje, że komuś się przyda tak jak i mi ;) lubię mieć kontrolę nad samochodem, a wiedza to kontrola ;)

 

 

I dodatkowo wykres:

wska?nik.png

Edytowane przez Patrick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: HEXem (VCDSem) robisz adaptację licznika, przyuczasz immo i resztę elektroniki z którą "rozmawia" licznik. VAG Tacho natomiast przydaje się do wyssania PINu i korekty przebiegu, jeżeli przymierzasz się do nowszego licznika z immo3 (z B5 FL), to niestety VAG Tacho może nie wystarczyć, po prostu się nie "dogada" z licznikiem, dlatego jako alternatywę podałem Commandera.

 

Piszem prafie po polsq

O jezu...! Aż mnie gały zabolały!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niestety VAG Tacho może nie wystarczyć

 

Czyli pozostaje opcja zakupu 2 interfejsów :( A miało być tak pięknie ;)

 

O jezu...! Aż mnie gały zabolały!

 

...i człowiek nie czuje kiedy rymuje? ;)

Sipowitz powiedz, DB u Ciebie to Dublin czy Wałbrzych? :)

Pytam bo ewentualnie jakbyś się zgodził to kiedyś, przy okazji byśmy się zgadali i bym podjechał do Ciebie ze swoim Paskiem, licznikiem..........:D

i za jakieś piwka czy coś byśmy się dogadali a ja bym mógł się cieszyć nowym cudeńkiem :cool:

 

Btw, Jezu pisze się z dużej litery ;)

Edytowane przez glasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli pozostaje opcja zakupu 2 interfejsów A miało być tak pięknie

Niestety ;) Kombinowałem swego czasu w głowie dość długo i namiętnie i to jest jedyna opcja.

ewentualnie jakbyś się zgodził to kiedyś, przy okazji byśmy się zgadali i bym podjechał do Ciebie ze swoim Paskiem, licznikiem..........

i za jakieś piwka czy coś byśmy się dogadali a ja bym mógł się cieszyć nowym cudeńkiem

Odezwij się na PM, wszystko jest do dogadania... :) Dwa żubry i po robocie błogi spokój... ;) A ty za kółko i z powrotem do domciu... :D

 

Btw, Jezu pisze się z dużej litery

W znaczeniu potocznym niekoniecznie! ;)

 

Btw, skro z tego co zrozumiałem masz MFA, czyli prawą manetkę do tzw. kompa już masz, tak? Przy okazji demontażu kiery może i tempomat byś sobie chciał "wsadzić"... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marewel

Mnie dreczy pyanie,czy sa sie obnizyc o jedna linie caly wyswietlacz FIS,bo pierwsza linia mi powoli gasnie jak wyswietla sie pelny wyraz z RDS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze :)

dotarłem do bardzo ciekawej informacji, która zainteresuje wszystkich posiadaczy szafy z pełnym FISem i CANa.

Zapodając wsad od Skody Superb uzyskujemy jeszcze jedną funkcjonalność, której brakuje naszym paszczakom - informacje n/t spalonych światełek! :) (oczywiście niezbędny jest CAN, którego ja nie mam :( )

 

"The purpose of the swap of the tacho from VW FIS to Skoda FIS is because Skoda has the lamp failure detection functionality that VW does not have" znalezione na youtube :)

 

Tam facet podmieniał całą szafę od superba, przelutowywał diody i podmieniała zegary :) moim skromnym zdaniem tak trochę na około, ale efekt uzyskał. . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapodając wsad od Skody Superb uzyskujemy jeszcze jedną funkcjonalność, której brakuje naszym paszczakom - informacje n/t spalonych światełek!
Tam facet podmieniał całą szafę od superba, przelutowywał diody i podmieniała zegary

Zaczekaj, jedno przeczy drugiemu. Na youtube widać, że licznik jest passatowy, chyba, że tylko tarczki są od Passata? Ale myślę, że eksperyment wart uwagi, gdyż przerzucenie wsadu może dać efekt, tylko pytanie, czy muszą być dokładnie te same numery liczników Passatowych i Superbowych. Poza tym samo przerzucenie wsadów jest obarczone znacznym ryzykiem, lepiej myślę przełożyć licznik + kosmetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to juz jest u nas na forum opisane i podane wartości do zamiany w pamięci licznika: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=38404

Edytowane przez Patrick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaczekaj, jedno przeczy drugiemu. Na youtube widać, że licznik jest passatowy, chyba, że tylko tarczki są od Passata?

 

licznik z Superba - FIS ma pomarańczowe podświetlenie a nie czerwone :) tarcze podmienił.

 

Przeciez to juz jest u nas na forum opisane i podane wartości do zamiany w pamięci licznika: http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=38404

 

nie widziałem wcześniej :)

 

do adminów: Może oba tematy wrzucić do warsztatu do kategorii licznik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu może nie do końca licznikowe, ale też ciekawy mały mod...

Czy ktoś już to trenował? Czy w 3BG da rade to poprostu P&P czy trzeba jakieś większe przeróbki robić?

Edytowane przez Radoslav

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności