Skocz do zawartości
bazyli

kąt synchronizacji PD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

U mnie spalanie wynosiło 1,4l/h - przy czym długo kręcił jak zrobiło się troszkę zimniej.

Poczytałem kilka tematów i zacząłem od sprawdzenia kąt synchronizacji było -1,7 / -2,2

Jako że teoria mówi by zbliżyć się do zera, tak też zrobiłem, spalanie spadło do 1,0l/h - lecz pojawił się problem iż na jałowym obroty skakały o 20-30rpm

Postanowiłem bliżej się temu przyjrzeć - i po prawie półtoragodzinnej walce o każdy minimetr doszedłem do wniosku że spalanie jak i ogólne wyniki (kanał 13 i 23 ) są lepsze przy poziomie +2,2 /+2,7 spalanie 0,8l/h

Im dalej w " - " jest większe spalanie i cięższe odpalanie.

Im dalej w " + " tym lepsze spalanie i lżejsze odpalanie.

Pytanie zasadnicze brzmi jak daleko można "bezpiecznie wykroczyć" poza magicznym przedziałem -3/3???

Dodam tylko że czysto testowo udało się wejść na poziom 6,6-7,2 przy czym spalanie 0,6-0,7l/h

 

Dziś wykonam LOGi bo z pewnością coś jest nie tak, na pompkach pokazuje średnio 2,1/2,35/2,7/2,83 - przy dodawaniu gazu wyniki te spadają.

Bip-y 30/79/42/92 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie kąt synchronizacji ustawiony na -2,2 i spalanie na jałowym około 0,6 przy włączeniu wszystkich odbiorników prądu dochodzi do 1,1 ...

 

Sent from my VF-895N using Tapatalk

 

Rozumiem że nie zamierzasz zmieniać kąta na bliższego 0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu na "-" powinien lepiej odpalać na zimnym. Minus tego ustawienia jest taki że zdecydowanie dłużej silnik się rozgrzewa.

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Przy ustawieniu na "-" powinien lepiej odpalać na zimnym. Minus tego ustawienia jest taki że zdecydowanie dłużej silnik się rozgrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy ustawieniu na "-" powinien lepiej odpalać na zimnym. Minus tego ustawienia jest taki że zdecydowanie dłużej silnik się rozgrzewa.

 

Jak 1szy raz podłączyłem kompa to kąt był -1,7 i niestety był problem, bo kręcił długo na zimnym.

Teraz ( choć są troszkę mniejsze mrozy) to odpala od "pół strzała" :) a jest ustawione +2,2/+2,7

 

PS. Po kilku dniach jazdy, wydaję się być minimalnie mniej dynamiczny ALE średnie spalanie na codziennej trasie spadło o prawie 2L ! :padaka

Edytowane przez erwinkks
dopisek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. erwinkks czy faktycznie polepszyło się odpalanie na zimnym silniku jak dałeś synch. na plus??? bo ja mam na -2.8... i jak jest od 3st.C to gorzej odpala a robiłem głowice nowy aku rozrusznik, świece i przy mrozach jak dziś -5stC muszę kręcić kilka obrotów. i zastanawia mnie wszyscy piszą ze przy ustawieniu synch. na minus lepiej ma odpalać..a tu twoje ustawienie pomogło na odpalanie na zimnym .dodam ze mój silnik to 115KM AJM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. erwinkks czy faktycznie polepszyło się odpalanie na zimnym silniku jak dałeś synch. na plus??? bo ja mam na -2.8... i jak jest od 3st.C to gorzej odpala a robiłem głowice nowy aku rozrusznik, świece i przy mrozach jak dziś -5stC muszę kręcić kilka obrotów. i zastanawia mnie wszyscy piszą ze przy ustawieniu synch. na minus lepiej ma odpalać..a tu twoje ustawienie pomogło na odpalanie na zimnym .dodam ze mój silnik to 115KM AJM.

 

Wybacz długą nieobecność, wyjazd rodzinny :)

Co do plusowego synchro - po necie krąży BARDZO wiele opinii na ten temat, co niektóre są poparte nawet sensownymi zależnościami.

ALE jest też sporo opinii, które mówią że każdy silnik jest indywidualny.

W moim przypadku chyba tak jest, od tamtej pory nie zmieniałem synchro, i jest dobrze.

Czekam na porządne mrozy i zobaczymy dalej.

Jeżeli masz możliwości, predyspozycje, czas i cierpliwość :) to możesz spróbować, nie zaszkodzi a może pomoże.

 

Zastanawia mnie tylko teoria że mam rozrząd o jeden ząbek przestawiony, gdyż przy synchro +7,2 autko odpaliło bez problemu a spalanie było NORMALNE 0,6L/h :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wybacz długą nieobecność, wyjazd rodzinny :)

Zastanawia mnie tylko teoria że mam rozrząd o jeden ząbek przestawiony, gdyż przy synchro +7,2 autko odpaliło bez problemu a spalanie było NORMALNE 0,6L/h :/

Przestawiony rozrząd nie ma nic do tego, bo przestawienie o ząbek da się wyregulować kołem rozrządu na fasolkach. Po porostu synchro 0 nie jest na środku fasolek.

 

Dodam od siebie, że mam synchro 0, śruby są już blisko końca regulacji na fasolkach, wałek rozrządu taki sobie a w -20 pali na pół obrotu po jednorazowym zagrzaniu świec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przestawiony rozrząd nie ma nic do tego, bo przestawienie o ząbek da się wyregulować kołem rozrządu na fasolkach. Po porostu synchro 0 nie jest na środku fasolek.

 

Dodam od siebie, że mam synchro 0, śruby są już blisko końca regulacji na fasolkach, wałek rozrządu taki sobie a w -20 pali na pół obrotu po jednorazowym zagrzaniu świec...

 

 

Ergo, synchro +7,2 na vagu może świadczyć że na kole jest 0 ?

Jeżeli tak, to czym się kierować, poza vagiem, jakieś mechaniczne odniesienie ?

A zastanawia mnie ten fakt, gdyż jak już wcześniej wspomniałem przy kącie na dużym plusie, spalanie postojowe było mega niskie - ale nie wiem czy to jest zdrowe dla silnika :|

 

PS. Przyszły pierwsze mrozy, autko nadal bez problemu odpala.

 

 

e:dopisek

Edytowane przez erwinkks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ergo, synchro +7,2 na vagu może świadczyć że na kole jest 0 ?

Jeżeli tak, to czym się kierować, poza vagiem, jakieś mechaniczne odniesienie ?

A zastanawia mnie ten fakt, gdyż jak już wcześniej wspomniałem przy kącie na dużym plusie, spalanie postojowe było mega niskie - ale nie wiem czy to jest zdrowe dla silnika :|

 

PS. Przyszły pierwsze mrozy, autko nadal bez problemu odpala.

 

 

e:dopisek

 

Może inaczej: Jak ustawisz na vagu 0 to jest 0 i jest dobrze, a na kole może okazać się, że jest o ząbek w jedna lub drugą. Różnica będzie tylko taka, że śruby nie będą na środku fasolek. Wał z wałkiem jest zsynchronizowany na 0, ale kolo rozrządu jest przestawione co nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może inaczej: Jak ustawisz na vagu 0 to jest 0 i jest dobrze, a na kole może okazać się, że jest o ząbek w jedna lub drugą. Różnica będzie tylko taka, że śruby nie będą na środku fasolek. Wał z wałkiem jest zsynchronizowany na 0, ale kolo rozrządu jest przestawione co nie ma znaczenia.

 

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie!

Więc chwilowo pozostanę przy +2,2/+2,7 - jest dobrze, pali praktycznie od strzała, spalanie jest "średnie" ale nie takie duże jak przy -1,7

Być może jak wyjadę cały bak paliwa to ustawie na 0 i przejadę na tym cały bak zobaczymy jak w takim teście będzie to wyglądać.

Edytowane przez erwinkks
dopisek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heja , jestem po wymianie rozrzadu , kat na +1.7 spalanie 0.7-0.8 , wczesniej przed wymiana mialem kat na -0,6 - 0,0 spalanie 0.7-0.8 , czy cos nie tak zlozylem , czy kazdy silnik ma inaczej ? kat na +3.3 spalanie 0,6 , kat na 0,0 spalanie 0.9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet ustawiając rozrząd na blokady ciężko ażeby wyszedł na nowym pasku taki sam kąt jak był poprzednio. Na blokadach powinien wyjść jak fabryka przykazała czyli okolice 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ustawiajac kat na 0.0 mam spalanie 0.9 a wczesniej(przed wymiana rozrzadu ) mialem spalanie 0.7 przy takim samym kacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie że w ASO wcale nie regulują kąta synchronizacji ? Kąt jest taki jak wychodzi po wymianie rozrządu na blokadach. Robi się tylko kontrolę na vagu, ale nie wykonuje się żadnych regulacji.

 

U mnie w ibizie bmt (młodsza odmiana axr) wyszedł kąt -6. Po próbie zmiany na 0 auto pracowało gorzej i więcej paliło. Nawet na -2 było mułowato. Wydaje się że te drobne różnice wynikają z odmienności między silnikami i nie ma tu złotej wartości idealnej dla wszystkich.

 

 

Porównywanie spalania na biegu jałowym jest niemiarodajne. Czy jedziecie ciągle na luzie? Silnik który mało pali na luzie może dużo palić w zakresie obrotów użytkowych. I to samo w sytuacji odwrotnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa teoria ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A wiecie że w ASO wcale nie regulują kąta synchronizacji ? Kąt jest taki jak wychodzi po wymianie rozrządu na blokadach. Robi się tylko kontrolę na vagu, ale nie wykonuje się żadnych regulacji.

 

U mnie w ibizie bmt (młodsza odmiana axr) wyszedł kąt -6. Po próbie zmiany na 0 auto pracowało gorzej i więcej paliło. Nawet na -2 było mułowato. Wydaje się że te drobne różnice wynikają z odmienności między silnikami i nie ma tu złotej wartości idealnej dla wszystkich.

 

 

Porównywanie spalania na biegu jałowym jest niemiarodajne. Czy jedziecie ciągle na luzie? Silnik który mało pali na luzie może dużo palić w zakresie obrotów użytkowych. I to samo w sytuacji odwrotnej.

Witam, widać że nie masz pojęcia jak wygląda prawidłowa wymiana rozrządu w silniku na PD, ale powiem Ci, że po tej wymianie ustawienie synchro jest konieczne i każdy mechanik powinien o tym wiedzieć (nawet janusz) !!! A ASO TO CHYBA OCZYWISTE.

Jeżeli twoje auto chodzi najlepiej na synchro -6 to znaczy, że masz przestawiony rozrząd.

I nawet nie ma tematu że jest inaczej !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZYLI POWIEDZCIE PANOWIE , ustawic na 0.0 i tak jezdzic nie przejmujac sie spalaniem , czy ustawic tak jak bylo od razu po wymianie rozrzadu +1.7 i spalanie 0.7-0.8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzisiaj zobacze , pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ok, dzisiaj zobacze , pozdro

 

Dokładnie, zobacz na którym ustawieniu najlepiej chodzi i tak zostaw.

Przy prawidłowo ustawionym rozrządzie, to ustawienie znajduje się w przedziale od 3 do -3. Oczywiście można ustwić na 0 i też będzie dobrze, ale chcąc mieć bardzo dobrze, to trzeba poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawione na + 1.7 - + 2.2 , spalanie 0.7 na postoju , autko ladnie przyspiesza i pracuje na wolnych ,i tak zostawie dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności