Skocz do zawartości
bol

Działanie ACC i FA w B8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynam nowy temat, ponieważ działanie tych systemów budzi wiele niejasności i pytań wśród użytkowników B8. Moja ocena jest następująca. ACC powyżej chyba 50km/h działa poprawnie. Wyhamowywuje i przyspiesza tak jak powinno. Natomiast FA to zupełnie niezrozumiała technologia. Przez pierwsze 6000 km nie zadziałało ani razu. Ostatnio kilka razy zapaliła się duża kontrolka z dźwiękiem ostrzegawczym. Ale sytuacja nie była w żaden sposób bardziej niebezpieczna niż miało to miejsce wcześniej bez żadnego komunikatu. Może Wy znacie jakąś regułę jaka żądzi działaniem tego systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACC działa u mnie sprawnie od 0km/h

Natomiast FA też nie rozumiem i działa w dziwnych sytuacjach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak można wyłączyć to FA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTMF = Read the fucking manual :)

 

Send via tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za założenie tego wątku - prosiłem o to w innym miejscu, a jako że jestem "nowy" nie mogłem tego zrobić samodzielnie.

Z ACC jestem zadowolony, działa od 0 km/h i nie zdarzyły mi się zaskakujące reakcje na sytuacje na drodze.

FA jest dla mnie zagadką, dla serwisu również. Bezcennym przeżyciem była przejażdżka z szefem serwisu, który twierdził, że FA działa w tle i daje znać dopiero w sytuacjach zagrażających kolizją. Tak go przewiozłem, że chciał urwać uchwyt przy drzwiach i szukał pedału hamulca. Nie znalazł. Podobnie jak nie usłyszeliśmy ostrzeżenia, nie zobaczyliśmy symbolu auta i nie poczuliśmy hamowania. Prędkości były różne, za każdym razem dynamicznie zbliżaliśmy się do poprzedzających samochodów. Gdybym miał zaufać temu systemowi i czekać na ostrzeżenia już dawno auto byłoby u blacharza. Jeżeli FA ma ostrzegać to robi to zbyt późno - nie ma czasu na reakcję kierowcy. Jeżeli ma zatrzymać pojazd bez udziału kierowcy to tego nie robi. Dodam, że nie zobaczyłem też ostrzeżenia o zbyt małym odstępie. Tłumaczenia serwisu mnie nie przekonują. Instrukcję przeczytałem - myślę, że ze zrozumieniem. VW raczej nie będzie liderem w produkcji pojazdów autonomicznych.

Czy ujawni się ktokolwiek zadowolony z FA?

Edytowane przez Akronaut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze Pasata, ale z tego co wiem Fa to system wymagany by otrzymać 5* w testach. Zapewne celem tego systemu jak i innych wszystkich systemów koniecznych przy 5* jest tylko i wyłącznie ograniczenie skutków kolizji a nie jej powstrzymanie. Czyli jak wykryje że będzie bum to dopiero wtedy się załączy.

 

Najprawdopodobniej najbezpieczniej go testować przed zamykanym szlabanem, na filmach z auto świata często pada zdanie "mam się bać szlabanu" podczas wyjazdu z parkingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za założenie tego wątku - prosiłem o to w innym miejscu, a jako że jestem "nowy" nie mogłem tego zrobić samodzielnie.

Z ACC jestem zadowolony, działa od 0 km/h i nie zdarzyły mi się zaskakujące reakcje na sytuacje na drodze.

FA jest dla mnie zagadką, dla serwisu również. Bezcennym przeżyciem była przejażdżka z szefem serwisu, który twierdził, że FA działa w tle i daje znać dopiero w sytuacjach zagrażających kolizją. Tak go przewiozłem, że chciał urwać uchwyt przy drzwiach i szukał pedału hamulca. Nie znalazł. Podobnie jak nie usłyszeliśmy ostrzeżenia, nie zobaczyliśmy symbolu auta i nie poczuliśmy hamowania. Prędkości były różne, za każdym razem dynamicznie zbliżaliśmy się do poprzedzających samochodów. Gdybym miał zaufać temu systemowi i czekać na ostrzeżenia już dawno auto byłoby u blacharza. Jeżeli FA ma ostrzegać to robi to zbyt późno - nie ma czasu na reakcję kierowcy. Jeżeli ma zatrzymać pojazd bez udziału kierowcy to tego nie robi. Dodam, że nie zobaczyłem też ostrzeżenia o zbyt małym odstępie. Tłumaczenia serwisu mnie nie przekonują. Instrukcję przeczytałem - myślę, że ze zrozumieniem. VW raczej nie będzie liderem w produkcji pojazdów autonomicznych.

Czy ujawni się ktokolwiek zadowolony z FA?

 

Miałem aktualizację systemu około 9 miesięcy temu, u mnie FA działa be zarzutu, potrafi awaryjnie zatrzymać nawet auto ( ważne żeby pasy mieć zapięte ponieważ jest to bardzo gwałtowne hamowanie ), mam czasami komunikaty o zagrożeniu czyli to czerwone na AID - w sytuacji gdy ktoś nagle wejdzie na jezdnię lub gdy jakiś samochód zajedzie mi drogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za założenie tego wątku - prosiłem o to w innym miejscu, a jako że jestem "nowy" nie mogłem tego zrobić samodzielnie.

Z ACC jestem zadowolony, działa od 0 km/h i nie zdarzyły mi się zaskakujące reakcje na sytuacje na drodze.

FA jest dla mnie zagadką, dla serwisu również. Bezcennym przeżyciem była przejażdżka z szefem serwisu, który twierdził, że FA działa w tle i daje znać dopiero w sytuacjach zagrażających kolizją. Tak go przewiozłem, że chciał urwać uchwyt przy drzwiach i szukał pedału hamulca. Nie znalazł. Podobnie jak nie usłyszeliśmy ostrzeżenia, nie zobaczyliśmy symbolu auta i nie poczuliśmy hamowania. Prędkości były różne, za każdym razem dynamicznie zbliżaliśmy się do poprzedzających samochodów. Gdybym miał zaufać temu systemowi i czekać na ostrzeżenia już dawno auto byłoby u blacharza. Jeżeli FA ma ostrzegać to robi to zbyt późno - nie ma czasu na reakcję kierowcy. Jeżeli ma zatrzymać pojazd bez udziału kierowcy to tego nie robi. Dodam, że nie zobaczyłem też ostrzeżenia o zbyt małym odstępie. Tłumaczenia serwisu mnie nie przekonują. Instrukcję przeczytałem - myślę, że ze zrozumieniem. VW raczej nie będzie liderem w produkcji pojazdów autonomicznych.

Czy ujawni się ktokolwiek zadowolony z FA?

 

A może po prostu miał wyłączone FA w ustawieniach "asystentów" w CAR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwy scenariusz ale nie tym razem, wszystkie opcje włączone.

1600km przejechane i żadnego ostrzeżenia.

W instrukcji jest to opisane ale mam pytanie praktyczne:

FA działa niezależnie od ACC? Czy warunkiem zadziałania FA jest wyłączony czy włączone ACC? Zakładam, że systemy powinny działać niezależnie i się nie wykluczać.

Dzisiaj wYłączę FA, zamknę auto i włączę ponownie. Może wzorem innych urządzeń "coś się zawiesiło"?

Przeprowadziłem test włączenia i wyłączenia:

wyłączenie FA działa tylko do następnego uruchomienia auta

ponowne uruchomienie powoduje automatyczne włączenie FA

Edytowane przez Akronaut
wnioski z testu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, podczas krotkiego uzytkowania samochodu 2000 km jeden raz zapalilo mi sie ostrzezenie, tzn na pobocznej drodze wykryl przechodniow na poboczu, w odleglosci jakies 30-50m, zapalila sie tylko czerwona kontrolka, jak zwal tak zwal i tyle, przejechalem obok, predkosc cos okolo 20-30 km/h byla. Acc wylaczone bylo bo to wyjazd waska drogo asfaltowa z mojego domu przez lake. W innych przypadkach podjezdzania blisko pod cos, czy to samochody czy inne rzeczy nigdy wiecej sie nie zapalila kontrolka, pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FA działa niezależnie od ACC? Czy warunkiem zadziałania FA jest wyłączony czy włączone ACC? Zakładam, że systemy powinny działać

 

Tak, działają niezależnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za założenie tego wątku - prosiłem o to w innym miejscu, a jako że jestem "nowy" nie mogłem tego zrobić samodzielnie.

Z ACC jestem zadowolony, działa od 0 km/h i nie zdarzyły mi się zaskakujące reakcje na sytuacje na drodze.

FA jest dla mnie zagadką, dla serwisu również. Bezcennym przeżyciem była przejażdżka z szefem serwisu, który twierdził, że FA działa w tle i daje znać dopiero w sytuacjach zagrażających kolizją. Tak go przewiozłem, że chciał urwać uchwyt przy drzwiach i szukał pedału hamulca. Nie znalazł. Podobnie jak nie usłyszeliśmy ostrzeżenia, nie zobaczyliśmy symbolu auta i nie poczuliśmy hamowania. Prędkości były różne, za każdym razem dynamicznie zbliżaliśmy się do poprzedzających samochodów. Gdybym miał zaufać temu systemowi i czekać na ostrzeżenia już dawno auto byłoby u blacharza. Jeżeli FA ma ostrzegać to robi to zbyt późno - nie ma czasu na reakcję kierowcy. Jeżeli ma zatrzymać pojazd bez udziału kierowcy to tego nie robi. Dodam, że nie zobaczyłem też ostrzeżenia o zbyt małym odstępie. Tłumaczenia serwisu mnie nie przekonują. Instrukcję przeczytałem - myślę, że ze zrozumieniem. VW raczej nie będzie liderem w produkcji pojazdów autonomicznych.

Czy ujawni się ktokolwiek zadowolony z FA?

 

Opcje są dwie. System u Ciebie nie działa lub wydawaje Ci się, że jeździsz ostro. Mi to się pali dość często. Szczególnie przy dojeżdzaniu do poprzedzającego auta. Zdarzyło mi się, że przychamował auto. Ale to są naprawde bliskie odległości, żeby zaczął piszczeć. Lub auto z przodu musi gwałtownie uderzyć w hamulec. Zrobilem narazie 13000km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
FA jest dla mnie zagadką, dla serwisu również. Bezcennym przeżyciem była przejażdżka z szefem serwisu, który twierdził, że FA działa w tle i daje znać dopiero w sytuacjach zagrażających kolizją. Tak go przewiozłem, że chciał urwać uchwyt przy drzwiach i szukał pedału hamulca. Nie znalazł. Podobnie jak nie usłyszeliśmy ostrzeżenia, nie zobaczyliśmy symbolu auta i nie poczuliśmy hamowania. Prędkości były różne, za każdym razem dynamicznie zbliżaliśmy się do poprzedzających samochodów. Gdybym miał zaufać temu systemowi i czekać na ostrzeżenia już dawno auto byłoby u blacharza. Jeżeli FA ma ostrzegać to robi to zbyt późno - nie ma czasu na reakcję kierowcy. Jeżeli ma zatrzymać pojazd bez udziału kierowcy to tego nie robi. Dodam, że nie zobaczyłem też ostrzeżenia o zbyt małym odstępie. Tłumaczenia serwisu mnie nie przekonują. Instrukcję przeczytałem - myślę, że ze zrozumieniem. VW raczej nie będzie liderem w produkcji pojazdów autonomicznych.

Czy ujawni się ktokolwiek zadowolony z FA?

 

U mnie działa poprawnie. Dwa razy zahamował awaryjnie: raz jak mi ktoś zajechał drogę z przodu, raz jak wyjeżdżałem tyłem zza dostawczaka, a z drugiej strony dostawczaka wyjeżdżał ktoś inny. Do tego kilkakrotnie system ostrzegał (duża czerwona ikona i pisk) w sytuacjach, kiedy wykrył coś nienormalnego. Na przykład jak auto z naprzeciwka czekało na skręt w lewo (czyli miało przeciąć mój tor jazdy) i stało, ale lekko wychodziło poza linię. Albo jak pieszy zbliżał się szybko do krawędzi jezdni.

 

FA nie będzie ingerował, jeśli system uznaje, że kierowca panuje nad sytuacją. Nawet jeśli jeździsz dynamicznie.

 

Inna sprawa, że FA potrafi się po prostu popsuć. U mnie się raz wyłączył w czasie jazdy. Musiałem oddać auto do serwisu na pół dnia. Ponowna kalibracja rozwiązała problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi argumentów w rozmowie z serwisem.

Twierdzą, że jeżeli ACC działa poprawnie to FA też jest OK, bo informacje zbiera z tego samego radaru. Czy ktoś może to potwierdzić?

O kalibracji słyszałem tylko jak ich do tego przekonać?

Moim subiektywnym zdaniem jeżeli miałbym czekać na ostrzeżenia i dopiero pod ich wpływem hamować to już dawno bym zaliczył bagażnik. Nie zauważyłem żadnej reakcji polegającej na sygnale akustycznym, symbolu na AID lub zbyt małym odstępie. Sytuacje są raczej "podbramkowe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wziolem instrukcje obslugi i poczytalem troszke, wszystko jest tam opisane co i jak i kiedy, milej lektury, radary tez tam sa opisane z ktorych korzysta jaki system przynajmniej w niemieckiej, ale mysle ze instrukcje sa takie same, pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od lektury instrukcji zacząłem. Właśnie na tej podstawie doszedłem do wniosku, że FA działa nie tak jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak:

 

ikonka 2 samochodow mowiaca o za malej odleglosci do poprzedzajacego pojazdu ( dosyc czesto wyswietlana )- zwiekszyc odstep

 

ikonka samochodu czerwonego wyswietlana przed zagrozeniem, jezeli zagrozenie jest bardzo realne sygnal dzwiekowy, jezeli kierowca nie zareaguje uderzenie w hamulce, jesli nie zareaguje to nawet zatrzymanie awaryjne, dodatkowo jesli system uzna ze za slabe jest hamowanie kierowcy system wspomoze hamowanie.

 

w niemieckiej instrukcji jest napisane ze mozna Front assisit wylaczyc w ustawieniach, mozna tez wylaczyc samo powiadamianie o za malej odleglosci, mozna wylaczyc tez dodatkowo powiadmianie sygnalem o zagrozeniu czyli 2 soipien po odstepie, mozna tez ustawic czulosc Front Assist na slabe, srednie i pozne itd

 

wszystko mam dokladnie opisane co i jak, takze czytac instrukcje prosze, skoro chcesz potwierdzenia informacji z ktorego radaru korzysta front assist to znaczy ze nie czytales instrukcji:(

 

pozd.

 

pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Paolokos instrukcję przeczytałem :respect chyba dokładniej niż serwisant. To on powiązał FA z kamerą zabudowaną przy lusterku (trochę niedokładnie opisałem tę sytuację powyżej). Szukam tylko argumentów: przecież nie mogę powiedzieć, że nie działa bo mnie odeślą ze stwierdzeniem, że działa. Już raz tak było. W ich aucie testowym FA działa, u mnie nie.

Na podstawie Waszych obserwacji (pomijam przedziały prędkości) w jakiej odległości od "przeszkody" pojawia się:

sygnalizacja odstępu

sygnał dźwiękowy

i ostre ostrzeganie czyli szarpnięcie hamulców

Czy powyższe sygnały pojawiają się regularnie czy system działa jak mu się podoba i nie dostrzegacie żadnej regularności. Czy macie jakiekolwiek zaufanie do FA? Oczywiście pamiętam o regule ograniczonego zaufania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy lusterku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, w podstawie wewnętrznego lusterka, "patrzy" przez przednią szybę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności