Skocz do zawartości
kobuzzz

Dziwne rzężenie silnika z okolic rozrządu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Dziś postanowiłem wrócić do problemu z którym się borykam od dnia pierwszego śniegu ubiegłego roku a mianowicie: tak jak w tytule moje 2e rzęzi. Na zimnym silniku jest jak najbardziej ok, cisza totalna słychać tylko wtryski (posiadacze 2e wiedzą o czym mówię) ale w miarę rozgrzewania silnika tak mniej więcej od 70 stopni z okolic rozrządu słychać ten dokuczliwy dźwięk po odchyleniu pokrywy rozrządu jest bardziej słyszalny. Pierwsza myśl jaka mi na szybko przyszła że to coś nie tak z popychaczami (wymieniony komplet), dziś wymieniłem napinacz bo myślałem że to może on ale jest dalej to samo. Dodam, że rozrząd był robiony w lutym ubiegłego roku. Osprzęt został wyeliminowany po kolei poprzez zdejmowanie paska. Zauważyłem że pasek rozrządu jakoś dziwnie skrzypi ale na zimnym silniku jest to samo więc raczej to nie to będzie i dodam że z boku paska od grodzi miejscami widać delikatnie drut... Załączam film (HD) jak to rzęzi na ciepłym silniku:

 

 

Później dodam jeszcze filmik jak trzeszczy ten pasek. Odnoszę dziwne wrażenie że to może być tak jakby na kole wałka rozrządu ale szczerze nie wiem już, nie mam pomysłu co tam może tak charcholić... Liczę na waszą pomoc bo już nie wiem co to może być...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej marki masz ten pasek? I czy przed wymianą rozrządu było to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasek Gates... Taki polecili mi przy wymianie... Rolka napinająca w chwili obecnej SKF ale mam dzisiaj zdjętą oryginałke INA...

Załączam filmik (HD) jak ten pasek trzeszczy:

 

 

Czekam koledzy na sugestie...

Podczas wymiany szklanek wałek rozrządu był oglądany skrupulatnie i nie było widać na nim jakiś oznak przytarcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odgłos przy zginaniu jest normalny :) Stary pasek będzie mniej trzeszczał. Natomiast co mnie zastanawia to kształt zębów, nie wiem czy tak wyszło na filmiku, czy zęby paska mają za ostre krawędzie? w dieslu pasek wydaje się być "łagodniejszy", może się wypowie jakiś posiadacz benzyniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zęby to trapezy o dość ostrych krawędziach ale raczej wydaje się że do zębów na kole pasuje. Podczas obracania kołem na 5 biegu pasek ten trzeszczy ale dzieje się to i na zimny jak i na ciepłym silniku. Zapomniałem napisać przed zmianą rozrządu i po aż do zimy wszystko było ok a tylko spadł śnieg i się zaczeło...

Edytowane przez kobuzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz zbyt mocno napięty pasek, u mnie trzeszczy dopiero gdy pasek mam przekręcony o 90stopni w jego najdłuższym swobodnym miejscu.

Bardziej słyszę dzwonienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie masz zbyt mocno napięty pasek, u mnie trzeszczy dopiero gdy pasek mam przekręcony o 90stopni w jego najdłuższym swobodnym miejscu.

Bardziej słyszę dzwonienie.

 

Też tak myślę.

ale w miarę rozgrzewania silnika tak mniej więcej od 70 stopni z okolic rozrządu słychać ten dokuczliwy dźwięk po odchyleniu pokrywy rozrządu jest bardziej słyszalny.

 

To dlatego, ze przy nagrzewaniu części się rozszerzają i taki pasek też pracuje jest cieplejszy jeśli jest naciągnięty mocno na zimnym to na ciepłym silniku jest już bardzo napięty i pewnie stąd ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tak jak napisał lebow, naprężenie paska, powinien dać się obrócić o 90* w najdłuższym jego miejscu na zimnym, wtedy trzeszczenie jet normalne, ja robiłem rozrząd w kwietniu, i stary pasek tak rzęził i nowy też ale dopiero w momencie maksymalnego wychylenia, więc może masz za bardzo napięty. U mnie było podobne rzężenie jak na pierwszym filmiku ale to okazało się, że pasek delikatnie przycierał się o dolną osłonę rozrządu więc ją podgiąłem i jet ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasek jest naciągnięty ok, 2 palcami go obracam o 90 stopni miedzy kołem rozrządu a kołem pośrednim. Będę musiał sprawdzić tą osłonę na dole może to o nią trze ale co jest dziwne odgłos dobiega tak jakby z koła rozrządu ale może to rezonans i niesie... Co do tego paska to zauważyłem że pasek mi zjeżdża na samą krawędź koła i dodatkowo trze bokiem o krawędź napinacza i mimo iż mi się wydawało że poprawiłem go (ustawiłem na środku koła poprzez przesuwanie go palcami i obroty wałem) to ten po odpaleniu silnika z powrotem na krawędź się znalazł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

schodzi Ci w stronę bloku silnika ? :) jeśli tak to u mnie podobnie jest, ustawiany na środku koła rozrządu i pośredniego a lekko zszedł w stronę silnika :) a śruby od obudowy postaraj się dokręcić dobrze ;) mi tarł pasek o jedną osłonę, tę od strony silnika :) i to ona potrafi lekko czasami dzwonić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, pasek schodzi na zewnętrzną stronę koła od komory, ja go troszkę poluzowałem i gdy ojciec kręcił kołem na 5 to ja go palcami napychałem na środek koła rozrządu i po pełnych 5 obrotach było wszystko ok a po odpaleniu znów zjechał... O tą boczną osłonę na 100% nie trze ale troszkę ją odegnę w stronę silnika i dociągnę jeszcze raz śruby mimo iż już raz je dociągałem... Zostaje mi sprawdzić osłonę na dole a jak nic nie da to wywalam tego gates`a i wstawiam contitech`a... Bo skoro mówicie że nie powinien tak trzeszczeć a jest jak najbardziej dobrze naciągnięty to może być jego wina...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien po dźwięku czy to to, ale stawiam suwak obrotowy kolektora ssącego. Dostępny w ASO za około 150zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....ale stawiam suwak obrotowy kolektora ssącego....

[video=youtube;-fBRcDrchMk]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności