Skocz do zawartości
monter

[silnik] Ciśnienie oleju silnika VR6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam takie pytanie. Jakie powinno być ciśnienie oleju silnika w passacie B4 vr6?

Ostatnio rozszczelnił mi się czujnik ciśnienia oleju w podstawie filtra, wywaliło cały nowy olej... Zakupiłem drugi czujnik, na razie jest ok. Z ciekawości wkręciłem ciśnieniomierz w tę podstawę, ciśnienie na jałowych obrotach przy temp oleju 90st. wynosi około 2 bary. Przy pełnych obrotach dobija do 12-14 barów.... Pomyślałem że za wielkie, że zawór upustowy w pompie nie działa, więc wstawiłem drugą pompę olejową. I tak samo, bez zmian. Robiłem już kilka silników vw i się nie spotkałem z takim wysokim ciśnieniem oleju. W większości silników zawór w pompie odcina przy około 6-7barów. Czy w vr6 to tak powinno być? Mi się wydaje że jest za wysokie. Na manometrze przy dodawaniu obrotów, przy około 3000obr widać jakby zawór odcinał przy 6 barach, do około 3500obr ciśnienie nie zmienia się, ale przy wyższych obrotach ciśnienie idzie w górę. Nie mam pojęcia co jest grane. Dodam że rozbierałem pompę oleju, zawór upustowy nie przycina się, ani nie ma sposobu aby się przycinał. Czy 2 pompy oleju mogą być identycznie uszkodzone?

Wydaję mi się że takie ciśnienie oleju może za mocno dociskać łańcuch rozrządu, powodując zbyt szybkie zużycie łyżwy. No i wywala czujniki ciśnienia. Silnik zalany mam olejem shell mineralny, filtr był filtrona, przy zmianie pompy zmieniłem na manna. Może te silniki powinny jeździć na pełnych syntetykach?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na biegu jałowym - 0.8 bar

Moc znamionowa 2000/min - 3 bar

Nadmiarowy zawór ciśnieniowy otwiera się przy 5.3-5.7 bar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozebrałem pompę, dokładnie umyłem w benzynie, i dopiero widać... W dolnej części tej pompy, tam gdzie znajduje się smok, jest ten zawór nadciśnieniowy. Ma on takie wyrobienie, że po prostu zacina się ten tłok, otwiera upływ oleju, ale tylko częściowo. Stąd sie bierze ciśnienie 3 razy większe niż powinno być. Przebieg jednego silnika(pompy olejowej również) to udokumentowane około 250 tys km. 2 pompy są identycznie uszkodzone. Dlatego przestrzegam posiadaczy Vrków, zmierzcie ciśnienie oleju w swych silniczkach. Napinacz łańcuszka rozrządu działa na ciśnienie oleju. Za wysokie ciśnienie oleju, jak u mnie, za mocno naciąga łańcuch, powodując jego przedwczesne zużycie, stąd jego częste pękanie, zużywanie się i pekanie łyżw rozrządu.

 

ps. ciśnieniomierz oleju, to koszt około 25zl, czyli przewód hamulcowy gumowy, i zwykły, najprostrzy manometr 1-15 bar. Gwinty są identyczne jak w czujniku ciśnienia, wkręcić manometr w przewód hamulcowy, przewód w podstawę filtra oleju, i mamy ciśnieniomierz :cwaniak:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

monter a ten zawór da sie naprawic czy trzeba wymieniac na nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dostęp do frezarki i tokarki to naprawisz, można też dać jakiemuś kumatemu rzeźnikowi co by przewiercił cylinder zaworka i wytoczył nowy, większy tłoczek.

Druga opcja to kupić całą nową pompę oleju, samej dolnej części pompy(smok) nie da się kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności