Skocz do zawartości
Gość andrzejtucki

[ inne] odpowietrzanie zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Gość andrzejtucki

witam! kiedyś poruszałem już ten temat ale odpowiedzi nie otrzymałem. Problem jest taki, że ponuje wysokie ciśnienie w zbiorniku. Przy odkręcaniu korka lub jego poruszaniu syczy długi czas. Wiem,że ze zbiornika wychodzą 3 węże.Jeden to podaje paliwa do silnika, drugi powrót a trzeci idzie gdzieś pod filtr powietrza. Jest też wężyk cieniutki tuż przy wlewie paliwa i schodzi on w dół do zbiornika? Do czego jest ten cieniutki wężyk i ten co idzie gdzieś w okolice filtra powietrza??? Jak działa otpowietrzanie w takim aucie passat z 92,benzyna, kombi, silnik 2.0l, 2E Czy odpowietrzaniem steruje jakieś urządzenie elektryczne??? Może jakiś zawór się nie otwiera? Bo kiedy auto stoi to wiadomo, że ciśnienie się nie tworzy. Robi się ono podczas jazdy gdy jest wzburzona benzyna w zbiorniku. Pomóżcie mi to wszystko zrozumieć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzanie jest to usunięcie powietrza z (najczęściej) zamkniętego układu.

Odpowietrzenia zbiornika dokonuje się ......................tankując paliwo. ;)

Ale do rzeczy.

W czym masz problem?

Mam nadzieję, że chodzi Tobie o napowietrzanie zbiornika paliwa w miarę ubywania w nim paliwa. W szczelnych układach w miarę ubywania paliwa zbiornik kurczy się do poważnie małych rozmiarów. Kurczy się on tak długo, aż podciśnienie panujące w nim nie dopuści do wypchania przez pompkę paliwa. W następstwie tego uszkodzenia silnik gaśnie.

 

Trzeci przewód biegnący do komory silnika podłączony jest do filtra węglowego znajdującego się pod filtrem powietrza.

 

Samo wyrównywanie ciśnienia w takim aucie passat z 92,benzyna, kombi, silnik 2.0l, 2E działa tak samo, jak w:

passacie silnik 1,6l benzyna sedan '89, EZ

passacie silnik 2,8l benzyna kombi '93, AAA

passacie silnik 2,9l benzyna sedan '96, ABV

passacie silnik 1,8l benzyna kombi '91, RP

passacie silnik 1,8l benzyna sedan '94, ABS

passacie silnik 2,0l benzyna sedan,'90, 9A

..................................................... wymieniać dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andrzejtucki

cieszy mnie zainteresowanie moim tematem. Problem jest inny niż napisałeś, nie tworzy się podciśnienie tylko zwykłe ciśnienie.(tak myślę) mówisz że w miarę ubywania paliwa robi się podciśnienie. dzisiaj przejechałem jakieś 100metrów z parkingu do stacji benzynowej i odkręcałem korek wlewu a tam jak zaczęło syczeć... wyglądało na to jakbym wziął kanizterek z benzyną lub (napój gazowany) i nim potrząsał i potem próbował otworzyć. nie wiem czy powietrze wylatywało kiedy odkrecałem korek czy zasysał zbiornik powietrze z zewnątrz. Tego nie wiem. Dzieje się tak już od dłuższego czasu. Zastanawia mnie to mocno! co myślicie????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź drożność przewodu do filtra węglowego (filtra oparów).

Być może sam filtr nie jest już filtrem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtaho
W szczelnych układach w miarę ubywania paliwa zbiornik kurczy się do poważnie małych rozmiarów. Kurczy się on tak długo, aż podciśnienie panujące w nim nie dopuści do wypchania przez pompkę paliwa. W następstwie tego uszkodzenia silnik gaśnie.

 

...kurcze zaraz leca do pełna zatankować bo mi wypchnie skurczony zbiornik przez... :rotfl:

JAFO to się naprawde udało, pękam ze śmiechu. Gdzieś był post o najśmieszniejszych wypowiedziach. :mikolaj::mikolaj::064::mikolaj::mikolaj:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtaho, :rotfl::rotfl::ok:

 

andrzejtucki, sprawdź drożność tego trzeciego przewodu który idzie ze zbiornika do filtra węglowego (pod filtrem powietrza). Odepnij go od filtra, sprawdź czy nie jest zapchany (dmuchnij :) ), następnie sprawdź drożność samego filtra węglowego. Na koniec zostaje do sprawdzenia zawór pneumatyczny (przewód który wychodzi z filtra węglowego prowadzi do tego zaworu). Ten zawór służy do regulacji ilości przepalanych oparów paliwa ze zbiornika (otwiera i zamyka odpowietrzenie zbiornika). Do tego zaworu podłączone są 2 przewody podciśnienia, być może jeden spadł lub pękł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andrzejtucki

dziekuję za rady. w sobotę zajmę się tym wężem co prowadzi do filtra węglowego no i samym filtrem. Ale!!! dzisiaj jechałem do pracy bez korka wlewu i zaczął działać wskaźnik paliwa, może jest tak że to ciśnienie powoduje jego złą pracę(tylko jakim sposobem???) Jest też u mnie jeszcze jeden problem którego nie rozwiązałem jeszcze, auto pali około 17-17,5 litra na 100km. Jak uważacie czy może to być związane z jakimś urządzeniem elektronicznym które ma wpływ także na ciśnienie w zbiorniku? Czy sam filtr węglowy ma coś w sobie z elektyki(elektroniki)??? Pomyślałem że może to ciśnienie w zbiorniku wpycha więcej paliwa do silnika( na wtryski) ale znowu wartości spalin mam bardzo dobre. czekam na wasze opinie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JAFO to się naprawde udało, pękam ze śmiechu. Gdzieś był post o najśmieszniejszych wypowiedziach. :mikolaj::mikolaj::064::mikolaj::mikolaj:

 

 

Nie mam pojęcia, z czego się cieszysz.

Widocznie mało masz wspólnego z techniką motoryzacyjną, skoro tak Cię to dziwi.

Zbiornik paliwa jest plastikowy i bardzo elastyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wojtaho

JAFO napisałeś że zbiornik się kurczy do poważnie małych rozmiarów i zostaje wypchany przez... no właśnie... wychodzi że przez pompe paliwa i w wyniku tego uszkodzenia silnik gaśnie.

 

I te skojarzenia mnie ubawiły do łez ... :rotfl:

 

Zbiornik paliwa jest plastikowy i bardzo elastyczny.

W kadecie z 80' 1.6 D miałem metalowy zbiornik. W dodatku był uderzony z boku i jak paliwo sie mocno przelewało na zakręcie to gasł. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie pracy silnika do zbiornika nie dostaje się powietrze, powstaje podciśnienie, aż w końcu zbiornik paliwa zostaje wsysany. Deformuje się do poważnie małych rozmiarów. Kiedy pompa paliwa nie daje już rady zaciągać, to silnik gaśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że paliwo (szczególnie benzyna) paruje wskutek wzburzenia i w zbiorniku zawsze jest nadciśninie.... Robi się ono szybciej niż zazwyczaj ubywa paliwa ze zbiornika. Po to jest właśnie odpowietrzenie, aby tam nie było ciśnienia... Od golfa 4 w górę (diesel) montują nawet chłodnicę powrotu paliwa, aby te rozgrzane nie parowało i nie tworzyło nadciśnienia... vw po to montował ten 3 przewód zakończony filtrem węglowym..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andrzejtucki

witam. rozwiązałem mój problem. Tak, podczas pracy silnika tworzy się duże podciśnienie. A na dodatek kolektor ssący zasysa jeszcze przez wężyk co prowadzi do filtra węglowego a potem do kolektora ssącego właśnie!(TAk myślę).A jeśli zasysane jest powietrze w zbiorniku tworząc podciśnienie to aby temu zapobiec potrzebne jest podawanie powietrza z zewnątrz. Za to odpowiedzialny w tym przypadku jest korek zbiornika. Czy tak??? Włamali mi się do auta 2 miesiące temu kradnąc paliwo i korek właśnie. Kupiłem jakiś tani i kiepski jak się okazało. Miał prawie cały czas zatkany otworek co powodowała blokowanie wchodzącego powietrza z zewnątrz. Mam jeszcze jedno pytanie w tym miejscu. JAKIE MA ZADANIE TEN CIEŃKI WĘŻYK CO SIEDZI NA WLEWIE I SCHODZI W DÓŁ DO ZBIORNIKA? CZY JEST ON TEŻ JAKIMŚ ODPOWIETRZENIEM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz monter vs. andrzejtucki.

Podciśnienie, czy tez nadciśnienie?

 

Nie, żebym nie wiedział, bo ja wiem.

 

Ciekawe monter, co być powiedział, gdybyś po tym, jak twierdzisz dużym nadciśnieniu mógł wlać tylko 20-30L paliwa do pustego i wessanego zbiornika paliwa.

Zdziwiłbyś się gdybyś zobaczył auto od spodu. Zwłaszcza jego tylną część.

Gwarantuję takie :przestraszony: .

 

Tak, cienki wężyk ma za zadanie odprowadzić gazy znad powierzchni paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andrzejtucki

podciśnienie-czyli jest powietrze wysysane ze zbiornika

nadciśnienie-Ty tak napisałeś

może się mylę jeśli chodzi o te nad i podciśnienia, ale u mnie było tak, że kiedy odkręcałem korek wlewu to zasysało powietrze do środka zbiornika z zewnątrz. Ja to nazywam podciśnienie! Napisz swoją wersję i czy też dobrze napisałem bo może coś jest śmiechu warte! Myślałem, że sam korek ma jakąś rolę a na to wygląda, że bez korka to jeszcze lepiej, z tym tylko wyjądkiem, że benzyna może parować!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ja napisałem???

Cały czas twierdzę, że u Ciebie panuje podciśnienie.

Jeśłi wymieniłes korek i od tego momentu coś jest nie tak, to sam wiesz, co można ze sobą powiązać (data+zdarzenie).

 

Zareklamuj korek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz JAFO, ja "oglądam" auta, nie tylko od spodu, 7 lat, 6 dni w tygodniu.

Andrzejtucki ma problem z autem zasilanym benzyną, vw b3. I jemu radzę sprawdzić zawór podciśnieniowy, który jest na przewodzie między filtrem węglowym, a dolotem powietrza. Czy jest on cały, nie ma pękniętej membrany, i czy dwa cienkie przewody podciśnieniowe są poprawnie do niego podłączone. Radzę tak, ponieważ może on być przyczyną tego podciśnienia(którego nie powinno być), ale może być też winny korek zbiornika.

A od ciebie JAFO chciałbym usłyszeć do czego ten zawór służy....

Nie żebym nie wiedział, bo ja wiem :rotfl:

Dziwne jest że te zbiorniki nie są zamontowane na jakiś opaskach sprężynowych , skoro te podciśnienie wsysa je tak mocno, że z 100 litrów robi się tylko 20-30.... :przestraszony:

 

I czy korek wlewu może być tutaj winny??

dzisiaj przejechałem jakieś 100metrów z parkingu do stacji benzynowej i odkręcałem korek wlewu a tam jak zaczęło syczeć...

Passat musiałby spalić na tych 100 metrach 1/10 pojemności zbiornika, że wytworzył tyle podciśnienia...

Strach mnie ogarnia na myśl, jak by się skurczył owy zbiornik na trasie 100 kilometrów...

 

 

No to teraz monter vs. andrzejtucki.

Podciśnienie, czy tez nadciśnienie?

:niepewny:

nie tworzy się podciśnienie tylko zwykłe ciśnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesująca dyskusja - może i ja się podzielę tym co wiem . JAFO napisałeś "odpowietrzanie zbiornika - przez tankowanie paliwa" ; ze zbiornika jest zasysane paliwo przez pompę i przy bardzo szczelnym układzie czyli zbiornik+wlew (korek)powstaje podciśnienie czyli brak powietrza w zbiorniku...zbiornika nie da się odpowietrzyć . można wyrównać ciśnienie utrudniające pracę pompy paliwa poprzez odkręcenie korka wlewu .

Co do skurczu zbiornika to nie ma to żadnego znaczenia , każdy zbiornik wyprodukowany z polietylenu (do wersji benzynowych)w swojej konstrukcji jest wyposażony w zgrzane zawory jednokierunkowe , które po tankowaniu "do pełna"utrzymują w zbiorniku poduszkę powietrzną i nawet niedrożnych zaworach oraz przy pompie 3 bar nie jest w stanie skurczyć się jak to było opisane w poprzednich postach, owszem przy braku dostępu powierza i narastającym podciśnieniem najprawdopodobniej silnik zgaśnie lub będzie pracował nierównomiernie. dorażnie można nawiercić korek paliwa wiertełkiem 0,5-1,0mm ,lub wymienić na nowy......... pozdrawiam :ok:

 

 

>SYSTEMY UKŁADÓW PALIWOWYCH<

 

 

info:

 

podciśnienie-----skurcz zbiornika

nadciśnienie-----pęcznienie zbiornika

zwykłe ciśnienie...?----zgodne z aktualnym w otoczeniu ... :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrzejtucki :"JAKIE MA ZADANIE TEN CIEŃKI WĘŻYK CO SIEDZI NA WLEWIE I SCHODZI W DÓŁ DO ZBIORNIKA? CZY JEST ON TEŻ JAKIMŚ ODPOWIETRZENIEM?"

ten cienki wężyk to rura odpowietrzająca zbiornik przy tankowaniu, ( tak w skrócie) pozwala tankować paliwo do pełna,przeważnie króciec wlewowy jest w połowie zbiornika dzięki tej rurze możemy tankować szybko i powyżej poziomu króćca wlewowego :ok:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sikorajda

Witam mam problem z otpowietrzeniem zbiornika paliwa a mianowicie nie chce mi sie wlać więcej niż połowę baku wybija pistolet dystrybutora i niby jest pełno. Natomiast wskaźnik paliwa i komputer pokazują że jest ok połowy zbiornika.

W czym może być problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam mam problem z otpowietrzeniem zbiornika paliwa a mianowicie nie chce mi sie wlać więcej niż połowę baku wybija pistolet dystrybutora i niby jest pełno. Natomiast wskaźnik paliwa i komputer pokazują że jest ok połowy zbiornika.

W czym może być problem?

Mam ten sam problem!!:confused:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności