Skocz do zawartości
mareks6

CarPC - jaki wzmacniacz i głośniki?

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach udało mi się w końcu znaleźć adapter do FISa w moim passacie B5 3BG który może wyświetlać cokolwiek ze chcę na wyświetlaczu pomiędzy zegarami. Tak więc można np wyświetlać tam strzałki nawigacji z komputera tak jak z fabrycznego MFD. Prócz adaptera znalazłem również aplikację (dodatek) do oprogramowania centrafuse, który te strzałki i inne informacje za pomocą złącza szeregowego wysyła do adaptera, a ten dalej na FIS.

 

W tym momencie w końcu najprawdopodobniej uwolniłem się od tej dennej MFD i jej płytek z mapkami.

Tak jak w temacie chcę zamontować w samochodzie jakiś carPC z panelem dotykowym 7 cali. Cały komputer na płycie głównej miniITX powinien się zmieścić za panelem w miejscu gdzie obecnie jest MFD.

 

W bagaźniku gdzie teraz mam oryginalny wzmacniacz DSP pod MFD chciałbym zamontować jakiś wzmacniacz najlepiej 5 kanałowy (4 drzwi + sub) lecz nie wiem co najlepiej kupić. Do tego jakieś dobrej jakości głośniki we wszystkich drzwiach i pytanie gdzie zamontować sub? Samochód mam w limuzynie i nie chciałbym zbytnio odejmować bagaźnika.

 

Obecnie w nowych samochodach marki BMW gdzie pracuję fabrycznie montują głośnik niskotonowy pod siedzeniami przednimi (chyba pod oboma). Zastanawia mnie czy w pasku jakoś da się tam porozcinać spodnią matę/dywan i też upchać głośnik i czy to ma sens? Chyba że ktoś ma jakieś inne pomysły?

 

Tak więc pytania mam trzy:

1. Jaki wzmacniacz 5 kanałowy - w cenie do ok 1,5tyś zł?

2. Jaki zestaw głośników - w cenie do 1000zł

3. Gdzie zamontować głośnik niskotonowy by nie tracić za dużo miejsca w bagażniku, a by zdał egzamin?

 

Z góry dzięki za propozycje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro budżet wynosi 2500 zł. To tak:

 

- wytłumienie drzwi koszt około 300zł

- kable i inne pierdoły 200zł

- głośniki tylko na przód, w tył nic nie pakuj a najlepiej te z tyłu wywal/ścisz porządny zestaw to koszt od 600 zł w górę

- Subwoofer jak masz kombi to można kupić skrzynkę w lewy boczek bagażnika koszt 300zł + jakiś przyzwoity głośnik drugie 300zł

- wzmacniacz 4 kanałowy wystarczy, najlepiej używka tu jak się trafi, można dorwać fajny wzmak już za 250zł, używany pewniak będzie za 500zł.

 

Całość wychodzi +/- 2500zł. Proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego że nie czytałeś uważnie tego co napisałem. Pisałem że samochód to limuzyna i że myślę czy zmieszczę i da to oczekiwany efekt, głośnik basowy pod siedzeniem kierowcy jak w nowych bm'kach

 

Budżet to odpowiednio ok 1500zl za wzmacniacz koniecznie minimum 5 kanałowy + ok 1000zl za zestaw głośników do drzwi. Kable mam a innych pierdołów i wytlumienia w to nie wliczam.

 

Jednym z powodów wymiany głośników i zainwestowania w jakiś wzmacniacz 5 kanałowy jest fakt iż wkurzają mnie te fabryczne tylne głośniki bo prawie ich nie słychać a właśnie mi zależy na dźwięku przestrzennym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro chcesz oglądać filmy to wtedy w porządku. Ale nie tak prosto jest dostać film w 5.1. Bo do słuchania muzyki wystarczają tylko przednie głośniki i sub.

 

Mam dla ciebie propozycję, 6 kanałowy wzmacniacz 4 kanały na drzwi pozostałe w mostku na suba. http://allegro.pl/rodek-r680a2-6-mocnych-kanalow-i4453888241.html

 

Do tego 2 zestawy głośników u-Dimension ProZ Comp6 http://allegro.pl/u-dimension-proz-comp-6-60-22000hz-sklep-mlawa-i4438947770.html

I mała 15 litrowa skrzynka http://sklep.basser.pl/pl/obudowy-zamkniete/31-c1015-obudowa-glosnikowa.html

 

Plus bardzo fajny głośnik http://allegro.pl/excursion-sx-10s4-600w-1x4ohm-25cm-sklep-mlawa-i4433551726.html

Edytowane przez Jankus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za dobre chęci ale nie wiem czy warto się bawić w aukcje i używane wzmacniacze. Głośniki wyglądają ok, tylko pytanie jak grają? miałeś lub może masz te głośniki?

 

Liczyłem raczej na opinie osób co do konkretnych produktów, bo jak już inwestować to wolałbym kupić coś sprawdzonego i polecanego.

 

Zależy mi na tym by zestaw wzmacniacz+głośniki wiernie odtwarzały wszystkie częstotliwości przy różnych głośnościach, bo niestety oryginalne MFD+DSP i te niby lepsze fabryczne głośniki przy normalnym słuchaniu tak by w samochodzie dało się jeszcze rozmawiać licho słychać. Tak samo jak się chce na prawie maxa podkręcić to już wzmacniacz zniekształcenia sieje i harczy, ale to nie jest aż tak ważne. Dopiero przy takim podkręceniu głośności że już nie da się rozmawiać ale nie gra na maxa, słyszę dobrej jakości dźwięk. Mi zaś zależy na dobrym, cichym graniu bo co miesięcznie robię trasy ok 4tyś km z ludźmi w aucie którzy chcą spać, a ja wolę słuchać muzyki jak jadę...

 

I tu uprzedzę pytanie "to po co głośniki z tyłu" - nie zamierzam oglądać filmów 5.1 w aucie ale jak już jadę sam lub jak nikt nie śpi to lepiej jest jak dźwięk słychać ze wszystkich stron. Czasami zmieniamy się z kumplem i idę na tył i tam to już w ogóle cicho słychać...

 

 

Co do wzmacniacza to miałem na oku ALPINE MRX-V70 który troszkę przekroczy budżet, ale jak było by warto to go troszkę naciągnę, tak samo z głośnikami. Poniżej link do wzmaka

 

http://allegro.pl/alpine-mrx-v70-5-kanalow-extra-muzyki-klasa-d-i4402109604.html

 

nie wiem tylko czy ktoś go już tu miał i czy jest warty swej ceny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodek to górna półka. Pierwszy raz widzisz to na oczy i nie wiesz co o tym myśleć. Typ dał link do niemieckiej strony która mierzy prawdziwe moce wzmacniaczy. Ten ma około 100 W na kanał przy 4 omach a Alpine 60 watów? O czyms to świadczy. Odpuśc sobie to Alpine, Alpine skończył się na starej serii V12. Przepłacisz, lepiej wydać zaoszczędzoną kasę na lepsze głośniki. Właśnie te leciwe wzmacniacze mają to coś. A w zasadzie mają nie rzadko zaniżoną moc.

 

Co do głośników, ma je u siebie. Grają bardzo dobrze. Szkoda że mieszkasz na 2 końcu polski, tak umówili byśmy się na odsłuch. Subwoofer też mam taki sam, na pewno lepszy od JBL i innych wynalazków. Testowałem jednego JBL wczoraj, niby sub jak sub łupie ale czegoś brak.

Edytowane przez Jankus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już prawie się przekonałem do tego wzmacniacza, ale coś mi on za tani był jak na górną półkę i przeglądnąłem opinie na Google. I tu moje zdziwienie - dużo ludzi na innych forach co prawda chwaliło jego moc, ale za to skarżyło się na jakość dźwięku i większość pisała ze drugi raz by go nie kupiło.

 

I w tym momencie już u mnie też odpadł. Jak juz wspominałem mi nie zależy na głośnym ale na dobrym graniu. Ten ALPINE ma jak wspomniałeś 60w na kanał i chyba ok 230w na suba . Nie wiem jak z jego parametrami ale poczytam jeszcze bo wiadomo ze cena jest za markę ale jakoś musi też grać za te cenę.

 

Będę musiał chyba poprzeglądać różne wzmacniacze i porównać ich pasma przenoszenia oraz co najważniejsze zniekształcenia które każdy wzmacniacz jako takie ma. To właśnie od nich zależy jakość dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozmawiałem z jednym typem co ma w aucie nagłośnienie za 10000 zł to powiedział że słyszy większą różnicę w brzmieniu mięczy wzmacniaczami niż głośnikami. Sporo osób opinii może być od osób które posiadają Genesisy, używane nie chodzą poniżej 1000zł nowe od 2500zł. Jest jeszcze inna opcja, ale przekroczy budżet. Jedna 4 kanałówka i 2 kanałówka w mostku na suba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porozglądam się. Niestety dwa wzmacniacze odpadają od razu gdyż potrzebuję czegoś jak najmniejszego. Jak już wspominałem robię sporo kilometrów z innymi osobami w aucie i każdy ma bagaże. Czasami mam bagażnik załadowany "na ścisk", tak więć wzmacniacz musi być albo podobnych wymiarów co fabryczny DSP albo jak najbardziej płaski bym go zmieścił pod tylną półką, jak fabryczny...

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przeglądałem te genesisy i widać że to właśnie wzmacniacze z wyższej półki. THD mają na poziomie 0,1% gdzie większość wzmacniaczy ma ok 1%. Te Highendowe kosztują w niemczech nowe ale z wystawy 1000euro. Ten sam używany znalazłem za 600.

 

Ale oni mają też tańsze wzmacniacze, a nadal THD według opisu na ich stronie ma 0,1% tu przykład nówki, ale na aukcji więc w nie wiem do ilu dojdzie:

 

http://www.ebay.de/itm/Genesis-Profile-Five-Endstufe-4-Kanal-1-Sub-auch-andere-auf-Anfrage-/181468302067?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoverst%C3%A4rker&hash=item2a405a8af3

 

 

Zastanawiają mnie jednak podłączenia w tym sprzęcie i regulacje. Nim patrzałem na te genesisy, to miałem na oku jeszcze taki wzmachol:

 

http://www.ebay.de/itm/161376432092?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

ten już ma jak prawie wszystkie wzmacniacze THD na poziomie 1%, ale za to ma mnóstwo możliwości podłączeń oraz regulacji które się z pewnością przydają by nic nie harczało gdy głośnik dostanie częstotliwości których nie umie odtworzyć. Jeszcze będę czytał opinie o nim ale na chwilę obecną przoduje w moim wyborze.

 

Jeszcze przeglądałem kilka modeli firmy Hertz która nie wiem jak teraz ale jakieś 10 lat temu była chyba najlepszą i jedną z najdroższych firm co do głośników, ale nie wiem jak ze wzmacniaczami.

 

Model Hertz'a HDP 5 jest w niemieckich testach tutaj

 

http://www.hifitest.de/kategorien/car_hifi_endstufe_multikanal_16

 

ma troszkę lepszy wynik od tego Alpine'a oraz hifonics'a (ale 3 kanałowego) które to są na równi. Niestety ten kosztuje 480euro na ebau co stanowczo przekroczy mój budżet i raczej o 500zł więcej już nie dam...

 

 

Także teraz stoję przed wyborem Alpine MRX-V70 (który w tych testach ma same pochwały), ten Hifonics Atlas AXI 5005 oraz ewentualnie polować na tą tańszą wersje Genesis'a (linka na górze), który ma THD na poziomie 0,1% jako jedyny z tych trzech.

Edytowane przez mareks6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomyłka - post do usunięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba czegoś nie kojarzysz. Głośniki nie charczą i nie pierdzą od THD wzmacniacza. Głośniki charczą jak nie darz im odpowiedniej mocy. dlatego właśnie wszystkie głośniki podłączone pod radio charczą. dostają swoje napięcie (zazwyczaj od około 15v, a w przypadku subwoofera od 30 do 50v) ale nie dostają prądu(natężenia). Jak podłączysz głośniki pod wzmacniacz, a nie pod radio, to masz już jeden problem z głowy. Następny to wszystko dobrze ustawić.

 

Jeszcze jedno. Piszesz od THD, ja w ogóle nie patrzę na te parametry. Bo wzmacniacz nie gra watami czy THD, gra tranzystorami kondensatorami, cewkami, rezystorami itp. Krótko mówiąc, spójrz się czy wzmak ma dość mocy aby wszystko uciągnąć, montuj i słuchaj.

 

Odnośnie Hifonicsa. Produkt renomowanej marki. Prawdziwe waty, dobre podzespoły, wystarczająco mocny. Na suba nawet za mocny, ale to nic, głośnika nie spalisz, chyba że bardzo będziesz tego chciał. Jak budżet ci pozwala to bierz.

 

Mam jeszcze jedną radę. Nie kupuj żadnych zestawów "kabli do podłączania wzmacniacza" Są to raz za cienkie kable, marnej jakości dostajesz wszystko, ale wszystko do dupy. Do takiej instalacji proponuje kabel spawalniczy. Najlepiej 35mm2. Kable głośnikowe dostaniesz w elektrycznym, a czincze w elektronicznym. Ale zainwestuj w lepsze czincze, najlepiej ekranowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do THD, może się mylę ale wydawało mi się, że ten współczynnik zależy właśnie od użytych elementów, oraz mocy, tj prądu do napięcia o którym piszesz. Jestem elektronikiem i automatykiem, dlatego doskonale rozumiem co miałeś na myśli. Jeśli do budowy wzmacniacza użyje się tanich i lichych tranzystorów i innych elementów to te same z siebie będą wprowadzać zniekształcenia dźwięku, ale długo by tu pisać o szczegółach. Co do mocy swoją drogą.

 

 

Co do Hifonics'a - lekko przekroczę budżet, ale da się przełknąć.

 

 

Co do kabli, jak wspomniałem jestem elektronikiem i wiem z czym się wiąże kupowanie zestawów kabli, często chińskich gdzie zamiast miedzi są jakieś stopy i to czasami nawet cieńsze niż powinny być. Te stopy zamiast miedzi to jeszcze by przeszło, ale nie raz widziałem przewód z zadeklarowaną grubością, a po przecięciu i porównaniu z innym jakimś firmowym widać że z zewnątrz ta sama grubość a miedzi w chińskim jest mniej - po prostu izolacja jest grubsza... To może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do pożaru gdy przewód zasilania będzie za cienki...

 

Ja kupuję przewody w pewnej, sprawdzonej hurtowni w opolu w szpulach po 100m. Za dużo go nigdy nie będzie bo nie raz się przyda :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem parametry to jedno a jakość, charakterystyka grania to drugie. Czasem pozornie słabszy wzmacniacz zagra lepiej od mocniejszego. Parametrami się nie przejmuj w przypadku markowego sprzętu, Rodek którego ci podsyłałem miał 6x97W w 4 omach przy 0.1% THD. A przy 6x107W przy 4 omach łapał już 1%THD. Przedni i tylny zestaw spokojnie zadowoli się 90W. U mnie wystarczy 88W.

 

No to teraz pozostaje tylko wybór wzmacniacza. Jeśli chodzi o wzmacniacze Herza. To jakoś nie miałem jeszcze okazji o nich poczytać. Jak już przeglądasz wzmacniacze to podam ci jeszcze pary producentów naprawdę dobrego sprzętu.

ESX, Emphaser, Audio Art, u-Dimension, Rockford Fostage, Helix, Rodek, DLS, STEG, BRAX, Signat, Focal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wzmacniacza to już chyba zostanę przy tym hifonics'ie. Producentów jest pełno, ale wszystkiego nie dam rady przeglądnąć...

 

Z Focala widziałem głośniki i aż się przestraszyłem tych cen... Nie myślałem że dobre głośniki tych wymiarów (165mm) mogą tyle kosztować. Wiem już na pewno że na 2 zestawy głośników na przód i tył będę musiał przeznaczyć co najmniej dwa rady tyle ile chciałe, ale co zrobić. Jakichś najtańszych też nie chcę, a za jakość trzeba płacić.

 

Tak więc pozostaje mi kwestia głośników w cenie do ok 2000zł. Te co mi z początku pisałeś mieściły by się w wyznaczonym maksimum, ale pytanie czy to jedyny wybór?

 

Może jeszcze są jakieś inne godne polecenia, tak by na wszystkie 4 drzwi wyszło do 2000zł? No chyba że na przód lepsze, a na tył gorsze, ale nie wiem czy to miałoby sens, bo nie chciałbym później z tyłu słyszeć dużo gorzej, albo co gorsze żeby te tylne psuły wręcz słyszalny dźwięk tych z przodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tego sporo, ja podesłałem te które sam posiadam. Możesz poszukać jeszcze zestawów Focala, Audio System, Hertz Hsk, DLS, RAINBOW, HELIX, MOREL, DEGO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze się porozglądam. Rozumiem że z tych co masz jesteś zadowolony?

 

Mam jeszcze czas więc nie spieszę się z tym przeglądaniem. Najpierw muszę kupić wszystko pod sam carPC, a tam obudowę 2DIN oraz matrycę 7 calową dotykową muszę bezpośrednio z chin sprowadzać, bo u nas ani w Niemczech niczego ni znalazłem...

 

Pytanie jeszcze jakiego przekroju kabli najlepiej użyć do zasilania wzmacniacza i podłączenia głośników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wzmacniacza proponuję kabel spawalniczy 35 milimetrów kwadrat. W Polsce kosztował 17 zł za metr. A do głośników w drzwi starczą 1,5mm2 do subwoofera 2,5mm2.

 

Ja swój zestaw kupiłem ze względu na to że dodają do niego rezystancyjny tłumik tweetera. Często na oryginalnej zwrotnicy tweetery tak dają po uszach że ciężko usiedzieć w aucie. U nie nie ma tego problemu. Ale skoro jesteś elektronikiem to raczej nie będziesz miał problemu z dolutowaniem jakiegoś rezystorka (najlepiej ceramiczny 20 watowy) aby przyciszyć tweeterki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że dam rady z tym rezystorkiem :-)

 

Kurcze szkoda że z nie 1mm2 ten przewód bo mam na stanie w domu całą rolkę takiego:

 

http://tridex.pl/towar/4500/Przewod+glosnikowy+2x1mm2+CCA+Extra+Flexible+100m.html

 

Ale też mi się wydawało że może być za cienki, no i to nie jest miedź...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie położyłem 2,5mm2 do drzwi. Ale to najzwyklejszy kabel za 2,50zł za metr. 1mm2 może być nieco za cienki. Chyba że skręcisz z niego 2mm2. Poprostu weźmiesz kawał kabla skręcisz 2 żyły w jedną na końcach i będziesz miał jeden 2mm2, np. na plus do przednich lewych drzwi.

Edytowane przez Jankus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, dlatego nie będę ryzykował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności