Skocz do zawartości
Gość Leon1976

Technika jazdy TDI

Rekomendowane odpowiedzi

Zasada turbodoładowania jest taka sama

Podstawa to ochłodzić turbinę :611:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benzyna osiaga wyzsze temperatury tak wiec dbalosc o turbine w 1.8T jest jeszcze wazniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Mam pytanie odnośnie techniki jazdy samochodami z silnikami diesla. Mam paska (1.9 TDI) już od jakiegoś czasu i spotykam sie z rożnymi opiniami odnośnie stylu (techniki jazdy) A moje pytania są następujące:

 

1. Czy jeździć na tak zwanym luzie?

2. Jakie mogą być tego skutki (dla silnika)

3. Czy taka jazda jest opłacalna?

 

Za wszystkie opinie i rady :padam:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po ci jazda na luzie?To jest iluzoryczna oszczędność lepiej odpowiednio zmieniać bieg przy poszczególnych obrotach i nie wstawiać mu niepotrzebnie.Jak jesteś mega sknerą to wyłącz radio,klime i co się tam da :P zawsze można jeszcze wykupić bilet miesięczny,kupić rower lub deptac z nogi :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to i karson226, jak i Robcyk, maja racje . Diesle ogolnie sa oszczedne wiec nie ma co szukac w nich oszczedności :) nie tak jak z benzyna - powiedzmy ze twoj deasel pali 6l/100km benzyna pali ile widzi okolo 11/12 l/100km wszystko zalezy czy masz ciezka "noge" to tak tylko żeby cie pocieszyc ze dokonles dobrego wyboru kupujac diesla :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tam wpisywałeś w szukajce, ale po wpisaniu "na luzie" dostałem m.in. TAKI wynik, a chyba o to Ci chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem was podpytać o technikę jazdy ropą na pompowtrysku i turbinie. Przeczytałem trochę wątków w sieci i już się gubię w tym wszystkim.

 

Mój passek ma moc 115 KM przy 4000 obr/min i 6biegów. Maksymalny moment to 310 Nm przy 1900 obr/min. Wiem, że zimą najlepiej przy odśnieżaniu dać mu się nagrzewać na wolnych obrotach. Póki się nie rozgrzeje to zmieniać biegu 1500-2000obr jak tylko turbo łapie. Wiem, że po krótkich odcinkach jak turbo użyte to zostawić na kilka chwil aby turbina się schłodziła, a po dłuższej trasie zostawić kilka minut aby olej schłodził turbo.

 

Tyle wiem - wiedza prawidłowa? Jak to wygląda z jazdą po mieście jak się nagrzeje? Jak go trzymać obrotami i kiedy zmieniać biegi żeby auta nie męczyć ani w jedną ani w drugą stronę? Nie chciałbym zawalić turbo mułem ani niszczyć katowaniem. Nie chodzi mi o jak najekonomiczniejszą jazdą, a o jak najzdrowszą dla elementów kosztownych w naprawie. Dodatkowo jak nim jeździć na trasie? Mam 6 biegów i tak się zastanawiam jak go ciągać w dłuższe wypady. Czy trzymać na 2500 czy wyżej? Redukować bieg w dół przy wyprzedzaniu i w podłogę noga? Będę wdzięczny za rady.

 

Przesiadłem się z benzyny i wolę podpytać doświadczonych ropniaków :)

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiem, że po krótkich odcinkach jak turbo użyte to zostawić na kilka chwil aby turbina się schłodziła, a po dłuższej trasie zostawić kilka minut aby olej schłodził turbo.

 

nie tyle co schłodzić turbine bo to by sie trochę zeszło a bardziej żeby zdarzyła się zatrzymać i nie chodziła bez smarowania bo zarzyna ją brak smarowania a nie temperatura. Co do zmian biegów nie podpowiem bo robi to za mnie komputer :D ale zmienia przy około 2tys obrotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoja technikę jazdy silnikami wysokoprężnymi i w sumie to czy jest to TDi czy HDi lub JTD nie ma takiej różnicy, dla zwolenników PB w każdym z nich kultura pracy jest zerowa z czym nie do końca się zgadzam. Co do turbiny także zawsze chłodzę czy też pozwalam odpocząć po jeździe, nigdy nie gaszę auta od razu,a skrzynię mam manual i zazwyczaj biegi zmieniam nie więcej niż przy 2 tyś obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności