Skocz do zawartości
Gość jakub77

Rzeczoznawca przyznał no wy zderzak - koszt

Rekomendowane odpowiedzi

Gość jakub77

Witam jak w temacie rzeczoznawca przyznał mi nowy zderzak i malowanie nowego elementu - więc mam pytanie bo może ktoś to przerabaiał ile dostanę z ubezpieczalni pieniędzy. Pytam bo nigdy tego nie przerabiałem a wiadomo każdy liczy na niewiadomo jakie kokosy a niechciałbym się przeliczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge Ci powiedziec jak sprawa wyglada w PZU jesli masz AC, natomiast o innych ubezpieczycielach nie beda dyskutowal bo nie wiem. W kazdym razie ja w lutym tego roku uszkodzilem sobie zderzak, poczatkowo zaliczany byl jedynie do malowania (choc byl popekany i nawet nie bylo go jak skleic za bardzo), potem po dlugich walkach udalo mi sie wywalczyc nowy. Przy czym sytuacja wyglada tak, jesli masz AC tak jak ja, to standardowo "powinno" byc wyplacony koszt nowej czesci z ASO pomniejszony o procent zalezny od wieku samochodu. W przypadku auta 10 letniego to jest 50%. Ale jest tez nowy od niedawna, jesli Twoja umowa z PZU zostala podpisana w tym roku , to wyplaca Ci 50% wartosci od czesci zamiennej, czyli nawet znajda Ci zderzak za 130 zl, bo mi tak na poczatku zrobili. Walczylem w sumie z nimi 3 miesiace, napisalem 2 odwolania i kilka razy musialem sie pofatygowac. Przy okazji wlasnie dowiedzialem sie takich ciekawych rzeczy. Jesli chcesz to wieczorem moge Ci powiedziec jaki mi wyliczyli koszt malowania i czesci. Mam wszystkie kalkulacje od nich bo i w pod koniec musialem im pograzic wstapieniem na sciezke sądową:D

Pozdrawiam i zycze powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedni czy tylni?

Jeśli chodzi o tylni to w 3BG (może się deczko różnić od 3B) przedstawia się to następująco:

- zderzak gruntowany 1383.69 zł,

- spoiler zderzaka 179,27 zł,

- listwa ozdobna zderzaka 174,20 zł,

- lakierowanie i montaż ok. 300-400 zł.

Płatne z OC sprawcy w PZU, części oryginalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dogrzebalem sie kosztorysow, u mnie za zderzak przedni wygladalo to tak:

- lakierowanie razem 302,55 zl (120 robocizna + 182,55 material)

- zderzak przedni grunt 1258,85 zl

- kratka powietrza 99,52 zl

- spoiler przedni 138,83 zl

 

Pzdr,

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jakub77

dziękuję za odpowiedzi lecz nurtuje mnie jeszcze jedo pytanie bo zderzak bedzie robiony z oc sprawcy - a kolego wyżej ma 3 letni samochód i pewnie dlatego tyle wyszło - czy jak ja mam 10 letnie auto zderzak tył do kombi czy oni nie utną mi procentów ze względu na wiek auta. Dodam że sprawca był ubezpieczony w PTU SA. To nie PZU więc spodziewam się już najgorszego. Dziękuję za wszystkie dopowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze powinni Ci 100% oddac, to nie jest AC i uszkodzenie tym bardziej nie zostalo spowodowane z Twojej winy. Moze wejdz na strone tego ubezpieczyciela - np. na stronie PZU mozna znalezc informacje o wyplatach odszdowan choc jest troche grzebania. A warto sie zorientowac co i jak, bo ja nie wierze ubezpieczycielom a przede wszystkim osobom odpowiedzialnym za kalkulacje szkod. To co o u mnie sie dzialo to byla totalna kpina, poczatkowo mi wyliczyli koszt naprawy 492 zl netto, po odwolaniach skonczylo sie na ponad 2000 tys zl. Wiec warto walczyc o swoje. Zycze powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jakub77
Mi sie wydaje ze powinni Ci 100% oddac, to nie jest AC i uszkodzenie tym bardziej nie zostalo spowodowane z Twojej winy. Moze wejdz na strone tego ubezpieczyciela - np. na stronie PZU mozna znalezc informacje o wyplatach odszdowan choc jest troche grzebania. A warto sie zorientowac co i jak, bo ja nie wierze ubezpieczycielom a przede wszystkim osobom odpowiedzialnym za kalkulacje szkod. To co o u mnie sie dzialo to byla totalna kpina, poczatkowo mi wyliczyli koszt naprawy 492 zl netto, po odwolaniach skonczylo sie na ponad 2000 tys zl. Wiec warto walczyc o swoje. Zycze powodzenia!

dokładnie jest jak ty piszesz tylko że u mnie rzeczoznawca napisał na moja korzyść tzn wymiana częsci na nową ale teraz nie wiadomo jak ubezpieczalni policzy czy cenę zderzaka weźmie z eurotaxu czy z serwisu i czy jeszcze przy tym jakieś procenty nie uciekna za rocznik mojego samochodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to z Eurotaxu bierze sie wyceny pojazdow jesli chodzi o wartosc do ubezpieczenia pojadzu. Natomiast np PZU do wyceny szkód korzysta z tzw. systemu Audatex. I tam maja mozliwosc znalezienia zarowno czesci oryginalnych jak i najtanszych. Np jeden z wydrukow moich kalkulacji z PZU miala zalozony filtr wyszukiwan cyt. "najtansze czesci".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z racji że ostatnio miałem stluczke i bylem poszkodawnym w tym zdarzeniu drogowym postanowilem nieco rozjasnic niektórym jak dochodzić swoich pieniędzorów od ubezpieczyciela z tzw. ubezpieczenia OC. Opisze wszystko na przykładze PZU w ktorym byl ubezpieczony sprawca zdarzenia.

Po 2 ogledzinach ubezpieczyciel przysłał pismo o następującej treści: "...uprzejmie informuje, że z uwagi na zakres uszkodzeń pojazdu, jego naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona. Przewidywane koszty naprawy pojazdu przekraczają bowiem jego wartość i PZU S.A. nie pokryje kosztów ewentualnej naprawy pojazdu."

Tutaj warto zauważyć że PZU wyliczylo maksymnlany (ASO) koszt naprawy na 92% wartości auta. Według wewnetrznych przpisów PZU gdy koszt naprawy brutto przekroczy 70% wartości BRUTTO pojazdu mają prawo do napisania takiego pisma odmówić wyplaty odszkodowania na naprawe i uznać szkodę całkowitą z propozycją sprzedaży auta.

Jest to bandyckie podejście firm ubezpieczeniowych i niezgodne z prawem bowiem obowiązują od jakiegoś czasu nowe przepisy ustalone przez Sąd Najwyższy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisje Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Poszkodowany ma prawo do naprawy pojazdu gdy koszt naprwy nie przekroczy 100% wartości auta a nie jak sobie określa to ubezpieczyciel 70%. Dodatkowo ubezpieczyciel nie może zmuszać wielkościa kwoty wypłacanej do zakupu zamienników - masz prawo robić wszystko na oryginlanych cześciach więc kwota jaka musi zostać wypłacona powinna być równa cenom części oryginałów.

 

PRAWA POSZKODOWANEGO

Przy likwidacji szkody z OC komunikacyjnego:

- odszkodowanie na kosztorys powinno uwzględniać VAT - takie stanowisko prezentowała Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

- poszkodowany ma prawo naprawiać samochód do 100 proc. jego wartości, a nie 70 proc., jak chce ubezpieczyciel - tak orzekł Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 76/05),

- potrącanie amortyzacji części może naruszać zasadę pełnego odszkodowania - takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 91/05) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,

- Stosowanie przy szacowaniu szkody wartości części zamiennych o porównywalnej jakości może naruszać zasadę pełnego odszkodowania - takie stanowisko zajął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jezeli komuś z was przytrafi sie stluczka lub wypadek i bedziecie dochodzic swojej kasy z OC sprawcy od ubezpieczyciela to polecam na wstepie pierwszego pisma do nich wkleić im formułkę że znasz swoje prawa jako poszkodowanego i prosisz też ubezpieczyciela o zapoznanie się z nimi wklejając powyższe 4 zdania po myślnikach. Jeżeli ubezpieczyciel nie podpożądkuje się to wystarczy podejść do kancelari prawnej i poprosić o wyslanie przez nich pisma o podobnej treści z zaznaczeniem że jest to ostateczne pismo wezwania do wyplaty należnego odszkodowania przed wejściem na dorgę sądową z terminem na odpowiedź 14dni od otrzymania pisma. Pozdrawiam.

jak ktoś bedzie sobie chciał więcej poczytać:

http://www.cuk.com.pl/static.php?dokument=31&pierwszy=4&dzial=11,59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krawcol
dokładnie jest jak ty piszesz tylko że u mnie rzeczoznawca napisał na moja korzyść tzn wymiana częsci na nową ale teraz nie wiadomo jak ubezpieczalni policzy czy cenę zderzaka weźmie z eurotaxu czy z serwisu i czy jeszcze przy tym jakieś procenty nie uciekna za rocznik mojego samochodu.

Nieco ponad rok temu babka mi wjechala w tyl-do wymiany mialem nakladke zderzaka tylnego + lakierowanie. Wsatwilem auto do ASO VW i wymiana byla pokryta z OC sprawczyni-naprawa bezgotowkowa. Dostalem fakture na ok. 2.500zl (oczywiscie koszt pokryl ubezpieczyciel). Listwy boczne zostaly moje stare z chromem, dokladka czarna zderzaka (ta na dole) tez zostala stara-bo nie ulegly uszkodzeniu. Ta babka byla ubezpieczona w "Samopomocy", czy jakos tak. Zadnych kosztow nie ponioslem dodatkowych-tylko czekalem jakies 2h, az zdemontuja stary i zamontuja nowy zderzak.

Czesci nowe oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności