Skocz do zawartości
darek_tz

Montaż Uniden 520XL w B5 - przeniesienie panela w inne miejsce

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem koledzy

 

Postanowiłem pochwalić się wynikami pracy nad montażem w Passacie B5vbardzo popularnego radyjka CB jakim jest Uniden 520 XL. Wiem że tematy "gdzie zamontować radio" powtarzały się wielokrotnie ale takiego jak prezentuję poniżej nigdy wcześniej nie widziałem.

Tak to u mnie wygląda:

 

th_822272826_44_122_58lo.JPG th_082227156_43_122_772lo.JPG th_822273131_45_122_990lo.JPG th_822268505_42_122_507lo.JPG th_822279741_48_122_86lo.JPG

 

 

Pomysł zrodził się ponieważ miałem już dość ciągłego montowania radia przed każdą trasą a wiadomo, że na wierzchu nie można zostawić bo zaraz znajdzie się chętny, a wtedy ani radia ani szyby. Teraz przykręcam tylko antenkę, co trwa 30 sek i po wszystkim.

 

Oczywiście w tunelu znajduje się tylko panel przedni radia, natomiast samo radio zamontowane jest za schowkiem nad nogami pasażera.

 

Jeśli znajdzie się parę osób zainteresowanych takim montażem to przygotuję manual i zamieszczę na forum. Zaznaczam jednak, że na taki montaż trzeba poświęcić co najmniej 3 dni. Przygotowanie samego manuala zajmie mi pewnie parę godzin bo na prawdę było sporo zabawy z tym radyjkiem

Edytowane przez darek_tz
przywrócenie fotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. Bardzo ciekawy i nietuzinowy pomysł. Choć nie mam juz passata to jednak proszę o manuala. Dla potomności. Moderatorzy proszeni są o przeniesienie tematu (po dodaniu manuala) do działu warsztat.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NOrmalnie bombka gratuluje pomyslu.

Ile kabelków leci do samego panela, czy to jast taśmą rozwiązane czy innym sposobem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NOrmalnie bombka gratuluje pomyslu.

Ile kabelków leci do samego panela, czy to jast taśmą rozwiązane czy innym sposobem.

 

Kabelków jest 62, 3 kable LPT po 25 pinów wystarczyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz to kolego bo pomysł jest nieziemski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czołem koledzy

 

Postanowiłem pochwalić się wynikami pracy nad montażem bardzo popularnego radyjka CB w passacie B5. Wiem że tematy "gdzie zamontować radio" już były, ale takiego pomysłu chyba jeszcze nie było wiec mam nadzieje, że żaden z modów mnie nie zdejmie:)

 

Wspaniała realizacja. Gratuluje. Pracuje nad tym samym, ale do Alana 87.

Jak rozwiązałeś przełączanie kanałów i wyświetlacz.

Czy tylko przedłużyłeś wszystkie połączenia. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość duchu

Jakim cudem to wszystko tam upchnąłeś?:confused: A gniazdo pod vaga gdzie przeniosłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wspaniała realizacja. Gratuluje. Pracuje nad tym samym, ale do Alana 87.

Jak rozwiązałeś przełączanie kanałów i wyświetlacz.

Czy tylko przedłużyłeś wszystkie połączenia. ?

 

Przedluzalem polaczenia ale nie moge tego okreslic mianem "tylko" :)

 

 

Jakim cudem to wszystko tam upchnąłeś? A gniazdo pod vaga gdzie przeniosłeś?

Sam panel da sie tam zmiescic bez wiekszych problemów. Gniazdo vag jest teraz pod zaslepka tam gdzie lezy grucha.

 

Zacząlem robić manual...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, oto manualik, ver.1.2 ;)

Mam nadzieje że ktoś skorzysta. Zdaję sobie sprawę, że jest tam trochę prowizorki ale przecież każdy może mieć swoje własne pomysły na rozwiązanie pewnych problemów. Nie musi tego robić dokładnie tak jak ja. Ostatecznie i tak liczy się efekt końcowy.

Radio, które posiadam i użyłem do przeróbki to Uniden 520XL Pro a autko to Passat B5 i poniższy opis będzie odnosił się właśnie do tej konfiguracji.

 

Do przeprowadzenia operacji będą potrzebne:

  • 3 kable LPT (kable drukarkowe) długości ok. 1,8m. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj kabla. Ja spotkałem się z dwoma rodzajami. Pierwszy i przez nas pożądany to kabel, w którym wtyczki są rozbieralne i do każdego pinu podłączony jest tylko jeden przewód, co w sumie daje 25 przewodów + 1 przewód niezaizolowany stanowiący zarówno masę jak i ekran w kablu. Drugi rodzaj kabla to taki, w którym wtyczki nie są rozbieralne a kabel ma w środku około 40 bardzo cieniutkich przewodów - moim zdaniem za cienkich. Nie rozbierałem wtyczek takiego kabla bo się nie da, ale domyślam się, że niektóre połączenia w tym kablu realizowane są przez 2 przewody jednocześnie. Ja wolałem użyć pierwszego rodzaju kabla bo miał grubsze przewody. Łatwiej się je lutuje, pewniej trzymają i na pewno lepiej przewodzą prąd. Poza tym nie miałem wtyczek i gniazd większych nić 25 pinów więc nie było sensu używać kabla z większą ilością przewodów.

 

  • 3 wtyki (złącza męskie) 25 pinowe wraz z obudową, występujące w kablach LPT, podłączane od strony komputera. Jeśli więc mamy 3 kompletne kable LPT to 3 wtyki też mamy i to w dodatku już z przylutowanymi kablami.

th_822175273_001_Wtyk.jpg_122_163lo.jpg th_822180798_002_Gniazdo.jpg_122_1117lo.jpg th_822185360_003_Obudowa_zlacza_122_83lo.jpg

.......................wtyk (złącze męskie) ........gniazdo (złącze żeńskie) ...........obudowa złącza

 

  • 3 gniazda (złącza żeńskie) 25 pinowe wraz z rozbieralną obudową, pasujące do wtyków opisanych powyżej.

UWAGA: wspomniane wtyki i gniazda nie są niezbędne, ale ułatwiają późniejszy montaż zestawu w aucie - szczegóły w dalszej części manuala.

 

  • gniazdo mikrofonowe (gniazdo gruchy)
  • lutownica, najlepiej dwa rodzaje – transformatorowa i kolbowa
  • odsysacz do cyny
  • cyna
  • miernik elektroniczny
  • kilka drobniejszych kabelków
  • koszulki tremokuczliwe
  • izolacja
  • narzędzia takie jak śrubokręty, pęseta, nożyk do styropianu, nożyczki, a podczas montażu w aucie, także klucze, torxy itp.

Przyda się również nieco cierpliwości i umiejętności lutowania – jeśli ktoś nigdy tego nie robił proponuję poćwiczyć na jakimś niepotrzebnym sprzęcie bo szkoda radia :)

 

 

W pierwszej kolejności rozkręcamy radio, które skręcone jest przez 10 śrubek – 8 z nich trzyma obudowę a pozostałe 2 skręcają panel przedni z korpusem radia. Po zdjęciu obudowy rozlutowujemy przewody od głośnika – oddzieli to całkowicie obudowę od reszty radia i ułatwi nam dalszą pracę (fotka poniżej).

 

th_822176110_01_122_26lo.jpg

Foto 1

 

Oczywiście panel przedni nawet po odkręceniu trzyma się radia ponieważ jest przylutowany do płyty głównej.

Przed odlutowaniem panelu od reszty radia warto sprawdzić miernikiem (omomierzem z buzerem) każdy punkt, który będziemy odlutowywać, czy nie jest połączony z najbliższym sąsiadem (buzer się odezwie kiedy rezystancja będzie bliska zeru). Jeśli znajdziemy taki punkt to zapisujemy, który i z którym jest połączony. Takie połączenie nie musi być widoczne. Ścieżki mogą być połączone gdzieś wewnątrz radia. Informacja o połączonych ze sobą punktach przyda nam się podczas sprawdzania poprawności przedłużenia połączeń między panelem a radiem.

 

Zabieramy się więc za odlutowanie panelu i tu przyda się odsysacz do cyny, bez którego polegniemy.

Odlutowujemy przełącznik kanałów, którego trzyma 20 lutów (zaznaczonych mniejszą ramką na fotce 2). Następnie odlutowujemy panel od płyty głównej. Jest to 36 bezpośrednich lutów oznaczonych na fotce 2 większą czerwoną ramką. Pin pierwszy od lewej to masa przylutowana do płyty głównej i do korpusu radia.

 

th_082218459_02_122_726lo.jpg

Foto 2

 

Odwracamy radio i odlutowujemy kolejne połączenie panelu z korpusem radia, zaznaczone na fotce 3. Po tej operacji panel powinien odłączyć się od korpusu radia.

 

th_822186490_03_122_356lo.jpg

Foto 3

 

Jak widzimy na fotce 3, panel jest wciąż trzymany pięcioma przewodami. Złącze tych przewodów może sugerować, że da się je rozłączyć ale tak nie jest i tu uwaga: ja na początku odlutowałem to złącze od płyty głównej radia, stąd na kolejnych kilku fotkach (np. na fotce 4) będzie widać, że złącze to wisi na kabelkach przy panelu. Później jednak przemyślałem sprawę i wlutowałem je z powrotem na płytę a odlutowałem kabelki od panelu, co też widać na fotkach, np. 11 i 17. Chciałem w ten sposób wyeliminować zbędne kabelki przy panelu CB.

 

th_822188517_04_122_895lo.jpg

Foto 4

 

Skoro już mamy całkowicie odłączony panel od radia możemy zabrać się za jego okablowanie.

Ja założyłem sobie, że przedłużenia połączeń między panelem a radiem nie będą bezpośrednie, tylko poprzez złącza LPT, dlatego też na początku wspomniałem o wtykach i gniazdach. Można oczywiście zrobić to bez nich ale utrudni to trochę montaż w aucie.

Tu muszę się przyznać, że nie do końca przemyślałem umieszczenie tych złączy bo zrobiłem je bliżej radia zamiast bliżej panelu. Efekt jest taki, że po zamontowaniu panelu nie mogę wyciągnąć całkowicie tunelu środkowego z auta bo trzymają go nierozłączalne kable od CB. Mogę oczywiście zdjąć tunel ale nie wyniosę go z auta. Nie jest to jakiś specjalny problem bo nie zamierzam używać samochodowego podłokietnika w domu, ale na wszelki wypadek lepiej mieć taką możliwość. Proponuję więc rozważyć czy robić połączenia na stałe bez złączy, czy też montujecie złącza, a jeśli tak to w którym miejscu (teraz zanotowałbym je blisko panelu). Oczywiście nie muszę dodawać, że rezygnując ze złączy CB będzie gotowe do montażu w aucie dużo szybciej niż ze złączami.

 

Okablowanie zacząłem od przełącznika kanałów (20 pinów) + 5 pinów płytki drukowanej umieszczonej pod tym przełącznikiem, co w sumie daje 25 przewodów czyli jeden kabel LPT.

Odcinamy więc od kabla LPT wtyczkę (tą większą), która nie będzie nam potrzebna. Następnie odcinamy około 20-30 cm kabla, który w moim przypadku będzie przylutowany razem z gniazdem od strony radia. Pozostaje nam nadal około 1,5 m kabla LPT zakończonego z jednej strony 25 pinowym wtykiem. Z drugiej strony odizolowujemy 25 przewodów. Polecam przed przystąpieniem do lutowania ocynować sobie każdy przewodzik co znacznie ułatwia późniejsze lutowanie docelowe.

 

th_822191303_05_122_46lo.jpg

Foto 5

 

Oczywiście na każdy przewodzik naciągamy koszulkę termokurczliwą bo w takim gąszczu przewodów ciężko będzie podejść z izolacją. Jak widać na fotce 6 u mnie te koszulki są nieco za duże ale innych nie miałem.

 

th_082219330_06_122_370lo.jpg

Foto 6

 

Lutowanie najlepiej jest zacząć pięciu pinów znajdujących się pod przełącznikiem a następnie lutować kolejne rzędy pinów przełącznika zaczynając od dolnego rzędu (Fotka 7). Taka kolejność umożliwia ciągły, dość swobodny dostęp z góry, do aktualnie lutowanych pinów przełącznika. Jeśli ktoś ma wątpliwości, niech spróbuje odwrotnie:)

 

th_822194498_07_122_122lo.jpg

Foto 7

 

Warto także lutować poszczególne kabelki w takiej samej kolejności jak są one przylutowane z drugiej strony kabla do naszej wtyczki. Zachowanie tej kolejności ułatwi późniejsze lutowanie przewodów do płyty głównej radia. Wprawdzie każdy przewodzik ma inny kolor ale naprawdę łatwo się pogubić.

Po przylutowaniu wszystkich przewodów do przełącznika należy cały kabel usztywnić, tak, żeby ruszając nim nie nadwyrężać wykonanych lutów. W przeciwnym razie kabelki zaczną się odrywać. Ja unieruchomiłem kabel w sposób, który widać na fotce 7 oraz na fotce 8.

 

th_822196319_08_122_376lo.jpg

Foto 8

 

Użyłem sztywnych miedzianych drucików w izolacji, które łatwo się skręcają i nie odkształcają. Zielony i niebieski drucik opasają kabel i obudowę panelu, żółty także przełącznik. Te dwa pierwsze są jednak wystarczające. Otwór na górze został po śrubce, która mocowała panel z korpusem radia. Otwór dolny zrobiłem cienkim rozgrzanym drucikiem.

 

Mając jeden kabel LPT przylutowany do panelu można przylutować odpowiadający mu kabel do płyty głównej radia. Ja w pierwszej kolejności przylutowałem do wcześniej odciętego kawałka kabla gniazdo:

 

th_822201559_09_122_959lo.jpg th_822202254_10_122_421lo.jpg

Foto 9 ............................Foto 10

 

Następnie drugą stronę tego kabla przylutowałem do płyty głównej radia. Należy przy tym szczególnie uważać żeby przylutować kabelki we właściwej kolejności.

Tak to wygląda z daleka:

 

th_822209276_11_122_485lo.jpg

Foto 11

 

A tak z bliska:

 

th_082221357_12_122_351lo.jpg th_822215295_13_122_997lo.jpg

Foto 12......... Foto 13

 

Na fotkach 11 i 12 widać, że cały kabel też jest usztywniony w podobny sposób trzema drucikami.

 

Mając kabel przylutowany z jednej i z drugiej strony warto sprawdzić poprawność połączeń (czy np. nie przeciągnęliśmy pinu 1 z panelu do pinu 14 na płycie głównej radia). Bierzemy miernik i sprawdzamy przejścia. Oprócz tego sprawdzamy czy nie ma zwarć między sąsiednimi lutami i tu przydadzą się informacje o zwartych pinach jakie zanotowaliśmy zanim rozlutowaliśmy radio. Jeśli okaże się że jakieś luty są ze sobą zwarte należy sprawdzić czy nie były one zwarte już zanim dokonaliśmy przeróbek. Przydaje się też dokładna obserwacja punktów lutowniczych bo być może niechcący złączyliśmy cyną dwa punkty lutownicze w jeden. Jak widać na fotce 13, luty są bardzo blisko siebie więc o coś takiego nie trudno a nie muszę mówić czym to grozi… Radzę więc dobrze to sprawdzić.

 

Przystępujemy do przylutowania drugiego kabla LPT do panelu radia. Kolejne 25 przewodów, które staramy się lutować w kolejności zgodnej z kolejnością jaka występuje we wtyczce po drugiej stronie kabla.

 

th_822217721_14_122_53lo.jpg

Foto 14

 

Na fotce 14 nie widać jednego lutu znajdującego się bezpośrednio pod kablem LPT. Miejsce to zaznaczone jest na fotce 3. Przylutowałem tam ekran kabla LPT który będzie stanowił masę podłączoną z drugiej strony kabla do korpusu radia. W celu zabezpieczenia lutów drugi kabel LPT usztywniamy analogicznie do pierwszego:

 

th_822218986_15_122_201lo.JPG

Foto 15

 

I mamy już 2 kable LPT przylutowane do panelu:

th_822220548_16_122_236lo.jpg

Foto 16

 

Następnie usztywniamy i lutujemy drugi kabel LPT od strony radia:

 

th_822222395_17_122_695lo.jpg

Foto 17

 

Sprawdzamy poprawność połączeń i jeśli wszystko jest ok bierzemy się za ostatni (trzeci) kable LPT. Musi on obsłużyć tylko 11 pinów bo w tym momencie już tylko tyle nam zostało. Sześć z nich znajduje się na dużej płytce panelu (wśród nich są 4 mikrofonowe) a pięć pinów umieszczonych jest na malutkiej płytce oznaczonej na fotce 18.

 

th_888407426_18_122_436lo.JPG th_822226505_19_122_990lo.JPG

Foto 18 ........................... Foto 19

 

Ponieważ miałem nadmiar przewodów w ilości 14 sztuk (kabel LPT ma 25 a zostało tylko 11) przedłużenia połączeń mikrofonu (gruchy) wykonałem wykorzystując po 2 przewody na każde połączenie. Piny mikrofonu to licząc od prawej strony: 1, 3, 4, 5. Z trzeciego kabla LPT wykorzystałem więc 15 przewodów, resztę (10 przewodów + ekran) obciąłem.

Po usztywnieniu ostatniego kabla panel mamy gotowy:

 

th_822227227_20_122_55lo.JPG

Foto 20

 

Bierzemy się za ostatni kabel LPT od strony radia. Lutujemy 10 przewodów do płyty głównej - po dwa do czterech pinów mikrofonu + 2 przewody do zwykłych pinów płyty głównej. Kolejne 5 przewodów łączmy z przewodami wychodzącymi z małego pomarańczowego złącza, kóre były przylutowane do malutkiej płytki panelu.

 

th_822228498_21_122_389lo.JPG th_822229893_22_122_26lo.jpg th_822231405_23_122_1028lo.JPG

Foto 21 .............................Foto 22 ................................Foto 23

 

Sprawdzamy poprawność połączeń i jeśli wszystko jest ok., radio jest prawie gotowe do umieszczenia w aucie.

Pozostała jeszcze sprawa głośnika. Ja użyłem głośnika zewnętrznego we własnej obudowie, z wyprowadzonym kablem zakończonym małym jack’iem mono. Uniden 520 XL posiada wyprowadzone gniazdo na taki głośnik. Jeśli ktoś przerabia inny model CB i nie ma gniazda, zewnętrzny głośnik można przylutować w miejsce uprzednio odlutowanego głośnika wewnętrznego.

Odkręcamy więc zbędny głośnik od obudowy radia. Nie ma sensu go zostawiać ponieważ otwory po nim będą umożliwiały lepsze chłodzenie radia umieszczonego gdzieś głęboko w aucie. Składamy, skręcamy obudowę (fotka 24) i możemy się udać do samochodu po tunel środkowy.

 

th_822232810_24_122_531lo.JPG

Foto 24

 

Jak wygląda tunel środkowy każdy wie. Nie będę opisywał jak go wymontować bo opisy są już na forum. Nas interesują miejsca oznaczone na poniższym rysunku. I tu zaczyna się lekka rzeźba.

 

th_822233313_25_122_1112lo.jpg

Foto 25

 

Wycinamy ostrym nożykiem kawałek oznaczony czerwoną ramką a następnie odcinamy niego część, która stanowi obudowę dla gniazda VAG (na fotce 25 oddzielona przerywaną linią). Po wycięciu otworu na panel CB trzeba od spodu zrównać krawędzie tego otworu, tak, żeby można było równo przyłożyć panel radia.

Wycinamy także otwór oznaczony niebieską ramką i wkładamy w niego od góry od góry wcześniej wyciętą obudowę gniazda VAG.

Początkowo zamontowałem tą obudowę od dołu, co też jest widoczne np na fotce 30. Później jednak udoskonaliłem to rozwiązanie wkładając ją od góry i przyklejając do tunelu. Krawędzie tej obudowy blokują ją teraz tak, że podłączając wtyczkę VAGa nie wpada ona razem z gniazdem do środka tunelu.

 

Następnie przymocowujemy panel radia w wyciętym otworze. Przykładamy panel od spodu i starannie oklejamy wkoło dobrą taśmą izolacyjną, w sposób, który próbowałem pokazać na fotce 26.

 

th_822237709_26_122_1lo.JPG

Foto 26

 

Izolacja nie jest może idealnym rozwiązaniem ale trzyma naprawdę dobrze i co najważniejsze nie zniszczy nam panelu w przeciwieństwie np. do kleju. Dzięki temu w przyszłości mamy możliwość przywrócenia radia CB do stanu pierwotnego. Połączenia zawsze da się z powrotem zlutować ale jeśli uszkodzimy panel to niestety już go nie naprawimy.

Tak to wygląda z góry tunelu:

 

th_822238859_27_122_252lo.JPG

Foto 27

 

Lukę jaka pozostała obok panelu wypełniłem kawałkiem plastyku pozyskanego z dyskietki komputerowej. Kawałek z dyskietki musi zachodzić nieco na panel radia (fotka 28) zapobiegając wysuwaniu się panelu do góry, jak to ma miejsce na fotce 29

 

th_822240401_28_122_594lo.jpg th_822241613_29_122_180lo.jpg

Foto 28 ......................... Foto 29

 

Dyskietkę łatwo jest przyciąć nawet nożyczkami więc można sobie uformować odpowiedni kawałek i przykleić go od spodu tunelu izolacją (fotka 30).

 

UWAGA

Przed zamocowaniem panelu w tunelu środkowym należy się zdecydować, w którym miejscu będzie grucha. Jeśli będzie ona umieszczona tak jak u mnie, czyli w schowku pod podłokietnikiem to trzeba wyprowadzić z panelu jeszcze 4 dodatkowe przewody, które będą połączone z gniazdem mikrofonowym (fotka 30 i 31). Jak już wcześniej wspominałem piny mikrofonu to licząc od lewej: 1, 3, 4, 5.

 

th_822242173_30_122_432lo.jpg th_822245802_31_122_365lo.jpg

Foto 30 .................... Foto 31

 

Oprócz tego trzeba też wywiercić w tunelu otwór pod gniazdo mikrofonu.

 

Oczywiście gruchę możemy też swobodnie przykręcić do panelu – wtedy nie potrzebujemy dodatkowego gniazda mikrofonu. Ja wolałem jednak mieć ją zamontowaną na stałe w innym miejscu, co umożliwia zakrywania panelu zaślepką.

Warto też rozważyć jeszcze inną lokalizację do umieszczenia gruchy, a mianowicie schowek pod radioodtwarzaczem. Łatwo tam schować gruchę a jeśli chcielibyśmy jej używać to można szybko wyciągnąć i powiesić na widełkach przymocowanych na jednej z zaślepek w konsoli środkowej. Wtedy kable do gniazda mikrofonowego można pociągnąć bezpośrednio od radia CB.

 

Jeśli mamy już przygotowany tunel środkowy przyszedł czas na ostatni etap zabawy czyli umieszczenie wszystkiego w aucie.

Ja postanowiłem umieścić radio za schowkiem nad nogami pasażera, pociągnąć do radia stałe zasilanie a głośnik umieścić na nogami kierowcy obok dźwigni otwierania maski.

Jeśli chodzi o zasilanie radia to wziąłem je z miejsca, do którego poprowadzony jest kabel bezpośrednio z akumulatora, czyli z okolic skrzynki bezpieczników. Żeby dostać się do tego miejsca trzeba zdjąć osłonę znajdującą się nad nogami kierowcy. Wcześniej polecam odłączyć akumulator. Na fotce 32 zaznaczyłem, z których punktów można wziąć zarówno plus (+) jak i masę (-).

 

th_822246387_32_122_534lo.JPG

Foto 32

 

Najlepiej kable zasilające zakończyć stykami, które można zacisnąć pod wskazanymi nakrętkami.

 

Zanim przeciągniemy kabel zasilający należy go wydłużyć oraz zmienić miejsce bezpiecznika na tym kablu (fabrycznie bezpiecznik jest bardzo blisko radia). Bezpiecznik umieszczamy na kablu zasilającym tak, żeby po przeciągnięciu kabla mieć dostęp do bezpiecznika po zdjęciu pokrywy bezpieczników.

Przeciągamy więc kabel zasilający CB a wraz z nim kabel głośnikowy z prawej strony auta, znad nóg pasażera (foto 33), na lewą stronę, nad nogi kierowcy (foto 35)

th_822247511_33_122_960lo.JPG th_822251432_34_122_429lo.JPG

Foto 33 ........................Foto 34

 

Z racji tego że jest to kabel zasilający, dla bezpieczeństwa przeciągnąłem go w koszulce.

Po podłączeniu zasilania lewą stronę auta można poskładać, a następnie podłączyć i przymocować głośnik:

 

th_822253458_35_122_81lo.JPG

Foto 35

 

Zabieramy się teraz za prawą stronę. Ja postanowiłem umieścić wszystkie kable pod tapicerką auta więc było trochę rozbierania.

Wyciągamy fotel pasażera (uwaga na kabel prowadzący do poduszki powietrznej umieszczonej w fotelu, o ile takową posiadamy). Wyciągamy schowek znad nóg pasażera i demontujemy listwę z progu. Teraz możemy podnieść do góry tapicerkę z podłogi.

Ja miałem ułatwione zadanie ponieważ poprzedni właściciel montując blokadę skrzyni biegów rozciął tapicerkę nad nogami pasażera (widać na fotkach 33 i 40) aby mieć lepszy dostęp do tunelu środkowego. Mogłem więc bez problemu podnieść całą prawą część tapicerki z podłogi.

 

Przeciągamy kabel antenowy tak jak na fotce 36:

 

th_822256830_36_122_346lo.JPG

Foto 36

 

Początkowo pociągnąłem ten kabel wzdłuż tunelu środkowego tak, że stykał się z wiązką przewodów widoczną na fotce 36 boegnącą nad belką poprzeczną podłogi. Podczas testów przy zapalonym silniku miałem wtedy straszne zakłócenia. Przeciągnąłem więc kabel środkiem podłogi i zakłócenia zniknęły.

 

Następnie przeciągamy nasze kable LPT:

 

th_822258411_37_122_33lo.JPG th_822261315_38_122_231lo.JPG

Foto 37 ........................ Foto 38

 

Na fotkach 37 i 38 widać że osłoniłem elektronikę panelu cienką gąbką – zawsze to jakieś zabezpieczenie wykonanych wcześniej połączeń.

Otwór pozostały w radiu po odłączeniu panelu zakleiłem izolacją (fotki 39 i 40).

 

th_822263259_39_122_1032lo.JPG th_822266904_40_122_453lo.JPG

Foto 39 ............................. Foto 40

 

Radia nie przykręcałem w żaden sposób. Włożyłem je od spodu w lukę widoczną na fotce 40 i zabezpieczyłem przed przesuwaniem gąbką. Wtyki natomiast po złączeniu ze sobą zakleiłem izolacją bo mi dziwnie trzeszczały a na takie dźwięki jestem uczulony.

Później schowałem je pod dywanik (foto 41) i założyłem schowek.

 

th_822267715_41_122_130lo.JPG

Foto 41

 

Efekt końcowy jest taki

th_822268505_42_122_507lo.JPG th_082227156_43_122_772lo.JPG th_822272826_44_122_58lo.JPG

Foto 42 ............................... Foto 43 ...............................Foto 44

 

th_822273131_45_122_990lo.JPG th_822275228_46_122_627lo.JPG th_822278478_47_122_496lo.JPG

Foto 45................................ Foto 46................................Foto 47

 

th_822279741_48_122_86lo.JPG

Foto 48

 

Zaślepkę na panel i tą pod gruchę zrobiłem z podkładki pod mysz. Złożyłem podkładkę na pół, tak żeby spód podkładki był na zewnątrz i skleiłem. Później wyciąłem obie zaślepki. Pasują kolorystycznie i mają nie ślizgającą się powierzchnie. Wygląda to naprawdę ok., zarówno na fotkach jak i w realu.

 

Dla osób, których nie przeraził nadmiar pracy nad takim montażem i planuje to zrobić, życzę powodzenia!

Darek_Tz

 

Edytowane przez darek_tz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to radio nie zmieściło by sie tam tylko po wycięciu otworu w schowku i bez oddzielania panelu bo kiedyś myślałem żeby właśnie tak zrobić? No i niestety radio nadal widać a dodatkowo zająłeś schowek pod kierownicą.

Tak czy siak tez sie trochę pobawiłeś :ok: chociaż widzę ze w 510 jest kilka połączeń mniej do przeniesienia. poza tym dobry pomysł z zalaniem połączeń klejem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość code

Szkoda, że nie widziałem Twojego tutoriala wcześniej (uważam, że kable które zastosowałeś są zdecydowanie lepsze niż taśmy które ja zastosowałem - chodzi potem o ułożenie wszystkiego)

 

Czy to radio nie zmieściło by sie tam tylko po wycięciu otworu w schowku i bez oddzielania panelu bo kiedyś myślałem żeby właśnie tak zrobić?

Nie, nie zmieściłoby się, ta półka póżniej się zwęża.

 

No i niestety radio nadal widać

Planuję zrobić taką zaślepkę (być możę też z podkładki na mysz).

Zaślepka byłaby na "zawiasie" - tylko nadal nie wiem co zrobić z gruchą - gdzie ją*przenieść.

 

a dodatkowo zająłeś schowek pod kierownicą.

Fakt i chyba zdemontuję to i poszukam miejsca za schowkiem tak jak to chyba Ty zrobiłeś.

 

Tak czy siak tez sie trochę pobawiłeś :ok: chociaż widzę ze w 510 jest kilka połączeń mniej do przeniesienia. poza tym dobry pomysł z zalaniem połączeń klejem

Dokładnie 55 połączeń.

2x25 + 1x9 (z czego 5 wykorzystanych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość alex7736

witam podziwiam lutowanie i przekładnie panela ja zrobiłem to bardzo prosto i radio jedzi juz rok a pisał ktoś ze się nie da

cb4tr7.jpg

cb3it0.jpg

kolacja002kr8.jpg

cb13zl1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darek_tz gratuluję cierpliwości. Kiedyś już opisywałem taki pomysł http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=23281&highlight=przewod%F3w post nr 8

Chwilowo się poddałem zabrakło cierpliwości i czasu. Jak wygląda sprawa nadawania i odbioru ? nie ma żadnych strat ? Jak podzieliłem się pomysłem w sklepie elektronicznym to facet mnie straszył, że będą zakłucenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam podziwiam lutowanie i przekładnie panela ja zrobiłem to bardzo prosto i radio jedzi juz rok a pisał ktoś ze się nie da

 

Da sie, da tylko radyjko widac a mi chodzilo o to zeby go nie bylo widac:)

 

darek_tz gratuluję cierpliwości. Kiedyś już opisywałem taki pomysł http://forum.vw-passat.pl/showthread...ht=przewod%F3w post nr 8

Chwilowo się poddałem zabrakło cierpliwości i czasu. Jak wygląda sprawa nadawania i odbioru ? nie ma żadnych strat ? Jak podzieliłem się pomysłem w sklepie elektronicznym to facet mnie straszył, że będą zakłucenia.

 

nakonr, moze i kiedys opisywales ale ja opisałem to jeszcze przed Twoim kiedys:p

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=174335#post174335

 

Nadawanie i odbiór bez zmian, żadnych strat bo niby czemu miałyby być skoro przeniosłem sam panel który odpowiada tylko za sterowanie? Zresztą pytałem znajomego, który siedzi w temacie CB i zna się na tym i potwierdził że nie będzie to miało wpływu na pracę radia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość polo144

Ja unidenka 510 xl zamontowałemna półce pod kierownica bodajze na ksiazke serwisowa. Cb nie rzuca sie w oczy.Może poszedłem na łatwiejszy sposób ale radio nie przeszkadza i nie korci. Wszytkim którzsy przekładali panele gratuluje. Ja nie mam tyle cierpliwosci i wytrwałości a znajac mnie to mógłbymzrobic 2 cb z jednego mimo ze konczyłem szkołe elektoniczą. Jeszcze raz podziwiam Was

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycinałeś półkę czy się tak zmieścił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darek_tz, może z lekka będzie OT, ale pomyślałem, że skoro prułeś całe radio, to będziesz wiedział też jak działa "szybka 9". Znaczy chodzi mi konkretnie, żeby przerobić to na "szybką 19". Zerkałeś może na wnętrze panela jak tam to jest rozwiązane?

Na youtube.com widziałem jakieś patenty, ale tam przygasał jeden segment wyświetlacza, a ja chciałbym zrobić to ładnie, znaczy bez jakichś niedoróbek wizualnych (o technicznych to oczywiście nie wspominam :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności