Skocz do zawartości
Konrados

Wydajność klimatyzacji

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z klimą manualną - polręła. Zrobiło się ciepło więc klimę włączam. I tu pojawia się problem. Temperatura zewnętrza ok. 20 st, samochód w cieniu stoi. Minuta, dwie trzy... zaczyna dopiero lekko chłodne powietrze w kratek lecieć. Nie na tyle chłodne żeby czuć było "świeżość" kimy. Rok temu nabijana, zimą raz na tydzień na 10 min odpalana. Nigdy nie była zbyt powalająca wydajność (w porównaniu z innymi samochodami) ot chłodne powietrze. Mam pytanie jak temperatura powinna być przy maksymanym chłodzeniu u wylotu kratek?Po wyłączeniu silnika słychać jak robi układ "uuuuuuuu" i syczenie... czy obniżenie wydajności moze być spowodowane małą ilością czyninka w układzie. Podejrzewam, ze została uzupełniona do minimalnego poziomu i teraz "uszło z niej zycie" prawie do końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wskazana wizyta w warsztacie który zajmuje się klimatyzacją. Raz do roku wskazany jest przegląd i konserwacja, który polega na przejrzeniu całego układu, wymiana filtra absorbcyjnego (wyłapuje wilgoć z instalacji), uzupełnieniu czynnikiem chłodniczym i czyszczeniu układu wentylacji zwanym potocznie odgrzybianiem Przy napełnianiu poproś o dodanie czynnika UV aby w przyszłości zlokalizować miejsce wycieku czynnika chłodniczego. taki przegląd wacha się w granicach 200zł, ale nie koniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chemik
Mam pytanie jak temperatura powinna być przy maksymanym chłodzeniu u wylotu kratek?

 

Tuz po wlaczeniu klimy jakos kolo 14 stopni... Jak popracuje kilka minut to miedzy 3 a 7 stopni... Pomiar wykonac termometrem wetknietym gleboko (kilka cm) w kratke, na postoju, na wolnych obrotach rozgrzanego silnika...

Jesli klima ma mala wydajnosc to najczesciej znaczy to, ze zuzyl sie taki plastikowy zaworek zwrotny (iglicowy jest skubaniec) umiejscowiony w ukladzie dolotu czynnika chlodzacego w strone "do kabiny"... Sam nie naprawisz... Wizyta w warsztacie konieczna...

Nie wierz w opowiesci o wydajnosci drastycznie spadajacej z braku kilku gramow czynnika... Jesli masz nieszczelnosc i przez zime ci wyparowal, to sprezarka wogole nie ruszy... Jesli jest go malo, to sprezarka ruszy ale nie wytworzy dosc cisnienia aby otworzyc ten wspomniany zaworek i w kabinie nie bedzie wialo chlodem... Jesli jest go natomiast na tyle duzo, ze cisnienie jednak pokona opor zaworka (jednak ciagle mniej niz wartosc nominalna) to klima ruszy, w kabinie bedzie chlod a powietrze wydmuchiwane przez kratki bedzie mailo temperature wlasnie kolo 12-14 stopni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

podlonczam sie do tematu z troche innym problemem :) jak nie bendzie odezwu zalze odzielny :610:

 

Jak wlaczam klime to slychac taki metaliczny dzwiek....taki szum... co to znaczy? gdzies mi sie to juz obilo o uszy ale nie pamietam... a teraz odgrzebac nie moglem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podlonczam sie do tematu z troche innym problemem :) jak nie bendzie odezwu zalze odzielny :610:

 

Jak wlaczam klime to slychac taki metaliczny dzwiek....taki szum... co to znaczy? gdzies mi sie to juz obilo o uszy ale nie pamietam... a teraz odgrzebac nie moglem.

 

 

Słyszysz taki metaliczny pisk jakby sie coś zacierało, tarło. Podobnie ja miałem po zimie. Na forum dowiedziałem sie ,ze to zużyta rolka napinacza. O tutaj isałem o tym :

http://www.forum.vw-passat.pl/tematy18/obsluga-klimy-vt1338,7.htm

Póki co teraz uspokoiło się ale klima działa niezadowalajaco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie sprawdź ciśnienie w układzie klimatyzacji - Ja miałem podobny problem od kilku lat - nieszczelność w układzie i czynnik chładzący powoli uciekał. Obecnie po wymianie parownika przez który płyn się przemykał - problem zniknął. Temperatura w Passacie B5 przy wylocie (kratka środkowa) powinna wynosić 4-4,5°C, 3-5 minut po uruchomieniu klimatyzacji.

 

img78491hr.th.jpg img78502wd.th.jpg img78420uu.th.jpg

 

img80795sr.th.jpg img80834tp.th.jpg img80841yz.th.jpg

 

img79993zm.th.jpg img80223ln.th.jpg img80705cd.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

o wlasnie o post Konradosa m chodzilo... wiedzialem ze gdzies to juz bylo...

Temperatura w Passacie B5 przy wylocie (kratka środkowa) powinna wynosić 4-4,5°C, 3-5 minut po uruchomieniu klimatyzacji.

 

tak na czuja raczej jest tyle :) oczywiscie jak dam na lo :) wtedy czuc ze idzie zmrozone swieze powietrze. na inych tem. tez ale trzeba wiatraka mocniej puscic:)

 

wlasnie taki pisk jakby cos sie zacieralo slysze . jakby nie wiem metal gdzies o cos tarl...

daje na econ uspokaja sie. Jak troszke pojezdze na klimie to tez sie uspokaja zazwyczaj.

a slyszycie moze w swoich paskach czasem jakies "trzaski" dochodzace z kratek nawiewu?

Konrados a ile ksoztuje ta rolka? i co masz na mysli mowiac ze klima dziala niezadowalajaco?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz u mnie nie czuć tego świeżego powietrza. U mnie klima skręcona na min i 2 lub 3 bieg dmuchawy uniemozliwia doprowadzenie temperatury wewnatrz do wzlędnego komfortu (ok.20 st) nawet pzrez 6-8 min jazdy. Wieczorem wetknę termometr w kratki i sprawdze ile wskaże. Metaliczny pisk po chwili ginął a teraz (uzywam klimę cały czas) praktycznie nie pojawia sie wcale. Nie mam pojęcia ile rolka napinacza może kosztować. Sprawdzałem w wątku dot. cen części i meteriałów eksploatacyjnych ale akurat tego nie znalazłem:( Podobnie w necie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakies 2 tygodnie temu przetarł sie wąz od klimy (pisałem w innym poście) po wymianie klima działała jak szalona po ok 5 min pracy nachylając sie nad kratką srodkowa nawiewu jak dmuchnąłem powietrze z ust to było widac pare czyli klima pracowała super po 2 dniach juz para z ust sie nie pokazywała a klima jakos tak jakby nie schładzała juz tak dobrze powietrza.Co moglo sie stac czy bedzie konieczna wizyta w warsztacie w ktorym mi nabijali i naprawiali klime ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

w sumie to gdy silnik ma juz jakas temp. tzn. gdy jade rano do pracy to nie wlanczam klimy bo nie mam takiej potrzeby (kolo 7 rano) wracam o godzinie powiedzmy 16 i wtedy jest goraco odpalam go i po minucie wlanczam mu klime 2 kreski mocy wiania 19/18 stopni i wystarcza kolejne 2 minuty i jest super w autku :) i jak narazie nic nie piszczy ani nie trze sie uspokoilo.

Jak wlanczacie sprezarke tzn klime to tez czujecie jakby silnik ciezej pracowal? zauwazylem wlasnie zwiazek z drganiami lewarka a wlaczona klima. gdy jest wlaczona to drgania sa wieksze. jak ja wylacze to praktycznie ustepuja.(drgania sa zauwazalne golym okiem ale odchyl jest minimalny 0,01mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

Ten pisk to rolka napinająca pasek od klimy koszt 104zł (wczoraj wymieniłem) ,może to tez być sprzęgło w sprężarce czasami można je podregulować i wszystko gra ale takie rzeczy to tylko w serwisie klimy.

Co do wydajności po naprawieniu klimy o którym pisałem juz w jednym z postów po tygodniu miałem jechać wymienić "filtr osuszacza". Do póki filtr był stary klima słabo chłodziła pomimo świeżego czynnika i czyszczenia,po wymianie chłodzi jak lodówka :613:.

Więc może warto się tym zainteresować, z tego co się orjentuje w tym filtrze osuszacza czynnik zmienia sie z ciekłego w gazowy czy odwrotnie ale to on odpowiada za osuszanie czynnika. Koszt filtra z wymianą 180zł (filtr 120zł odessanie i nabicie z wymianą 60zł) o ile nie trzeba dobić gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, 4-4,5 stopania po 5 minutacha ale przy nastawieniu klimy na jaką opcje ? na LOW ? czy jak :)

 

ja nie wiem czy to problem :) ale dziwne miałem dzisiaj odczucia... wyjechałem z garazu patrze na climatronicu 12 stopni samochod postął pod blokiem wsiadam i ciagle 12 stopni mimo ze ja spokojnie w krótkim rekawku chodziłem i wydawało mi sie ze jest grubo ponad 20 :) dziwi mnie troszke ten fakt... wieczorkiem wskoczyło mi na sekunde 13 stopni.. i potem spadała temp 10-9, 8 .... czy takie objawy moga być przy padajacym czujniku? tym koło chłodnicy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

Ja nieraz miewałem przez cały dzień stałą temperaturę np -6 zimą albo 11stopni jakiś czas temu.

Okazało się że czujnik po podłączeniu do kompa pokazywał brak zera cy cuś ,odpiełem kostke podgiełem lekko wsuwki sprawdziłem kabelek i czujnik zaczął działać poprawnie.

A co do temperatury jaka pokazuje może być trochę niższa niż na termometrze np domowym gdyż czujnik jest nad ziemią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadek hmm ale ja rano jak jest adekwatnie chłodno mam 12 stopni i potem jak samochod stoi 2h na słoncu też mam max 12 stopni... tak jak by max ile dał rady pokazać to 12 stopni ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

Dokładnie po prostu pokazuje ostatnią zapamiętaną temperaturę, sprawdź kostkę znajduje się ona pod osłoną przy zbiorniczku na płyn wspomagania.

Może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

Klima jest włączona zawsze gdy jest na AUTO, a ustawianie temperatury zaczyna się od HI potem jest 29 i w dół do 18 stopni a potem jest LOW (czyt. poniżej 18stopni). Wtedy robi sie :613: :629:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Dziadek

Tak bo ręcznie przestawiasz temperaturę poniżej 18stopni ona poprostu chłodzi a nie utrzymuje tych np. 18stopni.

Tak samo jak ustawisz daną temperaturą i włączysz tylko nawiew na szybę to też nie widać AUTO a klima działa.

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dayv

u mnie jak postoji troche w sloncu pokazuje w sumie normalnie... 23 22 stopnie... Bardzo zblizenie do temp. wyznaczanych przez "panstwowe tablice" ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności