Skocz do zawartości
vojtek

Hak holowniczy

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz zrobić zgodnie ze schematem i zamierzeniem producenta to tak - trzeba.

Jeśli chcesz zrobić tak, żeby tylko działało to w sumie możesz spiąć piny 9, 11, 12 i podłączyć pod jeden bezpiecznik, albo wszystkie trzy podłączyć w skrzynce C jak to robił jeden kolega w B7 kilka stron wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdziłem: auto jest z kwietnia 2008:-) zatem wersja pierwsza.

Masy wszystkie już z oczkami połączyłem na nadkolu w bagażniku.Za to fotel mam mało elektryczny więc trzeba jechac do deski rozdzielczej.

Czy rzeczywiście trzeba ciągnąć kabel aż do komory silnika?

 

Nie trzeba aż do komory silnika. Można do C tam, gdzie cały czas jest napięcie (przed stacyjką).

Jeżeli nie będziesz korzystał z przyczepy Campingowej i nie będziesz korzystał z akumulatora na postoju (ten przewód właśnie do tego służy), to nie podłączaj w ogóle do napięcia. Moduł nie sprawdza tego obwodu.

Przewód ten odpowiada za to, że w gniazdku do haka 13-pin cały czas jest napięcie z akumulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia dotycząca haków:

Jak rozwiązaliście sprawę mocowania łańcucha/linki awaryjnej od przyczepy do haka? W żadnej Westfalii nie zauważyłem żadnego oczka, czy ucha na to.

Diagności przed wstawieniem pieczątki w dowód rejestracyjny nie zadawali wam takiego pytania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linkę zakłada się na hak - tak jak na rysunku tutaj: https://sklep.mizar.com.pl/images_sklep/najazdowy.jpg

Co do zasilania przyczepy, czyli +12V na pinie 9 to jest ono monitorowane (moduł 7N0) i jeśli brak to wywala błąd:

 

00532 - Supply Voltage B+

011 - Open Circuit - MIL ON

 

No chyba, że starsze moduły tego nie monitorują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim module w dlugim kodowaniu mozna to wlaczyc lub wylaczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka czerwona pin nr 1. Piszesz, atmosferyczny,że nie jest podłączony.U mnie idzie stamtąd przewód brązowy.Wnioskowałbym,że masa. Czy bezpieczniej jednak jest go nie podłaczać?

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

Jak się przypatrzysz uważnie, ta 12-pin czerwona wtyczka ma ponumerowane styki i tym się kieruj Podaję to dla swojego modelu (pierwsza połowa roku 2007) :

1 - nie podłączony brązowy

2 - czarno-zielony (0,5) - sygnał włączonego zapłonu - bezpiecznik mały 5A - SC6

3 - czarno-czerwony (0,5) - włącznik światła stop - bordnetz gniazdo E pin nr 2

7 - pomarańczowo-zielony (0,35) - magistrala CAN komfortu linia H - bordnetz gniazdo G (czarne) pin nr 8

8 - pomarańczowo-brązowy (0,35) - magistrala CAN komfortu linia L - bordnetz gniazdo G (czarne) pin nr 7

9 - liliowo-czerwony (2,5) - zasilanie stałe - bezpiecznik zwykły 25A - SB4

10 - brązowy (1,0) - masa - złącze masy na lewym nadkolu w bagażniku nie podłączony-puste gniazdo

11 - żółto-czerwony (2,5) - zasilanie - bezpiecznik zwykły 20A - SC28

12 - biało-czerwony (2,5) - zasilanie - bezpiecznik zwykły 15A - SC38

 

Na czerwono wstawiłem różnice- mój z kwietnia 2008r

Edytowane przez wektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare moduły mają na pin 1 masę.

Później była zmiana (ja mam 1K0907383F) i masa przeszła na pin 10.

Dodatkowo doszedł mostek na wtyczce od strony wiązki haka tej 16 pin. Mostek pomiędzy pin 14 i 15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój jest stary ;-) 1K0907383. Masa z pinu 1 podłączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie w nowych to masa jest na obu pinach 1 i 10 (sprawdzone na 7N0907383 i 1K0907383F) - wygląda to na kompatybilność "w dół" - nowy moduł powinien pasować do starej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do zagadnienia typowo mechanicznego:

Ponieważ nawet w instrukcji Westfalii nie napisali,uznałem że bezpieczniej będzie przekręcić hak 4 śrubami M10 ale utwardzanymi np.10.9,zwłaszcza że w odróżnieniu od tych mocujących belkę zderzaka z gniazdem na ucho do holowania będą pracować na ścinanie.

Co wy na to?

Edytowane przez wektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wracam do zagadnienia typowo mechanicznego:

Ponieważ nawet w instrukcji Westfalii nie napisali,uznałem że bezpieczniej będzie przekręcić hak 4 śrubami M10 ale utwardzanymi np.10.9,zwłaszcza że w odróżnieniu od tych mocujących belkę zderzaka z gniazdem na ucho do holowania będą pracować na ścinanie.

Co wy na to?

 

Ktoś już w Tym wątku wspominał że właśnie takie o twardości 10,9 są ok.

Jakbyś jednak chciał ori to nr N90648402 ok. 9,26/szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jak będziesz zdejmował belkę zderzaka (metalową) na której miejsce jest montowany hak to pamiętaj, żeby śruby które mocowały belkę wkręcić z powrotem w swoje miejsce - szczególnie chodzi o te śruby górne, których otwory przechodzą do bagażnika (dolne można sobie podarować) - chodzi o zasysanie spalin do kabiny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no tak.Zalecano ich powtórne wkręcenie a nie wiedziałem po co.

-------------------------------------------------------

Obejrzałem swoją skrzynkę bezpieczników i stwierdziłem:

SC4 (u mnie SC6) ma zasilanie po zapłonie czyli OK.

SC 23 i SC25 zamiast stałego plusa mają plus po zapłonie (SC28 i SC38-gniazda puste, bez zasilania) Są to jakby gniazda dedykowane pod przyczepę (wg mojego schematu)

Mam za to stały plus na SC33,34 i 36

Pytanie 1:

Czy jest różnica podłączenia plusów do zasilania stałego i po zapłonie?

 

Pytanie 2:

Jaki numer mają piny żeńskie pod mniejsze bezpieczniki?

Edytowane przez wektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki pod przyczepę w twoim modelu to SC29 (11), SC30 (12), SC31 (9) - w nawiasach numery pinów w module haka (złącze 12 pinów - czerwone) - na podstawie ELSA. Musisz podłączyć te piny pod stałe +12V bo w przeciwnym wypadku po wyłączeniu zapłony będą pojawiać się błędy na innych modułach które komunikują się z modułem haka.

 

Pin pod mały bezpiecznik (SC6) to 000979133 na przekrój kabla 0.5..1mm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniki, o których piszesz mam już zajęte. Jedyne wolne, to te co wymieniłem ( szyberdach, webasto i coś tam jeszcze)- puste miejsca ale zazbrojone.

 

Wstawiłem 2 żarówki na kabelkach symulując postojówki a trzecią udawałem kierunkowskazy. Zarówno na 13pinowym gnieździe jak i na przejściówce zadziałało.Moduł więc gdzieś w postojówkach kontroluje przepływy prądu, wówczas kierunki działają ok.

Jutro na przegląd i reszta testów.

Edytowane przez wektor
Jedno zdanie usunąłem-mogło wprowadzać w błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zmień sobie wtyczkę w przyczepie na 13 pin?

Nowsze moduły wykrywają przyczepę po obciążeniu/podłączeniu żarówek (chyba pozycyjnych) ale modułu chyba nie będziesz zmieniał :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeglądzie.

Byłem w 2 stacjach diag.i mieli taki przyrząd:

20170709_173355.jpg

Okazało się że nie wykrywa on napięć na stykach gniazda.

Próżne moje tłumaczenia o genialnym module.Odmówka. Na 3 stację zabrałem przyczepę i na tym żywym organizmie pokazałem że działa. Dali zaświadczenie. Taka ciekawostka.

 

Mam jeszcze 2 pytania:

czy jakiekolwiek zwarcia czy błędy mogą uszkodzić moduł?

Czy na desce rozdzielczej powinna się ujawnić jakaś kontrolka wpiętej przyczepy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwarcia na liniach, które idą do poszczególnych żarówek przyczepy nie powinny uszkodzić modułu - są przez niego wykrywane i sygnalizowane jako błędy - na zegarach pojawia się wtedy kontrolka przepalonej żarówki.

Co do sygnalizacji podłączonej przyczepy to nie ma takiej kontrolki, ale jeśli masz odpowiednio zakodowany "parktronik" to po aktywacji systemu pojawia się informacja jak na zdjęciu poniżej. Tak jest przynajmniej w moim B7 z radiem RCD310.

przyczepa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety,mam tylko parktronika dla ubogich :-( i takiej super grafiki nie ujrzę

Ale w trakcie testów na FISIE pojawiły mi się komunikaty o "spalonej" żarówce w przyczepie, więc jakiś sposób prezentacji jej ostanu oświetlenia jest.

Edytowane przez wektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat.

W moim passacie problem jest tego typu. Mam oryginalny hak VW (uchylany przyciskiem) z gniazdem 13 pin.

Problem jest tego typu że po podłączeniu przyczepy z wtykiem wszystko działa jak nalezy,

ale problem powstaje gdy podpinam redukcję z 13 pin na 7 pin.

Wtedy wpinając wtyk z przyczepy 7 pin nie mam prądu w przyczepie.

Miał ktoś podobny problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności