Skocz do zawartości
Gość clip7

brak podświetlenia całego "kokpitu"

Rekomendowane odpowiedzi

Gość clip7

Witam.

Ostatnio montowałem konsolę 2 DIN i prowadziłem przewody do głośników w tylnych drzwiach, demontując przy tym obudowę pod kierownicą i demontując znajdujące się tam: włącznik świateł i regulacja natężenia podświetlenia: zegarów, radia, klimatronika...

Po 2 dniach zauważyłem brak podświetlenia. Sprawdzałem 3 razy włączcnik świateł i regulator natężenia podświtlenia i nic. Bezpieczniki ok.

Nie mogę rozszyfrować, który bezpiecznik i przekaźnik są od podświetlenia? W liście bezpieczników i przekaźników nie ma takiej pozycji, jak podświetlenie (jest tylko podświetlenie schowka, a podświetlenie zegarów i reszty nie znalazłem).

Co mogłem zruszyć?

Wszystko działa oprócz podświetlenia w aucie. Jak dojść do usunięcia przyczyny?

 

Nie działa też podświetlenia tablicy rej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam miałem to samo i nie mając czasu szukać i grzebać zmostkowałem na tym właczniku 14 z 17 jak ktoś tu kiedyś napisał i wszystko trybi i tak zosawiłem.:cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

regulacja oświetlenia albo włącznik świateł - wyjąłeś wtyczkę z przełącznika i / lub uszkodziłeś wiązkę. Tam zacznij... jak odepniesz regulację natężenia, to przestaje świecić wszystko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam miałem to samo i nie mając czasu szukać i grzebać zmostkowałem na tym właczniku 14 z 17 jak ktoś tu kiedyś napisał i wszystko trybi i tak zosawiłem.:cool:

 

Bardzo mnie zainteresowało co napisałeś bo to może być źródło mojego problemu...

Jakiś czas temu opisałem tu sytuację, że nie działa mi regulacja podświetlania deski. Światełko działa ale nie daje się regulować. Wymieniłem potencjometr za to odpowiedzialny ale nic to nie dało. Co dziwne światło to działało nawet gdy ten potencjometr był wyjęty. Więc może właśnie ktoś zrobił jakiś mostek bo coś mu nie chciało działać. Gdzie tego szukać żeby wrócić do stanu oryginalnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmostkowałem bezpośrednio na włączniku świateł na wtyczce. takiego czegoś chyba niemożna nie zauważyć. jak ja mam zmostkowane to regulacja natężenia normalnie działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość clip7

Panowie, wszystko jasne.

Wziąłem do ręki książkę "Sam naprawiam samochód" i przeglądnąłem schemat z wyłącznikiem świateł. Zacząłem się zastanawiać, co ma z tym wspólnego oświetlenie tablicy rej. i doszedłem. Otóż jest tzw. połączenie dodatnie 58. Jak weźmiemy włącznik świateł to na wtyczce mamy każdy pin oznaczony, np:15/30 (napięcie akumulatora), 10/31 (przewód masy) itd. Otóż to połączenie dodatnie 58 wchodzi na regulator natężenia oświetlenia deski rozdzielczej (czyli całe podświetlenie) i dodatkowo! na podświetlenie tablicy rej. Przyjrzałem się schematowi samego włacznika i zadałem sobie pytanie, gdzie powstaje połązcenie 58? Ze schematu wynika jasno, że po przekręceniu włącznika świateł (conajmniej raz) połączenie 30 przechodzi w połaczenie 58. Wymontowałem włącznik i sprawdziłem według schematu. Okazało się, że po przekręceniu włącznika świateł (conajmniej raz) nie było zwarcia (omomierz) między stykami 15/30 i 16/58, wniosek - walnięty włącznik.

Dla walczących z włącznikiem, o ile dobrze to rozgryzłem, podam jakie przejścia powinny być po przekręceniu włącznika świateł:

(1 światła pozycyjne) Po przekręceniu 1 raz - przejście między stykami 15/30 a 16/58,13/58L,14/58R

(2 światła mijania) Po przekręceniu 2 razy - przejście między stykami 1/x (u mnie 1/Xz) a 4/56

(3 światło przeciwmgłowe) Po wyciągnięciu pokrętła - przejscie miedzy stykami 2/x (u mnie 2/Xr) a 9/83B (u mnie 9/NSL)

17/58d - żarówka oświetlenia włącznika świateł. 10/31 masa.

Rozebrałem włącznik. Styki potraktowałem wodnym papierem ściernym i przeczyściłem acetonem i działa.

Można wywnioskować, że "brak podświetlenia deski i tablicy rej" spowodowane jest brakiem przejscia na włączniku świateł między 15/30 a 16/58 - zabrudzone styki.

Spróbuję wrzucić regenerację włącznika świateł, wraz ze zdjęciami do warsztatu.

pozdrawiam

 

Jak mogę umieścić opis jakiejś naprawy w dziale warsztat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz nowy temat na forum ze zdjęciami - chłopaki już będż wiedzieli, co robić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem swój włącznik i żadnego mostka nie znalazłem, więc co może być u mnie nie tak, że mi nie działa tą regulacją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.mam ten sam problem.zdjąłem budowe pod kierownica,do wyciągniecia licznika i po włozeniu licznika nastepnego dnia i podłaczeiu go i zmontowania wszystkiego,po przekreceniu włacznika swiateł podswietlenie sie za świeciło po czym zgasło wszystko.trwało to ok.1sek.nie ma teraz zadnego podswietlania w srodku i nie dziala tez oswietlenie tab.rejestracyjniej.ale ja nie odpinałem kostek od włacznika swiateł ani potencjometru to raczej styki powinny byc ok ale sprawdze to.moze ktos mial inną przyczyne tego problemu??

 

---------- Post added at 10:44 ---------- Previous post was at 09:16 ----------

 

sprawdziłem styki i są ok nawet podłaczyłem moj przełącznik do innego samochodu i też działa jak należy,wszystko świeci tak jak trzeba a u mnie lipa.prosiłbym o podpowiedz..

 

---------- Post added at 20:06 ---------- Previous post was at 10:44 ----------

 

chyba tu nikt juz nie zagląda:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde,u mnie jednak też cos zaśniedziało w przełączniku Swiateł,naprawione:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów jestem tu nowy chociaż b3-ką jeżdżę już drugi rok. Podepnę się do tematu mam to samo w swoim pasku podświetlenie całego kokpitu przy podłączaniu radia pociemniało i rozjaśniało kilka razy po czym zgasło na dobre .

Czyściłem styki włącznika świateł i nic zamieniłem włącznik od drugiego paska i nic zamieniłem także licznik i nadal nic , oczywiście zanim to wszystko to było sprawdzanie bezpieczników potem wszystkich kostek znajdujących się za nimi , nie mam pomysłu co może być rozbiorę jeszcze całą konsolę środkową może coś tam zerwałem .

Proszę o pomoc z góry dziękuje aha dodam jeszcze że podświetlenie tablicy też nie świeci i co dziwne zaginęły również tylne światła przeciwmgielne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebałem trochę i wydaje mi się że to wina radia bo wsadziłem starego kaseciaka wcześniej , wywaliłem radio i wróciło wszystko i podświetlenie kokpitu i tablicy i przeciwmgielne. Nie wiem jaki to miało związek ale jakiś miało skoro po odłączeniu wszystko wróciło do normy , może ktoś skorzysta .

Edytowane przez sisio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta Otóż dzisiaj wyciągnąłem wtyczkę przy włączniku świateł,po wsadzeniu jej okazało się że niema podświetlania licznika(FIS działa) oraz postojówka z prawej strony nie świeci.Reszta podświetlenia kokpitu działa.Jak przełączę manetkę kierunkowskazu-oczywiście przy wyłączonym zapłonie to prawy postój jest...I teraz mam pytanie-czy to wina wyłącznika?A jeżeli tak,to ewentualnie które piny w kostce są za to odpowiedzialne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam rowniez problem z oswietlenie tylko u mnie to troche inaczej wyglada a mianowicie,pali sie całe podswietlenie wnetrza zegary podswietlenie wszystkich szyb,biegi ,ogolnie to co sie swieci we wnetrzu gdy samochod jest na chodzie.Gdy sie jednak gasi auto,wyciaga kluczyk i gasi swiatła to wszystko powinno zgasnac a u mnie cały czas swieci;/ gasnie tylko jak odłocze akumlator.wiecie moze co sie mogło stac ze tak sie dzieje??AA jeszcze jedno,nie wiem czy to ma zwiazek z ta awarią ale w tym samyk monecie zaczeła swiecic kontrolka od posuszek pow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poduch to nie wiem,ale raczej nie.A o jakim podświetlaniu mówisz?kokpitu garów,nawiewów itd?Czy o oświetleniu kabiny też?Jeżeli nie bierzesz pod uwagę oświetlenia kabiny-działa dobrze,to co do reszty podświetlania to jest właśnie ten wyłącznik-już zdążyłem się dowiedzieć ;) A jeżeli ośw.kabiny-to sprawdź moduł komfortu...Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, że pali się cały czas to co jest podświetlone jak są włączone światła. Spróbuj odłączyć kostkę od włącznika świateł jak wszystko zgaśnie to pewnie styki się w środku skleiły. Aby wyjąć włącznik trzeba wcisnąć pokrętło następnie obrócić w prawo, wtedy wyciągasz włącznik. Aby go rozebrać trzeba trochę pokombinować wszystko jest na zatrzaskach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odchyla się zatrzaski i wyjmuje najpierw ten okrągły plastik w którym "siedzi"pokrętło.Następnie,wjuż w tyej prostokątnej części są po 2 zatrzaski z każdej strony-lekko się odchyla i wysówa cały środek(te blaszki) tak jakby w stronę tego pokrętła które wcześniej zostało zdemontowane.Blaszki należy wyczyścić drobnym papierem ściernym,ewentualnie lekko podoginać.Parę postów powyżej jest schemat które piny do czego są.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oswietlenie kabiny działą ok.mowie o oswietleniu kokpitu.jutro sprawdze włacznik ale tam by sie cos zewrzec musiało skoro swieci i nie gasnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności