Skocz do zawartości
V12

!.8T AWT sterowanie lambdą

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wklejam log grup 002 i 033

http://vaglog.pl/log-002_033_5OYE4.html

Dlaczego korekcja jest na plusie skoro sonda idzie bardzo bogato , i przepływomierz trzyma parametry

Jakie napiecie powinna mieć sonda w okolicach 5 tyś ???

Ciśnienie doładowania trzyma książkowo

tutaj Log , proszę sie nie sugerować tym drugim bo jest na lpg który jest do ogarnięcia I dlatego jest ubogo

http://vaglog.pl/log-115_033_444kA.html

Korekcja długo terminowa była skasowana

Na końcu odpuszczem gazu bo droga się kończy ,

A i zawór dv nie działa na tą chwile (dopiero kupilem auto i ogarniam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo sonda chce bogato a ma ubogo. Skasuj błędy (czyli zresetuj korekty długoterminowe) przejdź się na Pb 50km, z zakreconym gazem na butli i wtedy sobie zrób logi. Pewnie gaz totalnie $%&^*. Zresztą sam to piszesz. Ale najpierw upewnij się że na Pb logi będą OK. Zrób sobie logi grupy 031 to zobaczysz jakie lambda chce ECU a jakie dostaje od sondy. Teoretycznie lambda(gr031)*1,5V i takie powinna pokazać napięcie sonda w 033. A dopóki nie zrobisz zaworu to po co w ogóle gdybać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ogarnołem troche auto . Nowy DV , świece ,termostat , I korekcje na gazie mam w 032 na minusie 1.5 % więc sie zrobiło za bogato. Co ciekawe dopóki nie zaspawałem dziury w wydechu za plecionką to miałem korekcje 4.8 % na plusie ale zeby dziura tak daleko od sondy miała wpływ ??

Robić coś z tą mieszanką ?? Auto chodzi super jest bardzo elastyczne turbo szybko wstaje tylko trochę dużo pali tak ze 13 gazu w małym mieście tylko że często jeździ odpal zgaś czyli zimny silnik .

Na kompie pokazuje średnie 12 L a chwilowe na tempomacie przy 100 km/h 7L. A czy bogata mieszanka jest też groźna ( oprócz spalania xD ) np może paść sonda albo turbo przez to ze ma za bogato tego gazu ??

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 5% to jest super git. Do 10 akceptowalne. Spalanie jak najbardziej w normie.

 

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic nie robić ?? lepiej niech ma bogato ?? Bo czytałem że mieszanka sie dopala w turbo i ją przegrzewa . trochę mnie martwi to spalanie gaz przerzuca przy 35 C tak myślę moze nawet mi pali ze 13 tak w koło komina , jeźdzę tak średnio dynamicznie , nie lubie mulić na obrotach i ponżej 2.5 tyś nie schodzę

A koledze ile pali ??

Ps już zobaczyłem w podpisie ile pali :)

Dziekuje i Pozdrawiam

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I korekcje na gazie mam w 032 na minusie 1.5 %

Ty nie patrz co masz na LPG tylko co masz na Pb. Jak podasz co jest na PB to wtedy można gdybać co ma być na LPG. A więc zerowanie korekt i 50km na Pb i podajesz.

Co ciekawe dopóki nie zaspawałem dziury w wydechu za plecionką to miałem korekcje 4.8 % na plusie ale zeby dziura tak daleko od sondy miała wpływ ??

Jak najbardziej może.

Robić coś z tą mieszanką ??

Nie, a przynajmniej nie do czasu jak podasz Pb.

 

Na kompie pokazuje średnie 12 L

Przejedź 100km na Pb,sprawdź średnie, pomnóż razy 1.2 i zapamiętaj wynik. Przejedź w podobnych warunkach na LPG i sprawdź czy wyniki się pokrywają.

 

 

A czy bogata mieszanka jest też groźna ( oprócz spalania xD )

Bynajmniej to nie jest tak że bogata mieszanka powoduje wzrost spalania. A zwłaszcza przy tych Twoich wartościach (które można sobie w buty wsadzić bo nie są z Pb :) ) . I bynajmniej nie jest też tak że nagle zaczną od niej padać sondy turba i a silnik zacznie wypluwać paliwo.

Czyli nic nie robić ?? lepiej niech ma bogato ??

Super jeśli na Pb będzie +/-1, ekstra jeśli +/-5, akceptowalnie +/-10. Powyżej +/-10 to już można się zacząć martwić, ale też nie jakoś strasznie. Gorzej jak braknie zakresu (VAGi chyba +/-25), a to wtedy jest już big problem. Na LPG ma być w 032 dokładnie tyle jak na Pb. A przynajmniej bardzo blisko tego co na Pb.

 

 

Bo czytałem że mieszanka sie dopala w turbo i ją przegrzewa

to może być prawda, ale trzeba tu zrozumieć pracę sterownika, lambd, korekt, OL, CL itp...

Edytowane przez zwonko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabrałem się za diagnostykę

Po około 150 km na LPG zrobiło się adaptacje -7

Na PB mam tak do na plusie 2 %

Pojechałem zrobić logi z normalnego stylu jazdy

Na PB

http://vaglog.pl/log-033_090_002_r5go6.html

Na LPG

http://vaglog.pl/log-033_115_020_hs7B1B.html

Korekty oczywiście wyzerowane

Przepływomierz przy 5 tys pokazuje 130 czy to za dużo ??

I wogóle nie cofa zapłonu w grupie 020

Jak widać korekcje na gazie czasami podczas normalnej jazdy idą do minus 18 %

Ja to jeźdzę dość spokojnie nie zależy mi na pałowaniu do 5 tyś albo wiecej tym bardziej na lpg

Ta moc mi wystarcza bez chipa , jak wsiadam do zdrowego 1.9 TDI 110 na pompie to go ugnać nie mogę( nielubie diesli chyba że 6 cylidrowe i wiecej )

Wymieniłem jeszcze weżyki od LPG bo inaczej je pusciłem bo stare byly dziwnie poprowadzone , oczywiście starałem sie dać jak najkrótsze i idealnie tą samą długość logi są robione po wymianie

A i jeszcze czasami widać w logu 115 że sterownik chce doładowanie 990 a pokazuje czasem 1200 czy to wina DV ?? Jest nowy oryginalny . Na tym uszkodzonym to mi turbo się śmiało i parskało jak odpuszczałem gas po wymianie tego nie ma

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

020 ladnie. Turbo tez mi się wydaje ze ok. Podaj dokładnie czas w którym jest zachowanie turbo które co się nie podoba. 130 jest ok. Co do korekt to nic mi nie mówią. To nie tak sprawdza się ich stan i wyregulowanie lpg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grupa 115 od 91.57 do 95.17 ale to chyba tak ma być .

Są nowe świece bo stare byly mocno wypalone ale też chodził bardzo dobrze.

Żadnej dziury w dolocie nie ma .

To turbo bardzo szybko wstaje ogólem to auto bierze bardzo mało oleju zawsze równo chodzi czy ciepły czy zimny. Ja to jestem pasjonatem i lubie wiedzieć co i jak. A codzień robie silniki tylko że duże diesle . Zresztą wszystko robie sam w tym 1.8. Zrobiłem z ciekawości grupe tego fazatora i widać dobrze działa

Tak na logikę wziołem że zrobię logi z normalnej jazdy bo na full przepustnicy to się zupełnie inaczej przedstawia , tym bardziej rzadko wciskam do spodu a jak już to krótko przy wyprzedzaniu.

Może jestem za bardzo pedantyczny , jak dobrze chodzi to nie ruszać .

Może sonda jest zmęczona skoro przepływka ok

Tak myślę o stwierdzeniu że bogata mieszanka nie powoduje wzrostu spalania , to co powoduje jak wszystkie czujniki są ok doładowanie jest zapłonu nie gubi nawet nieszczęsliwy fazator działa

Sonda ?? wtryski gazowe ?? A może ma tak palić i chrzanić te adaptacje tylko ile by to wychlało jak bym zaczoł wstawiać

A jeszcze w logu benzynowym 033 czas od 133.88 do 145.58 dlaczego dawka na minusie wtedy jechałem równo chyba 100km/h . Czasy wtrysku do 18 potrafią być chyba pompa słaba albo regulator

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że tak ma być. Trochę przyspieszałeś przecież.

nie jeździłęm 1.8T ale skoro kolega wyżej napisał że spalanie jest ok, to nie wiem czego się spodziewać. Poszukaj ile pali ta jednostka :)

ile by to wychlało jak bym zaczoł wstawiać

Nie rozumiem sformułowania.

 

Polecam trochę teorii:

http://szkolenia.intercars.com.pl/pliki/PLK/DT40_Dobor_czasu_wtrysku_benzyny_i_gazu_LPG.pdf

 

A jeszcze w logu benzynowym 033 czas od 133.88 do 145.58

Do tego musiałbyś skasować błędy (mimo że nie ma, to wyzeruje grupę 032) pojeździć z 50km na Pb i dopiero robić takie logi (Zakręcić przy tym LPG). Bo jeśli jeździleś wcześniej na LPG to zmieniłeś wartości korekt w grupie 032 i stąd rozbieżności. Mogę podejrzewać że dawka na LPG jest ustawiona tak że na wolnych i CL jest trochę za mała i stąd na Pb jest za duża, a znowu przy przyspieszaniu (75.39 do 82.59) i OL jest ustawiona na LPG za bogato w związku z tym na Pb jest ubogo. To jest turbo, ustawianie LPG tam to na prawdę sztuka. Bez sondy AFR się nie obejdzie. Ewentualnie wprawny gazmen ustawi korzystając z VAG-COM(VCDS) i wskazań sondy bo to szerokopasmowa.

Jeśli chcesz sprawdzić regulację LPG to robisz tak... zakładam że główne paliwo to lpg choć oczywiście nie tak powinno być, ale do cełów edukacyjnych tak przyjmijmy:

1) jeździsz na LPG utrzymujesz stałe obciążenie, włączasz logowanie, liczysz powiedzmy 15sek, przełączasz na Pb, odliczasz dajmy na to 15sekund i znowu na Pb. Zrób tak dla np. stałych 2000obr i 3000obr.

2)podobnie tylko na wolnych.

 

Co do czasów wtrysku trzeba by znaleźć inny log AWT i porównać, ale wydaje mi się że nie ma co przeżywać. W normie są chyba koło 17.5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolego za dyskusję :)

Własnie tak róbiłem za każdym razem kasowałem błędy i grupa 032 wracała do normy i te logi są zrobione tylko na jednym rodzaju paliwa.

czasy dla AWT wtryski nie którzy mają po 16,5

Zmierzył bym ciśnienie paliwa muszę jakiś trójnik wykombinować

Znajomy który ma mi to ogarnąć chce tak zrobić że stroić na drodze z korekty 033 po VAG-u ale właśnie czy ta sonda działa dobrze to mnie nurtuje że czy nie przekłamuje. Przez dwa lata miałem BMW E39 były tam dwie sondy po jednej na 3 gary jak wyjmowałem skrzynie to jedną uszkodziłem kupiłem używkę niby sprawna działała ale pokazywała inaczej niz ta druga , w przed tym obie pokazywały tak samo , wiec sonda tez sie niszczy tylko jak to sprawdzić

Bo jak sonda do dupy mija się z celem strojenie po jej wskazaniach

Przeczytałem też Twój link że druga sonda może korygować tą pierwszą ale chyba w AWT to tak nie działa

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie sondy szerokopoasmowej to dwie proste rzeczy. Oscylacja sondy na wolnych i http://forum.vw-passat.pl/threads/129394-Diagnostyka-sond-lambda-i-katalizatora-1-8T, (poczytaj grupa 034).

Ja Cie nie do końca rozumiem z tymi kasowaniami i 032... co znaczy normy... wcześniej napisałeś że przejechałeś 150km na LPG a potem wrzucasz logi. Jeśli tak było to wyniki były zakłamane. Jeśli nie to mnie popraw. Generalnie chodzi o to że w 032 czyli korekty długoterminowe LTFT masz dwie wartości. Pierwsz Add druga Mult. Pierwsza- Add dotyczy OL i wolnych obrotów, stałych i nieznacznych obciążeń. Druga - Mult. wiekszych obciążeń itp. I to te dwie wartości trzeba sprawdzić na Pb, po skasowaniu i przejeździe około 50km. Potem sprawdzasz jakie wartości (obie) pokazuje grupa 032. Następnie możesz zrobić logi podczas zwykłej jazdy i zobaczyć co pokazuje w grupie 033 czyli STFT na Pb. To pozwoli też jakoś ocenić pracę sondy. Jeśli w międzyczasie pojawiło się LPG na choćby kilka kilometrów to wyniki będą zakłamane, bo najpewniej przestawi to LTFT (grupę 032) i wtedy 033 też będzie pokazywało glupoty. 033 czyli STFT krótkie powinno sobie chodzić koło 0. Jeśli komp wykryje że tak nie jest to niejako "przerzuci" część STFT na LTFT tak żeby uzyskać te STFT oscylujące przy 0.

co do czasów wtrysków to faktycznie jeśli przy standarcie jest 16.5 a ty masz 18... i przepływkę masz 130g/s... to może było coś dubane w nim? przydługi wtrysk może być też winą filtra paliwa i oczywiście pompy.

Edytowane przez zwonko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam co i jak .

Rano ide do auta zobaczyć adaptacje bo poprzednio kasowałem, przez dwa dni zrobiłem 150km na lpg . Załozyłem że jak będzie +-5% to zostawiam i nie robie logów . Patrze a tam -7 % więc kasuje adaptacje robię te logi na PB które wrzuciłem , za chwile kasuje adaptacje i robię logi na LPG więc to co wrzuciłem zawsze było zaraz po kasowaniu adaptacji

Oczywiście chodzi o adaptacje pod obciążenie te od jałowych to są w granicach zera

Jeszcze ta przepływka mnie zastanawia przeważnie mają 125 przy 5000 obr

Tu jest temat o pompie paliwa i czasach wtrysku , po wymianie pompy bardzo spadły

http://forum.vw-passat.pl/threads/149015-1-8-t-awt-czy-zerknie-ktos-na-te-logi/page2

Wymienię mu filtr paliwa ale pewnie to sie na duzo nie zda , chyba jeśli pompa jest słaba to nie przeszkadza w strojeniu gazu po sondzie ??

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czyli przed samymi logami było kasowane. Ok, w takim razie Twoje wyniki wskazują na to że mieszanka jest deczko uboga na przyspieszaniu i deczko bogata przy stałym obciążeniu. A wyniki są jakie są bo grupa 032 się jeszcze nie ustabilizowała. Dlatego wydaje Ci się że sonda źle pracuje.

O te 5g/s na prawdę bym nie panikował.

Bardziej ważny jest skład mieszanki choć sterownik LPG opiera się przy tym na czasie wtrysku Pb oraz mnożniku i korektach... Ale jeśli mieszanka tu i tu jest taka sama to jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
, w takim razie Twoje wyniki wskazują na to że mieszanka jest deczko uboga na przyspieszaniu i deczko bogata przy stałym obciążeniu. .
.

Tylko dlaczego na PB po kasowaniu adaptacji przy równej jeździe jest za bogato wtryski leją ??

Przepływki wywalał nie będę tylko tak zastanawiam czy nie ma nie szczelności turbo>intercooler> przepustnica ,ale raczej nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mieszasz i kombinujesz normalnie, kasujesz, ustawiasz.. błądzisz we mgle :)

 

Procedura jest prosta. Wyłącz gaz, skasuj korekty (błędy), pojeździj na benzynie ~50-70 km. żeby komputer ustawił korektę długoterminową (LTFT - 032), teraz sobie ją sprawdź - co oznaczają zbyt duże wartości sprawdź sobie w tym temacie http://forum.vw-passat.pl/threads/129394-Diagnostyka-sond-lambda-i-katalizatora-1-8T

Jednak nie popadaj w paranoje. Nie masz nowego silnika, nie ma opcji żeby LTFT były na 0. Po to jest lambda, żeby korygować mieszankę.

Ustawienie długoterminowej lambdy na 5-7% nie jest żadną tragedią jeszcze, wcale nie znaczy że jedziesz na ubogiej mieszance.

Oznacza tyle, że przy zerowej korekcie było za ubogo więc komp. to wyregulował i jest ok.

 

Jak już ci się ustabilizuje 032, możesz zacząć ustawiać LPG na wskazania w grupie 033. Czyli korekty krótkoterminowe, to jest korekta w czasie rzeczywistym, reagująca na to jak jedziesz.

Też się nie przejmuj jak ci czasem wyskoczy ponad 10%, oczywiście o ile jest to na chwilę, z reguły przy zmianach obciążenia. Jest to naturalne i po to jest. Ma reagować i zmieniać.

Gorzej gdyby tak stało na jakiejś kosmicznej wartości albo skakało to kosmicznych wartości, których komp nie ogarnia.

Lpg ustawiasz w ten sposób, że dla różnych obciążeń jadąc na benzynie musisz obserwować korektę, następnie przełączasz na lpg i patrzysz co się dzieje. przy dobrze ustawionym korekta nie powinna się zmienić zbytnio, i to samo spowrotem. Jeżeli korekta krótkoterminowa skacze drastycznie przy zmianie paliwa, to lpg jest źle ustawione i będzie psuło mapy benzynowe. O ile jest rząd wielkości 1-3%, to komputer sobie z tym poradzi. Więcej, należało by skorygować ustawienie lpg.

 

Zasadniczo po tym, co tutaj piszesz i robisz, sugerowałbym przekazać ustawienie lpg komuś kto ma o tym pojęcie. Chociaż naprawdę nie jest to takie trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak gas będze mi ustawiał ktoś kto w tym robi . teraz to mam niby za bogato bo jest 7 na minusie

Z benzyną mam taki problem że czasy wtrysku mam ponad 17 co może świadczyć o pompie lub wątpie filtrze który wymienię jak sie zrobi cieplej .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleiz, lepiej bym tego chyba nie ujął :)

 

Procedura jest prosta. Wyłącz gaz, skasuj korekty (błędy), pojeździj na benzynie ~50-70 km. żeby komputer ustawił korektę długoterminową (LTFT - 032)

tłukę to i tłukę :) może powinienem od razu koledze V12 napisać to:

 

Nie masz nowego silnika, nie ma opcji żeby LTFT były na 0. Po to jest lambda, żeby korygować mieszankę.

i wtedy byłoby OK. W sumie nawet nowe nie wychodzą z fabryki raczej z 0.0%. Także się nie przejmuj tym. Dokumentacja techniczna dopuszcza +/-10%. Dla LTFT i STFT. Czyli nie jako dopuszcza w sumie około +/-20%.

 

 

Tylko dlaczego na PB po kasowaniu adaptacji przy równej jeździe jest za bogato wtryski leją ??

Przepływki wywalał nie będę tylko tak zastanawiam czy nie ma nie szczelności turbo>intercooler> przepustnica ,ale raczej nie ma

Tego dlaczego to nie wiedzą nawet najstarsi indianie. Silnik nie jest nowy, cokolwiek może deczko kulać i właśnie po to ktoś wymyślił LTFT i STFT. Jak nie jesteś pewien szczelności to sprawdź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak gas będze mi ustawiał ktoś kto w tym robi . teraz to mam niby za bogato bo jest 7 na minusie

Z benzyną mam taki problem że czasy wtrysku mam ponad 17 co może świadczyć o pompie lub wątpie filtrze który wymienię jak sie zrobi cieplej .

Pozdrawiam

 

Jak już napisałęm, nie masz za bogato, bo komputer to skorygował :) Nie masz checka, nie masz korekty powyżej 25, czyli komputer wprowadził korektę i skład spalin jest prawidłowy przy tej korekcie :)

Możesz walczyć i nigdy nie uzyskać innej korekty na benie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki serdeczne jest ostatnie pytanie i wszystko wiem

Teraz testowałem sondę zgodnie z instrukcją Basic seting 034 przed testem w 3 okienku miałem 1.7 , na benzynie i wyszło 1.4 . Potem na gazie zrobiłem i wyszło tak 1.1 do 1.2 po teście tak zostało w tym okienku zamiast wcześniejszych 1.7 .

I teraz pytanie czy to że po teście jest 1.2 zamiast . 1,7 zmieniło ustawienia sterownika dla sondy ?? Czy to tylko jest informacyjne ??Nigdy sie nie bawiłem w basic setings i nie chce niczego popsuć.

Wspomnieliście tez że może byc coś dłubane ciśnienie doładowania na to nie wskazuje nawet BFB 163KM ma większe boost

Z regulacją poczekam aż sie zrobi tak 10 C na plusie w te mrozy to nie ma sensu sonda na teście pokazuje powyżej 0.8 wiec powinna być wiarygodna do strojenia. Ciekawe czemu sprawność sondy jest inna na gazie i PB

Edytowane przez V12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności