Skocz do zawartości
robertk2

Wykładzina podłogowa w B4

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma doświadczenie z wymianą wykładziny podłogowej?

 

Bo w 20 letnich paskach to często brzydko pachnie i karcher nie daje rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wykładzina ci "wali" tylko to co pod nią. A co masz za problem z jej demontażem? Środkowy tunel, fotele, nakładki progowe, tylne śiedzisko i częściowo osłony dolne słupka a i c. Wykładzinę wyczyścisz, ale te wygłuszenia ..... możesz mieć problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygłuszenie zrywasz i do śmietnika.

Kupujesz nowe wykładziny (są na metry) i zakładasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Środkowy tunel, fotele, nakładki progowe

Tyle wystarczy aby zdjac przednią część pod którą może być zielone akwarium.

No może jeszcze trochę przednich plastików które trzymają tapicerkę....

Plastików ze słupka nie ruszałem.

Jednak trzeba jeszcze wymontować kanał nawiewu na nogi pasażerów tylnej kanapy.

Wystarczy ją mocno przycisnąć przy łączeniu z górnym kanałem i wysunąć.

W przetłoczeniach podłogi są woreczki z jakimś sorbentem co wchłania wilgoć, jak już sa max opite to wilgoć sie rozłazi na wytłumienie a to zaczyna pleśnieć.

Woreczki wystarczy wysuszyć, tak samo wytłumienie, tapicerkę wytrzepać i wsio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam do końca B4, ale tak mniej więcej: odkręcasz plastikowe osłony szyn foteli i je wywalasz (odchylasz fotel maksymalnie do tyłu i wyciągasz zawleczkę z środkowej szyny), odkręcasz siedzisko kanapy, ściągasz wewnętrzne progi (ta długa prosta część się wyrywa z zaczepów, a to co jest na ich końcach musisz odkręcić). Tunel środkowy nie pamiętam jak się ściąga - jakoś tak, że z tyłu na dole podłokietnika są pod zaślepkami dwie nakrętki i takie same nakrętki są pod mieszkiem gałki zmiany biegów - ale z poradzisz sobie, jest intuicyjnie.

 

Wykładzina podłogowa inaczej niż w B5 składa się osobno z wykładziny i osobno z tego filcu oraz gąbek. Jak wszystko wywalisz, to możesz wyprać sobie samą wykładzinę i zostawić w ciepłym suchym miejscu, jest cienka, więc w końcu wyschnie.

 

Jak masz już gołą podłogę to:

Po pierwsze bierzesz węża i szukasz wszystkich przecieków, bo po 20 lat zawsze są jakieś drobne.

Po drugie profilaktycznie warto wyciągnąć te gumowe zaślepki z podłogi i wkleić je szczelnie na masę poliuretanową (absolutnie nie wolno silikonem z kwaśnym odczynem). To są otwory technologiczne, w normalnej eksploatacji niepotrzebne, a te gumki po tylu latach robią się twarde, pękają i przepuszczają wodę z dołu.

Po trzecie warto prysnąć podłogę fluidolem w spraju, zwłaszcza w profile zamknięte.

Po czwarte uszkodzone/przetarte/utlenione kable z podłogi warto wyciąć i zastąpić nowymi.

 

Ja tak zrobiłem obie B4-ki i gdyby nie to, że następni użytkownicy zarżnęli w nich silniki, to pewnie by jeździły 50 lat :hyhy

 

Teraz tak:

Pod wykładziną jest filc, a w przedniej części samochodu też grube gąbki, pokryte z jednej strony takim czarnym czymś - do dzisiaj nie wiem po co to jest. Ja proponuję stary filc wywalić na śmietnik, bo pewnie już żyje własnym życiem. Gąbki można wysuszyć, bo ciężko dopasować nowe.

W każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym można dostać filc do wygłuszania, zazwyczaj w dużych kawałkach (lepiej wziąć więcej niż mniej, bo jak zostanie to zawsze sobie można upchnąć w koło zapasowe i boczki i jest dodatkowe wygłuszenie).

I układamy na nowo podłogę, gąbki jak były, a do tego docinamy nowy filc, warto powycinać kawałki i dobrze upchnąć min. pod tunel nawiewu pod fotelami.

 

Gwarantuję, że po zakończeniu prac satysfakcja jest dzika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś korzystał z tego sklepu:

 

Ale po co ten filc tapicerski? Przecież nie uszyjesz sobie na nowo wykładziny.

 

Starą wykładzinę sobie wypierz, a wymień tylko ten filc który robi za wygłuszenie pod wykładziną podłogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podniosłem z przodu po stronie pasażera kawałek wykładziny i okazało się, że pod nią jest tylko gruba gąbka pokryta od góry taką czarną masą i ta masa kruszeje i właśnie ona śmierdzi (charakterystyczny kwaśny zapach, który uwydatnia się jak się robi ciepło w aucie).

 

 

------------

 

Mam takie pytanie co do kołków od tapicerki - które trzymają ją jak sie zdejmie siedzenia.

 

Czy one są zdejmowalne, czy się je zrywa i trzeba kupić nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy one są zdejmowalne, czy się je zrywa i trzeba kupić nowe?

Teoretycznie jakichkolwiek spinek jest bardzo mało, chyba z przodu jakieś sa ale sa one najzwyczajniej nakręcane na metalowe bolce.

Bo bokach tapicerka trzyma się chyba na haczykach pod plastikową osłoną progu którą demontujemy przez podważenie od strony podłogi.

To wygłuszenie bankowo jest zawilgocone.

Wyżej pisałem o woreczkach z sorbentem które warto wysuszyć i aby zdemontować przednią tapicerkę trzeba też wytargać nawiew na nogi pasażerów z tylnej kanapy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodek - chodziło mi o kołki, które trzymają dywaniki tapicerki - takie z łbem 3cm - pod tylnymi fotelami - zrobię ich fotkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są zdejmowane. Przy pierwszym wyjmowaniu musisz je czymś mocno podważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nareszcie się za to wziąłem:

wyciągnąłem fotele, nakładki progowe, środkowy tunel, tylne siedziska,

no i tylną część tapicerki z podłogi daje się wyciągnąć, natomiast przednia mimo, zdjęcia tunelu jeszcze dalej wjeżdża jak gdyby pod deskę rozdzielczą.

Okazuje się, że części przedniej tapicerki - jak całości (czyli strona kierowcy i pasażera wyciągnięta jako całość) nie da się wyjąć (bez przecięcia) bo lewa i prawa strona są połączone a połączenie przebiega za obudową nagrzewnicy, mimo, że wszystkie kołki zostały wyciągnięte.

 

po stronie kierowcy jest plastik - element obudowy nagrzewnicy też trzyma dywanik.

Edytowane przez robertk2
aktualizacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wziąć nożyk do tapet i przeciąć to co uniemożliwia wyjęcie wykładziny. Nie powinno być to widoczne po złożeniu całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nożem ciąć wykładzinę to świętokradztwo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem zmuszony jednak do skorzystania z rady Phil'a.

Po złożeniu żadnego cięcia nie widać.

Edytowane przez robertk2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności