Skocz do zawartości
freeman67

Ładowanie prostownikiem akumulatora

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy mam prostownik bez regulacji prądu ładowania, jedynie skala ze wskazówką która pokazuje amperarz.

 

Wyjąłem aku z auta podłaczyłem czerwony plus czarny minus i do prądu.

Wskazówka na pocz skoczyła na 6 a potem w ciągu dosłownie 2 min zeszła do 0.

Tzn że nie ładuje czy co? Od razu mówie ze aku ma ponad 4 lata. i już w lecie zawodził z 2 razy a więc raczęj dętka.

co jest nie tak że nie pokazuje pradu ładowania a słychać samą pracę prostownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prostowniki bez potencjometru są automatyczne, same dobierają moc do ładowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale ładowanie prądem 0 to chyba nie ładowanie :) już doczytałem że chyba aku jest już dętka bo prostownik nawet nie może go podnieść skoro nie chce ładowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że aku ma małą pojemność, to nie prąd ładowania pokazuje tylko natężenie :)

Pewnie będzie w niedługi czas do wymiany skoro się tak szybciutko naładował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
już doczytałem że chyba aku jest już dętka

Otóż to. Aku już padaczka. Czeka Cię zakup nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za zainteresowanie. teraz jak juz będe kupował to myślę czy bezobsługowy czy nie lepszy by był obsługowy? jakieś dosw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To znaczy że aku ma małą pojemność, to nie prąd ładowania pokazuje tylko natężenie :)

Pewnie będzie w niedługi czas do wymiany skoro się tak szybciutko naładował :)

 

Tak na marginesie, to natężenie prądu. Aku pobiera go tyle, ile jest w stanie, skoro spada do 0 to nie zawsze znaczy, że on padł, padnięty aku zazwyczaj pobiera prąd rzędu 2-4A bez końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze napięcie na klemach aku w trakcie ładowania. Może prostownik jest walnięty. Generalnie jeśli amperomierz pokazuje 0 to znaczy, że nie ma przepływu prądu czyli nie ma ładowania. Przyczyny są dwie: albo naładowany akumulator albo za niskie napięcie ładowania. Zwykle akumulatory nie ładują się w kilka minut, a jeśli tak jest to akumulator nadaje się do wywalenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw podłączony prostownik na noc, i zobacz co będzie rano. Jak aku jest mocno rozładowany i w miarę mądry masz prostownik, to przez kilka godzin wskazówka będzie na 0, później będzie w kilkusekundowych cyklach ładowć naprzemian na 6 i 0, a potem już normalnie ciągle aż dojedzie do 2-3A. Możliwe, że aku jeszcze pociągnie do zimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na noc nie moge bo autko pod chmurką ;]

na 8 godz w ciagu dnia go podłączyłem. musi wytrzymac max miesiac jak bede u rodzicow bo tam mam zapas 2 letni ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam prostowniki elektroniczne - są w stanie podnieść i zregenerować nawet mocno wyeksploatowany akumulator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też taki mam. W Lidlu swego czasu sprzedawali po niecałe 100 zł. Całkiem dobry sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam aku 80 Ah z napięciem na klemach 12,08 V. Muszę go podładować ale mam tylko prostownik do aku 20-50 Ah z max prądem ładowania 4 A. Czy takie ładowanie może uszkodzić aku? Czy ładowanie takim prostownikiem coś wogóle da, czy naładuje mi aku?

Jeżeli takie ładowanie jest do d...y czy kupno takiego prostownika

http://www.motorus.pl/uklad-elektryczny/ladowarki-akumulatorowe/keepower/keepower-1200-small-1a-4a-12v-ladowarka-do-akumulatorow-motocyklowych-i-samochodowych_p_15134.html, który będę używał do motocykla, małego autka żonki i passka się nada? Ma on niby możliwość ładowania aku do 80Ah ale jednak prądem o natężeniu max 4A.

 

Wyliczyłem sobie że mam aku rozładowane w 54% więc przy prądzie 4A proces ładowania powinien wynieść 10,8 godz. Teraz pytanie czy taki prostownik da radę? Wiem że prąd ładowania nie może przekroczyć 1/10 pojemności aku więc 4A to 5% co nie jest złe. Rozumiem że informacja na prostowniku że nadaje się do aku do 50Ah wynika z długości procesu ładowania, a nie możliwości prostownika. Chyba spróbuję ładować jutro 11 godzin.

Edytowane przez kdd35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki masz prostownik. O akumulator się nie martw, jak prostownik się nie rozsypie to naładuje. Potrwa to trochę dłużej. Podpinając prostownik zobacz jaki jest prąd ładowania. Jeżeli powyżej 4A to odpuść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zależy jaki masz prostownik. O akumulator się nie martw, jak prostownik się nie rozsypie to naładuje. Potrwa to trochę dłużej. Podpinając prostownik zobacz jaki jest prąd ładowania. Jeżeli powyżej 4A to odpuść.

 

Dzięki, aku naładowany. Prąd ładowania rósł od ok 13 V do 14,4 - 14,5 V. Ładowałem 12 godzin, natężenie ładowania nie przekraczało 2A z tendencją zejścia do 0A. W piątek czeka mnie trasa 300 km to się jeszcze auto przegoni a aku porządnie doładuje. Przy okazji czyszczenie klem, smarowanie pastą miedzianą - będzie dobrze. Kulka w aku jeszcze zielona całkiem jest więc staruszek się trzyma jeszcze (nawet nie wiem ile ma lat - auto kupione w grudniu 2010 z tym aku, parkuje czasami pod chmurką, czasami w garażu. Nowej ładowarki nie kupuję bo jednak ten prostownik daje radę i nie ma co inwestować, a pozostałe sprzęty spokojnie doładuje bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prąd prądem, ale jakie napięcie??? Podłączyłem akumulator(72Ah, 680A) pod prostownik aby go doładować. Ustawiłem prąd na 5A. Po jakiejś 1,5h prąd spadł do 2A. Do tej pory wszystko OK, ale postanowiłem sprawdzić napięcie i zdziwko. Podłączyłem miernik do klem i napięcie wynosiło 16,27V!!! Czy nie wygotuję akumulatora takim napięciem?

Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz jakiś odbiornik do tego prostownika i wtedy zmierz napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie bardzo rozumiem co i jak mam podłączyć do tego prostownika. Nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem wstawić w szereg tj. przeciąć kabel (+) i wstawić tam np. żarówkę? Czy równolegle tj. np. żarówkę wpiąć pomiędzy (+) i (-)?

Zastanawiam się czy nie zaszkodziłem akumulatorowi ładując go kilka godzin napięciem rzędu 16,3-16,6V(trochę wzrosło) przy natężeniu 2A.

Edytowane przez bbbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równolegle. Przy świecącej żarówce sprawdź napięcie na zaciskach, będzie pewnie gdzieś około 14V. Alternator daje do około 14V, więc spokojnie, tak ma być.

 

edyta: ale podajesz napięcie jakie podaje prostownik odłączony od akumulatora, czy napięcie jakie daje akumulator po ładowaniu? Bo jak to wartości z aku, to chyba jednak za dużo.

Edytowane przez Tomcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem prostownik do akumulatora. Ustawiłem amperaż na 5A(aku: 72Ah, 680A) i wtedy sprawdziłem napięcie na bolcach akumulatora i wynosiło 14,2 i powoli rosło. Po ok. 1,5 godzinie amperaż spadł do 2A, ale napięcie urosło do 16,27V. Po następnych ok 2h napięcie rosło aż do poziomu 16,6. Wtedy zmniejszyłem amperaż do ok. 1A i wtedy napięcie też spadło do ok. 14,2V, aby urosnąć do 16,3V. Napięcia mierzyłem na bolcach akumulatora podczas ładowania. Po ok. 8h takiego ładowania odłączyłem prostownik. Po "odstaniu" akumulatora(ok. 2h) sprawdziłem napięcie na bolcach aku i wynosiło 12,5V. Jak na mój gust trochę mało bo wg wielu źródeł powinno wynosić przy naładowanym aku ok. 12,6-12,8V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności