Skocz do zawartości
Zielas

RNS 510 Czyszczenie soczewki lasera

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko żeby komuś nie przyszło do głowy czyścić zwykłym spirytem, najlepiej kupić na alledrogo alkohol izopropylowy.

 

A jaka jest różnica pomiędzy zwykłym spirytem a tym izopropylowym? Czy naprawdę zwykłym spirytusem nie można tego czyścić? Pytam bo co się w sklepach zapytuje to robią wielkie oczy, a z alledrogo trzeba czekać znowu kilka dni na przesyłke...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaka jest różnica pomiędzy zwykłym spirytem a tym izopropylowym? Czy naprawdę zwykłym spirytusem nie można tego czyścić? Pytam bo co się w sklepach zapytuje to robią wielkie oczy, a z alledrogo trzeba czekać znowu kilka dni na przesyłke...

 

Ogromna, izopropyl paruje i nie zostawia żadnych śladów, smug itp.

Edytowane przez Zielas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogromna, izopropyl paruje i nie zostawia żadnych śladów, smug itp.

 

Tylko niech nikomu nie przyjdzie do głowy używać spirytusu salicylowego do tego. Tylko czysty monopolowy. Potem oczywiście patyczek należy dokładnie wycyckać :).

 

A jak to się ma do tych dwóch wypowiedzi? Czy zwykłym spirytem jednak nawet nie próbowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak to się ma do tych dwóch wypowiedzi? Czy zwykłym spirytem jednak nawet nie próbowac?

 

hihi koledze chyba chodziło żeby żadna kropelka alkoholu się nie zmarnowała :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :)

 

Natomiast zupełnie poważnie odradzam spirytus salicylowy, którego niektórzy próbują używać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jutro zrobię Ci manuala jak dostać się do lasera.

 

Zrobię jutro to dla Ciebie włącznie z rozebraniem napędu i dostaniem się bezpośrednio do lasera.

 

Czekam z niecierpliwością:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie małe opóźnienie, ale robiłem parę pierdół przy Pasiaku i nie było kiedy.

Jeśli chodzi o mnie i czyszczenie wszelkiego rodzaju sprzętu elektronicznego to alkoholi spożywczych, spirytusów itp nie polecam do takiej optyki. Samą płytkę elektroniczną, owszem bo osad pozostały nikomu nie będzie przeszkadzał.

Najlepiej alkohol izopropylowy - IZOPROPANOL, szybko paruje i nie pozostawia śladów. Ja korzystałem ze specjalnego dozownika, ale to nic innego jak ten sam alkohol najwyższej czystości.

Najpierw trzeba wyjąć napęd na zewnątrz.

arnshdddiy-step2.jpg

odkręcamy zaznaczone na czerwono śrubki, następnie należy odpiąć dwie tasiemki.

arnshdddiy-step5.jpgTa szersza posiada zabezpieczenie i należy je najpierw wysunąć, ta węższa (kilka kabelków - zasilająca) jest po po prostu wciskana.

Okej napęd mamy na wierzchu.

1.jpg

 

Na odwrocie napędu należy najpierw zdemontować tą metalową osłonę, myślę, że nikt nie będzie miał z nią problemu.

2.jpg

 

Następnie wypinamy 3 tasiemki (są zabezpieczone, najszersza jest zabezpieczona w ten sam sposób jak główna taśma napędu, a te wąskie należy podważyć i wysunąć - myślę, że nikt problemu mieć nie będzie)

wykręcamy 3 śrubki.

3.jpg

teraz odchylamy płytę i ukazuje nam się taki widok:

4.jpg

Sam mechanizm możemy ręcznie przesunąć w górę po prowadnicach wtedy będziemy mogli go dostrzec z drugiej strony.

Pod 1. oznaczyłem miejsce gdzie można dostrzec soczewkę. I teraz punkt kulminacyjny, mając taki dozownik jak ja z tą rureczką można spokojnie "psiknąć"na soczewkę lasera przez tę szczelinę ponieważ rurka jest odpowiednio cienka. Jeśli czytnik jest tak tragiczny, że nic już nie odtwarzał można jakimś patyczkiem z miękkim materiałem przetrzeć soczewkę lasera delikatnie po uprzednim pryśnięciu tego Izopropanolu a następnie jeszcze raz prysnąć i zaczekać do całkowitego odparowania środka, dla bezpieczeństwa godzinkę - dwie.

5.jpg

 

Jeśli jednak nie mamy takiego dozowniczka to proponuje dostać się bezpośrednio do soczewki lasera. Należy w tym celu odkręcić dodatkowe dwie śrubki.

6.jpg

Następnie prowadnicę metalową po stronie silniczka lekko (1-2mm) odchylamy do góry i przesuwamy w kierunku strzałki nr 1.

Następnie odchylamy w górę cały mechanizm lasera.

Po wyjęciu mechanizmu będziemy mieli taki widok.

9.jpg

Czyścimy w ten sam sposób.

A następnie zabieramy się w składanie w odwrotnej kolejności;)

 

 

Zapewne zaraz pojawi się wielu hejterów, że tak się nie robi itp. itd. Że od tego są płyty do czyszczenia, albo autoryzowane serwisy i nie polecają takich zabaw. Informuję iż cała procedura jest oparta na moich doświadczeniach, zdjęcia są mojego autorstwa poza dwoma pierwszymi zapożyczonymi z internetu. Nie mam zamiaru nikogo wprowadzania na niepotrzebne koszty, procedura poprawnie wykonana nie powoduje, żadnych uszkodzeń, mimo wszystko robicie na własną odpowiedzialność.

 

 

*Prace tego typu powinny być wykonywane zgodnie z procedurami ESD (ja się do tego nie stosowałem;))

7.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w poniedziałek będę mial izopropanol więc spróbuje do tego podejść, mam nadzieję, że nic nie zespuje:), połowe manuala już mam zasobą na stole:)

Edytowane przez tomi666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc operacja wykonana :jupi ale czy będzie jakiś efekt przekonam się popołudniu jak sprawdze w aucie...:hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że operacja pomogła... pięknie czyta, aczkolwiek oryginalne płyty, tzn. nie te wypalone przeze mnie. Z tymi wypalonymi nadal problem, albo mam ciulowe płyty albo je źle nagrywam coś... chociaż wypalałem dwoma programami które konwerterują AVI na DVD :hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wypalam CDburnerXP i jak zaznaczę wysoka kompatybilność DVD to łyka bez problemu (bez tego jest różnie). Jednakże zauważyłem, że najlepiej czyta DVD-RW Sony.. Verbatim po 3 nagraniach przestaje odczytywać, TDK podobnie.. A Sony nie mogę zajechać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja wypalam CDburnerXP i jak zaznaczę wysoka kompatybilność DVD to łyka bez problemu (bez tego jest różnie). Jednakże zauważyłem, że najlepiej czyta DVD-RW Sony.. Verbatim po 3 nagraniach przestaje odczytywać, TDK podobnie.. A Sony nie mogę zajechać.

 

A więc spapuguje za Tobą i kupie DVD RW Sony, i ściągne tego CDburner_aXP... i sie przekonam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie całkiem niezłej porady Kamilka1307:

 

Przed wyjęciem navi wyszarpujemy ramkę wokół navi zaczynając od dołu.Paluchy wystarczą.Na dole są metalowe zaczepy, u góry plastikowe. Uwaga na wtyczkę do kontrolki wyłączenia poduchy pasażera! Odłączenie wtyczki + zapłon=błąd poduszek kasowany wyłącznie VCDS-em.

Wbrew pozornemu wrażeniu trudności, dotarcie do soczewki lasera nie jest trudne. Ja zdecydowanie polecam odkręcenie prowadnicy po stronie silniczka i wyjęcie zespołu z soczewką. Pod lupą wyraźnie widziałem masę kurzu na soczewce.Dostęp do niej jest niczym nieograniczony.Sprężone powietrze, niestety nie usunęło mi kurzu z soczewki. Pomógł alkohol. Czas czyszczenia, a właściwie demontażu i montażu bez pośpiechu nie powinien przekroczyć 1 godziny.

Efekt potwierdził zjawisko opisane przez tomi666- czytane są płyty oryginalnie nagrane, moje niekoniecznie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety rozebranie rns-a i czyszczenie wg. instrukcji lasera nie pomogło. Płyt wypaliłem już chyba z 5 różnych producentów, czy ktoś ewentualnie ma jeszcze jakaś rade co może pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuba9458

 

to jest troche taka loteria

 

jak juz wielokrotnie pisalismy nie kazda nagrywarka, potrafi poprawnie nagrać mapy. To jest fakt dobrze znany.

Czyszczenie lasera jak zrobiles to dobrze bo teraz wylkuczyles opcje ze masz nagrane mapy poprawnie a sie nie instaluja.

 

Po 1 jaki masz zainstalowany soft? jak nie wiesz jak w sofcie sa ustawiane wielkosci partycji a podejrzewam ze nie wiesz to zglos sie na pw do mnie po sfot 4120A z wlasciwym podzialem lub do kolegi pab567 po soft 5238 z wlasciwym podzialem i tak soft zainstaluj

Po 2 nagrywanie map:

robisz tak:

a)do nagrywania uzyj plyt verbatim r+dl/-dl (ja uzywam także emtec i mapy tez dziala ale moja nagrywarka potrafie je nagrac)

b)soft do nagrywania użyj imageburn (ja uzywam imageburn + wine/k3b + archlinux niestety z wlasnych przekonań uwazam ze M$ w kazdej wersji to shit)

c)predkośc nagrywania najwolniej jak sie da

d)moja nagrywarka to LG w kompie stacjonarnym - jak masz dojscie do jakiegos kompa stacjonarnego z nagrywarka w ktorej da sie zmienic booktype na dvdrom to mozesz probowac nagrywac

e)wymog komputera stajonarnego nie jest zadnym wymogiem bo na laptopie tez potrafie nagrac poprawnie mapy

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd DVD-M5 wygląda prawie identycznie - ma tylko mniejszą płytkę drukowaną

 

IMG_6113.jpg

 

Soczewka wyczyszczona, jutro test odczytu :)

IMG_6111.jpg

IMG_6112.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za opis, będę musiał spróbować wyczyścić u siebie, nie chce czytać płyt DVD. Ale jeżeli się nie uda to czy na samaym laserze znajdę informację jaki będę musiał kupić aby go wymienić? Czy wszystkie są takie same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna. Wziąłem się za wymianę lasera i okazało sie że kupiłem M3.5 zamiast M5 jak by ktoś potrzebował to po cenie zakupu oddam

 

No i w moim przypadku wystarczyło wyczyszczenie soczewki. Wielkie dzięki za instrukcje

Edytowane przez patarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,

jaki model lasera jest na focie? czy jest zamienny z tym drugim typem?

20171212_171221.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny filmik o czyszczeniu soczewki w RNS510

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności