Skocz do zawartości
Charakterek

MFD Błędy polskiego lektora - testujemy! Poniżej opis

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek moja korespondencja z firmą Blaupunkt:

 

-----Original Message-----

From: XXXXXX@XXXXXX

Sent: Monday, June 16, 2008 2:33 PM

To: Blaupunkt (CM-AM/SEP)

Subject: Płyty do nawigacji Travel Pilot

 

<thema>Płyty do nawigacji Travel Pilot</thema>

<text>Ja mam takie zapytanie. Posiadam oryginalmą mapę na CD Blaupunkt teleatals travel pilot Polska - Czechy 2005/06 (bo na nowsze na razie mnie nie stać, a piracił nie będę, bo nie lubię). Bardzo brakowało mi w tej mapie polskiego lektora. No to sobie go dorobiłem. I teraz mam i mi gada po polsku. Czy mogę taki plik (zrobiony przeze mnie) udostępniać publicznie? </text>

 

Odpowiedź:

 

Witamy,

W nawiązaniu do pytanie o możliwość upublicznienia komend głosowych do naszej aplikacji, nie możemy zabronić tworzenia przez Użytkowników tego typu rozwiązań.

 

Pozdrawiamy, Team Blaupunkt

http://www.blaupunkt.com

 

Robert Bosch Sp. z O.o.

Dział Blaupunkt

Poleczki 3

02-822 Warszawa

KRS: 0000051814

XIII Wydział Gospodarczy KRS Sądu Rejonowego dla m.st Warszawy

NIP: 526-10-27-992

Kapitał Zakładowy: 157 566 400 PLN

 

Zatem już na pełnym legalu:

 

UWAGA!

 

W tym temacie nie ma obrazów płyt z nawigacją. Nie ma także żadnych oryginalnych plików ani kodów z oryginalnej płyty. Są za to trzy pliki w polskiej wersji językowej zrobione przeze mnie, którymi należy zastąpić oryginalne pliki! Jeśli uważasz, że nie chcesz eksperymentować - nie rób tego! Nie ponosze odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z niewłaściwej podmiany plików.

 

PAMIĘTAJ!

 

By zrobić podmianę plików musisz mieć oryginalną płytę z mapą Polska - Czechy 2005/06 (do nabycia na Allegro za śmieszne pieniądze). Tylko i tylko wtedy możesz sobie zrobić jej kopię zapasową! Choć nie wiem, czy kopia zapasowa ze zmodyfikowanymi plikami jest już kopią zapasową.

 

Jeśli wszedłeś tu, by zdobyć obraz płyty bądź płytę nielegalną - zawiedziesz się - tu nie ma podanych żródeł skąd taką płytę zdobyć!

 

Wszystkie potrzebne pliki do nabycia tutaj.

 

Krótka instrukcja obsługi:

 

Rozpakowywujemy plik i mamy wszystkie potrzebne rzeczy. Do pełni szczęścia będzie nam potrzebny Teleatlas Polska Czechy 2005/06. Ze względów oczywistych nie zamieszczam go tutaj, płytę oryginalną możesz kupić na przykład na allegro!. Dlaczego takie ważne jest, by była to właśnie ta mapa? Bo tam pliki .ref, .snt i .dat mają odpowiednie długości. Gdy zrobimy to, o czym będę pisał poniżej na każdej innej mapie - lektor nie będzie działał poprawnie! No i jeszcze ta płyta jest tania, więc śmiało można na niej poeksperymentować!

 

Jak zamienić złego lektora na dobrego?

 

Interesują nas trzy pliki:

 

cd00qw5.th.jpg

 

Ważne są długości plików .ref i .snt

 

Odpalamy CDmage i klikamy ilonkę otwórz i otwieramy OBRAZ płytki Polska - czechy 2005/06 z lektorem. (jak masz taką płytkę zrób jej obraz przez program CloneCD z profilem teleatlas - profil dołączony do paczki po prostu przegrywasz go do folderu profiles w folderze gdzie masz zainstalowane cloneCD i tym profilem robisz obraz! - z tym powinien sobie dać radę średnio inteligentny człowiek, ważne tylko, by Twoja nagrywarka to uciągnęła). Ważne jest, by był to dobrze zrobiony obraz wraz z bad sektorami - słowem idealny obraz. Odnajdujemy trzy interesujące nas pliki i patrzymy na ich wielkość - jak widać pliki są dopasowane IDEALNIE! I tak ma być!

 

cd01vm4.th.jpg

 

Teraz operacja na żywym organiźmie.

 

Krok 1

 

Zaznaczamy plik V01_006B.DAT w programie (strzałka). Klikamy action (strzałka) a następnie wybieramy import file. Potem otwiera się okienko i tam wskazujemy na plik bez rozszerzenia (bo rozszerzenie DAT się najczęściej ukrywa).

 

cd03hk4.th.jpg

 

Krok 2

Potem klikamy Otwórz:

 

cd02fe8.th.jpg

 

 

Krok 3

I mamy komunikat:

 

cd04me6.th.jpg

 

Następnie w programie ZAZNACZAMY plik V01_006B.REF i importujemy go z plików danych przeze mnie, a na koniec to samo robimy z plikiem V01_006B.SNT.

 

Dlaczego tak bardzo ważne jest zaznaczanie plików w programie? Bo tym sposobem WSKAZUJEMY programowi MIEJSCE w które ma wpisać nowy plik. Dlatego BARDZO WAŻNE jest, by się przy tym nie pomylić! Czyli jak WSKAŻEMY plik V01_006B.REF to na jego miejsce musimy zaimportować NOWY plik V01_006B REF i żaden inny! Plik ten ma idealnie tą samą długość co plik zamieniany i dlatego właśnie inne teleatlasy (nowsze) wypadają z gry! Najlepiej mieć w razie czego ze dwie kopie obrazu, bo jak się machniesz, to kopiujesz sobie obraz od początku i tyle. Zapisujemy obraz i mamy już w nim nowe pliki.

 

Bierzemy program CloneCD i wypalamy płytę profilem Teleatlas (profil załączony w paczce jako teleatlas.ccp - wgrywamy go uprzednio do katalogu profiles w katalogu z CloneCD).

 

Wypalamy płytę.

 

Teraz idziemy do samochodu. Wkładamy płytę do navi i czekamy aż się załaduje. Zmieniamy język na niemiecki (settings - select language) zapamiętujemy gdzie są rozmieszczone napisy settings i select language. Potem zmieniamy język na angielski metryczny - musimy to robić na pamięć, dlatego tak ważne jest, by zapamiętać to rozmieszczenie przycisków. Mamy polskiego lektora. Teraz navi musi się go nauczyć. Zatem nie wyjmując pytki z napędu ustawiamy sobie różne cele (najlepiej, by trasa przebiegała przez drogę płatną, jedziemy do miasta, gdzie sporo rond i skrzyżowań z ustawionym jakimś celem i czekamy, aż navi nas poprowadzi. Jak zrobisz tak ze 100 - 150 km z tą mapką navi zapamięta wszystko. Teraz możesz wrzucać każdą płytkę zawsze do chwili wypięcia akumulatora powinien witać Cię polski lektor. Mnie wita nawet gdy akumulator odepnę. Gdy jednak powita nas angielski to znów płytką z lektorem uczymy navi języka, czyli znów wkładamy płytkę z lektorem, zamieniamy na niemiecki, potem angielski metryczny i znów jeździmy.

 

Teraz zadanie dla Was!

Testujemy ten plik języka. To dla mnie bardzo ważne. Muszę wiedzieć jak zachowuje się lektor, a jak wskazania strzałek na MFA lib gdy na navi wyświetlisz strzałki a nie mapę! Wskazania strzałek i komunikaty lektora MUSZĄ być zgodne ze sobą! Zatem proszę o wszelkie uwagi poniżej! Czyli piszemy jak mówi lektor, a jak wskazuje strzałka, jak lektor mówi skręć w prawo a strzałka pokazuje jazdę w lewo - piszemy, że jest tak a powinno być tak.

 

Bardzo proszę o podawanie błędów tylko z tego pliku, żadnych innych. Bo wiem, że rok 2006/07 jest skopany masakrycznie, a 2007/08 nie ma połowy komunikatów.

 

Co poprawiłem:

 

- Zlikwidowałem bug polegający na niepodawaniu ilości metrów przed rondem

Edytowane przez Charakterek
Zmiana całości opisu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną trwa praca nad żeńskim głosem. Jest to praca mozolna, ale mam nadzieję, że panom przypadnie do gustu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja czekam z niecierpliwoscia mam nadzieje ze jak uda sie wydobyc gdzies 2008/2009 to nie bedzie wiekszego problemu z przerobka :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z panią to ja mam tak, że gada jak baba, ale metry mówi facet. I mam koncert - opuść rondo trzecim zjazdem za (baba) trzysta (facet) metrów (baba)

 

I nie mam pojęcia jak zmusić ją do podawania odległości przez kobitkę...

 

Lektor facet doszlifowany na max! Ale jest trochę więcej zachodu, by go wczesać na CD. Z tym, że już wię nie jąka, gada metry przed rondem, jest super! Szczegóły na PW!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie by było gdyby wersja bezbłędna się pojawiła bo "skręć skrętu w ..." już mnie męczy powoli. W zeszłym roku się bawiłem w opracowanie naszego porządnego lektora, stwierdzenia oczywiście z syntezatora IVONA i kiedy już pozostało mi jedno stwierdzenie dość niewyraźne do przetłumaczenia to jakiś hu.... podpierniczył mi laptopa. Wszelkie pozostałe były OK, czasami był problem z końcówkami stwierdzeń, ale uchodziły w tłoku. Nie wiedziałem tylko jak ten gotowy pliczek z poprawnym lektorem wrzucić do obrazu płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co podajesz te linki? Ja zamieściłem tu tylko pliki nota bene zrobione rzeczy przeze mnie i w sumie to jestem ich autorem, więc mogę je sobie zamieszczać gdziekolwiek. Ja mapy oryginalne mam, a żadnych map tu nie podawałem ani obrazów, ani linków, tylko i wyłącznie PLIKI zrobione PRZEZE MNIE, gdzie takich plików w oryginalnej mapie nie ma, więc to nie jest piracenie a można rzec taka łatka nieautoryzowana na system, którą ładujesz sobie na własna odpowiedzialność i możesz ją zrobić bądź nie...

 

Jak pisałem - mam już nowego i dobrego lektora. Niestety podmiana nie jest najłatwiejsza i wiąże się z wycięciem, importem i wczesaniem sektorów. Odpowiednich sektorów w odpowiednie miejsce! Jest to praca żmudna i trzeba poświęcić jej masę uwagi i przez to dość czasochłonna (przygotowanie wiąże się z około 3 godzinami roboty, a opis dość niezrozumiały miałby ze 4 strony A4. Dlatego też zainteresowanych proszę na PW, a tych, którym nie przeszkadza poprzednia wersja - jest taka udostępniona z bardzo łatwą podmianą!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja mapy na Polske 2008/2009 ma juz poprawionego lektora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo wkładają tam moje pliki, z tym, że niestety. Mają one inną długość niż te, które zrobiłem i połowa komunikatów jest obcinana. Czyli lektor z 500 komend podaje max 300. Innymi słowy tak łatwo nie da się tego zrobić. Lektora do tej mapy trzeba zrobić od podstaw. A ze względu na róznice z językiem angielskim i polskim jest to praktycznie niewykonalne tak prosto... Zatem nie dajmy się zwariować, miałem płytę z tym lektorem (trafiła do mnie jakimś kanałem - nie będę zdradzał jakim) swoją robotę poznałem i także widziałem jak bardzo po zaimplementowaniu tego lektora się wszystko porozwalało.

 

PS. Lektor ogólnodostępny ma jeden celowy błąd. Nie groźny, ale błąd. I właśnie ten sam błąd jest w mapie 2008/09. Dziwne, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jeden strone z usa znalazlem opis podmiany plików za pomoca programu WinISO podobno można podmieniac pliki które nie są tej samej wielkości. Charakterek próbowałeś może tym programem ??

 

Opis dotyczy innych plików ale po takiej operacji zmienia sie ich objetość więc wydaje mi sie że w przypadku plików odpowiedzialnych za komedy glosowe tez nie powinno byc problemu? nie mialem jeszcze czasu tego przetestowac ale wydaje mi sie ze to moze byc dobre rozwiazanie.

 

I've had enough of this bogus copyright stuff. Don't delete this post, or I'll be very upset.

 

I'll say this first:

 

IT IS NOT A VIOLATION OF THE DMCA OR ANY OTHER COPYRIGHT LAW, EVEN EUROPEAN, TO MAKE PERSONAL COPIES OF DISKS THAT YOU LEGALLY OWN IF YOU DON'T DEFEAT A COPY PROTECTION MECHANISM.

 

In order to use this "starter CD" method, you must be using original CDs that are paid for, and you are allowed by US copyright law and other countries' copyright law to make backups of these CDs that you legally purchased, AS LONG AS YOU DON'T DEFEAT A COPY PROTECTION MECHANISM.

 

Luckily, you don't have to.

 

Here's what you do.

 

1) You will need a program called WinISO. This program allows you to edit ISO files which are basically CD image files. Note you will have to purchase this program as the demo version cannot save more than 100MB of data. It's only $30. http://www.winiso.com

 

(Alternatively, you could try copying all the files off of the CD to a folder, making the changes to the configuration files described below, and burning the files in the folder back to a CD, but I'm not sure if it will work. At best, it will save you $30, at worst, it will cost you a CD.)

 

2) Insert your first NAV CD, open WinISO, and go to Actions, "Make ISO from CDROM"

 

3) Once that is finished, you should see the files in the image in the WinISO program.

 

4) You need to modify two of the files. To do that you have to extract them, then delete them from the image, modify the files, then add them back to the image

 

5) Extract the files CONFIG.SYS and PARAM.SYS to your desktop or some other convenient location.

 

6) VERY IMPORTANT: Delete CONFIG.SYS and PARAM.SYS from the ISO file by selecting them and pressing the delete key. You must delete them since we are adding the modified ones back in later.

 

7) Leave WinISO open.

 

8) We are going to modify the two files that you extracted, then add them back into the ISO image. Note that we ARE NOT MODIFYING ANY SOFTWARE OR REVERSE ENGINEERING ANYTHING, ONLY CHANGING TEXT CONFIGURATION FILES THAT ARE INDENTED FOR THIS PURPOSE!!!!

 

9) Go to Start, Click RUN, and type "notepad"

 

10) in notepad, click "file, open" and select the PARAM.SYS file

 

11) You will find parameters for several different navigation systems. Look for the one marked "AUDI 2DIN, VW_2DIN" number 605. It looks like this:

 

#[550] # RNS4-VW basic

# SWProduct = navusa_m

# NOMAP_ENBL = TRUE

# BDATA_PREFIX = !~

#

#[605] # AUDI_2DIN, VW_2DIN

# SWProduct = navusa_m

# BDATA_PREFIX = !~

#

[1100] # DX_R70 / RNS4-FH / DX-R52

SWProduct = navusa_m

NOMAP_ENBL = TRUE

 

12) The middle set is what we want to change. The # symbol is used to tell the navigation system to ignore whatever comes after it, so we are simply going to remove the # symbols ONLY BEFORE OUR MFD UNIT so that the Navi does not ignore it. This will allow both the Audi Navi+ and the VW MFD to work.

 

13) when you are done, it should look like this:

 

#[550] # RNS4-VW basic

# SWProduct = navusa_m

# NOMAP_ENBL = TRUE

# BDATA_PREFIX = !~

#

[605] # AUDI_2DIN, VW_2DIN

SWProduct = navusa_m

BDATA_PREFIX = !~

 

[1100] # DX_R70 / RNS4-FH / DX-R52

SWProduct = navusa_m

NOMAP_ENBL = TRUE

 

14) Save the file

 

15) now go to "file, open" and open the CONFIG.SYS file. Make sure this is the one you extracted from the CD, as config.sys is a very common file name.

 

16) Look for this section:

 

# Konfigurations-File fuer Produkt TypD

 

[NavECE_m]

 

NavECE_m.EXE # Typ D CAN-Product Deutschland Version

 

 

[NavUSA_m]

 

NavUSA_m.EXE # Typ D CAN-Product USA Version

 

17) This is a European Navi unit, or "NavECE_m", so it is going to try and configure itself as such. However we want it to configure itself as a US Nav Unit, so...

 

18) Under the [NavECE_m] section, modify the NavECE_m.EXE to say NavUSA_m.EXE, just like the one below it. It should look like this:

 

 

# Konfigurations-File fuer Produkt TypD

 

[NavECE_m]

 

NavUSA_m.EXE # Typ D CAN-Product Deutschland Version

 

 

[NavUSA_m]

 

NavUSA_m.EXE # Typ D CAN-Product USA Version

 

19) Save the file.

 

20) That's it. Now we are going to add them back in. In WinISO, right-click in the right pane and click "add files".

 

21) Find the CONFIG.SYS and PARAM.SYS that you modified and click Open to add them to the Image. You should see the two files at the bottom of the list.

 

22) Click the Save button.

 

23) Now you should be able to use any CD burning program to burn your modified ISO back to CD. I recommend ISORecorder:

http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm

 

That's it. Remember, you only have to do this on one CD, to load the new configuration files.

 

WE HAVE NOT DEFEATED ANY COPY PROTECTION, SINCE THIS MODIFIED CD WILL NOT WORK EXCEPT TO UPDATE THE CONFIGURATION.

 

Once you load the disk, it will update, then give you an error that the disk won't work. Remove it and insert a disk from the set that you paid for and you should be good to go.

 

All we have done, in the end, is to change the configuration of our navigation unit. We haven't altered our CDs or software in any way, and we have left the copy protection mechanism intact, as our Navi unit still won't read burned disks.

 

I hope this helps.

 

If you are a lawyer and would like to speak with me about this, you may contact me at

 

+1 (919) 260-0803 or by mail at

 

Wesley S. Garrison

10 Green Ridge Ln.

Pittsboro, NC 27312

USA

 

Wes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kajo16

mam passata w silnikiem 2.5 4 motion i mam w nim nawigacje wbudowana, ale tylko na niemieckie drogi ... jak wgrac mape Polski i ile by to kosztowalo? czy jest mozliwosc zamontowania/wgrania tuneru telewizyjnego? z gory dziekuje

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mapy sie nie wgrywa poprostu trzeba ją mieć na płycie ... poszukaj na allegro mapy Teleatlas DX 2008/2009 Polska Czechy

 

jak znajdziesz cos na temat jak wgrać tuner telwizyjny do nawigacji to daj znac ... chetnie sobie też wgram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy jest mozliwosc zamontowania/wgrania tuneru telewizyjnego? z gory dziekuje

pzdr

 

jak znajdziesz cos na temat jak wgrać tuner telwizyjny do nawigacji to daj znac ... chetnie sobie też wgram :)

 

No co Wy Panowie od kiedy do navi MFD można wgrać tuner telewizyjny :eek: ?

Zamontować to tak. Potrzebny jest dodatkowy przewód i tuner który podpina się pod navi i jest to oddzielne urządzenie i wygląda on tak:

TV NAVI MFD.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No co Wy Panowie od kiedy do navi MFD można wgrać tuner telewizyjny :eek: ?

Zamontować to tak. Potrzebny jest dodatkowy przewód i tuner który podpina się pod navi i jest to oddzielne urządzenie i wygląda on tak:

 

gbels no co Ty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja mam problem. Navi nawijała po polsku, mapa 2009/2010. Dzisiaj odpalam navi i lektorka nawija po angielsku, myślę coś się wykrzaczyło. Wchodzę w menu, mam polski. Ustawiam na angielski mówi po angielsku, ustawiam na polski mówi po angielsku. W ustawianiach mam angielski imperial tylko, nie ma metrycznego i nie wiem czy był wcześniej...

Macie jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsadź Polskę 2005/06 z polskim lektorem i ustaw polski (angielski metryczny) i navi go zapamięta, następnie 2009/10 i powinno już wszystko grać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wsadź Polskę 2005/06 z polskim lektorem i ustaw polski (angielski metryczny) i navi go zapamięta, następnie 2009/10 i powinno już wszystko grać!

 

 

jutro sprawdźę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ma metrycznego i nie wiem czy był wcześniej...

przed wgraniem polskiego menu na pewno był metryczny ;)

przy wgrywaniu lektora z 05/06 wróć na niemiecki, następnie na polski, tak jak pisze Arek, podaj jakiś cel i pozwól się gostkowi nagadać, wpisuj i czekaj aż obliczy, to powtórz kilka razy, niedawno to przerabiałem u znajomego, chwilkę to potrwało, zanim navi się polskiego nauczyła :P.

dobrym sposobem jest też troszkę pojeździć "na prowadzeniu", dopiero wtedy zmiana płyty na nowszą.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nieodpłatnie udostępniam polskiego lektora i tylko i wyłącznie polskiego lektora
Wszystkie potrzebne pliki do nabycia tutaj

jak z tym w końcu jest? za darmo czy do nabycia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mik b5

witam ja tez mam problem w mfd lektor jak ma cos powiedziec to tylko słychac szum nic wiecej probowaem przelączyc na polski angielski i niemiecki i nic mialem wczesniej mcd moze cos zle podlaczone? a moze płytka zla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie ten temat, ale jest to możliwe było gdzieś o tym na forum:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności