Skocz do zawartości
gromchester

Wasze wynegocjowane rabaty na nowego Passata B8

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze, że sprzedaż to jeden dział a serwis to drugi dział.

"Miłość" sprzedawcy do klienta kończy się po zapłaceniu za samochód.

Fajnie jest jak po roku, dwóch czy później nadal się miło rozmawia ze sprzedawcą ale zostawienie 1-2% więcej kasy u dealera (bo o 1-2% mniejszy rabat) nie zmieni życia sprzedawcy ani dealera.

Tak jak pisze @tjord - lepiej przekazać 1-2% na dobry cel, na pomoc ludziom potrzebującym takim którym państwo lub bliscy nie pomagają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy już ktoś się z forumowiczów interesował się nową wersją budżetowa Passata city? Czy do ceny katalogowej można jeszcze jakiś rabat dostać czy to sztywna promocyjna cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos przerabial myk z 3 letnim wynajmem easydrive od od vw + potem 2 lata w leasingu? ponoc na 100 tys brutto daje to 14500 oszczednosci. w kosztach calkowitych. plus jezeli po 3 latach nie chcesz auta, bierzesz nastepne lub szybko sprzedajesz, ewentualnie konczysz 2 lata lewsingiem i tani wykup

 

ktos to liczyl?

wplata 10%, wartosc koncowa po 3 latach ok 51% auta i na to sie dobija tani keasing na 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktos przerabial myk z 3 letnim wynajmem easydrive od od vw + potem 2 lata w leasingu? ponoc na 100 tys brutto daje to 14500 oszczednosci. w kosztach calkowitych. plus jezeli po 3 latach nie chcesz auta, bierzesz nastepne lub szybko sprzedajesz, ewentualnie konczysz 2 lata lewsingiem i tani wykup

 

ktos to liczyl?

wplata 10%, wartosc koncowa po 3 latach ok 51% auta i na to sie dobija tani keasing na 2 lata

 

W VW i w Audi mówili że można po easydrive tylko zostawić lub wykupić a nie można w leasing.

Nie wiem czy wiedzą co mówią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ponoc na 100 tys brutto daje to 14500 oszczednosci

 

Skąd ci się to wzięło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skąd ci się to wzięło?

 

cytat z kolesia co to liczyl

 

" kupiłem golfa cena na fakturze 100k brutto. wpłaciłem 10% czyli 10k i mam ratę po 1k przez 3 lata. Wiec razem spłacę 36x1k+10k wpłaty 46k. Cena wykupu 54k które za 2 lata biorę w tradycyjny leasing VAGa 4%. Cene 56k (wykupu) mam gwarantowaną, wiec jeśli jakimś cudem wartość faktyczna będzie niższa, mam prawdo oddać klucze i pożegnać się bez żalu.

 

Jednak szanse na to są jednocyfrowe wiec bardziej realne opcje to wykupić po to by sprzedać (szybki zarobek) lub leasing z niskim wykupem by za ostatnia ratę 1% przejąć na własność.

 

generalnie jeśli bym go leasingował przez 5 lat po 4% (bez progresywnego oprocentowania, czyli po chłopsku) 4%x5(lat)x100k to 120k, wynajem 3 lata i 2 lata leasingu to 3x0.3x50k dla wynajmu to 50500 + leasing tradycyjny 2(lata)x4%x50k = 4k czyli ten manwer daje koszty całkowite 4500 kredytowania auta przez 5 lat kontra leasingowanie przez 5(lat)x4%x100k = 120k, 14500 różnicy czyli prawie 15% wartości przedmiotu leasingowanego."

 

mnie do konca te cyfry nie pasuja. choc leasing na 2 lata po wynajmnie easy drive mozna brac. bo to potwierdzili mi w salonie. oni generalnie leasing, wynajem i business care traktuja jako wymienna pakiety, ktore sobie mozna ukladac.

 

pytanie tylko

czy po 3 latach ńie zmienia sie wlasciciel auta, bo wtedy moze wejsc temat 23% vatu do zaplaty tak jak od sprzedazy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leasingi typu easy drive/audi perfect lease się właśnie paradoksalnie najbardziej opłacają jak chcesz zostawic auto w systemie promo Leasing + kolejny Leasing. Nie wiem czy VW Leasing zaoferuje wtedy easy buy, ale można zrobic to przez zewnętrzny albo wykupić i zrobić Leasing zwrotny.

 

Natomiast nie wiem o co chodzi z vatem. Masz FV na wykup. Ty płacisz auto Twoje. VW Leasing dalej finansuje auto pozostaje jego. W przypadku leasingu z zewnątrz trzeba zrobić cesje/umowę trójstronna za zgoda VW Leasing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale obliczenia są z dupy.

1. Leasing 104% oznacza, ze przez cały okres leasingowania zapłacisz 104%, a nie 4% rocznie.

2. Nawet w kredycie z oprocentowaniem 4% odsetki spadają z każdym miesiącem bo zmniejsza się kwota pozostała do spłaty.

3. Nie istnieje coś takiego jak darmowy leasing, który opisałeś na początku. Albo to jakaś promocja albo coś pomyliłeś. Może rata jest netto? Wydaje się za niska nawet jak na promocyjny. Zazwyczaj ze względu na wysoką kwotę wykupu taki Easy Drive ma nawet wyższe oprocentowanie niż normalny leasing tej samej długości. Wyjątek to promocyjne leasingi ale to zwykle okupione jest brakiem rabatu na auto...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cytat z kolesia co to liczyl

 

" kupiłem golfa cena na fakturze 100k brutto. wpłaciłem 10% czyli 10k i mam ratę po 1k przez 3 lata. Wiec razem spłacę 36x1k+10k wpłaty 46k. Cena wykupu 54k które za 2 lata biorę w tradycyjny leasing VAGa 4%. Cene 56k (wykupu) mam gwarantowaną, wiec jeśli jakimś cudem wartość faktyczna będzie niższa, mam prawdo oddać klucze i pożegnać się bez żalu.

 

Jednak szanse na to są jednocyfrowe wiec bardziej realne opcje to wykupić po to by sprzedać (szybki zarobek) lub leasing z niskim wykupem by za ostatnia ratę 1% przejąć na własność.

 

generalnie jeśli bym go leasingował przez 5 lat po 4% (bez progresywnego oprocentowania, czyli po chłopsku) 4%x5(lat)x100k to 120k, wynajem 3 lata i 2 lata leasingu to 3x0.3x50k dla wynajmu to 50500 + leasing tradycyjny 2(lata)x4%x50k = 4k czyli ten manwer daje koszty całkowite 4500 kredytowania auta przez 5 lat kontra leasingowanie przez 5(lat)x4%x100k = 120k, 14500 różnicy czyli prawie 15% wartości przedmiotu leasingowanego."

 

mnie do konca te cyfry nie pasuja. choc leasing na 2 lata po wynajmnie easy drive mozna brac. bo to potwierdzili mi w salonie. oni generalnie leasing, wynajem i business care traktuja jako wymienna pakiety, ktore sobie mozna ukladac.

 

pytanie tylko

czy po 3 latach ńie zmienia sie wlasciciel auta, bo wtedy moze wejsc temat 23% vatu do zaplaty tak jak od sprzedazy

 

Raczej wygląda to tak:

Golf 100.000 PLN brutto, 10% wpłaty + 35 rat x 1% netto od wartości brutto czyli 1.000 PLN netto + VAT,

Razem do zapłaty przez 3 lata = 10.000 + 35 x 1.230 = 53.050 PLN brutto, nie wiem czy nie jest obowiązkowe RTI przez te 3 lata (ok. +3.500 PLN brutto ale to jest ubezpieczenie a nie koszt leasingu).

Więc kolega zapłaci 53.050 PLN a nie 46.000 PLZ - o 7.050 PLN więcej niż sądzi.

Wykupi Golfa za 54.000 PLN (w sumie zapłaci 53.050+54.000=107.050 PLN.

Koszt leasingu na pozostałe dwa lata to ok. +4-5% czyli np. 105% x 54.000 PLN = 56.700 PLN.

Całkowity koszt na 5 lat to 53.050 + 56.700 = 109.750 PLN (bez RTI).

 

Jeden leasing w VW na 5 lat to pewnie ok. 7-8% a może 10% ?

100.000 PLN x 110% = 110.000 PLN.

 

OK. 110.000 to tyle samo co ok. 109.750 PLN.

Gdzie jest ta oszczędność 14.500 PLN ??

 

Do tego pewnie dochodzi brak rabatu prze EaseDrive i rabat np. 5-10% przy zwykłym VW leasingu.

Więc EasyDrive jest dużo droższy.

Trzeba było uczyć się matematyki i lepiej przeczytać ofertę (to do "kolesia") :) a nie do @tjord.

Edytowane przez d7d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raczej wygląda to tak:

Golf 100.000 PLN brutto, 10% wpłaty + 35 rat x 1% netto od wartości brutto czyli 1.000 PLN netto + VAT,

Razem do zapłaty przez 3 lata = 10.000 + 35 x 1.230 = 53.050 PLN brutto, nie wiem czy nie jest obowiązkowe RTI przez te 3 lata (ok. +3.500 PLN brutto ale to jest ubezpieczenie a nie koszt leasingu).

Więc kolega zapłaci 53.050 PLN a nie 46.000 PLZ - o 7.050 PLN więcej niż sądzi.

Wykupi Golfa za 54.000 PLN (w sumie zapłaci 53.050+54.000=107.050 PLN.

Koszt leasingu na pozostałe dwa lata to ok. +4-5% czyli np. 105% x 54.000 PLN = 56.700 PLN.

Całkowity koszt na 5 lat to 53.050 + 56.700 = 109.750 PLN (bez RTI).

 

Jeden leasing w VW na 5 lat to pewnie ok. 7-8% a może 10% ?

100.000 PLN x 110% = 110.000 PLN.

 

OK. 110.000 to tyle samo co ok. 109.750 PLN.

Gdzie jest ta oszczędność 14.500 PLN ??

 

Do tego pewnie dochodzi brak rabatu prze EaseDrive i rabat np. 5-10% przy zwykłym VW leasingu.

Więc EasyDrive jest dużo droższy.

Trzeba było uczyć się matematyki i lepiej przeczytać ofertę (to do "kolesia") :) a nie do @tjord.

 

Tak jak napisałeś, przy czym rabat na easy drive (i generalnie każdym finansowaniu od nich) jest większy niż przy gotowce, bo oni maja prowizje na finansowaniu (wyjątkiem są stare stocki lub sytuacje na już bo targety/bonusy, szczególe wskazania VW Leasing). Dobrze to przebadałem w praktyce w pl. Z ciekawostek w uk różnica rabatowania w grupie VW jest tak duża, ze wszyscy biorą finansowanie nawert zeby od razu spłacić gotówka. U nas się to nie opłaca bo różnica jest zbyt mała.

 

Nadal twierdze, ze easy jest lepsze niż tradycyjny Leasing bo masz dodatkowo opcje co zrobić z autem. Nigdy nie wiadomo co się w życiu stanie.

Edytowane przez Akp69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te obliczenia zakładają wyssaną z palca wartość rezydualną na poziomie 54%, więc ciężko coś tu dokładnie porównać. Co więcej w zależności od kalkulacji w racie leasingu może być też ubezpieczenie na pierwszy rok...

 

Najlepiej poprosić sprzedawcę o dwie kalkulacje - easy drive i normalną - wtedy będą dokładne kwoty obok siebie w tabelkach. Tylko uwaga na oszustów z VW leasing bo w tych tabelkach podają oprocentowanie leasingu, które nie zgadza się z wysokością rat - oprocentowanie nie uwzględnia GAPu, a raty już tak... Sprzedawcy przy których wyciągałem kalkulator żeby to policzyć udawali zdziwionych, że to się nie zgadza... GAPu nie chciałem (bo w VW jest bardzo drogi) więc miało to dla mnie duże znaczenie. Ostatecznie oferta VW leasing z GAPem była minimalnie droższa niż konkurencyjna więc ją wziąłem.

 

Co do rabatów - owszem, sprzedawca może dać większe przy finansowaniu VW ale... nie w przypadku leasingu z ratą 1% netto! To jest leasing promocyjny i wtedy już rabatu na auto zwykle nie ma. Ale to ma małe znaczenie bo tu liczy się wysokość raty, a kwota wykupu i sumaryczny koszt są bez znaczenia bo nie zakłada się wtedy wykupu auta. Jeśli chcecie rabat na auto to będziecie mieli easy drive bez promocji, a wtedy rata podskoczy o 50% ale wykup za to trochę spadnie choć sumaryczny koszt takiego leasingu i tak wyjdzie na poziomie ~112% wliczając obowiązkowy GAP.

 

Rok temu leasing VW na 5 lat przy wpłacie 20% wyszedł ~109% uwzględniając GAP/RTI na 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok temu leasing VW na 5 lat przy wpłacie 20% wyszedł ~109% uwzględniając GAP/RTI na 3 lata.

Leasing na 5 lat - 109% z GAP/RTI na 3 lata to chyba bardzo tanio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te obliczenia zakładają wyssaną z palca wartość rezydualną na poziomie 54%, więc ciężko coś tu dokładnie porównać. Co więcej w zależności od kalkulacji w racie leasingu może być też ubezpieczenie na pierwszy rok...

 

Najlepiej poprosić sprzedawcę o dwie kalkulacje - easy drive i normalną - wtedy będą dokładne kwoty obok siebie w tabelkach. Tylko uwaga na oszustów z VW leasing bo w tych tabelkach podają oprocentowanie leasingu, które nie zgadza się z wysokością rat - oprocentowanie nie uwzględnia GAPu, a raty już tak... Sprzedawcy przy których wyciągałem kalkulator żeby to policzyć udawali zdziwionych, że to się nie zgadza... GAPu nie chciałem (bo w VW jest bardzo drogi) więc miało to dla mnie duże znaczenie. Ostatecznie oferta VW leasing z GAPem była minimalnie droższa niż konkurencyjna więc ją wziąłem.

 

Co do rabatów - owszem, sprzedawca może dać większe przy finansowaniu VW ale... nie w przypadku leasingu z ratą 1% netto! To jest leasing promocyjny i wtedy już rabatu na auto zwykle nie ma. Ale to ma małe znaczenie bo tu liczy się wysokość raty, a kwota wykupu i sumaryczny koszt są bez znaczenia bo nie zakłada się wtedy wykupu auta. Jeśli chcecie rabat na auto to będziecie mieli easy drive bez promocji, a wtedy rata podskoczy o 50% ale wykup za to trochę spadnie choć sumaryczny koszt takiego leasingu i tak wyjdzie na poziomie ~112% wliczając obowiązkowy GAP.

 

Rok temu leasing VW na 5 lat przy wpłacie 20% wyszedł ~109% uwzględniając GAP/RTI na 3 lata.

Nieprawda odnośnie rabatu. Ja dostałem rabat ponad 12 % i ofertę leasingu Vw na 3 lata z ratą w wys. 1% ceny brutto auta. Wpłata 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te obliczenia zakładają wyssaną z palca wartość rezydualną na poziomie 54%, więc ciężko coś tu dokładnie porównać. Co więcej w zależności od kalkulacji w racie leasingu może być też ubezpieczenie na pierwszy rok...

 

Najlepiej poprosić sprzedawcę o dwie kalkulacje - easy drive i normalną - wtedy będą dokładne kwoty obok siebie w tabelkach. Tylko uwaga na oszustów z VW leasing bo w tych tabelkach podają oprocentowanie leasingu, które nie zgadza się z wysokością rat - oprocentowanie nie uwzględnia GAPu, a raty już tak... Sprzedawcy przy których wyciągałem kalkulator żeby to policzyć udawali zdziwionych, że to się nie zgadza... GAPu nie chciałem (bo w VW jest bardzo drogi) więc miało to dla mnie duże znaczenie. Ostatecznie oferta VW leasing z GAPem była minimalnie droższa niż konkurencyjna więc ją wziąłem.

 

Co do rabatów - owszem, sprzedawca może dać większe przy finansowaniu VW ale... nie w przypadku leasingu z ratą 1% netto! To jest leasing promocyjny i wtedy już rabatu na auto zwykle nie ma. Ale to ma małe znaczenie bo tu liczy się wysokość raty, a kwota wykupu i sumaryczny koszt są bez znaczenia bo nie zakłada się wtedy wykupu auta. Jeśli chcecie rabat na auto to będziecie mieli easy drive bez promocji, a wtedy rata podskoczy o 50% ale wykup za to trochę spadnie choć sumaryczny koszt takiego leasingu i tak wyjdzie na poziomie ~112% wliczając obowiązkowy GAP.

 

Rok temu leasing VW na 5 lat przy wpłacie 20% wyszedł ~109% uwzględniając GAP/RTI na 3 lata.

 

Wartosc rezydualna to 51.3%

MOje obliczenia w tabelce ponizej (na wyzszej kwocie 132700zl oraz w 2 wersjach z RTI i bez. Leasing z RTI to faktycznie prawie 110% w VW leasing.

Screenshot_24.jpg

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

Raczej wygląda to tak:

Golf 100.000 PLN brutto, 10% wpłaty + 35 rat x 1% netto od wartości brutto czyli 1.000 PLN netto + VAT,

Razem do zapłaty przez 3 lata = 10.000 + 35 x 1.230 = 53.050 PLN brutto, nie wiem czy nie jest obowiązkowe RTI przez te 3 lata (ok. +3.500 PLN brutto ale to jest ubezpieczenie a nie koszt leasingu).

Więc kolega zapłaci 53.050 PLN a nie 46.000 PLZ - o 7.050 PLN więcej niż sądzi.

Wykupi Golfa za 54.000 PLN (w sumie zapłaci 53.050+54.000=107.050 PLN.

Koszt leasingu na pozostałe dwa lata to ok. +4-5% czyli np. 105% x 54.000 PLN = 56.700 PLN.

Całkowity koszt na 5 lat to 53.050 + 56.700 = 109.750 PLN (bez RTI).

 

Jeden leasing w VW na 5 lat to pewnie ok. 7-8% a może 10% ?

100.000 PLN x 110% = 110.000 PLN.

 

OK. 110.000 to tyle samo co ok. 109.750 PLN.

Gdzie jest ta oszczędność 14.500 PLN ??

 

Do tego pewnie dochodzi brak rabatu prze EaseDrive i rabat np. 5-10% przy zwykłym VW leasingu.

Więc EasyDrive jest dużo droższy.

Trzeba było uczyć się matematyki i lepiej przeczytać ofertę (to do "kolesia") :) a nie do @tjord.

 

zdeczko masz blad w obliczeniach - bo podana jest wartosc auta 100 tys brutto. a do rat liczysz netto....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wartosc rezydualna to 51.3%

MOje obliczenia w tabelce ponizej (na wyzszej kwocie 132700zl oraz w 2 wersjach z RTI i bez. Leasing z RTI to faktycznie prawie 110% w VW leasing.

[ATTACH=CONFIG]153828[/ATTACH]

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

 

 

zdeczko masz blad w obliczeniach - bo podana jest wartosc auta 100 tys brutto. a do rat liczysz netto....

 

Raty netto wynoszą ok. 1% od wartości brutto samochodu,.

Czyli Golf 100.000 PLN brutto ma ratę netto 1% od 100.000 PLN BRUTTO = 1.000 PLN NETTO + 23% VAT.

W Twoim Passacie masz podobnie :

Rata netto wynosi 1.344,95 PLN netto co stanowi (1.344,95 / 132.700,00) = 1,013% netto miesięcznie od wartości brutto.

Można też policzyć inaczej 1.654,29 PLN od 132.700,00 PLN = 1,247% miesięczna rata brutto od wartości brutto samochodu.

Przez 35 m-cy wpłacisz więc 71.181,70 PLN czyli 53,64% za użytkowanie samochodu (bez ubezpieczenia RTI).

Plus wartość końcowa 51,30^ razem daje 104,94% (jeżeli wykupisz).

Normalny leasing to 101% na 3 lata (zawsze + RTI).

Różnica ok. 5.300 PLN na niekorzyść EasyDrive 1% (150 PLN miesięcznie).

Oddajesz samochód to warto EasyDrive, wykupujesz za 1% to chyba nie warto.

RTI miesięcznie to 136,92 PLN brutto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to leasing tez można negocjować :-) Rabat 12% + leasing z 1,23% ratą to bardzo dobra oferta, szanuję.

 

EasyDrive i inne z wysokim wykupem olałem jak zorientowałem się, że dosłownie wszędzie oszukują przy rabatach. Najpierw zapytałem o kalkulację leasingu i wartośc rezydualną, później wynegocjowałem rabat i okazało się nagle, że jak dostałem rabat to auto "straciło na wartości" przy wykupie bo nadal było to np. 50% ceny ale kwotowo już nie 50k tylko 45k... Jak ich zapytałem jakim cudem rabat na auto wpływa na jego wartość po 3 latach już mi nie potrafili odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba lepiej dla Ciebie jak możesz wykupić za 45.000 PLN niż za 50.000 PLN? lub zostawić.

Samochód ma wg VW utratę wartości 50% to kwoty zgadzają się.

Wolisz i chcesz wykupić za 55.000 PLN ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak auto spadło z ceny ze 100 na 90 to wolę w 3 lata spłacić 40k, a nie 45k. Wartość rezydualna nie powinna być liczona procentowo tylko kwotowo bo przy sprzedaży 3 letniego auta nikogo nie interesuje kto ile za nie zapłacił na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak auto spadło z ceny ze 100 na 90 to wolę w 3 lata spłacić 40k, a nie 45k. Wartość rezydualna nie powinna być liczona procentowo tylko kwotowo bo przy sprzedaży 3 letniego auta nikogo nie interesuje kto ile za nie zapłacił na początku.

Ale o co w ogóle chodzi. Wartości są zawsze liczone od ceny już po rabatach. Mój po rabatach kosztuje 1500000 zł i od tej ceny mam liczoną wartość wykupu po 3 latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma kwota zakupu do wartości używanego auta? Jeśli w komisie stoją 2 identyczne auta ale jedno było kupione z rabatem 10%, a drugie za cenę katalogową to nie ma to żadnego wpływu na ich aktualną cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności