Skocz do zawartości
marecek

LOG - wartości przepływki i doładowania dla seryjnego AWT, AVF, AWX, AJM

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dziś okazję przejechać się seryjnym, zdrowym AWT, więc w ramach szerzenia informacji - zdjąłem logi z wspomnianego auta. Na warsztat poszły dwa kanały, które pozwoliły mi ocenić pracę przepływomierza oraz turbiny:

 

Przepływomierz: kanał 002.:

przeplywka_seria_AWT.png

Jak widać nic tu się nie dzieje - przepływomierz wskazuje równomierny wzrost masy powietrza wraz ze wzrostem obrotów. Chciałbym, żeby ktoś porównał w jaki sposób wygląda konkretna wartości w g/s dla innych samochodów - tutaj jest jakiś punkt odniesienia. Wartości gromadzone przy pełnym obciążeniu (maksymalne otwarcie przepustnicy, czyt.: pedał w podłodze).

 

Doładowanie: kanał 118:

doladowanie_awt_seria_duty_cycle_obroty.png

 

Na tym obrazku doskonale widać na czym polega praca zaworu N75 oraz to, w jaki sposób jego praca wpływa bezpośrednio na zawór WasteGate, kierujący odpowiednią ilość spalin na łopatki turbiny, czyli pośredcnio na ciśnienie doładowania, które w efekcie trafia do cylindrów...

 

W seryjnym silniku ciśnienie osiąga maksymalnie 0.6 bara (na wykresie podana jest wartość bezwzględna ciśnienia atmosferycznego, więc punktem odniesienia jest 1000mbar +/- ok10-20mbar -> ciśnienie atmosferyczne w danym dniu). Turbinka się nie wyrabia z dostarczeniem odpowiedniego ciśnienia ze względu na swoją konstrukcję - i przy niezmienionym stopniu wysterowania, ciśnienie doładowania delikatnie spada wraz ze wzrostem obrotów. To jest normalne w 1.8T. Tak ustawiony silniczek powinien bezawaryjnie przejeździć conajmniej 300kkm... Ale my robimy z tym coś, co dostarcza więcej wrażeń, bo tak:

 

Sterownik podając cykl impulsów na zawór N75 wpływa na stopień otwarcia zaworu Waste Gate. Jak widać na schemacie, w seryjnym silniku 1.8T wysterowanie zaworu N75 osiąga wartości rzędu 50%... Ciekawscy od razu pytają "a co jeśli by było więcej?" - ano ciśnienie zwiększy się do tylu, na ile pozwoli turbina. "Wystarczy" podlać to odpowiednio paliwem i mamy to, co się popularnie nazywa "chiptuning"-iem.

 

Uff... teraz Wy. Pokażcie jak to wygląda w innych autkach! Mam nadzieję, że ułatwi to diagnozowanie problemów z przepływką i muleniem auta, bo tych na forum jest najwięcej.

 

Na koniec podziękowania dla cardriveros -a za pomoc w zgromadzeniu materiału ;)

Edytowane przez marecek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, dodam jeszcze coś od siebie ;)

 

Mianowicie, jest dobry sposób na sprawdzenie poprawności działania naszego przepływomierza:

 

Można zrobić to jadąc, np. na drugim biegu wciskając pedał do oporu (czerwona krecha). Groupa 002 pokaże nam ilość przepływanego powietrza w g/s. Najwyższa wartość masy powietrza przepływanego przez przepływomierz powinna być mniej więcej wartością 0,80*bhp naszego auta ;)

 

Więc jeśli mamy AWT 150bhp powinniśmy oczekiwać na MAF'ie około 120g/s. Są to oczywiście wartości przybliżone, i jeśli wasza wartość odrobinę odbiega od danej wartości to nie ma co panikować, ponieważ jest to wartość orientacyjna. Jeżeli natomiast wartość jest dużo niższa - oznacza to o ostatnich oznakach życia przepływki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobs - ten wzór już kiedyś nasz kolega z tego forum promował... ja go przyatakowałem mówiąc, że to urban legend (chociażby z tego powodu, że moc maksymalną osiągasz przy konkretnych obrotach, których ten wzorek nie uwzględnia ;) ). Prawda, że pasuje konkretnie do auta pt. passat 1.8T seryjny. Passek po programie już się nie łapie do wzoru. Passek po wymianie turbo kompletnie też nie pasuje ;)

 

dla seryjnego 1.8T: 120g/s przy 5kRPM to dobry punkt odniesienia i to w sumie wszystko w temacie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupełniając kolekcję referencyjnych przebiegów:

 

wykres zachowania przepływomierza w zdrowym AVF 130KM (seryjny) o przebiegu około 200 tys km. Wykres wartości przepływomierza w funkcji obrotów przy pełnym doładowaniu na III biegu.

avf1.png

 

Podobny pomiar dla ciśnienia doładowania:

avf2.png

 

Na deser wykres przepływomierza w zdrowym (jak mi się wydaje) AJMie z podobnym przebiegiem (?) - około 200 kkm.

ajm1.png

 

Teraz jakieś logiczne wnioski związane z analizą przepływomierzy w silnikach TDI:

 

:!: W obydwu przypadkach wartość masy powietrza przepływającej przez przepływomierz maleje wraz z osiąganiem przez silnik coraz wyższej wartości prędkości obrotowej. Wynika to z wartości mierzonej masy wyrażonej w mg/R

 

:!: wartość mierzona przez przepływomierz jest proporcjonalna do ciśnienia w kolektorze dolotowym

 

:!: o ile w silniku benzynowym przepływomierz mierzy faktycznie przepływ liczony w gramach na sekundę, o tyle w silniku TDI jednostka ta wyrażana jest w mg/R. Punkt dla tego, kto przedstawi tu różnicę i pokaże jak wartość mg/R zmienia się w funkcji obrotów...

 

Analiza ciśnienia doładowania w silniku TDI:

 

:!: 130 konna jednostka (AVF) legitymuje się doładowaniem zadanym wynoszącym 1,30-1,35 bara (wartość referencyjna wynosi 2340mbar w zakresie od 2 do 4 tys obr/min)

 

:!: 115 konna jednostka (AJM) pompuje w szczycie 1,1 bara (niestety nie mam wykresu referencyjnego - może ktoś wrzuci).

 

Mam nadzieję, że pomoże to diagnozować konające przepływomierze, które - jak dobrze wiemy - zwykle nie zostawiają po swojej chorobie śladów w postaci trwałych błędów na komputerze - auto zaczyna po prostu mulić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chiałbym tutaj nikomu wchodzic w droge ;) ,tym bardziej ze na forum jestem goscinnie [nawet nie mam passata ;)] ale przedstawione wykresy oraz stwierdzenie że :

w zdrowym AVF 130KM (seryjny)

są błędne ... [przynajmniej układ doładowania nie jest zdrowy - ale 90% TDI na polskich drogach boryka sie z tym problemem ;)]

 

wykresy te przedstawiają ewidentnie ze przedmiotowy AVF ma całkiem spore problemy z utrzymaniem wymaganego doladowania [doładowanie skacze jak żyd po pustym sklepie ;), wartość bliska 2700 mbar nie jest zdrowa dla sprężarki], a problemy te wynikaja w 99% z przycinajacych sie kierownic w turbospreżarce ....

prawidłowy przebieg doladowania [do ktorego cieżko sie przyczepic] w AVF'ie wyglada tak :

 

15950fa49b53adb9m.jpg

 

a co za tym idzie wykres przepływomierza wyglada tak :

 

6d9e8d8bd79d9582m.jpg

 

różnica w przebiegu krzywych jest chyba widoczna.

 

jezeli ktos uważa że nie potrzebnie się wtrącam to skasujcie moje wypociny ...

 

p.s wykresy robione na podstawie logów jednego z tutejszych klubowiczów ... gratulacje zdrowej furmanki ... ;)

 

p.s 2 - to samo tyczy sie AJM'a ... ;)

 

pozdrawiam.

Edytowane przez spanky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spanky, dzięki za sprostowanie. Jeśli masz chwilę na rozwinięcia tematu, to opisz jak wg Ciebie należy walczyć z tym problemem i czy jedyną metodą "walki" nie jest poczekanie aż się rozsypie do końca i regeneracja turbiny...

 

Jeśli masz jakieś wykresy przedstawiające AJMa, to też byłyby bardzo mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym prosił o podanie parametrów przepływomierza w silniku AVG taki posiadam w swoim pasku i turbiny bo nie wiem czym się sugerować w ocenie tych podzespołów zastanawiam się czy moja przepływka ma dobre parametry czy powoli się kończy Pozdrawiam i z góry dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze bardzo ... prawie ze wzorcowe logi dla AVG

 

003

 

87958cc3268649c6m.jpg

 

008

 

2a2231ff156bc952m.jpg

 

011

 

d743c66d6069e136m.jpg

 

spanky, dzięki za sprostowanie. Jeśli masz chwilę na rozwinięcia tematu, to opisz jak wg Ciebie należy walczyć z tym problemem i czy jedyną metodą "walki" nie jest poczekanie aż się rozsypie do końca i regeneracja turbiny...

 

Jeśli masz jakieś wykresy przedstawiające AJMa, to też byłyby bardzo mile widziane

 

metoda jest prosta: dobry olej,nie palowanie auta na zimnym,studzenie po palowaniu no i oczywiscie nie stosowanie PSJ [Pizdowaty Styl Jazdy]

 

co do AJM'a ... gdzies tam pewnie jest ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seryjny silnik 1.8T AWT z przebiegiem około 190 000 [2002 rocznik], auto kolegi Bonk z forum.

 

przepływomierz (punkt odniesienia 120mg/s przy 5000 pozwala łatwo stwierdzić, że ten przepływomierz jest zdrowy i nie wskazuje wartości z kosmosu / nie zaniża)

 

awt_maf_1.png

 

doładowanie zadane dość wysokie (0,65 bara) ze względu na wysokie ciśnienie panujące tego dnia (ponad 1050 mbar). Maksymalne doładowanie osiągane w okolicach 2,5 krpm. Turbina nie jest już taka "zdrowa" jak po wyjeździe z fabryki, w związku z czym katalogowe 210Nm osiągane przy 1750RPM przesuwa się o kilkaset obrotów w górę. Nie mniej - nie ma niczego, do czego możnaby się przyczepić. Nierówności wykresu zwalić można na "mokrą" pogodę i nierówną drogę ;)

 

awt_boost_1.png

 

---------- Post added at 14:45 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

 

dla kontrastu identyczny silnik, identyczny przebieg (191 000), tylko użytkowany w warunkach ogólnego zaniedbania (uszkodzony zawór DV - niewiadomo jak długo tak jeździ; temperatura cieczy chłodzącej non stop ponad 110 stopni, uszkodzony czujnik prędkości silnika, nieszczelności w dolocie, ogólny syf pod maską i do tego ...tiptronic)

 

awt_maf_2.png

 

jak widać przepływomierz mierzy proporcjonalnie więcej w związku z podniesieniem ciśnienia doładowania. Program "na oko" napisany w sposób "bezpieczny", tzn maksymalne zadane ciśnienie doładowania nie przekracza 1 bara. Na poniższym obrazku widać też, że turbina nie jest w stanie osiągnąć zadanego ciśnienia. Ciekaw jestem czy ma to związek z jej zużyciem czy ogólnym bałaganem w dolocie, panujacym pod maską... Stan niektórych rurek podciśnieniowych był tak tragiczny, że aż dziwne, że to auto miało wolne obroty...

 

awt_boost_2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że ci zawracałem głowę, ale nie sprawdziłem tego wątku. Tylko jedna poprawka: auto ma 134k a nie 190 jak napisałeś :)

 

napisałeś też, że turbo już nie takie zdrowe, miałeś może na myśli że w przewidywalnej przyszłości można się spodziewać, że coś trzeba będzie z nim robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
134k a nie 190 jak napisałeś
;) krótka pamięć.

 

napisałeś też, że turbo już nie takie zdrowe, miałeś może na myśli że w przewidywalnej przyszłości można się spodziewać, że coś trzeba będzie z nim robić?

to czy turbo "wstaje" w pełni przy prędkości XXXX obr/min czy 500 obr/min wcześniej może oznaczać zmęczenie materiału, ale równie dobrze może być związane z nieszczelnością dolotu, temperaturą otoczenia czy ciśnieniem atmosferycznym. Masz punkt odniesienia - zrób identyczne logi za pół roku i będziesz wiedział, czy choroba postępuje czy nie ;) Na zapas się nie warto martwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzucamy logi zdrowego AWXa:

 

Wg mnie jest wzorcowo.

Kierowniczki nawet na chwilę się nie przycinają. Delikatny overboost wygląda jak z książki (nawet regulator nie musi specjalnie nerwowo reagować, żeby ograniczyć to ciśnienie).

awx-11-01.png

(na prawej osi wartość duty cycle dla N75, na lewej - wartość ciśnienia w mbar)

 

Pomiar przepływu też w normie:

awx-03-01.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o ile w silniku benzynowym przepływomierz mierzy faktycznie przepływ liczony w gramach na sekundę, o tyle w silniku TDI jednostka ta wyrażana jest w mg/R. Punkt dla tego, kto przedstawi tu różnicę i pokaże jak wartość mg/R zmienia się w funkcji obrotów...

Jest to dosyć proste. Różnica w podawanej jednostce wynika z budowy silnika. Określanie ilości masy powietrza w mg na cykl, nie ma znaczenia czy to jest jeden cylinder zespołu czy cały zespół cylindór. Na ogół podaje się dla jednego cylindra. Zależność mg/R od obrotów dla diesla jest zasadniczo stała, zakładając pominięcie efektu nienapełniania się w pełni powietrzem cylindra przy dużej prędkości obrotowej silnika.

Dobrze widać to na tym przebiegu w poście powyżej, jak od 3000 obr/min ilość wtłaczanego powietrza w cilinder maleje. Wynika to z rosnących strat na zaworze ssawnym silnika. Taki sposób wyrażania przepływu powietrza jest właściwy tylko dal diesli, gdyż ich układ dolotowy nie zmienia się (brak przepustnicy). Wartośc tego przepływu można sobie wyliczyć, potrzebna jest faktyczna pojemność cylindra, ciśnienie doładowania oraz masa danej objętości powietrza. Oczywiście winik będzie mocno przybliżony, a jego bład będzie rósł z obrotami.

W silnikach benzynowych masa podawana jest w mg/s. Tutaj nie trafiłem nigdy na jednoznaczną teorję. Dla mnie słuszna wydaje się, że ze względu na obecność przepustnicy łatwiej będzie wyrażać mase w mg/s ponieważ istnieje prosta zależność czasu napełniania cylindra od kąta otwarcia przepustnicy.

Gdyby chcieć zamienić mg/R na mg/s, trzeba wyznaczyć ilość cykli R w ciągu sekundy oraz ilość obrotów wału dla jednego cyklu R i poprzemnażać. Natomiast jeśli byśmy chcieli z silnika benzynowego (mg/s) przejść w mg/R to zamiana jest trudniejsza. Dochodzi nam element nieliniowy, jakim jest przepustnica.

 

Tyle by było mojej wiedzy, jesli jest błędna lub dziurawa, to usunę lub uzupełnię.

Mam nadzieje, że o to chodziło nie jest zawile napisane i nie jest to nienatemat :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

To ja mam takie pytanie, co do przepływki. Nie wiem na ile mogą różnić się przepływki między silnikami 1.8T a 1.8. Ja mam właśnie 1.8 125koni (APT) robiłem logi i u mnie mass flow poniżej 60g/m (przy 4600obr/min). Tu widzę, że wszędzie to jest ok. 100-120g/m.

Czy może być taka różnica pomiędzy tymi silnikami, czy może wskazywać to na padającą przepływkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Cobra24

Witaj PCGYVER ja mam audi a6 z silnikiem awt 1,8 150 km miałem tak jak ty na kompie pokazywało mi 75g/s na 2 biegu obrotomierz na czerwonym postanowiłem przeczyścić przepływkę bo dość mocno muliło ,czyściłem na zmianę wd4o i aceton a nawet delikatnie skrobałem igłą z nalotu druciki w przepływce dodatkowo zrobiłem dziurkę i po założeniu okazało się że auto ma ogień pod machą dosłownie rakieta teraz pokazuje 121 g/s i po orientalnym sprawdzeniu przyśpieszenia na stoper przez drugą osobę od 0-100km/h 7 sek auto było chipowane na 190 km .Więc zanim kupisz przepływkę sprubój ją wyczyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz pokazuje 121 g/s i po orientalnym sprawdzeniu przyśpieszenia na stoper przez drugą osobę od 0-100km/h 7 sek auto było chipowane na 190 km

 

Cobra24, :wmorde to jeszcze Ci do tych 190 koni ze 30 brakuje jak przepływka mierzy 121...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy moglibyście zerknąć na logi przeplywki z banzyny w porównaniu do gazu?

Zastanawiam się czy:

1. Takie max. wartości dla benzyny kwalifikuja przepływkę do wymianiy

2. Różnice benzyna-gaz widoczne na wykresie to normalne zachowanie?

 

przeplywka.jpg

 

Byłbym wdzięczny za słowo komentarza.

 

Pozdrawiam,

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja sie dorzuce ;)

 

1.8T AWT w automacie 2004.

Oryginalna regenerowana 3 letnia przeplywka - pomiar na Pb, przebieg auta ok 208kkm:

8eed93ec4d802b39.jpg

 

Przepływka nowa nieregenerowana Boscha 0281002216 przeznaczona do TDi - pomiar przy przebiegu ok 216kkm na LPG:

7d5dc962455f9403.jpg

 

 

A niby nie mozna przeplywek zamieniac ;)

Edytowane przez Jericho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A niby nie mozna przeplywek zamieniac
I jednak nie mozna. Niby auto jezdzilo OK, ale spalanie spadlo dopiero po wsadzeniu dydykowanej po VINie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

passat b5 1.9 tdi AVF 2001 r przebieg 255 tyś. km

taki jakiś ostatnio zamulony troche mi się wydawał i spalanie większe.

 

przy pomiarze dynamicznym wartości w bloku 003 mam następujące:

 

passat log blok 003.jpg

 

rzeczywiste wartości dużo większe niż wymagane, jest sens próbować przeczyścić przepływkę czy od razu na nowa?

albo jaka jest Waszym zdaniem diagnoza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności