Skocz do zawartości
Gość boro

MFD/MCD Czyszczenie soczewki lasera

Rekomendowane odpowiedzi

Gość boro

witam moze mi ktos powiedzieć jak wyczyścić laser?? czy wystarczy jakaś płytka czy musze to rozkręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze czyszczę kompakt za pomocą specjalnej płytki. Kupiłem ją w sklepie RTV za 18 zł.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samemu rozkrecac nie radze

 

płytka jest dobra ale tylko w sporadycznych przypadkach :)

nie zawsze potrafi cos zdzialac...

 

najlepiej jak pojedziesz do jakiegos porzadnego servisu :)

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Płytką nie wyczyścisz!!!

Możesz to zrobić sam, ale musisz mieć jakieś pojęcie o sprzecie, bo jeśli nie to nie radzę sie za to zabierać.

Nie napisałeś jaką masz navi myślisz pewnie, że wszyscy wiedzą, bo jak MFD to wklejam ci mój opis z innego tematu,abyś nie musiał szukać :

 

Opiszę to krok po kroku.

Musisz wyjąc navi, przy pomocy przyrządów - wyjmaków /np. zrobionych samodzielnie, jak chcesz to mogę opisać bardzo łatwy sposób ich wykonania /, oczywiście delikatnie wypiąć wszystkie wtyki i na stół.

Zdjąć górną osłonę, /blachę/ mocowaną na szczypanki.

Uwaga : wyjąć płytę CD od navi na samym początku, jeszcze w samochodzie, bo będzie przeszkadzć w operacji czyszczenia.

Pośrodku chassis będzie biały plastkykowy docisk płytek CD, mocowany na fikuśnym wsuwanym w prowadniczkę metalowym wichajstrze, który z kolei przykręcony jest jedną śrubką, do mechanizmu ładowania płyty.

Odkręcamy śrubkę, jeśli navi leży przodem do nas, to wysuwamy do siebie na godz. 6.00 i wyciągamy ten cały patent / docisk /

Mamy teraz osłonięty loch i możemy dzięki temu zaglądać do środka i tak na godz. 10,30 - 11.00 zobaczymy błyszczące oczko lasera.

I Co wacik do czyszczenia uszu, zwilżamy w spirytusie i delikatnie przeczyszczamy oczko lasera /dokładnie/, a drugą stroną tą suchą poprawiamy.

Tyle, składamy w odwrotnej kolejności i oczekujemy na efekt naszej pracy.

Jeszcze podpowiedz, jedna WTYCZKA w okolicach gniazda antenowego z tyłu jest wyjmowana za pomocą przesuwanej wajchy.

 

Można przy okazji skorygować, złe, cięzkie wysuwanie płytek z napędu navi.

 

Opisałem to dość dokładnie, aby czegoś przy tej 'operacji' nie skopać, bo sprzęcicho jest trochę cenny

 

Myślę że jeśli posiadasz inny typ nawigacji, to ten opis powinien ci się jednak przydać.

Pozdr.

i......przyjemnej pracy :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najlepiej jak pojedziesz do jakiegos porzadnego servisu
albo do Stefano :rotfl:

 

mi dzisiaj Stefano przeczyścił laser, i płytka która kiedyś nie szła (mapa europy) poszła bez problemu :hurra:

 

jak ktoś to już robił to "operacja" trwa 5 minut :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... może się komuś przyda, ja u siebie w ten sposób czyściłem i jest OK :)

 

dotyczy nawigacji MFD i MCD.. MFD2 dvd, również, tyle, że demontaż inny.

 

Nie trzeba wypinać navi z instalacji, tylko wyłączyć.

 

Proste i szybkie czyszczenie laseru w navi:

Najpierw musimy zaopatrzyć się w wyjmaki (najlepiej).

 

dafota.2.jqt1404282248r.jpg.sm01.jpg&th=1719

 

Poniżej, krótka instrukcja demontażu:

 

dafota.2.dec1404282299m.jpg.sm02.jpg&th=5852

 

Po wyciągnięciu navi, zdejmujemy górną pokrywę, jest „na wcisk”, żadnych śrubek.

 

dafota.2.xg31404282364p.jpg.sm03.jpg&th=4573

 

… dobrze się przyglądając zauważymy już soczewkę lasera (zaznaczona na fotce)

 

dafota.2.s7x1404282419n.jpg.sm04.jpg&th=8235

 

Naciskamy palcem (fota poniżej) by dostać się do soczewki:

 

dafota.2.sdc1404282452v.jpg.sm05.jpg&th=8087

 

Wkładamy wacik, wstępnie suchy lub nasączony delikatnie spirytusem ( nie mokry !!! ), najlepiej jednak użyć specjalnego środka do optyki( np:IZOPROPANOL) i okręcając kilka razy wacikiem czyścimy soczewkę, cały czas przytrzymując palcem, blaszkę.

 

dafota.2.szv1404282486t.jpg.sm06.jpg&th=3929

 

wyciągamy wacik, zabieramy palucha i wszystko montujemy i już :)

pozdrawiam

ps.mile widziane cenne wskazówki i uwagi.

Edytowane przez makeć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry opis o fotki.

To dobre z tym paluchem, bo ja zawsze odkręcałem docisk i dopiero dostawałem sie do soczewki lasera.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tosterr

Czesc !

A probował ktoś wyciągać MCD bez wyjmaków, jesli tak to prosze oprzedstawienie doświadczeń (czym i jak najlepiej).

Nie chce kupowac wyjmaków bo jedyne co mam zrobic to przeczyścić laser, a auto i tak chce sprzedać...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanko

 

reozkrecilem radyjko niestety laser jest w stanie idealnym powiem

wiec pewnie caly laser jest kaput

 

nie wie ktos gdzie moge znalezc taki laser

 

model

F34A120R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam caly ten mechanizm wyjety bo wymienialem i tam jest i laser i ireszta innych smieci. Czesc dziala czesc nie, moge sie tego pozbyc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a laser dziala i czy masz ten sam model jak tak podaj cene

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZy oprzy tej operacji czyszczenia wypinac navi czy moze być wpięta do instalacji???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może być wpięta do instalacji, nic jej się nie stanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczyściłem, teraz czyta na każdej płycie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kkonrad

Witam

 

Mam dużą nawigacje MFD chyba G

Jak kupiłem samochód była w niej płyta 2006/2007 polski lektor, nawigacja czasami działała, nie było reguły. Ostatni działała coraz rzadziej. Wyjąłem nawi wyczyściłem laser i nic to nie dało. Cały czas wyskakuje komunikat CD niekompatybilna … mam prośbę czy ktoś z Warszawy miał by chwile i możliwość umówienia się gdzieś i pożyczenia na chwile działającej płyty ( najchętniej oryginału) chce sprawdzić laser bo nie wiem czy jest sens kupować płytę jak padł laser. Bardzo poroszę o wiadomość.

 

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

Mam dużą nawigacje MFD chyba G

Jak kupiłem samochód była w niej płyta 2006/2007 polski lektor, nawigacja czasami działała, nie było reguły. Ostatni działała coraz rzadziej. Wyjąłem nawi wyczyściłem laser i nic to nie dało. Cały czas wyskakuje komunikat CD niekompatybilna … mam prośbę czy ktoś z Warszawy miał by chwile i możliwość umówienia się gdzieś i pożyczenia na chwile działającej płyty ( najchętniej oryginału) chce sprawdzić laser bo nie wiem czy jest sens kupować płytę jak padł laser. Bardzo poroszę o wiadomość.

 

Z góry dzięki

Źle wyczysciłeś laser, albo juz płyta mocno porysowana, lub źle nagrana!

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam ze w navigacji MCD jest tak samo, rozkręciłem, wyczyściłem,bo mało którą płytę czytało, 100% satysfakcji, smiga każda płyta.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dodam ze w navigacji MCD jest tak samo, rozkręciłem, wyczyściłem,bo mało którą płytę czytało, 100% satysfakcji, smiga każda płyta.pozdrawiam

to już jest napisane w pierwszym poście ;)

dotyczy nawigacji MFD i MCD.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojcio

a u Mnie np tak sie nie dalo tego zrobic bo cala ta optyke mialem obudowana taka plastikowa oslonka i dodatkowo musialem wyciagac caly mechanizm;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności