Skocz do zawartości
biszkopt

Wszystko na temat 1.6 TDI 105KM w B6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ZACNE GRONO!

Proszę o opinie na temat tej jednostki. Gorsza i słabsza od 1.9TDI 105KM? Jak z awaryjnością?

Osobiście, ujeżdżam już drugiego B6 z 1.9 TDi, chce zmienić auto na Audia ale trafił mi się biznes oraz młoda B6 za fajne pieniądze w 1.6 TDI i pakiecie R-line. Czekam na opinię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak dla porównania (z mojego doświadczenia i obserwacji po obcowaniu jednocześnie przez rok z 1.9 TDI i 1.6 TDI w takim samym aucie):

 

1.9 TDI:

- narowisty (gwałtownie rozwija moc)

- głośny (charakterystyczny klekot słyszany wewnątrz - z zewnątrz piękny dźwięk jak dla mnie)

- niemałe wibracje

- bardzo bezpośrednio reaguje na naciśnięcie pedału gazu

 

1.6 TDI:

- harmonijnie rozwija moc (nie ma tego gwałtownego wyrwania spod nogi)

- wewnątrz cichuteńki (z zewnątrz porównywalnie z 1.9 TDI - no może nieco cichszy i sam dźwięk diesla inny)

- prawie zerowe wibracje

- reakcja na pedał gazu nieco bardziej ospała, niż 1.9 TDI

 

 

Oba silniki generują identyczną moc i moment obrotowy, ale mają kolosalnie inne charakterystyki. Subiektywnie 1.9 TDI wydaje się mieć wyższą moc i moment obrotowy. Poza tym w 1.6 TDI mam wrażenie większej turbodziury.

Wszystko to odpowiada to mniej więcej różnicy pomiędzy PD, a CR. W 2.0 TDI miałem identyczne odczucia.

 

Co do awaryjności, to 1.6 TDI nie jest bardziej awaryjne, niż 1.9 TDI (zwłaszcza po cyrkach z niektórymi silnikami BXE). 1.6 TDI jest może bardziej wrażliwe na jakość paliwa itp. Ale z moich informacji wynika, że jakiejś kolosalnej różnicy w awaryjności nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem w szoku że w b6 taki silnik wgle występuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jestem w szoku że w b6 taki silnik wgle występuje

 

Masz nawet 1.4 TSi 122KM i znajomy po przejechaniu 17 tys km sprzedał go :)

 

 

Oba silniki generują identyczną moc i moment obrotowy, ale mają kolosalnie inne charakterystyki. Subiektywnie 1.9 TDI wydaje się mieć wyższą moc i moment obrotowy. Poza tym w 1.6 TDI mam wrażenie większej turbodziury.

Wszystko to odpowiada to mniej więcej różnicy pomiędzy PD, a CR. W 2.0 TDI miałem identyczne odczucia.

 

Co do awaryjności, to 1.6 TDI nie jest bardziej awaryjne, niż 1.9 TDI (zwłaszcza po cyrkach z niektórymi silnikami BXE). 1.6 TDI jest może bardziej wrażliwe na jakość paliwa itp. Ale z moich informacji wynika, że jakiejś kolosalnej różnicy w awaryjności nie ma.

 

Cronos, o taką opinie mi chodziło :) Dziękówka!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A więc tak dla porównania (z mojego doświadczenia i obserwacji po obcowaniu jednocześnie przez rok z 1.9 TDI i 1.6 TDI w takim samym aucie):

 

1.9 TDI:

- narowisty (gwałtownie rozwija moc)

- głośny (charakterystyczny klekot słyszany wewnątrz - z zewnątrz piękny dźwięk jak dla mnie)

- niemałe wibracje

- bardzo bezpośrednio reaguje na naciśnięcie pedału gazu

 

1.6 TDI:

- harmonijnie rozwija moc (nie ma tego gwałtownego wyrwania spod nogi)

- wewnątrz cichuteńki (z zewnątrz porównywalnie z 1.9 TDI - no może nieco cichszy i sam dźwięk diesla inny)

- prawie zerowe wibracje

- reakcja na pedał gazu nieco bardziej ospała, niż 1.9 TDI

 

 

Oba silniki generują identyczną moc i moment obrotowy, ale mają kolosalnie inne charakterystyki. Subiektywnie 1.9 TDI wydaje się mieć wyższą moc i moment obrotowy. Poza tym w 1.6 TDI mam wrażenie większej turbodziury.

Wszystko to odpowiada to mniej więcej różnicy pomiędzy PD, a CR. W 2.0 TDI miałem identyczne odczucia.

 

Co do awaryjności, to 1.6 TDI nie jest bardziej awaryjne, niż 1.9 TDI (zwłaszcza po cyrkach z niektórymi silnikami BXE). 1.6 TDI jest może bardziej wrażliwe na jakość paliwa itp. Ale z moich informacji wynika, że jakiejś kolosalnej różnicy w awaryjności nie ma.

Efekt placebo - nic więcej. Ewentualnie inaczej ustawiony pedał gazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko. PD i CR mają po prostu zupełnie inną charakterystykę, inne ciśnienie wtrysku itp. Przecież to totalnie inne filozofie wtryskiwania paliwa.

Powtarzam - jeździłem i tym i tym w takim samym modelu i odczuwalne różnice są bardzo duże. I nie jest to tylko moja opinia, ale każdego, kto miał styczność z tymi silnikami.

 

 

A, byłbym zapomniał - w 1.6 TDI dość szybko potrafi paść dwumasa. :P Szybko, czyli po 50.000 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwie firmowe fabie z tym motorem 1.6 TDI CR DPF.Jedną otrzymałem po przelocie 45tys.km i kończyła się dwumasa(użytkowana była po Krakowie).Dojechałem tak do 110tys.km.DPF nie sprawiał problemów.Czasami silnik dostawał drgawek i zwiększały się obroty(nie było to spowodowane filtrem cząstek).Auto stało dwa dni w ASO,wgrali nowego softa i coś tam pomogło.Miło wspominam ten egzemplarz.

Drugą w zasadzie mam do teraz(firmowa).Przebieg 107tys.Większość u mnie.dwumas ok.DPF niezauważalny-czasami w mieście podnosi obroty,ale prawie codziennie śmigam A2 w Poznaniu,więc problemu nie ma.Podczas jazdy autostradowej znika płyn chłodniczy.Raz na 2/3 tygodnie litr muszę dolać.Wycieków brak.Kolega miał podobny przypadek.W serwisie powiedzieli,że wentylator minimalnie ociera o chłodnicę i płyn delikatnie się sączy,jednak pod wpływem pędu powietrza i temperatury odparowuje.Wymienili na gwarancji to i to,bo kilka takich przypadków było.Dla mnie to dziwna teoria,ale niech będzie.Moja skoda jest po gwarancji i firma na ASO nie pozwala.Co do tego silnika to mega trwałości mu nie wróżę.Chipowanie średnio wchodzi w grę,niby turbina jest tak obliczona,że szybko się skończy.Spalanie rewelacja,przy mojej jeździe jak to PH wychodzi 5,5.Jak ktoś jest spokojny to w 4 się zmieśći bez kitu.Max jadąc A4 z Krakowa do Wrocka utrzymując 160-180 spalanie 6,7.Mowa o małym aucie... Co jest też fajne to to,że przy 110km/h mamy 2tys.obr. I wtedy auto jest najbardziej ekonomiczne.Przy licznikowych 190 jest 3500obr.Na 3 pojedzie 140,na 4 190. Max wg nawi udało się 198.Licznikowe 210.Paliwo tylko Orlen(karta Floty).Jako nowe auto z tym silnikiem wziąłbym.Jako używane niekoniecznie.Można też podpytać chłopaków w ASO o opinie.Aha-rozrząd.Mnie czeka przy 120tys.Wcześniej pytałem w Skodexie i ok.2200zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Ten silnik średnio nadaje się do chipa. Swojego czasu próbowaliśmy w kilku egzemplarzach i w kilku różnych firmach, ale tylko jedna się podjęła. wyszło 138 KM i 295 Nm. Powinien jeździć podobnie jak 2.0 CR TDI, ale miał strasznie dziwną charakterystykę. Czuło się, że to wciąż 1.6 po chipie, a nie 2.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czy silnik 1.6 TDI 105 i 120 seryjny różnią się od siebie mechanicznie czy jest to tylko zasługa innego sterownika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam VW Golfa VI z 1.6 TDI z przebiegiem 119 tys. km. od nowości - żadnych problemów z nim nie ma. Trochę mało mocy, ale na codzienną jazdę daje radę. Na A4 z Wrocławia z trzema osobami na pokładzie jechał tylko 200 km/h. Więcej nie chciał - jak by miał blokadę. Właśnie zastanawiam się, czy go nie wykupić z firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników B7 z silnikiem 1.6 TDI. Czy w tym modelu ten silnik również "popuszcza" płyn z chłodnicy - tzn. ubywa go? Czy zostało to poprawione?

Mam na oku B7 2011 rok 1.6 TDI z navi z przebiegiem 145 tyś (salonowe, jeden użytkownik).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeździ już tych 1.6 tdi , robiłem już kilka, 4 na zawór EGR z chłodnicą który w 1.6 pada bardzo szybko choć jest ten sam co w 2.0, wymontować trzeba sanki, DPF, i ma się dostęp do niego. 3 robiłem w fabii 120tys.km. 145tys.km i 170tys.km na oryginałach z VW a jednego w turanie już przy 107tys.km. W turanie próbowaliśmy podkładać używki i za nic nie chciały gadać, podpięcie nowego z serwisu i błędy same znikły. Szok. Oryginalne już nie są takie drogie http://www.kolmot.com.pl/pl/p/Kompletny-zawor-EGR-z-chlodnica-AUDI-SEAT-SKODA-VW-1.6-TDI-2.0-TDI-Common-Rail-oryginal-VAG-03L131512CF/1168 swoją drogą u siebie chyba go wyłączę póki chodzi i nie sypie błędami. Szybki przykład po wpisaniu w google 1.6 TDI EGR : http://forum-mechanika.pl/threads/vw-caddy-egr-1-6-tdi-cr.14371/ Był jeszcze jeden na czujnik DPF ten od różnicy spalin, za często załączał wypalanie. W poniedziałek mam następną fabię, klient mówi że auto często podnosi sobie obroty, wzrasta spalanie itp. pewnie znowu czujnik lub kończy się DPF ale niby ma dopiero 150tys km a pierwsza rejestracja auta 2011r. Zobaczę w poniedziałek bo do końca tygodnia na L4. Poza tym nic więcej nie robiłem przy nich prócz oleju, klocków itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego narzekacie na ten silnik w Passacie. 1.9TDI 105 KM dawał radę a ten niby nie daje, a ma takie same parametry.

Uważam, że to wystarczający silniki i w kilku postach pisałem o wrażeniach naszym egzemplarzem.

To prawda ma problemy z EGR, u nas padł po 1000km:cisza Ale wymienili na gwarancji i jest ok. Całkiem niedawno dostaliśmy pismo na wezwanie na akcje serwisową- cos z EGR. Pan w serwisie we Wrocławskim Motorpolu wytłumaczył, że stosują jakąś osłonę termiczną na EGR, bo niby szkodzi mu temperatura.

Co do wahania obrotów, to faktycznie na wolnych zmieniają sie w zakresie 890-950obr/min. Zauważyłem, że jak sie stoi to jest 890 a przy ruszaniu wskakuje do 960obrotów- to w sumie pewnie celowy zabieg, bo auto sprawniej rusza. Nawet w czasie jazdy wolne obroty sa na poziomie 950obrotów/min. Zimą, po odpaleniu na zimno po włączeniu ogrzewania na full również jest wzrost ale juz na 1000br/min. To pewnie wiąże sie z odpaleniem dodatkowej grzałki, która pewnie zżera mnóstwo prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś będzie wiedział coś o tej termicznej ochronie EGR- proszę podzielić się wiedzą.

Czy dobrze rozumiem, że falowanie obrotów w opisanym zakresie jest cechą normalną tego motoru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że falowanie obrotów w opisanym zakresie jest cechą normalną tego motoru?

 

To z obrotami to już normalne w wielu odmianach silników, czy VAG, czy PSA czy nawet stare Toyoty D4D. U mnie w 2.0 w czasie jazdy na luzie jak auto się toczy to trzyma ok 1000 obr a jak tylko się zatrzyma to spada na niecałe 860, było chyba 820 ale podniosłem sobie. O osłonie termicznej nic nie słyszałem, może od niedawna coś zaczęli działać w tym kierunku, trochę czasu już minęło... dziwne tylko że w 2.0 nie siadają a są takie same i w tym samym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem falowanie obrotów a w zasadzie ich zmiana w ustalonych momentach to norma i celowy zabieg. Napewno ułatwia ruszanie.

Co do oslony termicznej to jej nie widzialem, ale Pan w serwisie robil cos pod autem przez 10min. Poszukam i napisze co to za kod, bo w ksiazce serwisowej dali wpis. Warto sie Upomnieć o to, gdy ktoś serwisuje samochód w ASO.

 

Wtryski wytrzymuja róznie: jednym 80tys a drugim 200tys km. Najwiekszy problem to fakt, że sa piezoelektryczne Continentala i nie ma udastepnionej technologii naprawy. Narazie pozostają nowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim przebiegu wymienia się rozrząd w 1.6 TDI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji 210000 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie 180tys km?

 

- - - - - aktualizacja - - - - -

 

A nie 180tys km?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności