Skocz do zawartości
Gość Riven_

problemy z ogrzewaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Riven_

Witam.

 

Nadchodzi zima i okazało się że, moje ogrzewanie nie działa tak jak powinno. Mam Climatronic i w ustawieniu na HI i na 4 kreski przy wiatraku wieje powietrze lekko ciepłe (temperatura silnika 90o C)

 

Przeglądałem forum i wiem że, przyczyn może być wiele:

- zapowietrzony układ chłodzenia,

- zabrudzony czujnik temperatury wewnątrz auta,

- zepsuta pompa wody,

- zepsuty termostat,

- zepsuta lub zabrudzona nagrzewnica.

 

No i chciałbym sie dowiedzieć jak zdiagnozować przyczynę słabego ogrzewania w domowych warunkach.

 

Na razie sprawdzałem jak rośnie temperatura silnika. Temperatura na zewnątrz 4 oC droga ok 2 km po mieście później postój bez gaszenia silnika z lekka przygazówką co jakiś czas tak do 2000 obrotów i dopiero po jakiś 20-25 minutach temperatura osiągnęła 90 oC.

 

Nie wiem czy to nie jest za długi czas.

 

Ostatnio tez pokonywałem spory odcinek drogi (Łódź - Wrocław) i we Wrocławiu ogrzewanie tez słabo działało

 

Wyczytałem tez żeby sprawdzić węże od nagrzewnicy, tylko nie bardzo wiem gdzie są. Zlokalizowałem dwa, które wchodzą pod szybę w centralnej części szerokości komory silnika. Były lekko ciepłe (obydwa jednakowej temperatury)

Znalazłem też informacje ze można przeczyścić nagrzewnicę, wlewając wodę z węża ogrodowego tylko żeby to zrobić to muszę ją wymontować czy wystarczy zdjąć węże i podłączyć wąż ogrodowy (i w który otwór nie wiem czy ma znaczenie wejście/wyjście)

 

Co jeszcze i w jaki sposób można sprawdzić?

 

ps. Płyn w chłodnicy sprawdzałem w pierwszej kolejności i jego stan jest ok.

 

aha jeszcze jedno pytanie żeby nie pisać kolejnego posta.

Jak auto długo postoi np przez noc to po odpaleniu na początku dymi i silnik pracuje nie równo, po chwili silnik chodzi ok i dymienie zanika (dym ma kolor jasny niebieski)

To chyba świeca któraś nie grzeje tak mi sie przynajmniej wydaje i mam zamiar ją wymienić tylko nie wiem czy wymieniać wszystkie czy tylko tą co nie grzeje

 

Pozdrawiam

Riven_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

A jak wygląda sprawa z termometrem umieszczonym w Climatroniku po lewej stronie wyświetlacza za tą siateczką. Jeśli widac tam jakiś brud to usuń to odkurzaczem a potem dodatkowo przedmuchaj to powietrzem tylko niezbyt silnym, tak ze 2 bary. Po przeczyszczeniu przypatrz sie jak działa ogrzewanie.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Riven_

Sprawdzę, a można jakoś łatwo zdjąć panel przedni żeby łatwiej sie dostać do tego czujnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pawulon1973

Jeśli po 20-25 minutach wskażnik osiąga temp.90 stopni to napewno coś jest nie tak.

Zdecydowanie za późno.

 

Zakładając że czujnik temp.jest ok,to ja bym stawiał na:

 

1.Termostat

2.Nagrzewnicę-może rzeczywiście też jest pazatykana i stąd to słabe ogrzewanie

 

Ja bym zaczął od tego.

Pozdr.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Riven_

Można jakoś sprawdzić czy to termostat? Nie wiem kiedyś słyszałem ze można go wrzucić do wody i ja podgrzewać jak sie otworzy to znaczy ze jest ok, ale może to tylko jakaś urban legend?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Riven, jak już chcesz takie testy robić to się od razu wymienia na nowy bo nowy Wahler to koszt 35zł i masz kilkuletnią pewność, że będzie poprawnie działał. Nawet jak sprawdzisz poprawność działania w używanym to kiedyś prędzej czy później szlag go trafi.

 

Sprawdzać można tak, że jak tylko wskazówka temperatury drgnie to nalezy siezatrzymać i sprawdzić chłodnice, dolne i górne węże tuż przy chłodnicy czy nie są przypadkiem ciepłe. Jeśli są zimne to termostat trzyma. Potem można powtórzyć to badanie przy nieco wyższej temperaturze tak około 70 stopni. Jeśli nadal zimne są węże i chłodnica to termostat trzyma. Termostat Wahler'a do Passata otwiera się przy 87 stopniach C.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Riven_

No to raczej nie trzyma bo temperatura była gdzieś w 1/4 wskaźnika i węże były ciepłe, czyli na początek termostat do wymiany.

Czy jego wymiana jest w miarę prosta? Chodzi mi o dostęp. Da sie podejść narzędziami czy trzeba pół samochodu rozebrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hha

Wymiana wychodzi na poczekaniu ale na spuszczonym płynie z układu chłodzenia i najlepiej jakby było wszystko w miarę chłodne.

 

HHA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Riven_

No to dobrze w piątek ma być pogoda w miarę dobra to wymienię.

Tylko jeszcze tak sie zastanawiam, że nawet jak termostat nie działa tzn jest cały czas otwarty to przecież jak silnik osiągnie już temperaturę 90o C to ogrzewanie powinno grzać dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kz

Witam,

mam ten sam problem, klima działała bez zarzutu do czasu kiedy zmieniłem rozrząd ,w serwisie Opla, żeby było taniej ! Zamienniki : pasek, rolka napinająca, pompa wody razem około 350 zł plus robocizna 600 razem 950 (ASO WV chciało 1800 zł).

Po całej operacji przeprowadzonej przez specjalistów od Opla pojawił się problem z ogrzewaniem, nagrzewanie bardzo słabe, silnik nagrzany do 90 stopni, klima na HI, a z nawiewu ledwo letnie powietrze (a powinno prawie parzyć, prawda ?, bo już nie pamiętam).

Następna wizyta u Opla i diagnoza specjalistów – cytat : na pewno wadliwa pompa wody, bo to przecież jakiś zamiennik (DOLZ) szajs, trzeba wsadzić oryginał.

Kupiłem oryginał 200 zł bo oddałem stary oryginał, następna wymiana, następne 500 zł za robotę, czyli już razem 1650 i co ? - to samo !

Teraz jak to piszę auto jest u „specjalistów” Opla i pewnie piszą pracę doktorską jak to po wymianie rozrządu pada ogrzewanie.

 

 

Dodam jeszcze że na wyświetlaczy climatronica zero błędów, czyli co ?

Zapowietrzona nagrzewnica !

To moja diagnoza, kompletnego laika.

I to im właśnie sugerowałem po pierwszych objawach, ale gdzie tam oni wiedzą lepiej.

 

 

 

//scaliłem - kuczlaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności