Skocz do zawartości
laki

Pompa oleju - zawodny mechanizm napędu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . jestem Nowy i Póki Co nie mogę zakładać Tematów z tej racji piszę tutaj :) Dzisiaj byłem oglądać dla żony Passata b6 2.0 TDI 125kw-170 ps . Samochodem nie mogłem się przejechać ponieważ było wymeldowane oraz nie było tablic próbnych do jazdy. Samochód stał Bardzo Długo i nie był jeżdzony moglby byc to nawet okres pół roku . Problem mój brzmi : Odpaliłem auto na postoju Pochodziło z 30 sec Po Czym podniosłem maskę i odkręcilem korek od wlewu oleju i zaczal olej Chlapacc W miare mocno ,Zaraz od razu zgasiłem auto . Nic nie kopciło nic nie dymilo, praca silnika równa nic sie nie dzialo . jedynie ten olej Chlapał cały czas silnik nie był wgl rozgrzany I również na kratce z halogenem od strony pasazera z przodu , była ta Kratka 'Tlusta' lekko jakby osmolona po wyschniętym oleju. . Czytałem trochę o Tym i jedni piszą tak inni inaczej. Co to może być Dokładnie ? Raczej pompe oleju mozna wykluczyc ? Pozdrawiam i z gory Dziękuje za inormacje : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam passata 2.0 tdi CR CBAB 2009 i według naklejki w kole zapasowm samochód został wyprodukowany w 43 tyg, 1 dnia tygodnia 43-1-0070 czyli 19.10.2009. Mój przebieg 231 tyś. Byłem w serwisie zapytać jaką długość mam zabieraka, pan odpowiedział że 77mm ale dodal są pomyłki, dodał że jeden na dziesięć wskazuje źle. Podobno od 10.2009 szły nowe pompy i zabieraki 100mm. Miał ktoś podobną sytuację? Tak czy inaczej przy wymianie oleju ścigane miskę i zobaczę bo meczy mnie ta sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się. W okresie przejściowym montują co mają na półce ;-) Lepiej zobaczyć, nie wiele się zwiększy koszt, a śpisz spokojniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a teraz pytanie za 100ptk

Passat B6 CBDC 110km 2010r czy w tym silniku również występuje problem z zabierakiem czy nie?

Słyszałem już różne opinie i jedni mówią że tez trzeba wymienić zabierak natomiast drudzy że zamontowana jest pompa z silnika 1.9 i tu ten problem nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CBDC ma pompę podobną do 1.9 TDI. Nie ma wałków wyrównoważających.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam passata 2.0 tdi CR CBAB 2009 i według naklejki w kole zapasowm samochód został wyprodukowany w 43 tyg, 1 dnia tygodnia 43-1-0070 czyli 19.10.2009. Mój przebieg 231 tyś. Byłem w serwisie zapytać jaką długość mam zabieraka, pan odpowiedział że 77mm ale dodal są pomyłki, dodał że jeden na dziesięć wskazuje źle. Podobno od 10.2009 szły nowe pompy i zabieraki 100mm. Miał ktoś podobną sytuację? Tak czy inaczej przy wymianie oleju ścigane miskę i zobaczę bo meczy mnie ta sytuacja.

 

Zabierak okazał się krótki 77mm o oznaczeniu D. Jest w bardzo dobrym stanie, na żywo bardzo ładnie wyglada. Wymieniony został na nowy.

IMG_20170608_183441.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CBDC ma pompę podobną do 1.9 TDI. Nie ma wałków wyrównoważających.

Dzięki wielkie za info. Teraz wiem że problem z pompa mnie nie dotyczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy do silnika BMA z 2007 z VIN WVWZZZ3CZ7E214xxx (czyli po ETKA już na kołach zębatych) podejdą te pompy :

3G103537B codice OEM 03G103295K 03G103295AK 03G103295L 03G103295AL 03G103295N 03G103295AN 03G103295D 03G103295AD 03G103295AQ 03G103295AG 03G103295H?

 

03G103295AK ta odpowiada ponoć do takich silników ALT,BHW,BMA,BNA,BKP,BMP,BLX,BVX,BLY,BVZ,BLR,BVY,AXX,BWA,BPY,BUZ,BMR,CAHA,CAGA,CAGB,CAHB,CMEA,CBAA,CBAB,CBBB,CBAC,BYL,BSY.

Mam możliwość zakupu całej pompy 03G103295AK za 800 (ponoć nowa) więc różnica pomiędzy regenerowanym wałkiem a nią jest dość atrakcyjna na korzyść całego zestawu pompy z wałkami.

 

Które pompy posiadały już zabierak 100mm i czy taka pompa, ewentualnie sam wałek (zakładam też taki po regeneracji na 100mm zabierak, tym grubszym nie ufam) podejdzie do mojej pompy?

 

Auto VW B6 ma już prawie 240 tys. i na zimnym po lekkim przygazowaniu słychać taki specyficzny dźwięk kiedy obroty zwalniają z 2000-2500, takie jakby dzwonienie, coś jak lekkie bzyczenie luźnego łożyska przy wytracaniu obrotów. Przy gaszeniu też to słychać jakby coś się luźnego obijało, ale to dosłownie taki subtelny dźwięk metaliczny. Na rozgrzanym tego nie słychać. Jest to do wyłapania tylko w garażu, na zewnątrz i blisko maski nic nie słychać. Stawiam na wycheśtane gniazdo i zabierak. Mechanik obstawia w ciemno wyrobiony napęd pompy oleju.

 

Tylko tak czytam ten wątek i już byłem nastawiony na regenerowany wałek a tu zmielone koło zębate po złym ustawieniu luzu...

 

Jak myślicie nie bać się i iść w regenerowane wałki czy w cały komplet nowy fabryczny?

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Nie wiem natomiast z czego wynika tak duża różnica w zużyciu samego zabieraka pompy w odniesieniu do tych samych typów silnika z mniej więcej podobnym silnikiem. Ja wymieniałem zabierak przy przebiegu ~170kkm i wyglądał jak na załączonym zdjęciu:

[ATTACH=CONFIG]153482[/ATTACH]

Natomiast u Roberta przebieg nie wiele większy i zabierak powiedział papa.... Chyba nie ma reguły jeśli chodzi o zużycie.

Widziałem też Audi TDI-PD w Niemczech, w którym zabierak posypał się lekko po 100kkm. :-(

 

Tak oglądam tę myśl techniczną VW i nasuwa mi się jedno stwierdzenie: kto tam był tak naćpany, że założył wytrzymałość tego rozwiązania na więcej jak 100tys km?

 

Imbusy np. śruby bardzo szybko lubią się obrabiać już po kilkudziesięciu wykręceniach ponieważ niewielka część powierzchnia styku przenosi znaczne obciążenia a i sam materiał ulega sprasowaniu i przez to powiększają się luzy.

Do tego może dochodzić minimalne przesunięcie w osi pompy i wałka i następuje przy każdym obrocie tarcie na krawędziach tego imbusa co powoduje wycieranie się materiału.

 

. Klucz starcza na znacznie dłużej ale i tak jest to rozwiązanie nietrwałe. Wystarczył by przekrój kwadratowy lub najlepiej gwiazdka torx i po zprawie trzymający przynajmniej na 30mm w wałki i pompie.

Jeśli ten zabierak miał pełnić funkcję zabezpieczenia w razie zblokowania pompy i miał ulec zerwaniu wystarczyło dać trochę grubszy z przewężeniem pomiędzy zakotwiczeniami w wałku i pompie. Trójkątny przekrój już byłby trwalszy

Edytowane przez Jedrek_TDI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czecs Tomasz. Mozesz zdradzic tajemnice jak ustawic kolo posrednie wzgledem kola walu a kolkiem walka wyrownujacego? Pytanie rowniez do kolegow jezeli ktos juz mial z tym do czynienia. Pacjent to Passat 2.0 TDI CR z silnikiem CFFB. Z tego co wyczytalem to nowe kolo posrednie spryskane jest teflonem ktory ustawia backlash I dopycha sie je do oporu kontrujac srube. A pytanie jest jak to sie ma do Kola posredniego krore juz jest zamocowane na module I trzeba je jeszcze raz ustawic. Z gory dziekuje kolega za podpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dzieki wielkie, ale to akurat juz wiem, chodzi o to ze jezeli nie ma powloki na kolku posrednim to jak ustawic luz pomiedzy kolami zebatymi tak zeby bylo dobrze, jak wiadomo material sie delikatnie rozszeza pod wplywem temperatury i nie powinno robic sie tego na styk. Podejrzewam ze musi byc na to jakis sposob, bo naprzyklad ktos zalozyl nowe kolo posrednie i czegos zapomnial i musial je zdemontowac i za chwile instaluje je ponownie, to nie wierze ze kupuje nowe kolo posrednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś rozbiera na partyzanta bez instrukcji to i tak samo składa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lot radzio wymysliles he. Dobrze to ujoles na partyzanta, tyle ze jezli chodzi o mnieto wlasnie padlo pytanie przed. Jak bys podmienial caly modul bo cos sie wyrobilo to pewnie sam bys szukal takiej odpowiedzi, ech troszke trzeba czytac ze zrozumieniem, bez urazy bo to nie temat OT. Jezeli podmieniasz caly modul z innego dawcy to chcial czy nie chcial kolo posrednie musisz dostroic nawet jezeli nie bylo ruszane w poprzednim module

Edytowane przez bialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
luz międzyzębny to 0,04-0,06

Juz wszystko jasne, znalazlo sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim poście napisałeś o demontażu koła więc odpowiadam - jeśli ktoś to robi bez instrukcji to i składa tak samo. Można to zrobić na "farbkę". Grubość/luz będzie podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co masz na mysli grubosc /luz bedzie podobny? z tego co znalazlem co Tomek napisal 0,04 - 0,06 tyle ze ten luz obowiazuje z dwoch stron zeba czy z jednej?bo tu sie jeszcze zastanawiam, choc jezeli cofne sie do czasow szkoly to po jednej stronie zeba powinien byc mierzony luz. Moze jakis maly rysunek pogladowy ktos ma albo krotka instrukcje z ktorych strony mierzymy luz?

Edytowane przez bialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luz całkowity chyba - czyli jak jedna strona się styka to z drugiej masz mieć mierzony luz.

 

To co ja znalazłem brzmi następująco:

The spur gear drive of the balance shaft assembly must be installed with a backlash of 0.038 ... 0.072 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Luz całkowity chyba - czyli jak jedna strona się styka to z drugiej masz mieć mierzony luz.

 

To co ja znalazłem brzmi następująco:

 

No to spoko Radek, wiec wszystko juz prawie wiem, teraz trzeba przeniesc wszystko z teorii w praktyke i gitara. Moze jeszcze Tomek sie wypowie jak sie zjawi, ale te info co podane wyzej sa naprawde pomocne.

 

A wogole to gdzie wykopales ta informacje bo ja nie moglem sie dokopac.

Edytowane przez bialek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności