Skocz do zawartości
MaciejK

Wezwanie z Niemiec za przekroczenie prędokości.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na autostradzie przekroczyłem prędkość i fotoradar zrobił mi zdjęcie.

Dostałem wezwanie aby wskazać kierującego (Auto jest na moją żonę i to ona dostała wezwanie).

Co robić, odpowiadać czy olać sprawę??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie olewać. Trzeba zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale pierw trzeba wskazać sprawcę. Bo to nie jest mandat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisuj uczciwie, że Ty jechałeś, odsyłasz, przychodzi właściwe pismo z kwotą, wpłacasz i u wroga masz czyste sumienie.. bo tak to Cię capną przy okazji i będzie słabo. Jak już się dostaje, to lepiej zapłacić tym bardziej, że wiesz że Cię ustrzeliło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną przygodę na autostradzie przelatując przez Wiedeń(76 na ograniczeniu do 60 o godz. 23:59). Też przyszło mi pismo (po polsku i niemiecku), że mam wpłacić albo wskazać. Wskazałem siebie i zapłaciłem. W przypadku nie zapłacenia w terminie sprawa może trafić do naszego sądu, a przy następnym wjeździe podczas jakiejkolwiek kontroli(na granicy, czy na drodze) kłopoty murowane. Od jakiegoś czasu obcokrajowcy nie mają już tak fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pismo odeslane. Czekam na mandat. Poprosilem o lagodn a kare bo to moje pierwsze przewinienie. Zobaczmy czy sie ugną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to daj znać ile i za jaką prędkość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na łagodność bym specjalnie nie liczył. W moim przypadku(Wiedeń, godz. 23:59 autostrada A23, 76 na ograniczeniu 60) 55 Eur(plus opłaty bankowe). Wakacje były droższe o kilka setek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenie było 100km zmierzone 129km :(

Poniżej 100€ nie liczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w listopadzie dostałem coś co przypomina mandat z Chorwacji. Jechałem na początku sierpnia i przekroczyłem chyba o 22km/h i dali mi 1000 Kun (ok 600zł). Mandat był bez zdjęcia z fotoradaru, niby był kwitek do wpłaty, ale nic nie było po polsku, tylko nieco chorwackiego i kilka zdań po angielsku. Generalnie olałem, do dzisiaj nic więcej jeszcze nie dostałem, ale tym autem narazie się do Chorwacji nie wybieram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, czy za taki mandat w Niemczech albo na Chorwacji miałoby się komornika ostatecznie. Wątpię. Musiałby to być polski komornik a wcześniej wyrok polskiego sądu, chyba. Nie namawiam do niepłacenia tylko się zastanawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientowałem się w temacie. Wygląda to tak, że jeżeli unikasz zapłacenia, to przysyłają do polskiego sądu i polski sąd decyduje czy zapłacisz mandat. Taka trochę analogia do ekstradycji. A ponieważ wynika to jakiś umów międzynarodowych to obawiam się, że polski sąd nie pójdzie na rękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ponieważ wynika to jakiś umów międzynarodowych to obawiam się, że polski sąd nie pójdzie na rękę.
Chodzi zapewne o umowę Schengen. Tak jest to możliwe, że sprawę dostanie nasz sąd. Nie było by to takie złe, bo sąd może wydać wyrok i karę tylko zgodną z naszym prawodawstwem - mandat więc byłby niższy, ale jak doliczysz koszty sądowe i stracony czas - to mocno bym się zastanawiał, co korzystniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co przyślą. Napisałem prośbę o łagodny wymiar kary hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie było by to takie złe, bo sąd może wydać wyrok i karę tylko zgodną z naszym prawodawstwem - mandat więc byłby niższy,
Wykroczenie było za granicą. Nie jestem do końca pewien, czy niemiecka(lub jakakolwiek inna) policja wysyła wniosek o ukaranie, czy o wyegzekwowanie kary nałożonej u nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy o wyegzekwowanie kary nałożonej u nich.
Jedną z podstawowych zasad prawa jest stosowanie kary o mniejszej dolegliwości. Jeśli więc dany czyn jest zagrożony karą w jednym i drugim kraju strefy Schengen, to spraca otrzymuje karę właściwą dla miejsca popełnienia czynu, lub właściwą terytorialnie dla organu nakładającego karę (w zależności, co dla sprawcy krzystniejsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heniek, masz rację. Zastanawia mnie tylko, bo nie znam prawa niemieckiego(austriackiego, francuskiego...) i szczerze mówiąc mam lenia i nie chce mi się sprawdzać, czy to jest kara w postaci np. mandatu czy grzywna innego rodzaju np. administracyjna(o ile tam coś takiego istnieje). Wtedy to może być inaczej traktowane. W przypadku klasycznego mandatu dla przykładu w Holandii za przekroczenie prędkości o 20 km/h zaczyna się od 155Eur. Wniosek z tego, że warto olać taki mandat i czekać na rozstrzygnięcie w polskim sądzie, bo nie znam przypadku aby w naszym sądzie za przekroczenie o 20 ktoś został skazany na grzywnę w wysokości 600-700 PLN(155Eur to ok. 660PLN). W przypadku przelewu zagranicznego dochodzą jeszcze wcale nie małe koszty obsługi takiego przelewu. Inną sprawą to, że gdy olejemy taki mandat, a miejscowa policja nas sprawdzi przy jakiejś okazji, np. na granicy, to mogą z tego wyniknąć niemałe problemy.

A jeszcze ciekawiej robi się gdy zaszalejemy i przekroczymy o 50 km/h. W takiej Austrii wtedy trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 2000Eur:573:. Tutaj z całą pewnością polski sąd nie skarze nas na 10tys. PLN grzywny.

Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie znam prawa niemieckiego
to nie ma znaczenia. Obecne przepisy unijne są bardzo podobne. Problem w tym, że zarówno tam, jak i u nas, system baz danych szwankuje. Może się więc zdarzyć sytuacja, że człowiek zapłaci karę nałożoną przez nasz sąd, a u nich będzie nadal "wisiał" jako dłużnik. Z tego co mi wiadomo, dopiero od niedawna nasze sądy przesyłają informacje o obcokrajowcach, którzy u nas stracili prawo jazdy na podwójnym gazie. Wcześniej takie moczymordy płaciły grzywnę dowstawały prawo jazdy i wyjazd (oficjalnie po przekroczeniu granicy mógł już kierować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wcześniej takie moczymordy płaciły grzywnę dowstawały prawo jazdy i wyjazd (oficjalnie po przekroczeniu granicy mógł już kierować).
Zgadza się. Tak było. Niestety, w tej materii chyba zbyt wiele się nie zmieniło, bo taki pijak wracając do siebie dalej może kierować. Chociaż mogę się mylić. Wyroki wydawane za złamanie prawa na terytorium Polski obowiązują w Polsce, chyba że źle interpretuję art. 5 KK i art. 3 KW, albo istnieje przepis szczegółowy rozszerzający odpowiedzialność również do krajów sygnatariuszy. W każdym razie uciążliwość jest taka, że wg mojej wiedzy teraz prawko obcokrajowca nie jest mu oddawane tylko wraca do organu wydającego dokument. Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od poczatku tego roku musieli sie dogadac bo nagle zaczelo przychodzic sporo biezacych mandatow (do starych nie wracaja bo nie maja tyle ludzi zeby to obrobic i tylko te na bieząco obrabiac i wysylac). Drogi sa dwie - olac i zapomniec i liczyc ze nie wylapia przy ponownej wizycie w Niemczech i w tym czasie najlepiej zmienic auto :D albo płacić potulnie kare na konto bankowe. Jest jeszcze jeden problem - poniewaz wymagaja od Polskich obywateli wysyłania informacji po Niemiecku i tutaj moze byc problem jak to rozwiązac bo moim zdaniem nie mozna wymagac przyznania sie do czyny w jezyku innym niz ojczysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności