Skocz do zawartości
Krawcol82

B5 3BG Solardach ze zwykłego szyberdachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Czy ktoś zmieniał w 3BG zwykły szyberdach na solardach (z ogniwami) :?:

Wymiarami oczywiście to samo, wystarczy podmienić, ale jak wygląda sprawa z podłączeniem elektryki, żeby w słoneczny dzień działał nawiew w kabinie zasilony przez solardach :?: Czy trzeba dokładać jakiś przekaźnik, czy zmienić :?: Jeśli tak to który, jaki numer ETKA :?:

Jak wygląda sprawa z kodowaniem :?:

Myślę, że temat ciekawy jako modyfikacja w B5 3BG :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od strony elektronicznej podłączenie jest bardzo proste, sprowadza się do podłączenia przekaźnika w linie zasilania wentylatora i poprowadzenia przewodów z przetwornicy DC/DC solar dachu. Kodować ani ustawiać Vagiem nie będzie potrzeby.

W załączniku pełny schemat.

solar.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :padam:

Modyfikacja do przemyślenia ;) Solary tanieją w końcu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś powie co dają te solary? Jakiś prąd? Na kiego? :hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby np. na biezaco ladowaly ako gdy wentylator pracuje lub zima w dzien w mrozy ladowac prad gdy np webasto pracuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solardach ma jedynie na celu napedzic wentylator podczas slonecznych dni zeby w srodku nie bylo patelni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież, gdy auto stoi na słonku, okna są pozamykane, KLIMA JEST WYŁĄCZONA, a jedynie pracuje (cały dzień? o. O ) wentylator to i tak tam się za bardzo chyba nic nie schłodzi? Czy źle myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zle myslisz

 

bo na zwnatrz jest okolo 30 stopni a w srodku slonce potrafi nagrzac nawet 60

wiec pracujacy wentylator wymusi wpompowanie powietrza o temp 30stopni,gorace powinno ujsc kanalami z tylu auta

a jeszcze lepiej jest zostawic szpare 1cm w szybach aby latwiej wydmuchalo

 

to najprostsza fizyka

cieplo zbiera sie u gory a zimne powietrze wdmuchiwane na dol wypcha gorace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, ale czy jest sens? :)

 

Szkoda, że ten solar nie napędzi sprężarki klimatyzacji, to dopiero by było dobre :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens salezy gdzie parkujesz np jadac do pracy, jesli firma ma parking gdzie nie jest strach otworzyc okno to sensu nie ma. Jesli takiej mozliwosci nie masz a masz skore w samochodzie to sie oplaca bo skora sie tak nagrzewa ze mozna uda sparzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie solara i jakos nic to fajnego nie daje . Wiatrak juz sie jeden skonczyl.W upalny dzien to najlepiej w cieniu patkować. Rok temu przez upaly to i lustro fotochromowe sie wylało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając czarną skórę w środku doceniam solar, zupełnie inaczej wchodzi się do autka, z początku złapałem się na zapachu samochodowym, zamontowałem go na kratce wlotowej, po tygodniu cały zapach się skończył przez solar. Od tamtej pory używam choinek zapachowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Roger18sx mam szyber solar oryginalny i w przeciągu ostatnich 6 lat wymieniłem raz szczotki w dmuchawie a za drugim razem nie zdążyłem na czas ze szczotkami i musiałem kupic nową dmuchawe valeo. Różnica prawie żadna w pełnym słońcu jak się nagrzeje samochód to i tak gorące powietrze tloczy do środka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Różnica prawie żadna w pełnym słońcu jak się nagrzeje samochód to i tak gorące powietrze tloczy do środka.
Też tak myślę, cały pomysł to nowinka techniczna i można poszpanować :jupi

Teraz Wam powiem jak to robią w "ciepłych krajach". Otóż stojący w słońcu samochód przykrywają kocami, kołdrami itp. Jak wchodzisz do takiego samochodu można po prostu oddychać i nic nie parzy. Tak samo robią w domach. Albo zamykają żaluzje (są w każdym domu) albo zaciągają ciężkie, grube story. To działa. A solar - no cóż, może co najwyżej wymieszać gorące powietrze w aucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam solardach w aucie i zdecydowanie jest to super bajer. Różnica jest wyczywulana nawet przy zamknietych oknach. W upalny dzień wsiadasz do auta i od razu można jechać. Co do wentylatora to też już szczotki wymianiałem :) Ale cos za coś. Chociaz w zime chętnie bym podebrał napięcie na doładowanie aku, ale jakos nie moge sie za to zabrać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę jeszcze raz. Dobra opcja była by GDYBY solar zakręcił nam sprężarka od klimatyzacji i wentylatorem, wtedy to był by luks :cool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Aby zasilić spreżarkę to trzeba by grubo ponad 10m2 takich paneli ( ich wydajność to ok 150W/m2).

Przyznacie że taki żagiel bedzie nieco klopotliwy podczas jazdy ;-)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ktoś powie co dają te solary? Jakiś prąd? Na kiego? :hmm

 

 

Jak to co dają ?

Gruuuuubą kaaaaaaasę można z UE na taki solar wyszarpnąć.

Tera w każdej gminie można to sobie załatwić.

U mnie to sołtys wszędzie se takie solar panele założył (nawet na szajerku ma zamontowany) - UE dała kasę :)

 

PS

A tak poważnie, gdyby dało się to wprząc do podładowywania akumulatora to widziałbym w tym duży sens.

A tak , to kręci tylko wiatraczkiem :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zamontował solarny dach zamiast zwykłego szyberdachu czy wszystko pasuje czy dało by radę zamontować z b5 FL do zwykłego b5?

Gdzieś czytałem że taki solar potrafi 40W naprodukować to przy odpowiedniej elektronice można doładować aku ale w zimie to chyba nie wiele by dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ze w zimie duzo da

jak sloneczny dzien jest to bedzie sie ako doladowywac

 

ja mam solar zalozony na jachcie

80W i spokojnie laduje akumulator 80Ah

na swiatlo i zasilanie silnika elektrycznego spokojnie daje rade

praktycznie przez sezon nie laduje akumulatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności