Skocz do zawartości
garet4

[Instrukcja] Wymiana błotnika przedniego - B6

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dotarł do mnie nowy błotnik (prawy przedni) ponieważ poprzedni wymagał wymiany. Na świeżo i niestety bez zdjęć opiszę jak to poszło, może komuś się przyda.

 

Wykorzystane narzędzia:

- klucz nasadowy 10 (długa)

- torks 30 (mocowanie błotnika)

- torks 20 (chyba, nie jestem pewien - wkręty mocujące plastiki)

- śrubokręt krzyżakowy

- lewarek

- klucz do kół

 

U mnie kolejność była następująca:

- poluzowałem koło

- podniosłem samochód i odkręciłem koło

- odkręciłem wkręty mocujące nadkole plastikowe (wszystkie wkręty są dobrze widoczne)

- wyciągnąłem nadkole

- odkręciłem od zderzaka wkręty mocujące osłonę dolną

- zderzak należy odkręcić od góry (nad grillem) 6 wkrętów, oraz od spodu wszystkie (nie ma ich zbyt dużo)

- nie trzeba odkręcać całego zderzaka, wystarczy poluzować to co opisałem (dla wygody dobrze odkręcić również maskownicę przeciwmgielnych od strony z której wymieniamy błotnik)

- następnie odkręciłem mocowania błotnika. Od góry są 4 śruby (duży torks). Jedna jest od strony drzwi (przy częściowo otwartych drzwiach nie ma problemu z dojściem). Na tej ściance jest jeszcze jedna śruba mocująca, ale dojść do nie musiałem od strony koła (po wyjęciu czarnej pianki). Dwie kolejne są przy nadprożu, którego nie trzeba odkręcać.

- nasadowy klucz 10 był potrzebny do odkręcenia śrub mocujących zaraz pod reflektorem (nasadka musi mieć dość dużo miejsca w środku, ponieważ śruba mocno wystaje z nakrętki którą odkręcamy)

- po odkręceniu wszystkich tych elementów przyszła pora na dwa ostatnie mocowania które znajdują się pod zderzakiem

- aby się do nich dostać po wcześniej opisanym odkręceniu zderzaka po prostu szarpnąłem go delikatnie chwytając w otworze koło halogenu oraz od strony końca zderzaka

- uzyskałem dość miejsca aby odkręcić plastik mocujący zderzak pod którym były dwa ostatnie duże torksy

- błotnik na tym etapie bez problemu delikatnie ściągnąłem i przełożyłem do nowego brakujące zaślepki, pianki i inne drobne plastikowe mocowania

- odczyściłem trochę miejsce montażu (gdzieniegdzie było zebranego sporo piasku) i przyłożyłem nowy błotnik

- musiałem uważać, żeby nie porysować drzwi (szczególnie). Od tej strony najbardziej precyzyjnie trzeba wkładać element, gdyż ze względu na mocowanie śrubami z obu stron jedno "ucho" blachy idzie z jednej, a drugie z drugiej strony mocować z samochodu

- gdy błotnik był na swoim miejscu zacząłem wstępnie przykręcać śruby (zacząłem od 4 sztuk na górze, następnie obie od strony drzwi i nadproże, na koniec te które są później przykryte zderzakiem

- dopasowanie zacząłem od strony drzwi i dokręciłem najpierw obie śruby mocujące przy drzwiach, później nadproże i górne. Na górze musiałem uważać i dociągnąć blachę tak, żeby było dość miejsca dla otwierających się drzwi. Gdy się upewniłem, że wszystko jest ok, dokręciłem wszystkie górne śruby oraz przykręciłem mocowanie pod zderzakiem.

- i teraz w odwrotnej kolejności: plastik mocujący zderzak, wsunięcie zderzaka na miejsce, nakrętki (nasadowa 10 pod światłami), wkręty zderzaka i maskownica przeciwmgielnych.

- wstawiłem nadkole i przykręciłem wszystkie wkręty mocujące

- założyłem koło, opuściłem samochód i dokręciłem

To by było chyba na tyle.

 

Reasumując, operacja nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Wszystko zajęło mi ok 2h roboty wliczając chodzenie po różne klucze których oczywiście nie przygotowałem sobie wcześniej. Nie trzeba odkręcać nadproża ani reflektora.

 

Na koniec dodam, że błotnik kupiłem w kolorze oryginalnym bazując na kodzie lakieru na znanym serwisie aukcyjnym. Trochę musiałem poczekać aż trafie dokładnie to czego szukam, ale się opłacało, gdyż ta sama operacja używając części w innym kolorze i pomalowaną powtórnie w lakierni (przy lakierach metalic) wyniosłaby mnie ze dwa razy tyle.

 

Mam nadzieję, że mój opis się komuś przyda. Pozdrawiam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności