Skocz do zawartości
leonpolarny

Brak oświetlenia w bagażniku - VARIANT

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem.

 

Miałem oświetlenie w bagażniku, które włączało się jak otwierałem bagażnik mego Varianta. Po jakimś czasie zaczęło szwankować, bo raz się zapalało, a raz nie. Teraz już wcale nie pali.

Dobrałem się do zamka i wyczyściłem mikrostyk. Wymoczyłem go w benzynie. Wyczyściłem też kabelek zasilający, który miał trochę śniedzi na złączce. Nadal nie działa oświetlenie. Żarówka jest dobra, bo świeci jak ją podpinałem pod 12 Volt.

 

Sprawdzałem kable próbnikiem i w tym jest problem, że nie świeci kontrolka. Tak jakby nie było zasilania na żadnym kablu, który dochodzi do mikrostyku.

 

Macie może pojęcie gdzie ten kabel powinienem sprawdzić czy w ogóle dochodzi do niego prąd? Czy on mógłby się gdzie przetrzeć? Jeśli tak to gdzie?

 

Aaa. Dodam jeszcze, że bezpieczniki są wszystkie sprawdzone i są okay.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielu, bardzo wielu przypadkach niestety winowajcą jest krańcówka. Czyli zamek do wymiany. Radzę rozebrać klapę i sprawdzić czy mechanizm wycieraczek jest ok. Często płyn ze spryskiwaczy zamiast na szybę cieknie do środka klapy a co za tym idzie zamek przestaje działać bo jest permanentnie moczony wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem już wcześniej i wszystko jest suche. Na dodatek wymieniałem kilka miesięcy temu silnik wycieraczki.

 

Zamek też wyciągałem i też jest suchy.

 

Powiedz dlaczego w takim razie nie mam napięcia na kablach dochodzących do krańcówki????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7
Rozbierałem już wcześniej i wszystko jest suche. Na dodatek wymieniałem kilka miesięcy temu silnik wycieraczki.

 

Zamek też wyciągałem i też jest suchy.

 

Powiedz dlaczego w takim razie nie mam napięcia na kablach dochodzących do krańcówki????

 

witam dołączę się do pytania

po walkach z wycieraczką lekko ja zalało stały się dwie rzeczy

 

- wycieraczka chodzi cały czas nie można jej wyłaczyć ( musiałem wyjąć bezpiecznik ) nie wiem czy to wina elektroniki w wycieraczce czy zrobiło się jakieś zwarcie i poszło coś w przełączniku przy kierownicy . w tej chwili jezdze w ogóle bez silnika i czekam okazji podłaczenia go u kogoś innego.

 

- do tematu przy okazji zrobilo sie to samo co u ciebie brak światła z tyłu i to samo .

wykręcilem zamek , ale co tzn że wyczyściłeś mikrostyki - w zamku klapy? ja tam nie widzę żadnych mikrostyków i zamka w kombi podobno się nie rozbiera( w sedanach chyba tak) i właśnie tego nie moglem zrobić. Ty masz chyba po lifcie to może zamek jest rozbieralny??

następnie -do zamka wchodzi wtyczka z dwoma kabelkami ( dumam że one decydują prze ten ukryty mikrostyk ze lampka się pali . tez zprawdzałem czy jest w nich jakieś napięcie itp -nic . po zmostkowaniu ich( sygnał że klapa jest otwarta) na mój chlopski rozum powinna sie zapalić lampka - ale nic

może ktoś nam wyłozy jak to ma być albo sprawdzi w dzialającyh lampkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego bo na ym przewodzie do krancowki w klapie nie ma + :) sprawa wyglada tak ze na kazdej lampce oswietlenia w autach + do lampki jest staly a z krancowki idzie masa, w momencie otwrcia drzwi krancowka podaje mase na lampke, to co musisz sprawdzic to czy po otwarciu klapy bagaznika na tym kablu od krancowki pojawia sie masa jesli nie (a pewnie tak jest ) winowajca jest krancowka i ja tez na to stawiam.

 

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeli nie masz napieciowki zeby sprawdzic czy na kablu pojawia sie masa to zrob prostacka probe podaj mase bezposrednio do lamki - pamietaj tylko zeby do plusa nie zewrzec bo wysadzisz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówicie to na żarówce oświetlenia powinienem na jednym kablu mieć stale napięcie, a ja go nie mam. :(

 

Czy jest gdzieś miejsce gdzie ten kabel mógł się załamać lub przetrzeć?????

 

 

Co do zamka to nie mam go rozbieralnego. Przeczyściłem styk do którego dochodzi wtyczka z 3 kablami, bo ja mam 3 kable doprowadzające do samego zamka. Dużo cierpliwości i drobny papierek ścierny i udało mi się przetrzeć bolce.

Znalazłem też na forum, żeby krańcówkę pomoczyć z benzynie a później dopiero po osuszeniu zamontować. Moczyłem całą noc, a zamontowałem dopiero na drugi dzień wieczorem jak już dobrze wyschło wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7

Tomczak

czy tak mozna spóbować?

 

1 próba ściągam oslone z lampeczki i przewodem bezpośrednio od akumul. podaje masę - do jednego z mocowań lampki zarówka powinna zaświecić

 

2 próba chcę ominąć zamek dla pewności , wyciagam wtyczkę z zamka ( u mnie 2 kabeliki) podając masę do jednego z nich powinna zapalić sie lampka ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie koniecznie tak...ni jest to zly sposob ale malo otrozny po pierwszym punkcie juz mozesz nie miec stalego plusa na lampce jesli mase zwarles z plusem - sprawdz bezpieczniki:)

 

2gi sposob ..nie pamietam czy we wtyczce nie ma jakiegos stalego plusa...lepiej tak nie rob. wez miernik i sprawdz na zwarcie przy wtyczce jedna koncowka przy lampce druga kocowka miernika, jak pojawi sie zwarcie to znaczy ze kabelek jest caly. zostaje do spradzenia lampka i krancowka.

 

pozdrawiam

Tomek

 

p.s. miernik podstawowy w kazdym markcie kosztuje jakies 8 zl:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7

2 drugi sposób chodzi mi o to że ta krancówka jest w zamku .

bagażnik zamkniety nie przeplywu sygnał , bagażnik podnoszę zamek się cofa załącza lampkę

dochodzące dwa przewodu do wtyczki jeden idzie do zamka z drugiego wychodzi sygnał z zamka . przy podniesionej klapie jak wszystko działa wystarczy palcem cofnąć zamek i lampka się gasiła

wydaję mi się że ta krańcówka zamykała obwód pomiędzy kablem dochodzącym i wychodzącym zmostkowanie kabli w wtyczce nic nie daję dlatego wlaśnie pomyślałem za tym co pisałeś że podanie do kabla który wychodzi od zamka( chyba idzie do lampki?) masy powinno zapalić lampkę

będę jutro sie bawił

co ty na moją teorię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak toria jest jk najbardziej sluszna... jesli podasz mase na kabel wychodzacy z zamka do lampki to przy sprawnej lamce powinna sie zapalic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Wasze próby z tymi kablami przyczynią się do rozwiązania problemu braku oświetlenia w bagażniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7

dzięki

napiszę jutro :cwaniak: czy coś zdziałałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7

jestem po małych probach

do lampki dochodża 3 przewody

1 czerwony /czarny +

2 brązowo/czarny +

3 brązowy (nie łączy się z zarówką bo w oprawce nie ma 3 zlaczek jest na nim minus)

 

po podłączeniu kabla do -minus AKU podłączylem do przewodu -styku żarówki brązowo czarnego żarówka się zapaliła

 

wtyk od zamka 2 przewody

1 brązowy (nie ma na nim nic)

2 brąż/czarny ( na nim jest minus )

 

podłączyłem masę - od Aku do brążowego z wtyczki w celu tak mi sie wydaje puszczenia minusa do oprawki lampki ale bez żadnej reakcji

 

-co pozostaje zrobienie włacznika np na łańcuszek itp korzystając z minusa z kabla nr 3

-albo podlożyc inny zamek do sprawdzenia

- lub do czego idzie przewód nr 1 brąz z wtyczki?????

- zostawić to w spokoju

 

przewody w oprawce są ok przy otwartych drzwiach pasarzera dostają minusy żeby nie palila się lampka w bagażniku przy otwieraniu drzwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec jak widzisz na brazowo czarnym przy zarowce nie ma + bo inaczej bys bezpieczniki wysadzil, na tym wlasnie kabliczku powinna byc masa po otwarciu klapy bagaznika, brazowo czarny przy wtyczce do zamka to ten kabel na ktorym pojawia sie masa w chwili otwarcia, wiec teraz pozostaje sprawdzic ten przewod

 

najprosciej wziac jak juz pisalem najprostrza napieciowke za pare zlotrych z jakiegos marketu aby tylko mial funkcje sprawdzania zwarc i 1 koniec przyluz do kabla braz/czarny przy zamku a drugi koniec braz/czarny przy lampce, jak zawyje miernik to znaczy ze kabelek jest ok i pewnikiem krancowka w klapie zrypana jak nie da sygnalu to pewnikiem kabel gdzies przerwany lub zalamany nnie styka.

 

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7
no wiec jak widzisz na brazowo czarnym przy zarowce nie ma + bo inaczej bys bezpieczniki wysadzil, na tym wlasnie kabliczku powinna byc masa po otwarciu klapy bagaznika, brazowo czarny przy wtyczce do zamka to ten kabel na ktorym pojawia sie masa w chwili otwarcia, wiec teraz pozostaje sprawdzic ten przewod

 

przeczytaj uwznie poprzednia wiadomość na kablu wtyczki br/czarn jest masa kiedy jest wyciągnięty ,nie ma na brazowym

 

mam napięciówke i wszystko sprawdzałem przy wtyczce

po jej wyciągnięciu z zamka klapy jest tak

na br/czarnym jest masa-

na brązowym nie ma nic

 

rozumie dzialanie stycznika tak masa dochodzi do tzw krańcówki kablem br/czr w momecie otwarcia klapy mikrowlacznik puszcza dalej mase do kabla brązowego i dalej do lampki

chcąc ominąć wogóle ten mikrowłącznik ppodaje masę po wyciągnięciu wtyczki bezpośrenio z kabla br/czar do brąż i niestety zarówka się wtedy nie pali

 

ten brąż kabel napewno nie idzie bezpośrednio do lampki bo tam jest br/czar.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no albo Ty zawile tlumaczysz albo ja juz jestem zmeczony, bo przesaje rozumiec jak Ty to kombinujesz, spojrze jutro na swoje notatki w firmie to powiem Ci po kolorach kablickow co jest cym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7
wtyk od zamka 2 przewody

1 brązowy (nie ma na nim nic)

2 brąż/czarny ( na nim jest minus )

 

w 2 tu zrobllem błąd nie ma minusa tylko prostu sygnalizował zwarcie jak dotykalem przewód przy wtyczce i lampce bo to ten sam kabel

 

 

no tak toria jest jk najbardziej sluszna... jesli podasz mase na kabel wychodzacy z zamka do lampki to przy sprawnej lamce powinna sie zapalic

 

podałem minus do kabla br/ czarnego( kabel idzie z zamka do lampki)bezpośrednio do wytyczki i lamka się zapaliła (masę wzoilem z aku)

 

włozylem wtyczkę w zamek podałem minus do kabla brązowego ( idzie do zamka)i się nie świeci wygląda że padł mikrowłącznik

 

nurtuje mnie tylko jedno do zamka powinna iść masa na brąz. po podniesieniu klapy mikrowłacznik puszcza dalej masę na kabel br /cz do lampki

ale u mnie nie ma masy na tym dochodzący kablu do zamka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mowilem ze Ty zawile tlumaczysz:) dobrze mowilem, ale Ty nie nadazyles, sprawdz wiec ten brazowy kabelek idacy do zamka, na nim ma byc stala masa - dochodzi do krancowki w zamku i ta puszcza ja dalej (na brazowo/czarny po otwarciu klay), wiec masz do sprawdzenia jesli na brazowym nie ma masy to problem rozwiazany musisz podac na brazowy stala mase, jesli jest na nim masa a lampka sie ni zaswieca wiec padnieta krancowka w klapie. I JUZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość gorny7

nie mam masy na brąz .

skąd on bierze mase skąd idzie ten kabel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności